Nederlandse troepen dringen overal voorwaarts I'M ook en je ER' Zal Amerika bemiddelen? iEN Ladaster rken JN nkeld bij DER tie acturen Legerbericht Van Vrijdag] De laatste van de vier REPUBLIKEINEN VERNIELDEN VEEL Enthousiaste begroeting door de bevolking Weer guerilla-activiteit in Griekenland „Op een kussentje van blaren is het goed dansen DISTRIBUTIENIEUWTJES Resumée De houding der C.G. Warm A-A- |ge baas 1 amgeving leid de i de fijne IZij doen |kruimten, ion Meld je l spijt van erken bij t andacht op, dat lilen, o£ zij, die |i of van (een) l^elijk te stellen |oor de Iniefc hebben be- lierzoek voldoen, li treden bij het 's'-Gravenhage. tot ongeveer jijd genieten de loonregeling |946 met event. onderzoek die van de Afde- lan het Ministe- 1 vergezeld van |ten een bewijs goed zedelijk rierkte opgave 40oo ARTIKELEN UW COUPURES SUIKERWERKEN 30LADE. ERIJ GROEDE 99 Z GOES 16—o DERDE JAARGANG No. 830 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A J. J M MES; Mr. H. B. B. OE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs <bb vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post f 4.25; p. week (bij atef-postbesteil.) 0.96; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderlana ZATERDAG 26 JULI 1947 UITGAVE: VICHTING ..DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J J. H. A BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. *.02; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Wrstsinge! 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF VRIJDAGMIDDAG te 17 uur is te Batavia een officieel legerbericht L uitgegeven. Het luidt als volgt: In West-Java werden Poerwakarta. 18 km ten Zuiden van Tji- kampek. Pamanoekan, Madjalaja, Tjitjalenkae Pasarboengoer en Pe- gandanbaroe bereikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Parakan Saiak in het gebied van Soekaboemi werden bereikt Op deze ondernemingen had brand stichting plaats gehad. De tunnel bij Saksaat, in de spoorlijn Ban- doeng-Poerwakarta, is in onbeschadigde toestand aangetroffen en be- zel. Tjikalong-Wetan, gelegen beoosten de lijn Tjimahi-Poerwakaria werd bezet. Tn de buurt van de reeds ge- noemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de republikeinse gewapende troepen veel vernield en veAirand. Luchtverkenning wees uit. dat het bekende radiostation Malabar in brand staat. Midden-Java: zuiveringsacties hadden plaats in de omgeving van Banjoebiroe. Oost-Java en Sumatra nen volkomen verrast. De bevol- king van de stad en van de omge ving was enthousiast over de komst van de Nederlanders en zeer behulpzaam. De electriciteitsvoor- ziening is normaal. Bij Tjikampek bleven de houtzagerijen en een sui kerfabriek intact. De Chinese wijk van Alatiga heeft ernstig geleden door brandstichting en plundering. Bij een tweedaags bezoek aan de gezuiverde gebieden bij Padang bleek, dat de bevolking naar de dessa's terugkeert. De bevolking van Indaroen, die met de T.R.I. was gevlucht, blijft echter weg, daar de republikeinen haar de te rugkeer beletten. Nadat aan dc bevolking was uit gelegd waarom de Nederlandse troepen tot politioneel optreden gedwongen waren, antwoordden de mcesten dat zij blij waren eindelijk van de plaag der republikeinen verlost te zijn. De bevolking is arm en verkeert in bittere nood. De T.R.I. heeft letterlijk alles ge stolen. Rijst werd opgevorderd zon der betaling. De mededeling, dat de rijst thans betaald zal worden, heeft ertoe medegeholpen 't volk te bewegen naar de sawah's terug te keren. Ook wordt ontzaggelijk veel gebruik gemaakt van de me dische hulp, die de Nederlanders bieden. Dat de T.R.I. heftige anti-Neder- iandse propaganda gevoerd heeft, is duidelijk te merken aan veel propagandamateriaal, dat tegen de muren is geplakt. Vooral door de overhaaste