Actie blijft zo beperkt mogelijk Generaal Spoor over de militaire toestand De Belgische koningskwestie GEHEEL 00ST-JAVA THANS AFGESNEDEN Cheribon veroverd •x MINISTER JONKMAN VERKLAART: Daarna weer overleg met Republiek, deelstaten en andere bevolkings- groepen Alleen de communisten stemden vóór hun motie Afstand ten gunste van Prins Boudewijn? Nog warmer Republikeinen melden een tegenoffensief De gunstigste berichten die nog veel verder gaan dan de ver klaring van generaal Spoor en het officiële Nederlandse legerbericht, stammen echter uit republikeinse bron. Britse Lagerhuis vergaderde 20 uur NES TMACHINES :CISA TELMACHINES RHOUD VAN ALLE CHINES 100-OO BREDA MENDE VIM >m gaat 't vlugger. ier; want het schuim ng van VIM. 't Vuil n doek of boender telijker weg. 1\£T DERDE JAARGANG No. 829 Tomm V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. pr a. J J M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER .Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.88 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0 26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 25 JULI 1947 UITGAVE LÏICHTING „D E STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF ]y[ET 79 tegen 9 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een A motie der communisten verworpen, welke de Regering ver zocht zonder verwijl opdracht te geven tot het staken der vijan delijkheden en het hervatten van de onderhandelingen met de Republiek Indonesia. Ook de P. v. d. A. was unaniem tegen, al liad de heer Nederhorst de vorige dag verklaard, dat hij het be sluit der Regering niet kon billijken en al had Prof. Logemann nogal wat bedenkingen geuit. lyien kan moeilijk aannemen, dat DA Minister Jonkman in zijn rede de tegenstander-partijgenoot be- fkeerd had. Want er kwam in zijn 1 woorden geen enkel nieuw argu ment voor, zo afgezaagd is het onderwerp onderhand geworden. Hij hield de heer Nederhorst voor, dat het ultimatief optreden nood zakelijk was, omdat men niet ein- ideloos bezig kon blijven. Het uit spraak vragen van een onpartijdige derde zou in strijd met Lingga- djati en met de Grondwet zelf zijn geweest. De Minister wees er op. dat bot singen van enige betekenis zich Biet hebben voorgedaan en dat er lüets is gebeurd dat wijst op een volksoorlog, II et optreden der luchtmacht ting tegen Japanse vliegtuigen, door Japanse piloten bemand, of door Indonesiërs, welke door Ja panners zijn opgeleid. I' Do Minister betoogde verder nog maals, dat dit geen oorlog is. Bij herhaling is dr. van Mook er op gewezen, dat de actie metterdaad ■O beperkt mogelijk moet blijven. Beperkt in de middelen, territoir Jf" duul'- .Verder kon de Minister daarop met ingaan. De actie zal zo spoedig mogelijk moeten worden gevolgd door over- ",eg. gecombineerd met de republi- inse regering en die van andere eelstaten. Het zal ook nodig zijn IJIT de besprekingen met de poli- tieke partijen blijkt, dat de Belgische eerste minister Spaak, nog geen enkel voorstel heeft ge- flaan en de beraadslagingen slechts 'gebruikt worden om het standpunt Ser verschillende partijen nader te teren kennen. Anderzijds wordt beweerd, dat i de oplossing die de heer Spaak zou voorstellen, als volgt luidt Uit de documenten van de com- missie Servais is gebleken, dat de koning steeds gehandeld heeft in liet belang van het land, doch dat hij bepaalde handelingen heeft verricht, die tegenstrijdig zijn met de koninklijke preroga tieven. Derhalve zou de koning toegestaan worden naar België terug te komen om afstand te doen van de troon, ten voordele van zjjn zoon Prins Boudewijn. Prins Karei zou het regent schap blijven waarnemen tot de kroonprins meerderjarig zou zun. Naar verluidt, zouden de linkse partijen en althans zeker de so cialisten en liberalen gunstig ge- fctemd zijn tegenover dit voor- kiel. üe houding van de K V P is echter nog niet bekend. v hH Over het algemeen zonnig weer, vrijwel nergens buien vorming, temperaturen vooral in 't Zui den oplopend tot hoge waar den Aan de kust tijdelijk zee arm\°\eïlsens weiniS wind. 4,49 uzon onder 20.42 derlS °uP 1406 "-«ou zo spoedig mogelijk met andere be volkingsgroepen te overleggen. De Regering is bereid opnieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten gebruik te maken. Tenslotte verklaarde de minister dat de Regering nog steeds van de vredeswil bezield is en hoopt, dat het leed, dat de actie brengt, met Gods hulp, zo beperkt