REPUBLIEK staat ver van LINGGADJATI Driemoqendheden-conferentie mislukt Frankrijk aan een rovoiutio ontsnapt In Djokja wordt druk geconfereerd over de vorming van een nieuw kabinet Droog Dr. van Mook over de situatie Amerikaanse noti heeft daaraan nog niets veranderd In Juli zou Parijs worden bezet Razzia DERDE JAARGANG No. 808 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM! A. E. LANGENHORST; Mr. J, J. M MES; Mr. H. B. B DE RECHTER Verschijiit elite werkdag Abonnementsprijs <bU vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bi) nlet-postbestell.) ƒ0.28; Losse nummers 0 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 1 JULI 1947 UITGAVE 1CTICHTING „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws* redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; -m Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Schermutselingen. Het Indonesische persbureau An- tara heeft medegedeeld, dat Neder landse troepen nabij Modjokerto Maandagmiddag in gevecht zijn ge raakt met republikeinse eenheden en dat de strijd meer dan 5 uur geduurd heeft. Dit bericht lijkt echter onwaarschijnlijk, daar noch door Aneta, noch door een buitenlands persbureau op gerea geerd is. Regeringsverklaring over Indië? Naar de Nieuwe Rotterdamse Crt verneemt, zou Soekarno onder de druk der Amerikaanse nota heb ben toegegeven en de Nederlandse voorstellen, gelijk vervat in de no ta van de Commissie-Generaal van 27 Mei, aanvaard hebben. Bevesti ging van dit bericht kon niet wor den verkregen. Ook de N.R.C. geeft dit bericht onder alle voorbehoud. De Waarheid weet nog te melden, dat het in de bedoeling der Neder- 1 landse regering ligt aan het begin van de zitting van de Tweede Ka mer van Dinsdag een verklaring over de Indonesische toestand af te leggen. Tegelijkertijd zou dan de interpellatie-de Groot (C.P.N.) aan de orde worden gesteld. v. Mook ontvangt de pers. i Tijdens een persconferentie te Batavia heeft Dr. van Mook Maan dagmiddag een kort overzicht van de situatie gegeven, waarbij hij constateerde, dat de Nederlandse regering volledig duidelijk gemaakt i heeft, dat haar politiek stevig ver bonden is met Linggadjati en geen I ander doel nastreeft dan de op- bouw van de Verenigde Staten van I Indonesië als een souvereine staat. I Over het republikeinse antwoord r fei-j uv.an. Mo°k' dat de moeilijk- 1 5 f^erm bestaat, dat zij onze kerheid laat bestaan omtrent be- paalde belangrijke punten, terwijl w van de buitenland- l se betrekking onaangeroerd blijft. De Amerikaanse nota kwalifi- F teerde Dr van Mook als nuttig en te juister tijd aangeboden. Hij „een Weersverwachting tot heden avond; Droog weer. In de vroege och tend plaatselijk mist, die snel "Plost. Meest half bewolkt. Vrii warm. Zwakke wind, overwe gend tussen Noord en West Zon op 4.23 uur. Maan op Mkan i Zon onder «"«r. Maan onder 2.37 uur. "b .J de, dat deze nota mogelijkheden tot opheldering van de verschillen biedt. De inhoud van deze nota achtte hij in overeenstemming met de algemene lijnen van de Neder landse politiek en er wordt dan ook terecht in opgemerkt, dat een op lossing dringend is. Dr. van Mook verklaarde ver' der, dat de Nederlandse regering noet blijven staan op een gemengd federaal orgaan voor de veiligheid, zoals elke federale regering over een dergelijk apparaat beschikt. Hij meende, dat voor de kwestie van een gemeenschappelijke gen darmerie een oplossing kan gevon- T\E regeringscrisis in Djokja duurt voort. President Soekarno heeft brieven gezonden aan Sjarifoedin van de socialistische partij, aan Dr. Gani van de nationalistische par tij. aan Dr. Soekirnan, van de mo hammedaanse partij en aan Setiad- jit van de arbeiderspartij, waarin hij hen verzoekt deel uit te willen maken van de nieuwe regering. De ze vier partijleiders hebben in de loop van de dag druk met elkaar geconfereerd, doch Maandagavond laat werd medegedeeld, dat zij nog niet geslaagd waren in de vorming van een nieuwe regering. Dinsdag zullen zij verder vergaderen en naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe regering Dinsdagavond laat bekend gemaakt worden. In ieder geval staat thans reeds vast. dat Sjahrir niet met de vor ming van een nieuw kabinet zal belast worden. Algemeen is men van oordeel, dat Sjarifoedin, de tegenwoordige minister van defen sie. in zijn plaats minister-president zal worden. Ook het bericht, dat Sjahrir tot adviseur van Soekarno benoemd is, wijst reeds in deze richting. Deze benoeming is thans officieel door Soekarno bevestigd. In republikein se kringen te Batavia concludeert men hieruit, dat deze benoeming beschouwd moet worden als een duidelijk bewijs, dat de president volledig instemt met de politiek van Sjahrir en deze politiek ook ten uitvoer wenst te brengen. den worden, doch over de aard van deze