Vrap» ever de Stichting Zeeland '45 »g. ..ristjes STAD EN LAND Om hel behoud van de „Zeeland" Tuchtrechter slaat hard toe Zomerzitting frov. Staten De P.Z.E.M. blijft N.V. Ten aanzien van de bedrijfsvorm der P. z. E. M. spuide de heer van Oorschot (P. v d A zijn bekende inzichten hierover op een zeer uitvoerige wijze Spr. was dankbaar voor de tegemoetkomen de houding van G. S. ten aanzien eer mede-zeggenschap der Staten maar hij betreurde dat G. S vast houden aan de N.V., omdat z.i. de PZ.E.M. een gemeenschapsbedrijf is en daarom zal men de publiek rechtelijke vorm moeten kiezen. De P.Z.E.M. dient een zuiver pro vinciaal - bedrijf te worden. Vragen van senator Hommes Motie-voor terugkeer van de „Zeeland" IN 'T KORT DE WOONRUIMTE IN ONS LAND gu TROPISCHE HITTE werd Dinsdagmorgen in het Middel hui gse Schuttershof de zomerzit ting der Zeeuwse Staten heropend dror de Commissaris der Koningin Het eerste agenda-punt was de benoeming van een buitengewoon ha van G. S. Herkozen werd de heer Kodde (S.G.). Hierna stelde mevr. v. «I. Broe- cke enkele vragen omtrent de Stichting Herstel Zeeland 1945. SpJ- vroe - of het waar was d .l de Stichting per 1 Jan. a.s. zal worden opgeheven en of dit ver band hield met de financiële uit komsten der Limburgse Stichting. Daar dit h.i. geen motief mo.-ht zijn, vroeg zij of Ged. Staten niet bereid waren op hun beslissing te rug te komen. Namens G. S. bevestigde de heer Schout de eerste vraag. Verband tussen dit besluit eh de Limburg se debacle bestaat niet. G. S. heb ben alleen gevolg gegeven aan 'n verzoek der regering, om de her- stelstichtingen in de Zuidelijke provincies op te heffen Het be doelde besluit was G. S. met lief omdat zij het werk der Zeeuwse' stichting waarderen G. S. zijn be reid de geuite wens van mevr. v. d. Broecke te overwegen; mogelijk kan de stichting in een enigszins gewijzigde vorm blijven bestaan. Hierna stelde de heer Kodde <S U.) enige vragen over 'de schat ting der gronden in de Calami'cu- Volgens spr. werd de pachtwaarde dier gronden hoger geschat dan de Grondkamer toe laat wat ten nadele der eigenaars IS. In de winterzitting zullen die v r«gen worden, beantwoord. De bedrijfsvorm der P.Z.E.M. Tenslotte diende spr een in die geest gestelde motie in. De heer de Kruyter (C.H.) stel ae zich namens zijn fractie achter y S.; alleen maakte hij bedenking tegen het feit, dat de vertegen woordigers der Staten naar de al- gem. vergadering der P.Z.E.M. aan een mandaat gebonden kunnen worden; spr. vroeg op welke rechts giond dit steunde. Mr. Bouwman (P. v. d A.) stel- de zich achter de heer v. Oorschot en uitte nog enige bedenkingen ti gen de gekozen N.V.-vorm Gaat de meerderheid der Staten Toch met G. S. mede, dan zou spr gaar de Raad"3' in„ bePr'a!de ^vallen de Raad van bestuur advies zou Togen aan de Staten; dit advies benoeft niet bindend te zijn De heer Meliefste (A.R.) bleek eveneens vóór het inzicht van G te zijn gewonnen. D« sociale Srfhïï? bC,Vrfdigde spr; echter prow16 Jeb^atelhng°rthuidene hei men m°Behjk tot stand te ko- een citaat van prof. v. d. Grinten den Snr eIfstandlfiheid kan wor gehouden wordt aan de N V De neer Schets (K.V.P.) zei dat hef1 h raCÜe niet aanvaarden kon het bezwaar van G. S. tegen on- «n^"1Iïe-Van een lid van het Pe •- soneel m de Raad van Bestuur vioorderWa hier°P nader ant- G. S. aan het woord. FGamens G. S. werd het voorstel om de N.V.