EE? STER-DEY Industrie en arbeidskrachten SPORT acturenhanè UNTEN Wa. een Wonderlijke Wereld oederen op de voordeeligsfe »cht met f Hoofdgroep adviseert 10000000000000&: >en wij nog W lienen U t/m 1250 Radlo- v P De Onze Lieve Vrouwe Ommegang te Bergen op Zoom Zij moet een beeld zijn van onze offerbereidheid WEEST VRIJ VAN MENSELIJK OPZtCHT De Avonturen van Suske en Wlske DE ZWARTE DAME H R O E V 'li zijn 17 - 18 ft LOTEN LAEMiNCl HliLS( TWEEDE BLAD No. 819 MAANDAG 14 JULI 1947 sociale factor nauwelijks aan. De Regering zal echter goed doen aan deze gezaghebbende stem een aan dachtig gehoor te verlenen. Ze zal er menige waardevolle aanwijzing in vinden. Vooral wat gezegd wordt over de doelmatigheid en overzich telijkheid van het Overheidsappa- EXPORTEREN of sterven. Men in het arbeidstekort. Daarnaast raat zal ze zich dienen aan te kent de leus. Om te kunnen ex- geeft de Hoofdgroep Industrie een trekken, meer dan in het verleden norteren moet de capaciteit van reeks van aanwijzingen ter ver- geschiedde met dergelijke opmer- industrie en landbouw zo hoog krijging van kort crediet dat thans kingen. hoog mogelijk opgevoerd worden, nodig is om in de toekomst zelf Daarvoor zijn meer arbeidskrach- over deviezen te kunnen beschik ten nodig. Hebben wij dat grotere ken. aantal arbeidskrachten? .D* deviezennoU van Minister Prof. van den Brink heeft, het L.eftmck erkent met zoveel woor- vorig jaar berekend, dat de totale den het belang van het opnemen bevolking van 1938 tot 1946 is toe- van buitenlandse credieten door de genomen met 600.000 zielen. Maar ondernemers zelf, maar dit kan al- voor het bedrijfsleven zijn 70.000 leen dan mtkomst bieden indien beschikbaar! Hoe deze ondernemers door voldoende mensen minder komt dat? vrijheid tot ontplooiing van ïni- Ziehier de voornaamste oorza- datief, door voldoende mogelyk- BURG, TELEF. 223 Telefoon 2239 efoon 2119 West, Telefoon 981 188 2273 32a, Telefoon 65 Telefoon 355. ernemers beschikten' ton laadvermogen. Alle typen waê" ken: toeneming van het aantal perso nen in militaire dienst, plm. 80.000 van het burger lijk overheidsper soneel plm. 200.000; van het personeel in semi-over- heidsdienst plm. 30.000. Er zijn nu veel minder werklozen ingeschreven dan in 1938 (toen D? Hoofdgroep Industrie voert waren er 475.000). Maar het aantal verder een pleidooi voor een ver vrijwillige werklozen, oftewel dere vermindering van belastingen zwarte pieten, kan men wel op °P bet bedrijfsleven drukkend, 200.000 schatten. Voorts herbergen waartegenover vermakelijkheids- de kampen vor politieke delin- en omzetbelasting ha. zouden kun quenten nog tal van geschikte ar- heid tot het verkrijgen van een redelijke beloning voor verrichte diensten en door voldoende garan tie tegen aantas ting van de parti culiere eigendom hun credietgevers behoorlijk gefundeerde verwachtin gen kunnen voorleggen. beidskrachten, terwijl er voor de bewaking ook nog heel wat mensen aan de productie worden onttrok ken. Als men dit alles voor ogen houdt, begrijpt men iets van het personeelsgebrek, waarmee schier ieder bedrijf te kampen heeft. "Vyat is er aan te doen? De Hoofdgroep Industrie heeft iii een Nota aan Minister Huys- mans uitvoerig haar zienswijze om trent dit brandende vraagstuk be- redeneerd. In het kort komt dit neer op deze stelling: Het Overheidsapparaat kan en mag