REPUBLIEK heft gedeeltelijk de blokkade op BEVIN Conferentie te Parijs Leveranties van rijst, suiker en mais in het vooruitzicht gesteld Over de gemeenschappelijke gendarmerie wordt beraadslaagd De prinsesjes als slippendraagstert j es IN 'T KORT Huis te huur Landdag jongeren-organisatie in de K.V.P. TOT HET FRANSE VOLK VAST VOORNEMEN TOT SAMENWERKING heeft een gunstig verloop Ons land in 2 van de 5 commissies Rector E. Schul JUBILEERT Feest op 't Withof tejïttea DlSTRIBUTIENIEÜWïilS Vrij zomug DERDE JAARGANG No. 820 Comm v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A J J. M. MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs <bU vooruitbetaling) J.S« 9. kwartaal; per post 4-25; p. week (bij nlet-postbestell.) £osse nummers t cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 15 JULI 1941 UITGAVE 2ÏICHTING „DE STEM* Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuvrs- redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bij bureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF DE republikeinse minister van economische zaken, Dr. Gani, heeft Maandag officieel bekend gemaakt, dat de republikein se regering overeenkomsten heeft afgesloten met de Nederlandsch Indische regering en andere wederpartijen, waarbij goederen zullen worden uitgewisseld. Door de republiek zal 76.000 ton rijst van Java worden geleverd in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goederen, die in Aus tralische havens liggen opgeslagen, zoals textiel en landbouwwerktui gen. De leveranties zullen geschie den in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal worden ver scheept in de havens van Banjoe- wangi en Probolinggo, die een ca paciteit bezitten van 1000 ton per week. De leveranties zullen op 't eind van deze maand aanvangen. Nederland zal meststoffen, var kens en vergifstoffen leveren van- ïuit Soerabaja in ruil voor mais en Vsuiker uit de republiek. I Voorts zullen de Nederlanders .1 mijnwerktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjong Enim-mijn S nabij Palembang op republikeins gebied. Ook zal de republiek onderne mingsproducten uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoute vis van Nederlandse zijde. Tenslotte levert de republiek vee uit Madoera en tabak uit Probo linggo in ruil voor textiel. De ta bak is bestemd voor de British- t American Tobacco-Co. te Soera- j baja. Deze overeenkomst is volgens de i verklaregin van de republikeinse J minister in de maanden Maart en I April opgesteld. Nog steeds; de gendarmerie. Te republikeinse regeringskringen in Batavia is men niet zeer gun stig gestemd over de Nederlandse regeringsverklaring inzake Indone sië. De republikeinse ministers zijn van oordeel, dat Nederland de goe de bedoelingen van de republiek ^Bniskent Inmiddels vormt het vraagstuk der gemeenschappelijke gendarme- rie nog steeds het grootste strui kelblok voor een volledige over- jf eenkomst, doch uit de verschillen- de berichten uit Indonesië krijgt men de indruk, dat er ook van re publikeinse zijde ernstig naar ge- i streefd wordt dit vraagstuk op te lossen. Sjarifoedin is Maandagmorgen met een extra trein vanuit Djokja in Batavia aangekomen. Hij begaf J zich terstond naar de ambtswo 4 ning van Dr. Gani. Men vermoedt, dat Sjarifoedin in de loop van de A middag een onderhoud over deze kwestie heeft gehad met Dr. van Mook ten paleize. Een dag tevoren was Setiadjit reeds in Batavia aan gekomen. Hij verklaarde „bepaal- pde gedachten te hebben" over de 1 gemeenschappelijke gendarmerie. J doch wenste hierover eerst nog (met enkele ministers te spreken. f TEhBAAR^ ,'s Maandagmiddag 't j lJ '"gezegend tussen Zr I Huidekoper en de heer U. Cavius I f«nses Irene en Prinses Beatrix i fungeerden als slippendraagsterties Gewapend met een korfje bloemen stonden zij het bruidspaar op te wachten, toen dit de kerk verliet Ook de kleine Margriet stond met haar korfje klaar, doch wist niet goed wat ze met de bloemen moest aanvangen. Toen het bruidspaar naar buiten trad. sprong Beatrix haar echter te hulp en zei: ..Nu moet je strooien. Pietie", en Mar griet strooide, dat het een lust was loen even later Prinses Juliana en Prins Bernhard. die de plechtig- Deid als gasten hadden bijgewoond over de loper naar buiten schre- den. hoorde men Prinses Juliana tegen Pnns Bernhard fluisteren: Fwize p!