oplossing deelde hij niets naders mede. Tenslotte verklaarde Dr. v. Mook dat hij ten opzichte van essentiële punten geen modificaties voor een interim-regering mogelijk achtte, hoogstens ten opzichte van detail punten. Hij wees er op, dat de in terim-regering op zichzelf niet kon worden aanvaard, zonder dat te vens mede ingestemd werd, dat de ze regering de beschikking zou krijgen over de apparaten, die zij nodig heeft. In dit verband noem de Dr. van Mook alle punten van de Nederlandse nota als essentieel voor de verwezenlijking van Ling gadjati. Russen In de contramine Tass sprak zijn mond voorbij TN STRIJD met de geheimhou ding, waartoe de drie ministers van buitenlandse zaken op de con ferentie te Parijs zich hadden ver plicht, heeft het Sovjet-Russische persbureau Tass onthullingen ge daan over het Russische standpunt dat lijnrecht staat tegenover het Brits-Franse voorstel. Door deze onthullingen zijn de besprekingen der grote drie Maan dag in een critiek stadium geko men. Volgens Tass gaat het om de volgende kwesties: 1. Moeten de Europese landen een economisch plan voor Europa als geheel opstellen of moet elk land afzonderlijk een lijst van zijn behoeften indienen. Rusland is voorstander van het laatste. 2. Wel ke landen moeten bij het plan be trokken zijn? Rusland wenst alle tijdens de oorlog neutrale landen en de voormalig vijandelijke sta ten in verschillende categorieën te zien geplaatst. 3. De positie van Duitsland. Rusland verkiest dat de Duitse kwestie pas zal worden be sproken door de raad van minis ters van buitenlandse zaken op de volgende bijeenkomst in November De derde dag. Maandagmiddag om 4 uur begon de derde conferentie tussen de drie ministers. Zij duurde tot kwart over zeven. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Bevin de Britse voorstellen voor een apparaat, dat m t kader vc.i het plan Marshall zou moeten functioneren, heeft ge schetst. Molotof zou daarop met Russische voorstellen voor de dag gekomen zijn. die niet noemens waardig verschilden van het Russi sche standpunt, dat Zaterdag en Vrijdag uiteengezet werd. Volgens het Britse plan zullen commissies moeten worden ge- vormd om een plan uit te werken voor het herstel van Europa in de volgende vier jaar. Ook zijn com missies ad hoe voorgesteld voor de bestudering van steenkool-, staal- voedsel- en transportproblemen! Deze zouden 15 Augustus verslag moeten uitbrengen. Alle landen in Europa, met uitzondering van Span je, zuilen geraadpleegd moeten worden, doch slechts vier landen, buiten de drie grote mogendheden van Europa, zullen in de commis sie zitting hebben. Het Franse plan komt in grote trekken met het Britse overeen. In alle besprekin gen aangaande Duitsland zullen de opperbevelhebbers aldaar moeten worden gekend. Het einde in zicht. Van betrouwbare zijde verwacht men, dat de besprekingen van de rote drie te Parijs Dinsdag ten einde zullen zijn. Men gelooft, dat de drie ministers Dinsdagmiddag om 4 uur wederom bijeen zullen k men en misschien nog een ver klaring van Molotof zullen aanho- I ren. Over het algemeen echter zijn I de gedelegeerden er echter van I overtuigd, dat de conferentie af- I gelopen is en voor het ogenblik de kans om tot overeenstemming te komen over een economisch plan voor Europa onder leiding van Frankrijk, Engeland en Rusland de drie ministers ontglipt is. (Het hoofdartikel op pagina 5 over de conferentie was geschreven vóórdat deze ongunstige wending in de besprekingen bekend was. Helaas schijnt de twijfel aan het welslagen, welke in het artikel tot uiting kwam, nu reeds tot zeker heid te zijn geworijpn). ANMERKELIJKE ontspanning:, opluchting, aldus constateren de socialistische bladen naar aanleiding van de Amerikaanse stap. In Haagse politieke kringen gewaagt men slechts van „lichte ont spanning" en een verlenging van de periode van afwachten, aange zien men geen beslissingen zal nemen, alvorens men weet, hoe de reactie der Republiek op de Amerikaanse nota zal zijn. Periode van afwachten verlengd. Aan de feitelijke toestand heeft de Amerikaanse nota dan ook niet veel veranderd. Die feitelijke toestand houdt in een ver uit el kaar liggen van het Nederlandse en republikeinse standpunt. Prof. Romme heeft gisteren in „De Volks krant" opgesomd wat er o.a. nog ontbreekt aan de bereidheid der Republiek om Linggadjati integraal uit te voeren, namelijk: de bereid heid om de artikelen 3 en 4 van Linggadjati (die de vrije staatkun dige keuze der Indonesiërs betref fen) in de overgangstijd van toe passing te doen zijn, de bereidheid om te waarborgen, dat niemand nadelige gevolgen van zijn politieke partijkeuze zal ondervinden, de bereidheid om Indonesia Timor en West-Borneo te doen meespreken in de grote vraagstukken van de uitvoering van Linggadjati, de be reidheid om af te zien van een overheersende positie tegenover In donesia Timor en W.