vlucht van de T.R.I. ziet de dessah-man thans in, dat deze propaganda vals was. Te Bindjai bij Medan waren de republikeinse bestuursambtenaren gevlucht met uitzondering van 70 politie-agenten, die tot samenwer king bereid waren. De bevolking langs de wegen was zeer vriende lijk. De Chinese wijk Deli Toea is platgebrand. (Vervolg op pag. 2) ABELJAUW, VIS nodig i met 33o TELEFOON j! Qost-Java: Pasoeroean werd bij verrassing bezet. In de omge ving van Probolinggo werden zui veringsacties uitgevoerd, waarbij arrestaties werden verricht. Djatiro- to werd bezet, waarbij de aldaar gelegen suikerfabriek in onbescha digde toestand werd aangetroffen Tijdens de zuiveringsacties in de Oosthoek bij Pranjakan werd een Duitser gevangen genomen. De verbinding' tussen Loemadjan en Djember werd tot stand gebracht. In de stad Modjokerto hadden gedurende de nacht van 23 op 24 Juli infiltraties plaats. De daarte gen genomen maatregelen hadden een volledig succes. Sumatra: b'j Medan ondernamen gewapende republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aan vallen op het pas door Nederlandse troepen bezette Bindjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en patrouilles werd geschoten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiveringsac ties plaats. De treinverbinding tus sen Medan en Arnhemia werd hersteld. Rond Padang werden eveneens de zuiveringsacties voort gezet, zonder dat weerstand van betekenis werd ondervonden. Aanzienlijke hoeveelheden wa pens werden in beslag genomen. Aan republikeinse zijde bedroe gen de verliezen hier enkele do den. Uit Palembang wordt bericht, dat Baroeradja, 150 km ten Zuid westen van de stad, werd bezet De houding van de bevolking te genover de Nederlandse troepen laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en daar welis waar wat onzeker, doch elders, bv. in Cheribon en in verschillende plaatsen in de Preanger en in O.- Java, werden de troepen niet enthousiasme ontvangen. De bevolking uit de omstreken van het vliegveld Kalidjati liep toe om hulp te verlenen bij 't nood zakelijk herstel. Hierdoor was dit vliegveld Donderdag reeds voor gebruik geschikt Opgemerkt kan worden, dat bij de bevolking aller- wege begrip blijkt te bestaan om trent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is. uit militair oogpunt bezien, nauwelijks sprake. De verliezen aan onze zijde sedert het begin van de acties bedragen 32 doden, 41 gewonden en 7 ver misten. (Voor de plaatsnamen op Suma tra zie kaartje elders in dit blad). Toelichting op het legerbericht Indien de Veiligheidsraad er zich mee bemoeitwordt het een politieke voetbal F\E mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de V.S. in een later stadium hun diensten zullen aan bieden om een oplossing in Indone sië te helpen vinden, aldus vernam Aneta uit bevoegde Amerikaanse bron te Den Haag Het is niet aannemelijk, dat een dergelijke stap samen met de Britse regering genomen zou wor den, hoewel hij parallel zou kun nen lopen aan een soortgelijke Britse actie. De zegsman zeide voorts, dat, hoewel Londen en Washington in lichtingen omtrent de Indonesische kwestie hebben uitgewisseld, er geen afspraak voor een gemeen schappelijke actie gemaakt is. In Amerikaanse kringen meent men, dat de Nederlandse regering, die tot nu toe niet gunstig tegen over arbitrage gestemd was, eerder geneigd zou zijn tot het aanvaar den van bemiddeling, dan het ri sico te aanvaarden dat de kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht zou worden, waar deze aangelegen heid een ..politieke voetbal" zou worden. De Amerikanen zijn van mening dat zij meer aanvaardbaar zijn als bemiddelaars dan de Britten, daar de V.S. minder directe interessen in dat gebied heeft. aai aanleiding van het legerbe richt heeft