niet streven naar de uiterste perfectie, het moet zichzelf reorga niseren tot een eenvoudiger, over zichtelijker geheel zonder doublu res. O.m. wordt aanbevolen na te nen worden verzwaard en nieuwe accijnzen ingevoerd. Dit advies zal ongetwijfeld uit andere maatschappelijke kringen sterke bestrijding ondervinden, evenals de volgende opmerking: Thans worden nog stadhuizen gebouwd, bunkers gesloopt, par ken aangelegd, wegen verbreed, enz., dikwijls omdat daar nu een maal vroeger de gelden voor zijn gevoteerd. Hoewel hier zekere gradaties mogelijk zijn, behoren deze werken in het algemeen, in overeenstemming met de van overheidszijde zo vaak gepropa geerde theorie der conjunctuur - beheersing, naar tijden van over vloed en gebrek aan werkgele genheid te worden verschoven. Deze werken zou men thans hoogstens in sommige touristen- centra kunnen uitvoeren, waar zij rechtstreeks deviezen opleveren. 595- ■oooooooooooooce lederen jassen, jek- j bruin en zwart ortassen, handsclioe- en zwart) 871-0 OOEMENIE en Bulgarije voeren thans besprekingen voor het sluiten van een vriendschapsver drag. "VTEVROUW PERON heeft bericht gekregen, dat zij welkom is in Engeland. rpUSSEN ons land en Batavia zal op 15 dezer de telefonische ver binding weer hersteld worden. Zij was sinds 1942 verbroken. /AP 23 AUGUSTUS vertrekt het tweede schip met emigranten van Nederland naar Canada. DINSDAG 15 JULI HILVERSUM I 315 m: 7 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 morgengeb., 7.45 Rimsky Korsakoff, 8 nws., 8.15 pluk de dag, 9 lichtbaken, 9.30 gr., 10 kleuter, 10.15 Tito Schipa en Tino Rossi, 10.40 voordr., 10.50 Chopin, 11 10 dagen in de Britse zone, 11.30 als de ziele luistert, 11.40 orgel, 11.45 gr., 12.03 piano. 12.30 ork. z. naam, 13 nws., 13.15 welk boek, 13.20 ork. z. naam, 13.50 omr.ork. 14.30 vrouw, 15 mannenkoor, 15.20 Brahms, 16 Zonnebl., 16.30 na school 16.45 elck wat wils, 17.45 r. over zee, 18 volksl. kwartet, 18.20 sport- praatje, 18.30 Ned. strijdkr., 19 nws., l'J.20 Frank Sinatra, i9.45 departe menten, 20 nws., 20.07 gew. man, 20.20 BBC promenade conc., 21 luistersp., 21.30 gr., 22.10 avond- geb., 22.30 nws., 22.45 dansmuz., 23.15 schaak, 23.25 gr. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr., 7.30 gr„ 8 nws., 8.15 or gel, 8.45 gr., 9.15 morgenw., 9.30 w. st. en pol.ber., 9.35 arb. vit., 10.30 vrouw, 10.35 gr., 10.50 kleutertje luister. 11 gr., 12 trio, 12.30 platte land, 12.40 P. Palla, 13 nws., 13.15 tango ork., 14 mevr. Ida v. Rees, 14.20 gr., 15 operette, 16.15 gr., 16.40 school, 17 gr., 17.30 ballroom dans muz., 18 nws., 18.15 piano, 18.30 sextet, 19 Bern Person, 19.10 ka merkoor, 19.45 jeugd, 20 nws., 20.05 2220 - TERNEUZEN PRIMA ACCORDEON iaf f 100,—, GITARt •DERNE PIANO'S ÏIMA KWALITEIT gaan, welke maatregelen en voor schriften zonder bezwaar geheel \\Te zullen verder de Nota niet op kunnen verdwijnen, dan wel een de voet voigen. Ongetwijfeld is SSSSSt, mTis1'fito, ?1.S"KE sterke vereenvoudiging kunnen on- ze eenzijdig van inslag en wel erg 121 45 contact 22 15 buitenl overz dergaan. De inning van de loon- economisch opgezet. Ze raakt de'22.30 P. Palla', 23 nws., 23.15 symph! belasting zou bv. gecoördineerd kunnen worden met de premie voor de sociale verzekering. Als bepaalde bevoegdheden gedele geerd worden aan een bedrijfsorga nisatie, behoort deze