Republiek gelast de voormobilisatie GOES IFABRIEK Mondelinge toelichting op Soekarno's antwoord Acht Fransen bereikten het eerst Lyon ilburg. Vrede op Java in gevaar, doordat de republikeinse ministers het niet eens werden SREN me tenmakerSi lewerkers, rers en ers. HEDEN REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË De bevelhebber van het republikeinse leger heeft de concentratie van alle civiele en departementale motorvoertui gen bevolen als voorbereiding voor hun mobilisatie. vandaag zijn df, leiders van de republiek in een impasse geraakt, hetgeen de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maan den oude indonesische republiek genoemd kan worden. de impasse heeft voorts DE politieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland java in gevaar gebracht. daar HET laatste verzoek van de nederlanders om verduidelijking van het standpunt van DE republikeinen onbeantwoord bleef. SffiWWBS CONFERENTIE TE PARIJS gaat toch nog door Dr. v. Mook vroeg schriftelijke bevestiging Meer Philipsartikelen op de Nederlandse marki Kolen pr i fzen omhoog voor de industrie TOUR DE FRANCE Moedige rit van Schelling erhoudt Bewolkt DERDE JAARGANG No. 809 306-0 VAN DE WEG Ie Faam", verpakken merken en roompje" omgeving, neer pret- ia en om' meldt je geen spijt OLENSTRAAT 31 ïygiënische fablfcj ÏNZ. 386-^" RSUSSEN ORGA- aebben op 1 uur. Goossens. 370-"" EVRAAGD R Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs ,bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal: per post 4.25; p. week (bi) ntet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderlana WOENSDAG Z JULI 1947 UITGAVE LTICHTISG „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, HoofcU redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GUOFFEN, Vlissingen Zeeuwsch-Vlaar.deren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bij bureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF rvIC KABINETSCRISIS in Djokja is in een nieuw stadium getreden. I I)e vier partijleiders, Sjarifoedin, Dr. Gani, Soekiman en Setiad- jit, zijn er niet in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Zij hebben hun mandaat aan president Soekarno teruggegeven. Ministers vochten over portefeuilles. J^AAR men meent te neten, is de impasse veroorzaakt doordat de vier politieke leiders het niet eens konden worden over de verdeling' van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. De voornaamste moeilijk heid, zo meent men, bestond in de aanspraken van de Indonesische Mohammedaanse partij (Masjoemi) onder leiding van dr. Soekiman op het premierschap en de portefeuil le van defensie. Deze aanspraken werden bevestigd tijdens een twee tal interviews hedenmiddag en een bespreking hedenavond tussen ir. Soekarno en de partijleiders. Ir. Soekarno zal morgen tot zijn vol gende stap besluiten. Het is mo gelijk. dat hy het „presidentiële kabinet" zal handhaven om aldus een verdere verbreding van de die pe scheuring, die sinds het aftre- trcden van Sjahrir is ontstaan, te voorkomen. De Nederlandse autoriteiten ver wachten uiterlijk heden (Woens dag) een antwoord van de repu blikeinen op de nota, die dr. van Mook Zondag jl. heeft ingediend. Met het voortduren van de crisis in het republikeinse kamp zijn ech ter zowel deze nota als de Ame rikaanse. waarbij een beroep werd gedaan op de republikeinen om tot een spoedige regeling te komen, onbesproken en onbeantwoord ge bleven. het begin van de vergade- ring der Tweede Kamer, die Dinsdagmiddag is gehouden, heeft de voorzitter medegedeeld, dat het de regering bij de huidige ontwik keling van zaken om redenen van landsbelang nog niet mogelijk wa«= een regeringsverklaring