Sjahrir biedt zijn ontslag aan De Amerikaanse proteststakingen Noodvoorziening perswezen Zijn concessies aan de Nederlanders werden verworpen Minister Meher over de buren E.V.C. scliermi met algemene staking Ook de Eerste Kamer een feit nam het aan Er is thans wel enige reden om te staken DERDE JAARGANG No. 805 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS, C. J. VAN HOOTEGF.M; A E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J J M MES; Mr. H B B DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p kwartaal; per post 4.25; p week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 27 JUNI 1947 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaar.deren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Antwoord op aïda- memolra opgestold XJET republikeinse kabinet heeft heden zijn beraadslagingen voortgezet, nadat Sjahrir gisteren een uiteenzetting had gegeven van de jongste politieke stappen en na dat eveneens gisteren verschillen de partij-ministers verklaringen hadden afgelegd tegenover hun par tijen. Zo kwam de zitting van he denmorgen in het stadium van „na dere bestudering". Sjahrir heeft 'n ontwerp opgesteld in antwoord op de aide-memoire van de Neder landse regering. Men verwacht, dat hierin zal worden verwezen naai de correspondentie, welke tussen hem en de Commissie-Generaal is gevoerd. Althans voor bepaalde punten, die gedeeltelijk door deze corres pondentie zijn achterhaald, zo wordt in republikeinse kringen ver nomen. Het is mogelijk, dat reeds hedenavond besluiten zullen wor den genomen, doch waarschijnlijk zal dit eerst morgen geschieden. Gani zou hedenmiddag tegenover de P.N.I. de stand zan zaken uit eenzetten en mededelen, hoe de toekomstige houding van het kabi net zou zijn. Er is omtrent het re sultaat van die beraadslaging of ficieel niets bekend, maar men kan w el aannemen, dat het kabinet ten aanzien van de gemeenschappelijke gendarmerie tot geen concessies be rcid zal zyn, zulks overeenkom stig Sjharir's laatste brief aan de Commissie-Generaal. Amerika is optimistischer dan wij. Tiet Amerikaanse departement v. buitenlandse zaken heeft de Zij zijn te (aag (AP DE jaarvergadering van het N.C.A.B. (Nederlands Christe lijke Aannemers en Bouwvakpa troons Bond) hield minister L. Ne- her een rede over het onderwerp ,'De ontwikkeling van het bouw bedrijf". Het gebrek aan vaklieden én de materiaalschaarste onder wierp de minister aan een nadere beschouwing, als zijnde de voor naamste remmende factoren. Een belangrijk punt noemde de minister de veel te hoge bouwkos ten voO'.- woningen, waardoor een schrille - wanverhouding tussen de bouwkosten en het rendement, dat een woning bij verhuur oplevert, ontstaat. Mede gezien de hoge kos ten van onderhoud, zijn zijns in ziens de huren te laag. De Neder landers kunnen niet jaar in. jaar uit geld blijven steken in dingen die niet renderen. Er moeten dus middelen beraamd worden, om de verhouding tussen kapitaal cn ren dement dichter bij elkaar te bren gen. Een meer rendabele hantering van het materiaal cn de beperking van eigen winstbelang, zijn onont koombare eisen, waaraan de mi nister voldaan zou willen zien. zon der nog meer wettelijke maatrege len. volgende verklaring aan de pers uitgegeven; ,,Dc regering van de Verenigde Staten is verheugd dooi de jongste berichten over her nieuwde onderhandelingen tussen de Nederl. en de Indonesiërs, welke de weg hebben gewezen om de belangrijkste moeilijkheden te overwinnen voor de instelling van een interimregering voor Indonesië op federale basis. P mate, waarin met het tot nu toe eens is gewor den toont aan, dat zelfs de moei lijkste problemen kunnen worden opgelost door volhouden en een geest van goed vertrouwen in een vergelijk. De Amerikaanse regering heeft de indruk, dat de Nederland se voorstellen van 27 Mei vertrou wenwekkend zijn en de uitdruk king zijn geweest van redelijke toe nadering met het doel een accoord te waarborgen, volgens hetwelk 'n effectieve federale regering voor geheel Indonesië zal worden inge steld voor dc duur van de over gangstijd, zulks in afwachting van de constitutionele ontwikkeling van de Verenigde Staten van Indonesië n de Nederlands-Indonesische Unie De jongste radiorede van Sjahrir gaf blijkt van hoge kwaliteiten van staatsmanschap en heeft de ver wachtingen van de Amerikaanse regering versterkt, dat een gunsti ge regeling spoedig kan worden bereikt". Treedt Sjahrir af? IAE Sajap Kiri, de republikeinse linkervleugel, heeft een reso lutie aangenomen, waarin zij zich tegen de compromis-voorstellen verklaart, welke vervat zijn in de jongste correspondentie tussen Sjah rir en de Commissie-Generaal. Sjahrir heeft om nadere ophel dering van deze resolutie gevraagd en daarbij verklaard: „Tndien de resolutie