-vorm te handha ven, verdedigd door mr. v. d. Weel. Spr. stelde op de voorgrond dat indien de N.V. als zodanig had ge faald, G. S. deze vorm terstond zcuden loslaten. Dit is nu niet het geval. De getoonde hiaten vloeien niet uit de bedrijfsvorm voort, waarom het niet nodig is, om bij liet wegwerken der hiaten, de N. V. op te geven. Ook G. S. zien de P.Z.E.M. niet als een zuiver com mercieel lichaam, maar voor de bedrijfsvoering van een zo inge wikkeld samenstel als een mo dern electriciteitsbedrijf leent zich de publiekrechtelijke vorm min- dei dan de privaatrechtelijke. G. S. willen aan de bezwaren tegen de onvoldoende openbaar heid; de onrendabele lijnen en de rechtspositie van het personeel te gemoet komen. Dit kan met hand having van de N.V. Alle onrendabele gebieder kun nen niet van stroom worden voor zien, ook niet door een prov. be drijf. G. S. klemmen zich niet vast aan het bindende mandaat der af gevaardigde Statenleden naar de e g. vergadering van aandeelhou ders der P.Z.E.M., dit ligt aan de Statenvergadering zelf. Spr. is het eens met de uitlatin gen van prof. v. d. Grinten en zijn zienswijze is niet in strijd met wat G. S. voor-'.aan. Met enkele voor beelden toonde spr. aan dat een N.V. veel vlugger kan besluiten dar. een prov. bedrijf. Enkele opmerkingen van de le den beantwoordend, beklemtoonde spr. dat G. S. aan alle redelijke verlangens zijn tegemoet gekomen oor de dooi de heer Schets' ge uite wens, achtte spr. de tijd nog niet rijp De publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is nog in ontwik keling, daarom kai men ten aan zien dezer kwestie, beter nog even de gang van zaken afwachten. Bij de replieken, die overigens weinig nieuws opleverden, kwam de heer Raas (K.V.P.) nog even terug op de kwestie der vertegen woordiging van het personeel in de raad van bestuur. Bezwaren hier tegen kon spr. niet zien. Kr. v. d. Weel handhaafde zijn mening en wilde ook de heer Raas geen positief antwoord geven. De motie-van Oorschot werd hierna met 24-14 stemmen verwor pen. Vóór stemden de P. v. d. A. (met uitzondering van mr. v. d. Weel); dl S. G. en de heren Schets en Kaas van de K.V.P. De Commissaris der Koningin schorste hierop de zitting en ver eis Egde haar tot des namiddags half drie. UET ZEEUWSE Eerste Kamer lid, de heer Hommes heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht, met verschil lende vragen in verband met het gevreesde voornemen der Mij. Zee land niet meer naar Vlissingen terug te keren. Zo vroeg de heer Hommes of 't de minister bekend is dat dit al les in,Zeeland in brede kring ern stige ongerustheid heeft gewekt, omdat hierbij grote belangen niet alleen voor Vlissingen, doch ook voor de gehele provincie op het spel staan en bij overplaatsing van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" naar Hoek van Holland (of Rot terdam) aan het Zeeuwse vreem delingenverkeer, aan de uitvoer van groenten en fruit en ook aan de Zeeuwse oestercultuur een zwa re slag wordt toegebracht. Een slag, welke des te zwaarder zal worden gevoeld, omdat deze pro vincie door de oorlog reeds zo ern stig heeft geleden? De heer Hommes vroeg verder of de minister kennis genomen had van de verklaring van B. en W. van Vlissingen, dat de Vlissingse haven thans in een zodanige toe stand verkeert, dat de schepen van do Stoomvaart Mij. „Zeeland" bij e'» tij en bij dag en nacht veilig en