Hel grote wieleravontuur gestart Amerika op de bres voor de vrijheid Politieke activiteit in Djokja Stakingsgolf over Frankrijk Ambtenaren Arnold Meyer krijgt één jaar minder ONZE KBLENPDSITIE Krachtig protest bij de Roemeense regering krijgen gratificatie Bijkomende strat niet verzwaard Nieuwe bonnen Gedroogde zuidvruchten Het republikeinse kabinet beraadslaagt Eerste dag begon verdienstelijk voorde Nederlandse ploeg ÏHERDE JAARGANG No. 804 teomm. v. Toezicht: A. F. J. aernoudts; C. J. Van hootegem; a. e. langenhorst; Mr. Jnr. A J. J. m mes: Mr. h. B. B. de rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs CbiJ vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal: per vost 4.25: P- week (bij ntet-postbestell.) 0.2S; Losse nummers 6 cent Postrekening 378.841 DONDERDAG 26 JUNI 1947 Voor God, Koningin en Vaderland "UITGAVE STICHTING „DE STEM." Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: j. J. H. A. RRUNA; Algem. Zeeuws* redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg, Nieuw-» straal 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOP tfET AMERIKAANSE ministerie menië in het .oog gehouden zal wor 1 van buitenlandse zaken heeft, den en de genomen maatregelen crachtig geprotesteerd tegen de ïrastische beroving van burgerlij ke vrijheden, waaraan het Roe- neense volk wordt onderworpen, h een nota wordt uitdrukking ge geven aan de grote bezorgdheid >ver deze ontwikkeling in Roeme nië en verklaard, dat zij de nale ving van de bepalingen van het Roemeense vredesverdrag nadelig sou kunnen beinvloeden. In de no- ;a wordt vooral geprotesteerd te- jen de arrestatie van honderden leden der oppositiepartij en hun letinering voor onbepaalde tijd in gevangenissen en concentratiekam pen onder betreurenswaardige om standigheden. De verklaring van de Roemeense minister van binnen landse zaken, dat deze maatregelen .noodzakelijk zijn om de orde in hot binnenland te bewaren" wordt door de Amerikaanse regering van de hand gewezen. De Amerikaanse nota zegt, dat deze maatregelen eerder een opzettelijke poging zijn om de democratische elementen van de Roemeense bevolking, die' zich tegen het huidige regiem ver zetten, te onderdrukken of op ter roristische wijze te intimideren. De V. S. waarschuwen de Roemeense legering, dat de toestand in Roe- QP HET VOETSPOOR van de voor het particulier be drijfsleven getroffen regeling, heeft de ministerraad besloten de kroon een besluit voor te leggen, krachtens hetwelk aan burgerlijk rijkspersoneel in '47 een gratificatie zal worden verleend ten bedrage van twee procent der grondsalarissen, zoals die vanaf 1 Juli a.s. zul len gelden, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervul len, tenminste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grondbezoldiging ontvangen, welke per jaar niet meer dan f 4880 voor gehuwden of f 415/? voor ongehuwden bedraagt in een le klasse standplaats. De besturen der lagere pu bliekrechtelijke lichamen zul len overeenkomstige maatrege len mogen nemen voor het provinciaal. gemeentelijk en waterscliapspersoncel. in strijd zijn met artikel drie van het Roemeense vredesverdrag, waar bij de Roemeense regering ver plicht is, de meest elementaire men selijke rechten en fundamentele vrijheden in Roemenië te waarbor gen. A RNOLD MEYER, de voormalige leider van Nationaal Front is thans door de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van de pre ventieve hechtenis, gedurende 1 jaar, 7 maanden en 2 weken. De bijkomende straffen werden niet gewijzigd. Arnold Meyer was door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tevens werd hij voor de tijd van 10 jaar ontzet uit de beide kiesrechten. Bij het bepalen van zijn vonnis heeft de Bijzondere Raad van Cas satie overwogen, dat de verlich tende omstandigheden, die het Hof deed gelden, voor de raad grond opleverde de duur van de straf enigszins te verminderen. Geen ter men werden gevonden om de bij komende straf te verzwaren. De raad heeft hierbij buiten beschou wing moeten laten de omstandig heid, dat anderen, die volgens Ar nold Meyer, ten naaste bij gelijk soortige feiten zouden hebben ge pleegd, strafrechtelijk niet worden vervolgd, aangezien dit een onder werp raakt, dat niet ter beoorde ling van de raad staat. Aalbessen voorlopig nog vrij TAE PRIJS voor aalbessen (rode en witte), die aanvankelijk se dert 16 Juni jl. aan een maximum prijsregeling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrijgelaten, omdat de pluk vart de bessen pas begonnen is en het niet in de be doeling ligt de primeurs aan een prijsregeling te binden. De maximum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnede van 10 mm. en meer 85 cent per kg. en voor bes sen met en doorsnede van minder dan 10 mm. 65 cent per kg. y.VAW>V.