de Dienst Legercon- ta<-ren nog de volgende officiële m zonderheden bekend gemaakt irit.e uenbon waren de republikei- Koloniale oorlog yxflj HOORDEN dezer dagen door een der voor mannen van het Comité voor Rijkseenhcid zeggen: Wij zul len nu de Regering geen stok in het wiel steken. Wij staan allemaal eendrachtig achter onze jongens in het veld. Helaas moet geconstateerd worden, dat Prof. Gerretson in ..Nieuw Nederland" deze goede stelling niet huldigt. Hij spreekt met dc buitenlandse pers en met onze communisten over een „afschuwelijke koloniale oorlog", waarvoor de P. v. d. A. niet door opzet, maar door schuld verantwoordelijk zou zijn. Het valt diep te betreu ren, dat deze hoogleraar in het aangezicht van de huidige hoogsternstige toestand zijn polemiseerlust en gelijkhebbe- rij-trots niet kan bedwingen. Dan heeft ook de oppositie in de Kamer zich heel wat waar diger gedragen! Van Nederlandse zijde deelde men mede, dat Nederland zich tot nu toe tegen arbitrage door een derde partij verzet had, voorzover deze een inmenging in interne Nederlandse aangelegenheden zou betekenen, maar men weigerde voorspellingen te doen over de houding van Nederland in de toe komst. JN GRIEKENLAND is het nog steeds niet rustig. Ongeveer 1,200 guerilla-strijders hebben een aanval ondernomen op het Griekse stadje Grevena in Macedonië op 55 K.M. afstand ten Oosten van Ko- nitza. Volgens Griekse legerkrin- gen drongen de guerilla-strijders de buitenwijken van de stad bin nen alvorens zij door de legeraf delingen en het politiegarnizoen verdreven werden. Griekse jagers en verkenningsvliegtuigen namen bij het aanbreken van de dag aan de tegenaanval deel, die de ver zetslieden noopten zich in de na- bijge1 n heuvels terug te trekken Da zetslieden hebben negen tig doden en zestig gewonden moeten achterlaten bi: hun terug tocht naar de bergen. Zij werden door het Griekse leger en vlieg tuigen achterna gezet. (Van onze correspondent) Sint Annastraat, 2f> Juli, 6 u. TN dienst van het thuisfront, dat in gedachten meewandeldc, .epten onze rubberzolen zich met grote spoed langs het laatste lood- jes-parcours, om over de blijde in- komste te vertellen. En tegen een achtergrond van r deeipo eJd' achtergrond van „op ieder reisje een ander meisje, op ieder knietjo een ander grietje", snorden we voort. (Henkus uit Breda: alles pnmal. Langs Grave, Cuyck, Gennep. Plat- molen. Het was een zware dag met veel zin en veel varende wegen hoewel het parcours beter was dan vorige dagen. Tot mijn grote spfjt heb ik ook vandaag de politie groep district Terneuzen, niet kunnen opsporen. Kort en goed. met een zeer dorstige motor en op de derde versnelling, bereikte ik de finish in ie bloemstad waar ik mijn wandai- kruis in ontvangst nam (dank u ►uv veroverde met ellebcgenpolitifk iét enige plaatsje, dat er nog open was op het trottoir van de Sint Annastraat. Verder heb ik niets anders ge daan dan gekeken naar het Mij- neegs publiek dat vandaag de slag >om de vierdaagse (andere steden dongen naar de wandeikroon) op zulk een overduidelijke en tevens allercharmantste wijze v;on niet als enig wapen: de hartelijkheid: naar de jongens van de L.S K. uit Woensdrecht (een stofzuiger zou er zijn buik aan vol hebben en hun shirt kon ze uitwringen, maar ze liepen nog even keurig als Dinsdagochtend; naar Goes (ze brengen vier wandelkruisen mee naar huis); naar één keer Schoon- dijke en vier keer Oostburg (geen verliezen); naar PTT. Tilburg (en kele mannelijke verliezen)naar de Politieharmonie en -groep (ze zijn er allemaal). Maar toen ik de SROI van Breda zag marcheren, rekte ik mijn stijve leden ging staan en applaudisseer de heel hard. Naast hun lading bakstenen droegen ze een heel bloemenstalletje mee en ook dat ging hun goed af. In één woord: het was kader". Minister Gielen toerde mee Verder zag ik in een auto mi nister Gielen, gezeten naast ma joor Breunese, hoorde ik 't spreek koor van de enthousiaste Tsjechen, waar ik alleen maar van verstond, dat het recht uit hun hart klonk; een glunderend bejaard echtpaar, gearmd en handje-in-handje („weet je nog wel van vroeger.maar mèt bloemen; een drietal, dat sa men 223 jaar telde; een persfoto graaf. die 8 R.I. „finaal plat schoot", terwijl de harmonie „de MEER TEXTIEL IN 1948? "ftJ"AAR wij vernemen overweegt de regering voor het jaar 1948 40 textielpunten méér ter beschik king te stellen dan het tot nu toe bepaalde aantal van 80 per jaar, indien althans het plan-Marshall spoedig in hoofdzaken verwezen - lijkt kan worden. hooft ,Hé daar, gij hebt haar liefde en trouw beloofd!" mars van half zeven" speelde. Maar ook waren er wandelaars, die strompelend met de kiezen op elkaar meter voor meter vooruit - heetten en met het wandelkruis op hun hempje flauw vielen. Ondanks alles heb ik voor hen toch het meeste respect. Zij zullen vanavond niet op het grandioze slotbal te vinden zijn, maar ik weet zeker, dat men hun onderscheiding zó hangt, dat ze deze vanaf hun matras zien kunnen. Ontvang ze goed. TIJorgen komen ze naar huis met onzekere passen, bruin-gebak ken en met een gezicht van vijf da gen nadorst. Ontvang ze goed! Ze zijn moe van de harde zon, de hete teer wegen, van de pun tige keislag. Ze hebben een van de allerzwaarste vierdaagsen afgelegd. Ja, ontvang ze heel goed, haal ze binnen met de plaatselijke wandel clubs, met vlaggen en bloemen, maar vooral, zet de luie stoel klaar en daarnaast een teil met akelig koud water. Zë zullen een bos verwelkte gladiolen meebrengen (blijk van bewondering van de Nijmeegse meisjes), zet die bloemen in een vaas, laat ze minstens één week op tafel staan en wees er heel blij mee. En als u het trotse vierdagen- kruis onder ogen krijgt, denk dan. zoals zij, maar niet aan de hitte van stoffige landwegen, maar aan al het mooie, dat de kranige vierdagenlopers van 1947 ook dit jaar weer in Nijmegen genoten en onthoud één ding goed: er is maar één vierdaagse stad en dat is Nij megen. Er startten 6214 wandelaars, 47 kwamen er niet opdagen. De laatste dag telde 12 uitvallers. Het totaal aan uitvallers be draagt 570. Procentsgewijze is dit 8.5 pet. Met die van 1933 was dit de zwaarste vierdaagse Goedhart van officiële zijde gelogenstraft De heren mr. P. Sanders, secre taris-generaal van de commissie- generaal en F. Goedhart, lid van de Tweede Kamer, zijn Vrijdagmiddag vanuit Indonesië in ons land terug gekeerd. De heer Goedhart ver klaarde, dat de commissie-generaal het niet eens was met het besluit der regering om tot politionele ac tie over te gaan. Dr. van Mook zou op eigen houtje de regering gete legrafeerd hebben, dat het niet an ders kon. Van officiële zijde wordt in Den Haag medegedeeld, dat deze mede deling van de heer Goedhart om trent de houding der C.G. volko men onjuist is. De heer Goedhart verklaarde niet voornemens te zijn de Partij van de Arbeid te verlaten. Hij achtte het waarschijnlijk, dat prof. Scher mer horn naar Nederland komt. al dan niet met instemming van de Nederlandse regering. DARON Ernst von Weiszaecker, generaal der SS, voormalig per manent vertegenwoordiger van v. Ribbentrop. is bij zijn aankomst aan het Paleis van Justitie te Neurenberg, door de Amerikaanse autoriteiten gearresteerd. Weersverwachting tot heden avond: Over het algemeen zonnig, warm weer, maar met geleide lijk iets toenemende onweers activiteit. Weinig wind, aan de kust echter tijdelijk geen wind. Zon op 4.51 u., zon onder 20.41 u. Maan op 15,21 u„ maan on der 24.16 u. Zondag; zon op 4.52 u., zon onder 20.40 u., maan op 16.34 u.

de Stem | 1947 | | pagina 1