ëtSje-tat iS h6t Wel'k Van De berichten, dat Engeland zijn bemiddeling zou hebben aangebo den inzake de gemeenschappe lijke gendarmerie, schijnen voor barig te zijn. In ieder geval kon ih de loop van de dag hierover geen officiële bevestiging worden verkregen. Nederland lijdt verliezen. Tn het communiqué van de Ne- derlandse militaire woordvoer der te Batavia wordt medegedeeld, dat er de vorige week gedurende schermutselingen 3 Nederlandse soldaten gedood en 15 gewond wer den. Deze schermutselingen vonden plaats te Medan. Padang, Palem bang, Batavia. Tjianddjoer en Soe rabaja, waar de Nederlandse troe pen door de republikeinse strijd krachten werden beschoten. In het gebied van Soerabaja vond deze beschieting van Nederlandse pa trouilles zelfs tot zeventien maal toe plaats. TTET BERICHT, dat de Engelse Koningin, mevr. Eva de Peron verzocht zou hebben toch nog een bezoek aan Engeland te brengen, schijnt enigszins overdreven te zijn Wel heeft de Engelse Koningin ver klaard, dat zij mevrouw de Peron gaarne ontvangen zou, indien zij een bezoek zou brengen aan En geland. TfOLGENS radio-berichten heeft Rusland bij Oostenrijk gepro testeerd tegen het aangaan van een Amerikaanse lening van 100 mil- lioen dollar. Rusland zou deze over eenkomst niet erkennen. TAAT in Engeland de kranten we gens papierschaarste kleiner zullen worden, zal menige Engels man hinderen, doch dat thans ook het theerantsoen tot 8 ounces ver laagd is, zal hem heel wat pijnlij ker treffen. Tot nu toe bedroeg het theerantsoen 10 ounces per maand l^EN Londens huiseigenaar had een huis te verhuren en plaatste een advertentie. Toen zün secretaresse de vol gende morgen het kantoor wil de betreden, kon zij slechts met de grootste moeite door de lange rij mensen heen komen, die allen zin hadden in de wo ning. Doch toen was zij er nog niet. De deur van haar kantoor was gebarricadeerd door niet minder dan 3000 brieven. Inmiddels is de woning nog niet verhuurd, want de huis eigenaar heeft verklaard, dat hij alle brieven serieus zal be oordelen. TN DE Emmer-dennen te Emmen is Zondag een landdag gehouden van de politieke jongeren-organi satie in de K.V.P.. kring Drente. De afd. Emmen droeg een door haar vervaardigd vaandel over aan de kring Drente, die hiermede als eerste in het bezit kwam van een eigen vaandel. Met een grote rede van Prof. Romme werd deze landdag, de eerste in het land, na de Duitse inval, besloten. TN DE TOEKOMST zullen ook electrische apparaten, zoals strijkijzers, broodroosters, water ketels, enz. van een prijs moeten :ijn voorzien. Deze prijs moet dui- ielijk in het metaal zijn geslagen. TER GELEGENHEID van de 14de Juli, de dag, waarop Frankrijk de bestorming van de Bastille her denkt, heeft de Britse minister v. buitenlandse zaken, Ernest Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hij uitdrukking gaf aan het vaste voornemen dei- Franse en Britse regering om niets meer tussen de volken te laten ko men. dat een scheiding te weeg zou brengen. Er is in het verleden veel geweest, dat de beide landen gescheiden hield, aldus Bevin, doch steeds hebben zij een gelijke poli tiek gevoerd, welke was gericht tegen tyrannie en op handhaving der vrijheid. Bevin verklaarde, dat de val van de Bastille en de Franse revolutie het begin zijn geweest van een grote periode van vrijheid en hij wees erop. dat vele Engelse den kers en schrijvers toen ter tijd de betekenis van deze gebeurtenis heb ben ingezien. Sinds wij tezamen kwamen, zo ging Bevin verder, hebben wij twee grote oorlogen gevoerd tegen machten, die de volken der wereld onder hun tyrannie wilden bren gen. Thans zullen wij ons geza menlijk wijden aan de wederop bouw van onze landen en onze no bele politiek voortzetten, niet om anderen te overheersen, doch om met iedereen samen te werken. yONDAGAVOND is de kapitale boerderij van de landbouwer Scholten in het Ommerveld te Om men afgebrand. Een 14-jarige jon gen uit Zwolle, die op de boerde rij logeerde, kwam in de vlammen om. Een 70-jarige landarbeider kreeg zulke zware brandwonden, dat hy naar een ziekenhuis in Zwolle moest worden overgebracht De brand is aangestoken door een inwonende zoon, die pyromane nei gingen heeft. TTE BESPREKINGEN over het plan-Marshall te Parijs heb ben een gunstig verloop. De werk- commissic is met het haar opgedra gen werk gereed gekomen en zal Dinsdag in de plenaire zitting met uitgewerkte voorstellen voor de dag komen. Er zullen vijf commissies worden ingesteld, ieder bestaande uit vijf leden. Hiervan zal Neder- "J:jn^RecJt|>a,r'ï 'c Enschede is de athletiek landenwed- Nfderlan,d.