delegatie ook volledig te zijn en hetzelfde werk niet nog eens door het Rijksbureau te worden overgedaan. In het mi litaire apparaat zou een meer effi ciënt gébruik van de beschikbare manschappen mogelijk zijn (men denke aan de vele administratieve bureaux!). Ten aanzien van de po litieke delinquenten meent de Hoofdgroep Industrie: „Ook hier dreigt door het verlangen naar per fectionisme de afsluiting van de zwarte bladzijden uit de landsge schiedenis een onduldbare econo- mische^ last te worden." En ten slotte is de Hoofdgroep Industrie nog van oordeel, dat er harder ge werkt zal moeten worden, waarbij do werknemers de vruchten van grotere inspanning niet mogen wor den onthouden. D*t aUes geldt dan maatregelen ter onmiddellijke voorziening Dit vliegtuig, de V 173, zou de vliegende schyf kunnen zjjn, want dit vleugelloze gevaarte lykt er in de lucht verbazend veel op. Maar het kan de vliegende schyf niet zijn, verklaren Amerikaanse vliegtuig deskundigen, want dit is het enige exemplaar, dat de Amerikaanse marine bezit en het heeft Bridgeport in Connecticut nooit verlaten. Salomon, waar zijt gij Een lezer te Breda, zond ons voor deze rubriek belangeloos het volgende historisch ver haal dat we hier gaarne een plaatsje ge ven: Dezer dagen geschied de het, dat op 't rech ter trottoir van< een on zer drukste straten een corpulent heer wandel de, terwijl aan de overzijde een naar de eisen des tijds uitgedost bakvisje trippelde. Be houdens het wandelen in dezelfde richting, was er nog een opvallende of beter unieke over eenkomst, voortsprui tende uit de omstandig heid, dat de overigens ongelijksoortige per soonlijkheden in gezel schap verkeerden van in alle onderdelen op elkaar gelijkende vier potige wezens, die zich onafgebroken uitputten in het besnuffelen van winkelende dames, wan delaars, melkboeren, bakkers, gevels en deur posten van huizen Plotseling geschiedde het onvermijdelijke: 'n auto kwam, zagen een der huisdieren lag met verbrijzelde lede maten op het wegdek. Zoals later bleek, had niemand, met inbegrip van de chauffeur, iets gezien van de aanrij ding. Doch dit onver gefelijke gemis werd ruimschoots gecompen seerd door het onmid dellijk hierop volgende schouwspel, waarin men de zwaarlijvige meneer met de nog van levenslust getuigende hond der dame zag wegrennen op een ma nier, die zelfs de meest verstokte tegenstander van eep sportdemon- stratie zou hebben doen watertanden. Na enige seconden, waarin de Marathonlo - per reeds lang aan de horizon was verdwenen zag het uit zijn verdo ving ontwakende pu bliek nog slechts een huilend vrouwenfiguur tje bij het verminkte eigendom van de ver- dwene. Nog klinkt in ons na de opmerking van de zich peinzend verwijde rende toeschouwer: „Al weer een belastingbeta ler minder." Justitia "C^en bedelaar forceer- de de deur van een flat in Johannesburg. Hij stapte naar binnen, liet kleren en geld on aangeroerd, maar maak te zich uit de voeten met een boek, getiteld: .,Hoe ver kan een bur - ger gaan, voordat hij in strijd komt met de wet." Bovendien nam bij twee wetboeken mee. Wegens inbraak en liefstal van hem niet toebehorende goederen werd hij enkele uren na dien gearresteerd. OOOOOOOOOOOOGOOOGOOOOOOOOOGOOOOGOOOOOOOOOOOOO T INKS en rechts zullen dezer da- gen de affiches van de Lieve Vrouwe Ommegang op verschil lende punten der stad