mogelijk moge zijn. Oij de replieken pijpten de com- munisten natuurlijk weer hard op en kwamen ze met de motie voor de dag. Voor de P. v. d. A geeft mr. Joekes de definitieve verklaring, dat de fractie de com munistische motie zou verwerpen Prof. Romme tikte Minister Jonkman op de vingers, omdat deze iets had verklapt uit een ver gadering van het seniorenconvent, waaromtrent geheimhouding was opgelegd. Maar met dat al eindigde dit de bat in een demonstratie van bil lijking der militaire actie, waar mee de Regering en waarmee het land tevreden kan zijn. JJET ontwerp van wet op de ver mogensheffing en de wet op de vermogensaanwasbelasting bevat 'n bepaling volgens welke opgelegde zoengelden tijdens de bezetting als vooruitbetaling op de vermogens aanwasbelasting worden aange merkt. Naar aanleiding van het feit, dat prinses Marijke na haar oogope ratie weer thuis was gekomen, werd op het Paleis Soestdijk van het gelukkig vereende gezin een foto gemaakt. JJE Nederlandse strijdkrachten hebben geheel Oost-Java thans afgesneden, zo heeft lt.-generaal Spoor medegedeeld. Aan 't front van Soerabaja zijn vier steden bezet en tevens vier ste den op West-Java. yolgens lt. generaal Spoor heeft de Nederlandse waarschuwing de Indonesiërs niet van de „ver schroeide-aarde-tactiek" afgehou den. Toen Probolingo werd bezet, brandde de stad op verschillende plaatsen. Overal waren Chinese slachtoffers gevallen en waren eigendommen vernield. De gene raal geloofde niet, dat bij de laat ste gevechten ernstige verliezen waren geleden. Tijdens de opmars langs de weg van Bandoeng door het West-Ja vaanse bergland heeft liet leger zich meester kunnen maken van 30.000 ton rubber. De operaties op Java en Su matra zullen van beperkte omvang blijven. De gehele republiek zal niet worden bezet. Er waren geen. tekenen, zo zeide de generaal, dat zich een guerilla ontwikkelde, doch zuiveringsoperaties zouden wel noodzakelijk zijn. Geen ernstige tegenstand generaal Spoor deelde verder mede, dat de laatste, berichten van de commandant van Medan geen melding maakten van ern stige tegenstand. In verband met de berichten, dat Nederlandse vliegers een trein en enige voertuigen zouden hebben beschoten beloofde generaal Spoor dat tegen deze vliegers discipli naire maatregelen zouden worden genomen. In het kader van de operaties van Semarang uit waren de Ne derlandse troepen stationnair in Tantoeng en Ambarawa. De generaal weigerde er zich over uit te laten, of de eenheden, die van Semarang naar het Zui den oprukken, Djokjakarta en Soerakarta zullen gaan bezetten. De toestand op Sumatra JAp Sumatra hebben drie colonnes bij de oliehaven van. Palem- bang olievelden van de Shell en de Standard Oil bezet, zonder dat ernstige tegenstand werd geboden. Republikeinse berichten, dat Ne derlandse vliegtuigen Indonesische steden bombarderen, zjjn grove leugens, verklaarde generaal Spoor. „Wjj hebben alleen vliegvel den beschoten." De toestand in de bezette steden van West-Java beschreef hij als rustig, terwijl de bevolking hulp vaardig is. De meeste republikei nen waren gevlucht, De bevolking, die uit de gevechtsgebieden was geëvacueerd, keerde weer terug, zo besloot generaal Spoor zijn overzicht. Gunstige en ongunstige berichten Volgens een bericht van het re publikeinse persbureau Antara hebben Nederlandse troepen Ma- lang reeds bezet. In Midden-Java hebben zij een punt bereikt nabij Ambarawa, on geveer 30 km ten Zuiden van Se marang. De bezetting van Malang wordt door het Franse persbureau AFP bevestigd, terwijl door dit persbureau eveneens wordt gemeld, dat Poerwakarta op West-Java is bezet. Legerbericht Donderdag J-JET legerbericht van Don derdagmorgen luidt: Nederlandse troepen bereikten Woensdagmiddag om 16.35 uur Cheribon. Zij trokken de stad vanuit het Noorden binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon bleken in tact tc zijn. Weerstand werd practisch niet ondervonden. Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Evenepns werden Woensdag Tomo, Kadipaten. Soebang en Kalidjati bezet. In West-Java werd Tjikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitjalen- ka en in Madjalaja hevige branden woeden. In de plaats Arnhemia by Medan zijn honderd woningen in brand gestoken, doordat leden van het republikeinse volksleger er flessen met vloeibare brandstof in hebben geslingerd. In dit gebied wordt van Nederlandse zijde vrij sterke tegenstand gemeld. Uit republi - keinse bron wordt zelfs verno men, dat Atjehse strijdkrachten 'n aanval hebben gedaan op Medan, waarbij een gedeelte vande stad op de Nederlanders werd veroverd. Het republikeinse legerbericht meldt echter eveneens, dat Mo- djokerto door de republikeinen is heroverd. Ook wordt in dit leger bericht verklaard, dat de republi keinse troepen snelle vorderingen maken in de richting van Sema - rang. De herovering van Modjo- kerto door de republikeinen wordt «veneens door het Franse persbu reau AFP gemeld. Blijde begroeting te Bandoeng rve correspondent van Aneta te Bandoeng heeft een. bezoek ge bracht aan de gebieden rondom Bandoeng, welke juist waren be vrijd. Van actie viel nergens iets te bespeuren. Iedere militaire auto werd door de bevolking met ge juich en opgestoken duimen be groet. Van enige terughoudendheid was niets te merken. Uit de plaat' selijke bevolking werden onmid dellijk politie-eenheden gevormd. Aan de bevolking werden kleren en voedsel verstrekt, terwijl het Rode Kruis gewonden van de T.R. I., die overigens zeer weinig in aantal waren, verzorgde. De bevol king stroomde toe voor medische behandeling. De mensen zagen er armoedig uit en velen hebben schurft. Door middel van een luidspreker installatie werd de bevolking in de Soendanese taal het doel van de komst uiteengezet, waarbij in structies werden gegeven om rus tig aan het werk te gaan. Een her haling van de rede van dr. van Mook werd met gejuich ontvangen Korte berichten over de toestand Sjahrir is te Calcutta aangeko men en heeft verklaard, dat. in dien de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties snel zou inter veniëren, de oplossing van het pro bleem niet zo moeilijk zou zijn. Via de radio heeft Sjarifoeddin de Australische consul-generaal te Batavia officieel verzocht de ver tegenwoordiging van de republiek op zich te nemen, teneinde het diplomatiek contact met neutrale naties te vergemakkelijken. De Chinese minister van buiten landse zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat hij de Chinese con sul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven om een bemiddeling te beproeven in het Indonesisch conflict. Soekarno heeft Donderdag twee radioredevoeringen gehouden. In de eerste spoorde hij de Indonesiërs aan tegen de Ne derlanders te blijven vechten. In de tweede radiorede deed hij een beroep op president Truman en op het Amerikaanse volk om al het mogelijke te doen om de oorlog in Indonesië te doen beëindigen. Ook Najamoeddin. de minister president van Oost-Indonesië. heeft een radiorede gehouden. Hij ver klaarde, dat Nederland het besluit tot een politioneel optreden moest nemen, „om deze landen voor een catastrophe te behoeden." Hij wekte de Oost-Indonesiërs op de huidige situatie met een koel hoofd tegemoet te treden. Tenslotte heeft ook Sultan Ha- mid II van Pontianak zich in een radiorede voor het Nederlandse standpunt uitgesproken. Hij zeide de militaire actie te steunen. Volgens een bericht van radio- Batavia hebben de Indonesiërs de formatie van „zelfmoord-cörpsen" aangekondigd. Als eerste voorwaar de voor het toetreden tot deze formaties wordt gesteld, dat men in staat moet zijn om tenminste tien Nederlandse soldaten te doden. De corpsen staan onder opperbevel van „een bekend republikeins mi litaire leider, die de rang van ge- neraal-majoor in het republikeinse leger bekleedt". Over nationalisatie van het vervoer rpOEN Woensdagochtend de klok in Londen elf sloeg verlieten de vermoeide en verfomfaaide par lementsleden het Lagerhuis na een debat over het wetsontwerp der re gering ter nationalisatie van het vervoer, dat de gehele nacht had geduurd. In een zitting, die 20 uren duurde leverden de conser vatieve leden een verbitterde strijd om de veranderingen die door de conservatieve meerderheid van het Hogerhuis aan het wetsontwerp op het onder staatsbeheer brengen van het vervoer langs de weg. spoor wegen en kanaal-systemen, waren aangebracht, te ondersteunen. De woordvoerder der regering, de mi nister van Verkeer, Barnes, wei gerde hardnekkig de 240 amende menten. die de Lords hadden aan gebracht. te aanvaarden, ondanks de hartstochtelijke en soms verhit te redevoeringen van de banken van de oppositie. Nadat het Lagerhuis aan het Hogerhuis zal hebben medegedeeld dat zijn amendementen verworpen zijn. zal het wetsontwerp naar de koning gezonden worden voor de koninklijke goedkeuring.

de Stem | 1947 | | pagina 1