onder alle omstandigheden de TN DE middagzitting van de Prov. Staten is met algem stemmen een motie-van Oor schot aangenomen, waarin ar met klem op aangedrongen wordt, dat de regering weer stand biedt aan het streven van de directie van de „Zee land" om het passagiersvervoer te concentreren in Hoek van Holland Gevraagd' wordt dat de rege ring haar invloed zal aanwen den opdat de dagdienst in Vlis-„ singen zal terugkeren. - IJNGELANen Frankrijk hebben tijdens de bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V. N. hun steun verleend aan het standpunt, dat de raad het recht moet heb ben ci-eral. waar de mogelijkheid van politieke wrijving bestaat, 'n onderzoek in te stellen en dat geen enkel land op grond van „natio nale souvereiniteit" obstructie mag voeren, TN ZUID-AFRIKA heerst een kou- de-golf, die grote schade heeft aangericht aan de landbouwpro ducten. aan waterleidingen en aan kleinvee. haven kunnen binnen komen, ter wijl aan de handelskade, met haar loodsen en spoorwegaansluiting, de technische voorwaarden aanwezig zijn, deze schepen ligplaatsen te geven en de nodige aecomodatie aan te brengen? Tenslotte vroeg het Zeeuwse Ka merlid of de minister nog steeds od het standpunt staat, dat bij het nemen van een beslissing zeer ze ker niet alleen economische argu menten zullen tellen, maar dat ook andere overwegingen gewicht in de schaal zullen leggen. Als de minister deze vraag be vestigend mocht beantwoorden, ver zocht de heer Hommes hem te be vorderen, dat in Zeeland „de Zee land" terugkeert. Over twee jaar alle oorlogsschade hersteld A AN de liota naar aanleiding van het eindverslag van de commis sie van rapporteurs over het ont werp van wet tot bevordering van een doelmatige verdeling van woon gelegenheid is het volgende ont leend De Minister van Binnenlandse Zaken deelt de mening, dat de de finitieve oplossing van het huisves tingsprobleem slechts zal kunnen worden verkregen door wonngbouw en woningherstel. Het woningherstel is dan ook ter stond na de bevrijding ter hand genomen, en wel zodanig, dat ver wacht mag worden, dat in het lo pende jaar practisch in alle geval len van z.g. lichte schade, waar- van het herstel niet meer dan f 3000 kost. het herstel zal zijn ge schied. Het aantal van deze gevallen is ongeveer 400.000. Van de gevallen van zware schade aan woningen (ongeveer 50.000) zal het herstel vermoedelijk in de eerstvolgende twee jaren volledig kunnen plaats vinden. Voor de woningbouw is momen teel de materiaalpositie niet maat gevend, belangrijker is het aanta beschikbare geschoolde arbeiders en de prestatie, die zij kunnen le veren. Noodwoningen eisen te veel ma teriaal en zijn van te korte levens duur; daarom zal aan de bouw van definitieve woningen de voor keur worden gegeven. Reeds zijn verschillende typen woningen in uitvoering, waarvan de onderdelen fabriekmatig wor den vervaardigd. In dg laatste tijd is de houtaanvoer voldoende om het uitvoerbare woningbouwpro gramma te voltooien. Wel moet er bij het bouwen ernstig rekening mee worden gehouden, dat er nog wel een tijd zal komen, dat hout- schaarste remmend werkt. EINDEXAMENS Aan het Pensionaat ,,'t Withol" te Etten (N.Br.) slaagden voor de on derscheiden vakken, de dames: Lingerie: P. de Bruijn en Th. v.d. Velpen, Ossenisse: M. Pauwels, Lamswaarde; C. Verbist, Nieuw Na men. Costumière: A. Arens, T. de Boey, P. Jonkheijm, C. de