-Borneo in de federale organen, de bereidheid om terug te komen op rechtstreekse buitenlandse betrekkingen, de be reidheid tot een gemeenschappelij ke gendarmerie, waar deze voor de noodzakelijke rehabilitatie en her vatting van de productie der niet- Indonesische bedrijven onmisbaar is. TN Frankrijk is een uitgebreid complot ontdekt tegen de Fran se republiek. Het complot stond onder leiding van een oud-officier voormalig vertrouwd medewerker van maarschalk Pétain. Hij bevindt zich thans onder arrest. Het lag in de bedoeling der sa menzweerders in Juli a.s. de Fran se regering omver te werpen en te vervangen door een z.g. Directoire, op dictatoriale leest geschoeid. De Franse minister van buiten landse zaken. Edouard Depreux, heeft over dit complot officieel medegedeeld, dat een fascistische organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monarchisten, aan hangers van Vichy en vroegere collaborateurs en zich noemende „De zwarte maquis", voornemens was van twee kanten een aanval op Parijs te ondernemen. De ene groep zou uit Bretagne vertrekken en de andere uit de Franse zone van Duitsland. Zij zouden van tanks en pantser wagens gebruik maken. Hun eer ste doel was het bevrijden van po litieke gevange nen uit de gevan genis van Fresnes en het scheppen van 'n atmosfeer van burgeroorlog. Daarna zouden de belangrijkste stra tegische punten van Parijs bezet worden. Alles was reeds tot in de puntjes uitge werkt. Er is een lijst van personen gevonden, die de nieuwe regering moesten vormen, terwijl men reeds over wetsontwer pen en verorde ningen beschikte, die terstond zou den worden uit gevaardigd. Eveneens zou op het- programma staan om gene raal de Gaulle in Juli te vermoorden. De moord op de Gaulle zou men als een daad der communisten hebben doen voor komen om de verontwaardiging van de Franse bevolking op te wek ken. Het hoofdkwartier van de samen zweerders bevond zich in het land huis van een zekere Vulpis, een Bretons landbezitter, te Lamballe. Op een vraag aan de minister, of ook leden van de partij van de Gaulle deel uitmaakten van de „Zwarte Maquis", deelde hij mede, dat bepaalde leden hadden ge tracht in de partij van de Gaulle in te dringen, doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van die partij waren geëlimineerd. Nader wordt nog uit Parijs ver nomen, dat generaal Guillodot, commandant van de gendarmerie op het ministerie van oorlog, is ge arresteerd. Hij is betrokken bij het complot tegen de republiek. De Amerikaanse nota stelt finan ciële hulp bij het economisch her stel van Indonesië in het vooruit zicht, wanneer twee voorwaarden zullen zijn vervuld: a. de instel ling van de Federale Raad oftewel „interim-regering" en b. de verze kerde medewerking van beide par tijen volgens constructieve lijnen. Daarbij geeft de nota blijk van het vertrouwen, dat punt b. wel in or de zal komen, wanneer punt a. verwezenlijkt zal zijn. Waarop dit vertrouwen gegrond is, blijkt uit de nota niet, aldus coit stateert Prof. Romme. Het verloop van zaken, zoals hiervan naar bui ten is gebleken, geeft tot dit ver trouwen zeker geen aanleiding. Dat de Republiek op Linggadjati-basis is teruggekeerd, kan vandaag even min worden gezegd als vandaag voor een week kon worden gezegd. jgij deze stand van zaken moeten we dus het hoofd koel houden, zouden wij eraan willen toevoegen. Want al te groot optimisme zou 't grote doel wel eens kunnen ver duisteren: uitvoering van Lingga djati onverkort en ongerept. op onderduikers TNE POLITIE te Rotterdam heeft Zaterdagmorgen een uitgebreide razzia gehouden op sehoolspijbelaartjes, die het koele water langs de Waalha ven hoven een Nederlandse thema prefereerden. Het resul taat van deze klopjacht was, dat een vreemde optocht, be staande uit een dertigtal kin deren in de meest vreemdsoor tige zwemkledij, door de stra ten van Rotterdam trok op weg naar 't politiebureau Charlois. De stoet werd geëscorteerd door stoere agenten en gevolgd door verontwaardigde vaders en moe ders, die de slachtoffertjes op hun weg naar het politiebu reau vergezelden. rpE BRULSEL zijn de uitslagen bekend gemaakt van de wed strijd voor films op het wereld festival voor film en schone kun sten. De grote prijs is voor de film „Le silence est dor van René Clair. Ook Nederland kreeg een prijs en wel voor de beste reclame film „Zij zijn het eens". TNE ORGANISATIE voor hulp en herstel van de Verenigde Na ties, de UNRRA, heeft Maandag haar werk beëindigd. De Unrra heeft gedurende twee jaar hulp gebracht aan door de oorlog geteis terde landen. De brand in de veemarkthallen te 's-Hertogenbosch. De brandende gebouwen worden door de congressisten van „St. Raphaël" verlaten.

de Stem | 1947 | | pagina 1