over Indo- *e *e££en en de interpel- latie-de Groot te doen plaats vin den. Een voorstel uit de kringen der communisten om de interpel- latie-de Groot Donderdag a.s. te doen plaats hebben werd door de worpenmet 58 teSe" 9 stemmen ver dPDL:°°rzitte' deeIde '"ede. dat Naar later uit den Haar ver nomen werd zal dit «■"-vent heden. Woe„sdaSmoïgên te kwart over nefren in het Twee de Kamergebouw bijeenkomen Ir deze bijeenkomst zulleji de minister-president en de minister van overzese gebiedsdelen inlich tingen verschaffen over het re geringsstandpunt met betrekking t«t de Indische aangelegenheid. Een Britse mening. Naa' aanleiding van de voedsel- Sltuatie in minister J. Strache- •Britse Lagerhuis va en Sumatra de twee grootste voedselopslagplaatsen van de we reld waren. Hij was van mening, dat daar aanzienlijke hoeveelheden voedingsmiddelen aanwezig waren, zoals suiker, thee. oliën en vetten, welke onmiddellijk voor export reed zijn. Hij was overtuigd, dat binnen een of twee jaren de productie op deze eilanden de wereldsituatie met dien uit alles zou vernietigd wor den door het uitbreken van een nieuwe oorlog tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs." In het bij zonder deed Strachey een beroep op „onze Nederlandse vrienden en fc ndgénoten". Frankrijk diende een nieuw plan in TN TEGENSTELLING met de on- gunstige berichten van gisteren over een mislukken der Parijse con ferentie van de grote drie, is thans weer een vleugje hoop levendig geworden, dat deze mislukking zal kunnen worden voorkomen. Nadat de grote drie Dinsdagmiddag een uur en veertig minuten hadden ver gaderd. gav:n Bevin en Bidault op de zitting van gisteravond 24 uur de tijd om hun uiteindelijke voor stellen voor de uitwerking van Marshall's plan te aanvaarden of te verwerpen. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat Bidault een nieuw plan heeft ingediend, dat enigszins afwijkt van de reeds bekende En gels-Franse voorstellen. Wel heeft de Franse delegatie er op gewezen, dat dit plan definitief is en zij er niet van zullen afwijken. Bevin was minder verzoenlijk en verklaarde tijdens de zitting, dal de Britse delegatie niet zal afwij ken van het gisteren ingediende Britse memorandum, volgens het welk een collectief program moet worden opgesteld. Of het Franse plan de conferen tie kan redden, is nog een vraag. Toen Molotof het nieuwe plan on der ogen kreeg, merkte hu ter loops op, dat dit hem in hoofdzaak hetzelfde scheen als het reeds inge- betrekkmg tot deze voedingsriidde-1 diende. Hij vroeg echter tijd tot Jen zou kunnen veranderen. J morgen om het te bestuderen. De „Hoe tragisch zou het zijn, in- vergadering werd toen verdaagd. DE GEMEENSCHAPPELIJKE GENDARMERIE T>LIJKENS telegrammen van de Bataviaanse correspondent der Nieuwe Rotterd. Crt. heeft Ali Boe- diardjo, afgezant van Soekarno by het overhandigen van het antwoord op de aide-mémoire aan Dr. van Mook een mondelinge toelichting gegeven, die van gunstige aard is. Sommigen gaan zo ver te bewe ren, dat aan alle Nederlandse eisen is voldaan, behalve die inzake de gecombineerde gendarmerie en een enkel punt betreffende de verte genwoordiging in het buitenland. Gezien zijn vroegere ervaringen, stond dr. van Mook er op, dat deze mondelinge toelichting schriftelijk zou worden bevestigd. Er bestaat thans een redelijke kans, mede en misschien vooral door de Ameri kaans! aide-mémoire, dat deze schriftelijke bevestiging binnen en kele dagen zal afkomen. In verantwoordelijke Nederland se kringen te Batavia valt de me ning te beluisteren, dat het punt van de gecombineerde gendarmerie in bijv. deze zin te interpreteren ware, dat de republiek