Koek, W. de Maagt, N. Scheerders en P. Wul- lems, Hontenisse; R. Annaert, A. Hertogh, J. Nicolaas, Lamswaarde; B. de Bakker, M. Lambert, E. Mei, Stoppeldijk; R. Bun, Hengstdijk; R. Verdurmen, Terhole. Coupeuse: R. Arens, Walsoorden; M. Asselman, E. de Smit, G. Tlelë"- man, Groenendijk; R. de Booy, I. Kint, R. v. Kruijssen, Klooster- zande; A. v. Bastelaer, Boschkapel le; A. Pauwels, J. Schelfhout, Lams waarde; Y. du Puy, Stoppeldijk; A. de Bruijn, Ossenisse. Aan de R.K. Meisjesschool te Groe nendijk slaagden voor diploma Lin gerie: R. Baart, Walsoorden; M. Maas, Groenendijk; M. Bouwens, J. Neve, M. Wentzler, Kloosterzan- de; T. v. Goethem, E. de Booy, Kruisdorp; G. Laffeber, L. Scheer ders, C. Maas» E. Cambeen, Honte nisse. MIDDENSTANDSEXAMEN Op het Middenstandsexamen, af genomen in het CJMV-gebouw te Middelburg, slaagden: mej. B. v.d. Hoven, Oostkapelle; J. Hovestadt, Breskens; W. Huizen, Heinkenszand P. Huson, Souburg; A. Huijsman, Koudekerke; M. de Jager, Bieze- linge, H. Janse, Souburg; W. Janse Nieuwland; J. Jansen, Goes; J. Jobse, Ooskapelle; mej. P. Jobse, Biggekerke; P. Jobse, Serooskerke (W.); E. de Jonge, 's-Heerenhoek; W. de Jonge, Nieuwland; L. Joosse, Aagtekerke; mevr. E. Kallemein-v. Loon, Heinkenszand; J. Kareis, Breskens; A. Karelse Heinkenszand A. Katsman, Wolphaartsdijk; K. Kemeling, Souburg; mej. D. Kempe Colijnsplaat; I. Kense, Souburg; P. Kerkhove, Goes; J. v. Keulen, Wil- helminadorp; L. de Klerk, Middel burg; mej. L. v.d. Klooster, Brou wershaven; F. Kloosterman, Ka- pelle; D. Bentschap Knook, St. Maartensdijk; J. Koeman, Goes; J. Koene, Grijpskerke; J. Koens, Hein kenszand; D. Koets, Grijpskerke; mej. J. Koets, Goes; C. Kooman, Serooskerke (Sch.) J. de Kooning, Lewedorp; A. Koopman, Goes; J. Kopmels, 's-H.-Arendskerke; J. Kop pejan, idem; J. Koppejan, Goes; J. Korstanje, Goes; G. v. Kortenhol Vlissingen; J. Kosten, Middelburg; O. Koster, Colijnsplaat; G. de Kos ter, idem; J. Kuijper, Vlissingen; H. Kuzee, Hansweert; C. Labruij- ere, Vlissingen; A.Langendijk Krab bendijke; K. Langeveld, Goes; A. v. Leest, Arnemuiden; L. Lievense, Oostkapelle; W. v.d. Linde, Kort- gene; G. Lindenberg, Yerseke; H. Liplijn, Goes; C. Lobbezoo, R.-Btah D. v. Loo, Driewegen; W./v. Loo, Schoenfabrikanten veroordeeld QNLANGS werd door de controle dienst van het directoraat-ge neraal van de prijzen een aantal schoenfabrikanten geverbaliseerd voor het berekenen van hogere prijzen dan geoorloofd was. De tuchtrechter voor de prijzen te Breda, legde aan de eigenaars van een schoenfabriek te Moer gestel f 30.000 boete op, terwijl de eigenaars van twee schoenfabrie ken te Dongen tot betaling van f 45.000 en f 105.000 werden ver oordeeld. De eigenaars van twee andere fabrieken te Dongen moes ten resp. f 9.000 en f 15.000 afdra gen en een fabrikant uit Oister- wijk f 10.000 terwijl nog andere zaken tegen overtreders in behan deling zijn. De calculatiebeschikking schoe nen 1947, bevat de bepaling, dat de fabrikanten op onuitwisbare wij ze, duidelijk leesbaar en op een direct zichtbare plaats in de ni;l- voering of op de loopzooi van rie linkerschoen van ieder paar de maximaal toelaatbare gebruikers- prijs moeten vermelden. Het publiek kan dus de prijs, die tert hoogste voor de schoenen ïag 1 worden verlangd, zelf controleren. Retrachement! J. v. Loocke, Vlis singen; P. Louwerse, Vrouwenpoi der; A. Lukasse, Wolphaartsdijk