Republiek verwerpt Nederlandse voorstellen immigratfo Griekse regeringstroepen in Distributienieuwtjes KOFFIE EN THEE Indonesische kwestie wederom in een critiek stadium Kabinet Sjarifoedin zal waarschijnlijk altreden Zwarie textielhandelaars zwaar gestraft IN 'T KORT Belgische kemphanen --------------- NIEUWE BONNEN -------------- NAAR AUSTRALIË Nederlanders zeer gewild D* Guerilla's teruggeslagen de aanval Engeland ontkent inmenging in de strijd EERSTE KAMER aanvaardt spaar raad Betrokken DERDE JAARGANG No. 822 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. X. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij ntet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 8 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 17 JULI 1947 UITGAVE J LTICHTING „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J, J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaar.deren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 02; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Het republikeinse kabinet en het werkcomité hebben de jongste Nederlandse voorstellen betreffende de gemeenschappelijke politie verworpen. ÜJit kabinetsbesluit betekent, dat de oplossing van het voornaamste probleem, dat de vorming van een interim- regering vertraagt, nog niet in zicht is. In een vroeger bericht uit Batavia werd in republikeinse kringen reeds rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het kabinet de voorstellen zou verwerpen. Betrouw bare republikeinse bronnen gaven als hun mening te kennen, dat het kabinet Sjarifoeddin zich in dit geval wel niet zou kunnen handhaven en een verwerping der .voorstellen zou uitdraaien op een kabinets-crisis. T|ET BERICHT, dat het republi- keinse kabinet de laatste Ne derlandse voorstellen verwerpt, is des te verrassender, omdat ver scheidene avondbladen, waaronder VOe Tijd, Dinsdagavond, het be- 'i richt gepubliceerd hebben, dat over fde gemeenschappelijke gendarme rie voorlopig overeenstemming was bereikt. Volgens dit bericht kwamen de jongste Nederlandse voorstellen hierop neer, dat de eerste verant- woordelijkheid voor de handhaving van orde en rust bij de Indonesi sche republikeinse staatspolitie zou berusten. Een gemengde Nederlands-Indo nesische federale politie zou wor den gesticht die tijdelijke bevoegd heden zou hebben tot het verrich ten van politiediensten telkens wan ^neer men een plaatselijke situatie .'^"binnen de republiek niet in de hand zou hebben. Men verklaarde, dat de federale .politie „buitengewönè politie" zou worden genoemd, daar de naam „gemeenschappelijke gendarmerie" politiek nu onmogelijk was. Strijd zou worden gestaakt. Tevens werd van de meest gezag hebbende zijde verklaard dat Sja rifoedin heeft toegestemd Woens dag 1 minuut voor middernacht per openbare order aan de Indone sische strijdkrachten bevel te geven onmiddellijk het vuren te staken, alle vernielingen achter het front "onmiddellijk stop te zetten en di rect een eind te maken aan de •voedsel-blokkade tegen door de JVederlanders bezette steden. Men verklaarde, dat Nederland op de bijeenkomst van Dinsdag Jfieeft voorgesteld, dat de troepen jaan beide zijden zich op 10 kilo- tineter van het huidige front terug trekken. Sjarifoedin stelde voor. dat de troepen zich geheel tot in hun gar nizoenen zouden terugtrekken, Waarmee de Nederlanders zich voorlopig accoord zouden hebben Verklaard. Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat dr. van Mook op de bij éénkomst van Dinsdag Sjarifoedin Verzocht heeft documenten inzake 4iet compromis-voorstel voor de 'gendarmerie en de order tot het WWARE STRAFFEN werden Woensdagmiddag door de Bre dase politierechter opgelegd aan yilburgers die zich hadden bezig gehouden met zwarte handel in tex tielgoederen. Zo kreeg P P,. die enkele tien tallen coupures dames- en heren- stof had verhandeld, een gevange nisstraf van vier maanden plus 4 maanden plaatsing in een rijks werkinrichting. De verdediger van verdachte protesteerde tégen deze straf, temeer waar de persoon die de stoffen had geleverd er met een schikking van 2000 gulden af was gekomen. M. van S. die 100 knotten brei katoen van Tilburgse fabrieksar beiders had gekocht en deze met 300 pet. winst van de hand had ge daan. kreeg zes weken, terwijl W. S.. die meer en gros in textielstof- ien'Jhreikatoen en overleer had ge nandeld. een vonnis tegen zich hoorde uitspreken van 4 maanden gevangenis en 6 maanden werkin richting. staken van vijandelijkheden te on dertekenen. Men verklaarde, dat Sjarifoedin zich mondeling met beide plannen accoord had verklaard, maar met ondertekening wilde wachten tot dat de republikeinse regering in zijn geheel de documenten had be studeerd. Ondernemende verste keling fOEN een K.L.M.