mooier! zaken ikeliers il 1947 Indonesië voor de Veiligheidsraad op" Nederlandse opmars gaat voort GA. N. VAN ALLE tAKKEN Verbazingwekkende stap van Australië I nternationaal wanbegrip WENST NEDERLAND INTERVENTIE Republikeinen gebruiken dum-dum-kogels Indiërs gevangen genomen, Hederlanders bevrijd TELLE 4300. 5,- 3,50 2,50 NIEUWE BONNEN Korsiloze kaas, waspoeder en soda NEDERLAND VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Bevfn OVER INDONESIË Vredesconferentie in October Nog vrij warm DERDE JAARGANG No. 834 >EN. 608—O ;1 in te laten f 35.—, niet geven graag verplicht O ZEELAND" ATIE -INRICHTING 415oo DAT IN ONDER LUITEN. IN SCHOENEN ND 'Comm v Toezicht: A. F. J. aernolfdts; C. J. VAN hootegem: a. e. langenhorst: Mr. Dr a. J. 3. M mes: Mr. h. B. b. de rechter Verschijnt elke werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per port I-25: P- w'eek (bij nlet-postbestell.) 0.26: Losse nummers 6 cent - Postrekening 278 841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 JULI 1947 UITGAVE tTICHTIKG „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaandtren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bij bureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF VmVm'mV VOOR-INDIE heeft nu toch definitief de Indonesische kwestie 1 voor de Veiligheidsraad gebracht. Een vriendelijke wenk van Engeland, om er nog mee te wachten, is in de wind geslagen. Wc verwonderen ons niet over deze stap van India. Het voelt zich zonder redenering solidair met een Aziatische „staat", die zich te weer stelt tegen een Europese mogendheid. Verbazing wekkend moet het echter heten, dat ook Australië de Veilig heidsraad heeft lastig gevallen met het vraagstuk en nog wel. op grond van hoofdstuk VII van het Handvest. Dit hoofdstuk spreekt van aanvalsdaden, inbreuk op en bedreiging van de vrede ,/AP het Ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag be grijpt men er niets van. Een lid van het Britse Gemenebest keert zich hier tegen het door Bevin vertolkte standpunt, dat het veel heter ware een geschikt ogenblik al te wachten, waarop weer een aanbod van goede diensten in over Weging kan worden genomen. Bovendien betekent het beroep op Hoofdstuk VII, dat Australië hier een geschil tussen twee sou- vereine staten ziet, wat geenszins het geval is. Linggadjati vertelt iets heel anders. Eerst blijft Ne derland tijdens de overgangstijd van twee jaar nog souverein. En daarna krijgt de Republiek ook niet eens de souvereiniteit. Neen, ze werd deelstaat van de souverei- ne Verenigde Staten van Indone sië. die op hun beurt deel uitma ken van de souvereine IJnie. Begrijpelijk ware wel geweest een stap, waarbij Hoofdstuk VI van het Handvest in het geding w as gebracht. Dit spreekt over toe standen, welke de handhaving van de internationale vrede en veilig heid in gevaar kunnen brengen. Nederland schuwt zo'n behandeling ttiet. Het zou de redelijkheid van zijn standpunt dan ook voor het internationale forum kunnen bren gen. nakomen om de bevolking zelfbe stuur te geven, zouden zij de hoog ste lof verdienen." Wie de gezindheid van deze Ne derlandse regering en van de meer derheid in het parlement kent. weet: Wij zulien die lof verdie nen! TTIT officiële bron te 's-Gra- venhage wordt vernomen, aldus schrijft de New-York Ti mes, dat de Nederlandse rege- gering voornemens is Enge land te verzoeken zijn inter ventie te verlenen in het In donesische^ geschil op voorwaar de, dat de Nederlandse souve reiniteit op Java, Sumatra en Madoera wordt erkend. Bij informatie ten departe ment v Buitenl. Zaken te den Haag konden hierover geen nadere inlichtingen worden vei kregen. Tmmddels blijkt uit een en ander wel, dat de internationale kaar-|JJet rt 4mnr nnc f AaVi ninl mn rfiiwet, r* HET Nederlandse legercommuniqué, van Woensdag maakt bekend, dat in Oost-Java enige groepen republikeinen Nederlandse pos ten, vooral in het gebied van Buitenzorg en Soemedang hebben aan gevallen. Deze aanvallen werden zonder veel moeite afgeslagen. Tjiwidej. 