betekent, dat mijn beleid wordt veroordeeld, treed ik af". Sjahrir afgetreden. In verband met bovenstaan de resolutie heeft Soetan Sjahrir, de premier der In donesische republiek, zijn ontslag' aangeboden. De president der repu bliek, Soekarno, heeft zich zijn beslissing ten aanzien van het aanvaarden van de ontslagaanvrage voorbehou den, hangende overleg met de partijleiders. Het besluit van Sjahrir volgde, nadat de linkse poli tieke groep met inbegrip van zijn eigen socialistische par tij een resolutie, waarin zijn concessies aan de Nederlan ders in de huidige politieke crisis worden verworpen, had bevestigd. De nationalistische partij heeft de concessies ook ver worpen hetgeen betekent dat alle belangrijke republi keinse partijen tegen de politiek van Sjahrir zijn. A.N.P. meldde in de afge lopen nacht, dat Soekarno, president van de Ind. Repu bliek, de ontslagname van Sjahrir heeft aanvaard. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe regering gevormd worden. XT ET hoofdbestuur der E.V.C. verspreidt liet volgende communiqué: „Met het oog op het dreigen de gevaar van een militaire aanval op grote schaal tegen de Indonesische Republiek, heeft het hoofdbestuur van de E.V.C. zich tot het N.V.V. en de Alg. Bond v. Werkers in het Mijn bedrijf gericht, met het voor stel onmiddellijk te beraadsla gen over de voorbereiding van een algemene werkstaking, tot welke dient te worden overge gaan, indien de Nederlandse re actie kennelijk door toepassing van wapengeweld een beslis sing tracht te forceren". De opzet is duidelijk: de ar beiders moeten in een lands- gcvaarlijk avontuur worden gestort, als de verzekering van orde, veiligheid en werkgele genheid in Indonesië als ge volg van het talmen en chica neren der Republiek slechts door politioneel optreden van onze troepen zouden/*, kunnen worden verzekerd, vfe willen vertrouwen, dat het N.V.V. wel zo wijs zil itijn, op zulk soort aanbiedingen niet in te gaan. Het zal moeten begrijpen, dat hier een politiek spel wordt beproefd, waarbij de communis ten slechts zyde kunnen spin nen. Intussen: de teerling is nog niet geworpen. Het geloof iw iet gezond verstand der Re publikeinse leiders is nog niet volledig verdwenen. Maar de tijd dringt. In Frankrijk wordt geducht gestaakt. Een derde van de staalfabrie ken in het land zyn thans gesloten en het Franse vakverbond de C. G. T. heeft zich achter de stakende arbeidc gesteld. Er wordt al- lerwege dr ik gedemonstreerd. Op deze foto zien we de arbeiders van de bekende Renaultfabriekcn, voor het gebouw van de Nat. Vergade ring, in conflict met het. om het gebouw getrokken politie-cordon. TN HAAR vergadering van Don- derdagmorgen heeft de Eerste Kamer de wijziging van de wet dienstplichtvoorzieningen zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met aantekening, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. Hierna werden ook het wetsontwerp bij zondere rechtspleging en het wets ontwerp ter goedkeuring van het culturele verdrag tussen Nederland en België zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In de namiddagvergadering kwam het wetsontwerp noodvoor ziening perswezen aan de orde. De heer Pollema (C.H.) zegt, dat er hier sprake is van een slecht wets ontwerp, zodat zijn fractie dan ook tegen zal stemmen. Ook Mr. Krop man (KVP) is het met dit wets ontwerp niet eens en verklaart, dat zijn fractie het niet zal kunnen aanvaarden, vooral door het amen dement-Burger. De anti-revolutio nairen zijn ook niet bijzonder geest driftig over het ontwerp, doch willen zich niet binden en eerst het nader antwoord van de minister afwachten. Slechts de Partij van de Arbeid verklaart zich als eerste be reid het wetsontwerp onvoorwaar delijk te aanvaarden en verheugt er zich over, dat de Tweede Kamer nog een stapje verder gegaan is dan de minister. De communisten sluiten zich hierbij aan. terwijl de Partij van de Vrijheid zich weder om onomwonden tegen het wets ontwerp uitspreekt. Daarna wordt de zitting tot Don derdagavond 8 uur geschorst. De stemmenverhouding is dan zo, dat niets met zekerheid kan worden gezegd over een eventuele afloop. Nadat de zitting hervat is, be- jntwoordt minister Gielen de spre kers en deelt mede, dat hij een wetsotnwerp betreffende de distri- 1 utie van de persapparatuur heeft toegezegd, en dat dit wetsontwerp reeds aan zijn ambtgenoten is toe gezonden. Hij acht dc waarschijn lijkheid groot, dat dit wetsontwerp in de eerstvolgende ministerraad zal worden behandeld. Wanneer het wetsontwerp nood voorziening perswezen daarna in stemming gebracht wordt, blijkt dat de voorstanders in 'e meer derheid zyn. Met 19 tegen 14 stem men wordt het aangenomen. Tegen stemden de 9 aanwezige leden van de K.V.P., de 4 aanwezige leden der Christeiyk-Historischen