Bergen op Zoom aan de winkelramen ver schijnen. Met de voorstelling, die onmiddellijk vertrouwd aandoet, vraagt echter de wekroep van de plaat: .Maria, maak ons beter Christen", ieders aandacht. Zo bij sommige Bergenaren nog enige twijfel bestond, over de op lossing van de vraag of het bij de ommegang alleen gaat om uiter lijke luister, ofwel om geestelijke waarden van meer blijvende aard, dan kan deze bede ons leren, dat de bedoeling ervan juist hoger en dieper grijpt. De ommegang zelf moet voor al les een beeld zijn van offerbereid heid. Zo wordt hij door de meeste deelnemers ook begrepen. Zij im mers weten maar al te goed, welk een inspanning er van hen wordt gevraagd en ze beseffen dat ze die met blijmoedigheid moeten bren gen. Dat geldt niet alleen voor dra gers van vlaggen, flambouwen, etv. of voor de leiders. Het is nog meer waar voor de grote groepen en hoofdfiguren, die een geheel eigen taak hebben. Door hun voorberei ding komen zij in de gewenste sfeer en komen ze er toe het beste van hun kunnen te geven, vrij van het menselijk opzicht, dat ieder mens behaagt. Het volmaakte wordt hier welis waar nooit bij bereikt, doch daar om dient ook alles vermeden wat schaden kan. Dit immers onder graaft de geestelijke sfeer van de ommegang. Dit geldt in het bijzon der voor de jeugd, want zij heeft hier als jeugd een uitverkoren taak. De jongeren ,die aan de Maria- ommegang deelnemen, zij in dit verband nog eens gewezen op de volgende passage uit de prachtige toespraak, die de Paus enkele we ken geleden tot het massale Cana dese Mariacongres te Ottawa hield Een Pauselijk woord 1" aat de opgroeiende jeugd van beiderlei geslacht weten, dat de ogen van een liefhebbende Moe der altijd op hen gericht zijn. Geen levensweg of omstandigheid zal Haar angstige bezorgdheid over het hoofd zien. Ga daarom vastberaden voorwaarts, jonge mannen en jongevrouwen, en handhaaft de glorie van uw onbe vlekte Moeder. Bewijs ten aanzien van een boosaardige wereld, dat jonge harten nog zuiver kunnen zijn." Voor de ouders volgde vlak daar op deze zin vol bezorgdheid: „O, hoeveel hangt daarbij af van de onvervalste, daadwerkelijke ka tholiciteit van het gezin." De Canadezen hadden hierom trent echter op hun congres ste vige voornemens gemaakt en daarom ging de H. Vader verder: „Verheug u daarom, o allerzuiver ste Moeder van God, over de hei lige voornemens en besluiten van uw kinderen." De Canadezen maakten de be vrijding tot een feit waarvoor wij Maria in de ommegang danken. Laten wij, Bergenaren, de Cana dezen ook in hun heilige voorne mens navolgen, dan zullen wij in derdaad beter Christen zijn. AWW A.9*0"0^? öón ïchcudes-) beuhen oe deimin CJITTARD herdenkt in Augustus het zevende eeuwfeest van zijn stadsrechten. Van 9 tot en met 19 Augustus worden er grote stads feesten gevierd. door W. van der Steen TEL. 32. J De mannen, die het op Lam - biks onschuldig leven hebben sto™ra'mVOralen.,nu gevieren 'n m m, e 6e deur van 't buitenhuisje van Tante Sido- nie zal inbeuken. Als reeds zo vele malen in het verleden, heeft men geen rekening ge houden met het vernuft van Tante en haar jeugdige vrien den. Ook deze aanslag wordt weer verijdeld dank zij een trucje, maar de vraag is: zal men het beleg op die wijze weten te doorstaan. totdat hulptroepen de belegerden ontzetten?,... j

de Stem | 1947 | | pagina 5