20 km. ten Zuidoosten van Bandoeng werd bezet en Tji- tjalengka, 15 km. ten Zuidoosten van Bandoeng is hernomen. In Midden-Java is Kaliwoengoe, 20 km ten Westen van Semarang, bezet Gisterochtend heeft een republikeins vliegtuig van Japans maak sel twee bommen laten vallen op de voorsteden ten Noordwesten van Semarang, tengevolge waarvan 7 Indonesiërs werden gedood en enigen gewond werden. Nederlandse legerbericht ÏRKER 601—o GOES iOOOOOOOOOOOOO ARTEN ZIJN NU niet teleur nen, diegenen die ïebben ingeleverd a g. 582-0 ooooooooooooo liggen als we dachten. De jongste verklaring van Bevin over het stop zetten van alle militaire hulp in het Verre Oosten klinkt ongetwij feld teleurstellend. De commentaren in de Britse en Amerikaanse pers getuigen sinds het begin der actie over het alge meen van groot wanbegrip. Het strekt tot voldoening, dat de invloedrijke New-York Herald Tri bune dit blijkt in te zien. Dit blad a geeft thans de Nederlandse motie ven en doelstellingen zeer objectief - weer, om te besluiten; „De verwachting lijkt gewettigd, dat de Nederlanders binnenkort op Java het heft weer in handen zul len hebben. Dan zal natuurlijk eerst recht de proef op de som ko men. Dan zal blijken, of de stelli- ge bewering van de Nederlanders. dat hun beweegredenen uitstekend Zijn en dat zij zich nog aan Ling- i gadjati houden, waar of onwaar is Het zal natuurlijk verleidelijk voor hen zijn om de geschiedenis van bijna elke koloniale oorlog in Azië te herhalen. In de meeste van dergelijke oorlogen hebben de Euro V peanen beweerd, dat zij met ae beste bedoelingen handelden, maar hun daden logenstraffen bij na altijd hun woorden. Indien zy na de herovering van de macht op Ja\a de machinegewe ren neerleggen en dan hun belofte Sumatra, dat de bruggen nabij Pa- saroesang zijn bezet. De totale ver liezen van Nederlandse zijde be dragen thans: 51 gesneuvelden, 9 yermisten en 110 gewonden. Van officiële zijde wordt over de actie op West-Java nog medege deeld, dat verkenningen in het Pekalenganse in de richting van Santoso hebben uitgewezen, dat vele ondernemingsemplacementen, in deze streek zijn verwoest. In de omgeving van Poerwakarta zijn 8 Indiërs in republikeinse dienst ge vangen genomen. Op een suikerfa briek bij Cheribon zijn enkele Ne derlanders bevrijd. De centrale Plengan is goeddeels intact bezet, ook de grote stuwdam van Tjideun tjamek is onbeschadigd bezet. Te Tegai is veel dumdumammunitie aangetroffen. De vernielingen in deze haven zijn meegevallen. De electrische centrale is vrijwel in tact. In de haven bleken enige tijd geleden 78 wagonladingen Lever- field-geweren, mitrailleurs enz. te zijn ontscheept om naar Djokja te worden vervoerd. Nog steeds vernielingen. TJel republikeinse legerbericht meldt de Nederlandse beschie ting van de havenstad Tjilatjap door een oorlogsschip. De aanval weid ondersteund door twee bom- DE NED. MARI NE WORDT VERWEL KOMD. De Indonesiërs ontvangen op buitengewoon en thousiaste wijze de Nederlandse marine bij aan komst in de ha ven van Probo- linggo. jrer,werpers en drie jagers. Een der jagers zou neergeschoten zijn. Woensdag voerde de Nederlandse luchtmacht tot tweemaal toe een aanval uit op het vliegveld van Ljokja. De voornaamste wapenfeiten van de republikeinen, die daarbij niet gefingeerd zijn, bestaan echter nog steeds in het aanbrengen van aan zienlijke vernielingen. Zo wordt officieel uit Batavia medegedeeld, dat het grootste deel der Chinese wijk te Tjibadak en vrijwel de ge hele Chinese wijk te Soekaboemi een prooi der vlammen zijn ge worden. Het zinloze van vele vernielin gen wordt gedemonstreerd door de vernielingen van thee-opkoopfa- brieken, waardoor de afzet door (TIJDVAK VAN 3 T.M. 16 AUGUSTUS). KA, KB, KC 709 (Serie J). J-01 brood: 800 gram brood. J-02 brood: 400 gr. brood. J-01 boter: 125 gr. boter. J-02 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. J-03 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. J-01 vlees: 100 gr. vlees. J-02 vlees: 200 gr. vlees. J-01 melk: 4 liter melk. J-03, J-05 melk: ,7 liter melk. J-01 div.: 200 gr. kaas. J-02 div.: 50 gr. korstloze kaas J-03 div.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen. J-04 div.: 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda. J-03 res.: 1600 gr. brood. J-04 res.: 200 gr. kaas. J-06 res.: 800 gr. brood. KD, KE. 709. (Serie J). J-ll brood: 800 gr. brood. J-ll boter: 250 gr. boter. J-12 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. J-ll, J-12 vlees: 100 gr. vlees. J-13, J-15 melk: 12 liter melk. J-ll div.: 100 gr. kaas. J-12 div.: 50 gr. kostloze kaas. J-13 J-14 J-15 div.: 250 gram suiker. boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperin gen. J-16 div.: 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda. J-13 res.: 800 gr. brood. J-16 res.: 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken. (Serie J). J-21 brood: 800 gr. brood. J-21 boter: 250 gr. boter. J-22 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. J-21 melk: 5 liter melk. J-21 vlees: 300 gr. vlees. J-22 vlees: 100 gr. vlees. J-21 kaas: 200 gr. kaas. J-21 eieren: 5 eieren. J-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. versnaperingen. VERSNAPERINGENKAARTEN ENZ. QB, QC 707. J-33 versnaperingen: 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. J-36 versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Aug. worden gebruikt met uitzon dering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maan dag 4 Aug. mag worden ge kocht. .VWV)i%W.W.W.