J. Luteijn, Krabbendijke; J. Maas Kortgene; N. v.d. Maas, Waarde P. v.d. Maas, idem; J. Mal jaar; Aagtekerke; 'G. en P. Maranui Domburg; J. Maranus, Aagtekerke J. Marijs, Serooskerke (W.); Masclee, Cadzand; mej. J. Meiiesfe Goes; J. Melis, Zoutelande. Alge wezen 17 candidaten. Het examtt wordt voortgezet. AKKERBOUWERS IN DE L.T.B BIJEEN. De vakgroep akkerbouwers vat de R.K.L.T.B. vergaderde te Haai lem. De heer Giesen hield een ia. leiding over de prijsregeling 'der akkerbouwproducten en de zen slechte oogst door geringe regen val in de geïnundeerde gebieden die tot een financiële catastrofe leiden moet zonder maatregels! van overheidswege. Uitvoerig ging spreker in op de prijsregelingen niets meer bij de minister te be- Van de zijde van de Stichting valt reiken. De stand der gewassen in Zee land en Z. Zuid-Holland is zo, dal van plaatselijke misoogst kan ge sproken worden. Maar de regering wil niet steu nen waartegen fel protest werd aangetekend. HET GROENE KRUIS. Ter vergadering van het Prov. Z Groene Kruis te Middelburg blee) dat tot secretaris de heer A. dt Lange te Goes is benoemd. Een voorstel, op verzoek van 'I W. G. K., om enige verandering ft biengen in de practische verzor ging van de kinderhygiëne in Zeeland, werd met algemene stem men aangenomen. Unaniem sprak de vergadering zich uit voor het bewaren van het contact in de fe deratieve commissie. De wenselijkheid werd uitgespro ken van een nieuwe wijkverp'e- gir.g in W. Z.-Vlaanderen en meer wijkverpleegsters in Zeeland. AMSTERDAMSE POSTHAR- MONIE TE KAPEI.LE. Ruim 1200 belangstellenden wa ren naar de boomgaard van de wed. Wisse getogen, ter bijwoninj van het concert dat de befaamd; Amsterdamse Postharmonie, ter bate van Zeelands herstel gal. Voor het concert begon heeil burgemeester van Suylekom de mu zikanten en hun bekwame leider, de heer Speets, hartelijk begroet en geprezen voor hun nobele geste Ook de directeur van het Goesi P T.-kantoor P. v. Dalsen voerde het woord en liet uitkomen hoe het bezoek der postmannen met de posthoorn, gewaardeerd werd. Dl aanwezigen werden niet teleur;;; steld in hun verwachtingen. Dt postharmonie gaf een schitterende uitvoering, die donderende bijval verwierf. wachtingen. De postharmonie gal een schitterende uitvoering, die donderende bijval verwierf. Zij nog gemeld dat de Posthar monie een muzikale wandeling door het dorp maakte en de burgemees ter een serenade bracht. Aardenburg PRIESTERFEEST Zondag j.l. is voor Pater O. J- Blondeel, van de orde der Lazaris ten, die op die dag zijn eerste H. Mis in de 'parochiekerk van zijn geboorteplaats Aardenburg opdroef een onvergetelijke dag geworden. In de stralende morgenzon trok dl lange stoet van familieleden en ge nodigden van de huishoudschool door met vlaggen versierde straten naar de kerk. Aan het hoofd vat de stoet schreed de nieuwe priestei vergezeld van zijn moeder, 't Kerk plein was zoals gebruikelijk ver sierd met groenbeplanting en slin gers, terwijl aan de kerkdeur dl spreuk: „Het volk door de priestei tot God" was aangebracht. Bij de plechtige hoogmis die werf opgedragen, assisteerden pastoor J Dierick, kapelaan J. Corstiaensen, oud-kapelaan te Aardenburg kapelaan Brekelmans. De feestpr dikatie hield pastoor J. Dieric Na afloop der H. Mis werd ree gehouden in de huishoudschoo waarvan een vrij druk gebrul werd gemaakt. De verdere da

de Stem | 1947 | | pagina 2