vcrantwoor delijk zal zijn voor het handhaven van orde en rust, maar dat boven haar zal staan de federale regering die met eigen apparaat steun kan verlenen indien dit nodig wordt geacht. Op deze wijze zou dus het aan vankelijk scherp ingenomen stand punt iets worden verzacht. y7"at de correspondent van de N. Crt. hier mededeelt, klopt met de mededeling van Dr. van Mook, dat z.i. voor de kwestie van een gemeenschappelijke gendarme- iie een oplosisng kan worden ge vonden. heeft intussen in e Y^kskrant vari Mook ge kapitteld over deze uitlating, waar in hij een aanleiding ziet voor fou- verklaard dat Ta" "idrukken. Aan de essentie iKiaaia, dat Ja-«van deze voorwaarde mag in ieder cit,. 4. va" ue voeasei- Britse milfioJH de Wereld heef<- de ziening c+, J van voedselvoor- Rnj'ü r J^trachey, heden in het geval niet worden getornd. Die es sentie is, aldus Prof. Romme, dat de gemeenschappelijke gendarme rie er komt, daar waar de vrijheid en veiligheid dit gebieden en zij onmisbaar is voor de terugkeer der ondernemers naar hun ondernemin gen. Hoe minder dit nodig zal zijn, des te beter maar waar het wèl nodig is, daar moet zij er ook zijn. AAN het jaarverslag van de N.V Philips •Gloeilampenfabrieken ontlenen wij o.m. de volgende bij zonderheden. De productie bedroeg per eind April 1947 113 pet. van voor de oorlog. Einde 1946 werd naar 93 landen geëxporteerd. Over het kalenderjaar 1946 bedroeg de export 75 millioen gulden. Gedu rende de eerste 4 maanden van '47 was deze reeds opgelopen tot 40 millioen gulden. Daarbij zullen in 1947 aanzienlijk grotere hoeveelhe den van Philips-artikelen op de Nederlandse markt komen. Eind 1946 waren in Nederland 28.500 personen bij Philips werkzaam, van wie 80 pet. mannen en 20 pet. vrou wen. Voor de oorlog was dit per centage 50 pet tegen 50 pet. De winst over 1945-1946 bedroeg f 7.217.755. Voor 1947 worden gun stiger resultaten verwacht. Voorts ontlenen wij aan het jaar verslag nog de volgende interes sante opmerkingen: De talloze overheidsvoorschrif ten zijn oorzaak, dat er veel tijd aan de uitvoering van de hieruit voortvloeiende maatregelen door 't leidend personeel besteed moet worden, en veel extra administra tieve krachten moesten worden te werk gesteld voor feitelijk niet- productief werk, waardoor het ar beidsproces gecompliceerd en de kostprijzen nadelig beïnvloed wor den. Vietto, de man die nog steeds leidt, kreeg zo'n daverende ovatie van het publiek te Brussel, dat hij zijn tranen niet meer kon bedwingen. 7egemoekkonnr»g voor de huisgexinnen TAE TOESTAND van 's lands fi* nanciën heeft het noodzakelijk gemaakt de overheidssubsidie op de kolenprijs te verminderen. Ten. gevolge daarvan zal met ingang van 1 Juli 1947 de kolenprijs wor den verhoogd. Voor groot-verbrui kers, groot-handelaren en hande laren betekent dit in het algemeen een verhoging van f 5 per ton. Voor klein-verbruikers een ver hoging van b.v. 40 cent per H.L. anthraciet en eierkolen en 25 cent per H.L. cokes. Ter tegemóetko- ming in de lasten, welke deze ko- lenprijsverhoging voor een huis houden met zich brengt, zal aan de houders van een kolenkaart op een nog nader aan te wijzen bon ?en nader te bepalen bedrag wor den uitgekeerd. Bijzonderheden over de uitkering zullen t.z.t. be kend worden gemaakt. De aan dacht van industriële verbruikers wordt er op gevestigd, dat door berekening van deze verhoging voorshands niet zal mogen geschie den. /APGEKW1KT na de rustdag in Besancon is de Tour de Fran- ce-karavaan gister weer op pad gegaan met 247 km. voor de boeg (Besancon-Lyon). Opvallend is nu de stoet dieper Frans ge bied binnendringt, direct de Fran sen het vuur hebben geopend. Zij