-constella- tion van de vrachtdienst Scliiphol-Amerika een dezer dagen ruim 1000 km. van het vaderland verwijderd was, ont dekte de bemanning in de laad bak onder een paar dekens een verstekeling. Het bleek de 16- jarige Puck Mostert uit Rot; terdam te zijn, die het thuis bi) moeders pappot niet meer uit kon houden en op avontuur getrokken was. De bemanning schijnt schik gehad te hebben in de ondernemende jongen, want hoewel men eerste van plan was liem in Reykjavik aan land te zetten, besloten zij later hem maar mee te nemen naar het vliegveld Gander bij New-Yorkè Daar zal nu moe ten worden uitgemaakt, wat met de jeugdige avonturier zal gebeuren. TAE VLIEGENDE SCHOTELS blijven de wereld verontrusten Nadat men er gisteren een boven de Franse badplaats Biarritz had waargenomen, komt vandaag een bericht uit Indonesië binnen, waar in wordt gemeld, dat ook boven Soerabaja een vliegende schotel ge signaleerd is. De Indonesiërs zien ze dus vliegen. MEER PAARDENVLEES OP EEN BON. De rantsoenwaardering van paar devlees, welke op 6 Juni jl. voor lopig geljjk gesteld werd aan die van rund- of varkensvlees, zal van 18 Juli af gesteld worden op 125 gram vlees. Met ingang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees, 125 gr. paarde- vlees zonder been kunnen kopen, V"OLGENS „La Dernière Heu- re" zijn er op 't ogenblik in België niet minder dan 100.000 houders van kemphanen, hoe wel hanengevechten officieel niet\ zijn toegestaan. Toch zijn er sedert de bevrijding ruim 5000 wedstrijden gehouden, waarbij de politie slechts 12 maal heeft ingegrepen. T\E HEER C. B. Janssens-Minder- op is op 80-jarige leeftijd te Til burg overleden. De ontslapene was een der meest prominente figuren uit de Tilburgse wollenstoffen- industrie. UET Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland zal tegen het ein de van Juli manoeuvres houden. Over de sterkte of over de samen stelling der eenheden wordt niets gezegd. Er wordt echter op gewe zen. dat gedurende deze periode snelle troepenbewegingen in de ge hele Amerikaanse zone waargeno men zullen kunnen worden. WOENSDAGOCHTEND is te. Amsterdam 'n ledig electrisch treinstel tijdens de rangeerbewe ging ontspoord. De verbinding naar Haarlem en Zaandam waren hier door gedurende verscheidene uren onderbroken. Persoonlijke ongeluk ken kwamen hierbij niet voor. JTET Franse kabinet heeft Dins dagavond Ramadier gemach tigd om bij de stemming over het wetsontwerp tot herziening der ambtenaren-salarissen, wederom de vertrouwenskwestie te stellen. TAINSDAGMIDDAG ontstond op het werkofiject te Eist bij Êhe- nen, waar ook politieke delinquen ten zijn te werkgestéld, tussen eni ge van deze laatste onenigheid, Een der bewakers greep in, loste een waarschuwingsschot, dat ech ter ketste en de 44-jarige gedeti neerde H. Lammers dodelijk trof. (PERIODE VAN 20 JULI T.M. 2 AUGUSTUS). KA, KB, KC 707 (Serie H). H-01 brood; 800 gr. brood. H-02 brood: 400 gr. brood. H-01 boter: 125 gr. boter. H-02 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. H-03 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. H-01 melk: 4 liter melk. H-03, H-05 melk: 7 liter melk, H-01 vlees: 100 gr. vlees. H-02 vlees: 200 gr. vlees. H-01 alg.: 200 gr. kaas. H-02 alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. chocolade of suiker werk. H-03 alg.: 125 gr. koffie. H-04 alg.: 50 gr. thee. H-05 alg.: 100 gr. bloem ol zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) H-03 res.: 1600 gr. brood. H-06 res.: 800 gr. brood. KD, KE, 707. (Serie H). H-ll brood: 800 gr. brood. H-ll boter: 250 gr. boter. H-12 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. H-13, H-15 melk: 12 liter melk H-ll, H-12 vlees: 100 gr. vlees H-ll alg.: 100 gr. kaas. H-12, H-13 alg.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of suiker werk, H-13 res.: 800 gr. brood. H-14 res.: 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst berefd) H-16 res.: 600 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (Serie H). H-21 brood: 800 gr. brood. H-21 boter: 250 gr. boter. H-22 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. H-21 melk: 5 liter melk. H-21 vlees: 300 gr. vlees. H-22 vlees: 100 gr. vlees. H-21 kaas: 200 gr. kaas. H-21 eieren: 5 eieren. H-21 suiker: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. VERSNAPERINGENKAART ENZ. QB, QC 707. H-33 versnaperingen: 200 gram chocolade of suikerwerk, of 200 gr. suiker, boterh.- strooisel enz., of 400 gram jam, stroop, enz. H-36 versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterh.- strooisel enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen Z'eeds op Vrijdag 18 Juli worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maan dag 21 Juli mag worden ge kocht. De niet-aangewezen bonnen van Serie G kunnen vernietigd worden. ,E Australische regering hecht weinig waarde aan bezit aan geld door immigranten in Austra lië, aldus de Australische gevol machtigde minister voor de immi gratie, de heer Arthur Calwell, die heden in ons land is aangekomen, Australië kan tot 20 millioen im migranten opnemen, al zal er lan ge tijd mee heengaan voor dit aan tal is bereikt. Gezien de grote schaarste aan arbeidskrachten, die thans in Aus tralië heerst, heeft men grotere be langstelling voor arbeiders in alle beroepen dan voor het vestigen van nieuwe industrieën, waarvoor moeilijk fabrieksruimten beschik baar zijn. In verband met de alge mene woningschaarste hebben per sonen, die over familierelaties in Australië beschikken, bij wie zij vóór alle andere kwesties af te han delen, gezien de ernstige toestand in Griekenland. De Anglo-Amerikaanse inmenging. £)E STRIJD rondom Konitza tus sen Griekse regeringstroepen en guerilla-strijders duurt onver minderd voort. Hoe ernstig de Griekse regering de toestand in ziet, blijkt wel uit het feit, dat de reisbureaux opdracht gekregen hebben geen reisbiljetten te ver strekken voor het buitenland aan jongemannen van de lichtingen 1932 tot 1948. Dit zou wijzen op de voorbereiding van een algemene mobilisatie, voor het geval de toe stand slechter zou worden. Inmiddels worden de berich ten voor de regeringstroepen gunstiger. Twee Griekse briga des hebben een frontaanval uit gevoerd tegen de guerilla-stry- ders, die Konitza omsingeld hou den, terwyl volgens de laatste berichten de guerilla-strijdkrach ten uit hun verband zijn rukt en m i xlfïf &r°epen terugtrekken op net Zagoria-gebergte, ten Zui den van Konitza. Veiligheidsraad dringt op spoed aan. /Aok de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich reecis met de Griekse kwestie, die thans door de gevechten is ont staan, beziggehouden. Frankrijk heeft voorgesteld een speciale com missie te vormen, welke verzoe nend zou moeten optreden. Ame rika stelde voor de Griekse kwes tie ten spoedigste en zo mogelijk T/*ooral het communiqué van het opperbevel der guerilla-strij ders heeft heel wat deining in de wereld verwekt. In dit communi qué wordt geprotesteerd tegen de directe of indirecte inmenging van Engeland en Amerika in de Griek se burgeroorlog. Voorts wordt erin verklaard, dat de guerilla's geen onderscheid kunnen maken tussen de Griekse regeringstroepen en de Engelsen en Amerikanen, die aan de zijde der regeringstroepen aan de strijd deelnemen. ;.Wij hebben goede redenen om te veronderstellen, dat Engelse pi loten luchtaanvallen uitvoeren en Amerikaanse officieren aan alle conferenties van het Griekse rege ringsleger deelnemen", besluit het communiqué. Inmiddels heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken met nadruk verklaard, dat geen Engelse troe pen aan de gevechten tegen de guerilla's deelnemen. Ook het Griekse ministerie van buitenland se zaken heeft met beslistheid het bericht tegengesproken, dat Grie kenland de Amerikaanse regering zou hebben verzocht Amerikaanse strijdkrachten naar Griekenland te zenden. Ook het bericht, dat de Verenigde Staten dit verzoek zou den hebben ingewilligd, wordt vol komen onjuist genoemd. kunnen intrekken, voorlopig oor rang. De Nederlandse regering is een der zeer weinige in West-Europa, die haar volledige medewerking aan het immigratieschema van Aus tralië hebben toegezegd, al zal de ze medewerking zich voorlopig be perken tot ongeschoolde arbeids krachten: geschoolde arbeiders zijn tezeer nodig voor het herstel van Nederland zelf. aldus spreker. Ook voor vrouwen bestaan in Australië goede mogelijkheden, onder meer in de textielindustrie en als ver pleegsters. Mannen gaan thans ech ter voor, men hoopt later een im migratieplan voor vrouwen te kun nen uitwerken. Het Australische publiek is gunstig gestemd voor immigratie door Nederlanders zij komen als tweede, na de Brit ten. op de voorrangslijst. De Aus tralische regering heeft geen voor keur, al ziet ook zij de Nederlan ders graag. Ook dienstplichtvoorzie ningen aangenomen IAE EERSTE KAMER heeft het wetsontwerp inzake de natio nale spaarraad en het uitgeven van ryksspaarbrieven met 23 tegen 15 stemmen aangenomen. Tegen stem den de Partq van de Vrijheid, de anti-revolutionnairen, de christelijk historischen en de communisten. Ook heeft de Eerste Kamer de bekrachtiging van de maatregel van bestuur betreffende de dienst plichtvoorzieningen aangenomen. De communisten stemden ook hier tegen. Bij de behandeling van dit wets ontwerp heeft de minister van oor log. in antwoord op een vraag van baron van Voorst tot Voorst nog maals de gegronde hoop uitgespro ken. dat vóór 1 Januari 1948 de definitieve herziening van de dienstplichtwet in het Staatsblad zal staan. Weersverwachting tot heden avond: Matige, Westelijke wind. Be wolkt en onweersbuien. Zon op 4.39 uur. Maan op 3.06 uur. Zon onder 20.52 uur. Maan onder 21.00 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1