-TsJechoslo»akije gehouden. In het nummer 5000 M. rcc°rdhouder Slijkhuis het onderspit delven, tegen de Tsjech L. Zatepeck, die Slijkhuis achter zich liet. land zitting krijgen in twee com missies, België in twee en Luxem burg in een commissie, zodat de Benelux in alle commissies verte genwoordigd zal zijn. Men acht het vrij zeker, dat de plenaire zitting dit uitgewerkte plan van de werk- commissie zal aanvaarden. In dit geval kan van een zeer snelle en succesvolle werkwijze worden gesproken. De ministers van buitenlandse zaken zullen dan Dinsdag of uiterlijk Woensdag reeds naar hun land kunnen terugkeren. De Benelux een sterk blok. (~)ok de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, zou voornemens zijn in de loop van Dinsdag naar Nederland terug te keren. In een interview met een speciale verslaggever van het A. N.P. heeft hij zich zeer gunstig over het verloop der confei-entie uitge laten. De minister verklaarde, dat het feit, dat Nederland, België en Lu xemburg sartien in alle commissies en in de uitvoerende commissie ver tegenwoordigd zijn, een erkenning betekent van het economisch be lang van deze drie landen. De mi nister sprak er zijn tevredenheid over uit, dat Nederland benoemd zou worden in de belangrijke uit voerende commissie. „Nederland zal zijn volledige me dewerking verlenen, in de eerste plaats als lid van de Benelux en in de tweede plaats als deel van Europa, aan het zoeken van een oplossing voor de huidige econo mische situatie in Europa door middel van opbouwend werk", al dus de minister. Men verwacht, dat de -Benelux iin de tweede en belangrijkere fa lse, welke ingaat, wanneer de sa- lenstelling der commissies is aan- cnomen, en deze met haar werk beginnen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstellen. TVP 21 JULI zal het 25 jaar gele- den zijn dat de eerw. heer E. Schul werd benoemd tot rector van het Instituut St. Joseph te Etten. Om uit het drukke kapelaans leven en het veel eisende jeugd werk plotseling overgeplaatst te worden naar een zusterklooster met meisjesinternaat, was een gro te verandering. Geen wonder dat de promotie eertijds gemengde gevoelens opriep bij de nieuwe rector. Maar al spoedig bleek de zeer goede keuze van de kerkelijke overheid. Met al de ijver en toe wijding hem eigen wierp rector Schul zich op zijn nieuwe taak. En nu na 25 jaar kunnen de zusters en niet minder de ongeveer 1700 oud-leerlingen van het In stituut getuigen: „Onze Rector, daar is er zó geen tweede!" want de aanstaande jubilaris is zo met het Withof vergroeid, dat men zich het pensionaat noch de Kweek school zonder hem kan denken. Hij stelt belang in alles èn allen en heeft ook vóór alles en allen een onbeperkte toewijding. Nog ligt vers in het geheugen de tijd dat de schuilkelder van 't Withof veiligheid bood aan tallo zen, die zich bedreigd voelden door de granaten. Daar was dan de rector die kalmeerde, die troostte en die hielp; ook buiten de schuilkelder indien nodig. Geen wonder dat het zilveren jubilé gevierd zal worden èn dooi de tegenwoordige bewoonsters èn door de oud-leerlingen, die reeds per circulaire werden verwittigd. Mochten er nog zijn die geen uit nodiging ontvingen, omdat het adres niet bekend was, dat zij zich even goed als genodigd beschou wen. Een kort berichtje van hun komst wordt echter op prijs ge steld. Zo zal dit feest slagen tot eer van de rector en tot aller vreugde en voldoening. AANWIJZING VAN KOLEN- BONNEN. Met ingang van heden geven de bonnen der kaarten WA 707 ge merkt met „le periode", „2de pe riode", „3e periode", „4e periode", „5e periode" en „6e periode", elk recht op het kopen van één een heid vaste brandstoffen en de bon nen der kaarten WB 707. gemerkt met „le periode", „2e periode", „3e periode", „4e periode". „5e pe riode" en „6e periode", elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen blijven geldig tot nader aankondi ging. De aandacht wordt er op geves tigd. dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uit gereikt aan de kleinverbruikers der groepen B, C en D (kantoren, werkplaatsen enz), wier rantsoen voor 1947-1948 tenminste 12 eenhe den bédraag.t Weersverwachting tot heden avond: Droog weer met weinig wind In de ochtend op vele plaat sen nog vrij veel bewolking tengevolge van optrekkende mist. Later vrij zonnig en stij ging van temperatuur. Zon op 4.36 uur. Maan op 1.31 uur. Zon onder 20.54 uur. Maan onder 18.37 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1