bezetten maar liefst de acht eerste plaatsen in Lyon. Daarachter vloog een Belg (Mollin) binnen en toen... neen geen Italianen, maar Klabinskv en Seyen. Trouwens de leden van de Nederlandse ploeg deden het lang niet slecht. Jansen, Ca- mellim, Joly en ScheIIingerh«ndt hadden zich bij elkaar gehouden en bolden tesamen met een file buitenlanders als zestiende over de meet. Schellingerhoudt was gisteren de held van de dag. Na 110 km. raak te hij bij de een afdaling met 2 ren ne2*s ten val. Hij had wonden aan hoofd, rug, dij en enkel en zijn banden waren aan flarden. Met 20 minuten vertraging op hei peleton, klom Schellingerhoudt, de pechvogel, weer in het zadel. II est ecu ;eux, Hein. mompelde men. en een spontaan applaus ging door de honderden, toen Bouk weer zijn rug kromde en enkele forse trap pen uitgooide en voort ging het. met 40 km. per uur op het valkke en 60 km. in de afdalingen. Tienduizenden en nog eens tien duizenden hebben op de resteren de 145 km. de verbetenheid en het doorzettingsvermogen van onze li ndgenoot bewonderd. „Hij is gevallen, hij is gewond" klonk het overal waar hij voorbij kwam en in de verslagen van de kranten van vanavond staat met grote koppen, dat deze stille rusti- g knaap een staaltje van Neder landse onverzettelijkheid heeft la ten zien, welke aller bewondering afdwong. Nochtans kwam hij veel te laat binnen en reglementair diende hij uit de cours genomen te worden. Doch de organisatoren beloonden zijn moed en Schellingerhoudt zal morgen weer rijden. De uitslag was; 1 Teisseire (Fr.) in de tijd van 6 uur 55 min. 37 sec. 2 Fachleitner (Fr.) op 1 wiel. 3 Bourlon (Fr.) op een lengte. 4 Gauthier (Fr.) 6 uur 53 m. 20 s. Audier (Fr.) in 7 u. 9 min. 34 s. 6 Idee (Fr.) 7 u. 12 min. 54 sec. 7 Tassir (Fr.) zelfde tijd. 8 Dessertine (Fr.) zelfde tijd. 9 Mollin (Belg.) zelfde tijd. 10 Klabinsky (Ne„.) zelfde tiid. 11 Seyen (Ned.) 7 u. 13 min. 10 s. 12 Tacca (It.) zelfde tijd. 13 Matthieu (Belg.) idem. 14 Sercul (Belg.) 7 u. 13 m. 20 s 15 Robic (Fr.) zelfde tijd. 16 Ex aequo een grote ploeg van 43 renners, waaronder Jansen, Ca- inellini en Joly. Het algemeen klassement is nu' 1 Vietto (Fr.) 46 u. 49 m. 21 sec. 2 Ronconi (It.) 46 u. 50 m. 43 sec. 3 Brambilïac (It.) 46 u. 57 min. 22 sec. 4 Cogan (Fr.) 47 u. 0 m. 17 sec. 5 Camellini (Ned.) 47 uur 1 m. 6 Robic (Fr.) 47 u. 4 m. 30 sec. 7 Fachleitner (Fr.) 47 uur 11 min. 9 sec. 8 G. Weilenman (Zw.) 47 uur, 33 min. 8 sec. 9 Impanis (B.) 47 u. 13 m. 13 s. 10 Schotte (B.) 47 u. 15 m. 44 s. 11 Tacca (It.) 47 u. 16 m. 30 sec. 12 Bourlon (Fr.) 47 u. 23 m. 54 s. IJ Teisseire (Fr.) 47 u. 25 m. 9 s. 14 Cottur (It.) 47 u. 25 m. 31 sec. IJ Latorre (Fr.) 47 u. 27 m. 37 s. 42 Seyen (Ned.) 48 u. 4 m. 13 sec. 43 labinsky (N.) 48 u. 4 m. 38 s. Jansen (N.) 48 u. 37 m. 43 s. 6C Schellingerhoudt (Ned.) 48 u. 37 min. 43 sec. 64 Joly (Ned.) 48 u. 50 m. 10 sec. Het landenklassement luidt na de zesde étappe: 1 Italië. 141 uur 4 min. 35 sec. 2 Frankriik. 141 u. 24 m. 9 sec. 3 Frankriik West 141 42 m. 57 sec. 4 "^elgië 142 u. 42 m. 57 sec. 5 Frankrijk Z.W. 142 uur 30 m. 35 sec. 6 Zwitcerland-Lux. 142 uur 49 min. 25 sec. 7 Frankrijk Z.O. 143 u. 0 min. sec. 8 He de France 143 uur 2 m. Is. 9 Nederland 143 u. 10 m. 23 sec. 10 Frankrijk N.O. 145 u. 44 min. Weersverwachting tot heden avond: In de vroege ochtend plaat selijke mist- of nevelvelden, die snel oplossen. Overdag, gedeel telyk bewolkt, met ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord en West, later tussen West en Zuid. Geen regen van bete kenis. Zon op 4.24 uur. Maan op 20.52 uur. Zon onder 21.03 uur. Maan onder 3.10 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1