cn hot enige aanwezige lid van de Partij van de Vrijheid. De enorme brand in het Belgisch Ministerie v. Onderwijs eiste zeven tien slachtoffers. Vele, van de door de brand ingesloten, leden van 't personeel ontkwamen, dank zjj lange brandweerladders, aan een wis se dood. Atbeiders door deze ,,wotgwet" nagenoeg rechteloos T\E STAKINGSGOLF in Amerika als protest tegen de aanneming van de nieuwe arbeidswet, waar tegen Truman zijn veto had uit gesproken, breidt zich nog steeds uit. Het is niet geheel onbegrijpe lijk, dat de Amerik. arbeiders zich tegen deze wet ten sterkste verzet ten. De republikeinen, die deze wet hebben doorgedreven, hebben deze kapitale fout begaan, dat zij het kind met het badwater weg wierpen. In de bedoeling dc te grote macht der vakverenigingen te beknotten, hebben zij deze vak verenigingen nagenoeg alle macht ontnomen en de arbeiders overgeleverd aan het groot-kapi taal. „Worg wet" en „SI a ven wet" zijn de benamingen, waarmede de ar beiders deze wet betitelen. De re publikeinen namen haar aan als 'n antwoord op de uitdagende hou ding. die de arbeidersleider. John Lewis, gedurende de oorlogsjaren heeft aangenomen. De nieuwe wet grijpt op vier punten in op de rechten der vak beweging. Ten eerste door beper king van de stakingsvrijheid, ten tweede door beperking van het recht om collectieve arbeidsover eenkomsten af te sluiten, ten der de door het onder toezicht steller, van bestuur en beheer der bonden cn ten vierde door veranderingen in de leiding en de taak van de Raad van Overleg voor Arbeids zaken. De wet gaat wel heel ver. Dat het stakingsrecht werd be perkt was niet onlogisch; er was al te veel gestaakt en vaak om fu tiele redenen, waardoor de publie ke belangen werden geschaad. Maar de wet gaat wel heel ver. Zij ver klaart als onwettig staking door weigering van „besmet werk", sta kingen. die voortvloeien uit de strijd van twee vakbonden over de vraag welke de arbeiders zal ver tegenwoordigen. stakingen om ver loren tijd betaald te krijgen en sta kingen als protest tegen het ont slag van overtollig personeel, waar b'j de ondernemers bepalen, wan neer van „overtollig personeel" ge sproken zal orden. Bij de beperking van de collec tieve arbeidsovereenkomsten wordt ten eerste het verplichte lidmaat- schao van de vakbond, de „closed shop" verboden; ten tweede wordt d>. „union shop" vrijwel onmoge lijk gemaakt. Van union shop spreekt men. wanneer iedere nieu we arbeiders verplicht lid van een bond moet worden, terwijl closed shop al leen aanneming van perso neel uit de leden van een bond toe laat. Iedere afzonderlijke Staat kan bovendien nog verdergaande be palingen maken. Collectieve ar beidsovereenkomsten worden ge heel en al verboden voor opzicht houdend personeel, voor alle land arbeiders. voor alle personeel van de banken onder staatstoezicht en voor de leden van de vakbonden, die zich niet aan bepaalde voor schriften houden. C.A.O. onmogelijk gemaakt. Deze voorschriften zijn van die aard, dat op grond van deze be paling vrijwel iedere C.A.O. on mogelijk wordt gemaakt. De vak bonden worden nl. van het afslui ten van C.A.O.'s uitgesloten en on der toezicht gesteld als zij „onwet tige" stakingen organiseren, of wanneer een vonnis krijgen voor onrechtmatig optreden in ar beidszaken. Dit laatste is een zo rekbaar begrip, dat iedere vak bondsactie onmogelijk wordt ge maakt, zo spoedig deze in conflict komt met de zienswijze van de on dernemer. Voorts moet iedere bond jaar lijks een financieel overzicht voor leggen aan de Nationale Raad van Overleg en bewijzen, dat dit over zicht ook aan 'eder lid van de bond is toegezonden. Mocht slechts één lid vergeten worden, dan is de bond reeds in overtreding en heeft zij het recht verloren aan collec tieve onderhandelingen deel te ne men. Onder ede moeten de bestuur ders verklaren, dat zij geen com munist zijn. noch aanhangers van communistische principes, terwijl met zware boeten ieder gebruik i an bondsgelden voor politieke doel einden bedreigd wordt. Dit slaat o.a. op verkiezingen voor het Co mité voor Politieke Actie van de vakbonden van John Lewis, maar ook op advertenties, aanplakbiljet ten, brochures en ander drukwerk van bonden voor eigen activiteit, als de rechter daarin een politiek tintje zou vinden. Een andere zeer ingrijpende bepaling is, dat alle on dersteuningsfondscn van de bonden gecontroleerd zullen worden door vakbondsbestuur en werkgever ge zamenlijk. Niet minder drastisch is de bepaling, dat de Nationale Raad het recht krijgt om op klacht van een ondernemer te verklaren, dat de contributies buitensporig hoog zijn. Via deze bepaling krijgt de regering, d.w.z. de republikein se partij, het opperste toezicht op de financiën van de vakbonden.

de Stem | 1947 | | pagina 1