%V.WWW6"^WiV.W. keinse benden te zijn verlost. De regeringscommissaris Abdoel Ka- dir verklaarde na zijn inspectie tocht door het gebied van Soeme dang en Soekaboemi, dat de hou ding van de bevolking varieert van vriendelijk tot enthousiast. Het optreden van de Nederland se soldaten is uitmuntend en het betekent een prachtige propagan da voor Nederland. Abdoel Kadir verklaarde daaromtrent: „Dit is Nederland op zjjn best". Een sympathieke geste van de Nederlandsch-Indische regering is voorts, dat zij Woensdag via radio Batavia aan de republikeinse re gering te Djokja heeft doen weten, dat zij in principe geen bezwaar heeft tegen levering van medicij nen door Malakka aan de repu bliek. Het antwoord op de vraag, aan welke medicamenten het meest behoefte bestaat, zou insgelijk via radio-Djokja kunnen worden gege ven. De Nederlandsch-Indische autoriteiten stellen voor een ver strekking van de gewenste medica menten via het Nederlandse Rode Kruis of het Internationale Rode Kruis te doen geschieden. Uit Lake Succes werd Woensdagavond gemeld, dat de Indonesische kwestie als eerste punt op de agenda zal voorkomen op de -zitting van de Veilig heidsraad, die hedenavond om 20 uur Nederlandse tijd zal worden gehouden. Tyfoeilijkheden met de procedure zullen heden waarschijnlijk het voornaamste onderwerp van bespreking uitmaken. Volgens het Charter der Verenigde Naties moeten bij elk geschil de partijen worden uitgenodigd aan de discussie deel te nemen en men is zich bewust, dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch vertegenwoordiger in New York zal zijn. In een nota, welke heden namens de Voorindische interimrege ring is overhandigd, verklaarde Pandit Nehroe o.m. nog. dat het Nederlandse leger de jianval op Indonesië heeft Ingezet zonder voorafgaande waarschuwing en terwijl de republikeinse afge vaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhandelen. de bevolking van theeblad uit de omliggende gebieden voorhands on mogelijk wordt. De textielbedrijven te Tjisaat zijn door brand beschadigd, doch de machines zijn grotendeels gered door de hevige regens, die gedu rende de brand zijn gevallen De totale capaciteit dezer fabrieken bedroeg voor de oorlog een mil- lioen meter per maand. Nederland op zijn best. TTet mag dan ook geen verwon- dering wekken, dat de bevol king verheugd is van de republi- Operaties op Madoera. Reuter's correspondent te Bata via. Graham Jenkins, seirft: Vol gens betrouwbare bron, doch tot nu toe onbevestigde berichten tref fen de Nederlandse troepen heden voorbereidingen om vanuit Soera- baja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarne mers zijn van mening, dat, na de bezetting van de haven van Tji latjap aan de Zuidkust van Java. de bezetting van Madoera voorlopig de laatste grote militaire operatie op republikeins gebied zal zijn, Of de Nederlanders nog verdere mi litaire acties zullen ondernemen, zal, volgens Nederlandse bron al hier, afhangen van „politieke over wegingen" en van de houding van de republikeinse autoriteiten. Waar nemers menen, dat de republikei nen niet geneigd zullen zijn de vij andelijkheden te staken, tenzij hen door de Veiligheidsraad zulks ver zocht zou worden of zich mogelijk heden zouden voordoen van arbi trage door een derde mogendheid. Militaire hulp stopgezet Bemiddelingsaanbod blijft van kracht AAN de Nederlandse regering zal geen oorlogsmateriaal wor den verstrekt, zolang de vijande lijkheden in Indonesië voortduren. Aan de opleiding van Nederland se militairen in Engeland zal ech ter geen einde worden gemaakt", Aldus de Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, in zijn antwoord op desbetreffende vra gen in het parlement. Voorts verklaarde hij, dat de Britse regering het vervoer van oorlogsmateriaal van Singapore uit heeft verboden. Met betrekking tot het bemidde lingsaanbod inzake de Indonesische kwestie, antwoordde Bevin aan Anthony Eden: „Het is van kracht en blijft van kracht". TAE afgebroken onderhandelingen over de vrede met Duitsland zouden in de herfst weer worden opgevat. Officiëel wordt verklaard dat de Sovjet-Unie de uitnodiging voor een October-conferentie der Grote Vier heeft aanvaard. In beginsel heeft ook Frankrijk de uitnodiging aangenomen, zon der echter een datum te noemen. Weersverwachting tot heden avond: Meest matige wind tussen Noord en Oost. Enkele over drijvende wolkenvelden, echter vrijwel nergens buienvorming. Weinig verandering van tem peratuur. Zon op 4.58 uur. Maan op 20.22 uur. Zon onder 20.34 uur. Maan onder 2.40 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1