-AW>%" (PERIODE VAN 29 JUNI T.M. 12 JULI). KA, KB, KC 707 (Serie F). F-05 alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk. F-06 alg.: 50 gr. cacao. F-07 alg.: 1 ei. F-08 alg.: 2 liter petroleum. F-05, F-08 res.: 100 gr. gedr. zuidvruchten. KD, KE 707. (Serie F). F-13, F-14, F-15 alg.: 250 gram suiker, boterh. strooisel enz of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. F-16 alg.: 50 gr. cacao. F-17 alg.: 2 liter petroleum. F-15 res.: 100 gr. gedroogde zuidvruchten. MA, MD 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie F). F-21 suiker: 250 gr. suiker, boterh. strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QR, QC 707. F-31 tabak: 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak. F-32, F-35 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. F-33 versnaperingen: 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam. stroop enz. F-36 versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 27 Juni worden gebruikt. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augustus. lu Londen heerst gebrek aan aardappelen, een nijpend gebrek zelfs. Lange rüen staan urenlang voor de groentewinkels en wach ten gelaten. En dan zijn zij er nog niet, want meer dan één kilo voor vaste klanten wordt niet verkocht. Wel een triest beeld voor het land, dat 2 jaar geleden de oorlog „gewonnen" heeft. TTIT BATAVIA werd Woensdag- morgen gemeld, dat het repu blikeinse kabinet die morgen te 11 uur plaatselijke tijd in vergadering was gegaan. Later is echter mede gedeeld, dat de zitting van het ka binet tot 's middags 2 uur werd uit gesteld wegens een samenkomst van de defensieve raad, welke be staat uit negen ministers en een gebied bestrijkt, dat zich uitstrekt van de defensie tot de rijstdistri- butie, zodat het moeilijk is na te gaan over wel onderwerp de be sprekingen gehouden zijn. Sjarifoe- din; heeft deze bijeenkomst gepre sideerd. De kabinetszitting, die daarna plaats had over de Indonesische kwestie, duurde nog geen uur. Sjahrir zette de laatste ontwikke ling uiteen en lielitte deze toe. Mor gen komt het kabinet wederom bijeen voor bespreking van Sjah rir's laatste brief en de Nederland se aide-memoire. Enkele kabinetsleden verklaarden tegenover Aneta, dat de mogelijk heid van een kabinetscrisis als be- Als antwoord op bezuinigingsplan AOK de raad van de Franse re publiek heeft thans het bezui- gingsplan van de regering, dat gis teren reeds door de Nationale Ver gadering was aanvaard, goedge keurd. IJ ET grote wieleravontuur, dat Tour de France heet, is gis ter begonnen. En zowaar voor de Nederlandse ploeg zelfs veelbe lovend. Want Arie Vooren uit Beverwijk kwam als vierde bin nen te Rijssel en de Pool Kla- binsky, die ook in de Nederland se ploeg zit. stoof als nummer vijf over de Riisselse kasseien. Over de eerste dag (Parijs-Rijssel: 236 km.) hebben we dus niet te kla gen. Seyen. v. Schendel en Ca- A. VOOREN. mellini werden geklasseerd tus sen de 25ste en 30ste plaats. Meesters en knechten waren er in de eerste étappe bij de Neder landse ploeg niet, zo hadden Piet Moeskops en Joris van den Bergh besloten. En dus reed ieder op eigen kracht. De chef d'équipe der Ne derlandse ploeg bleek tevreden over zijn mannen, want het gemengde (earn toonde een nette homogeni teit. En dat is het juist waar het om ging: want vooral een comple te homogeniteit in de ploeg kan wonderen doen. De Belgen toonden een andere tactiek. Ook zij zochten het voor lopig niet in het meester-en-knecht systeem, maar vormden duo's. Zo waren aan elkaar gekoppeld: lm- panis en Mollin. Callens en Schotte, Sercu en Mathieu. Oreel en De- predhomme en. Gijselink en Bruer. Zij hopen vooral vandaag, nu het op Brussel afgaat hun slag te slaan TTet was een Nederlander, die het eerst leven in de brou werij bracht en wel Vooren. Hij trok er al 22 km. vanaf het begin punt tussenuit en slaagde erin 1 min. 25 sec. voorsprong te beha len. Dit was wel erg stoutmoedig, maar had toch dit voordeel dat de rest gedwongen was een jacht in te zetten. Vooren werd uiteindelijk dan ook weer ingelopen. In de eerste étappe zaten een paar vervelende heuvels. Boven dien waren de wegen zeer slecht. De Italiaan Galiussi, die in de Ne derlandse ploeg zit, werd daarvan de dupe. Hij kreeg enkele lekke bandjes en een verwrongen vork op de koop toe. Toch hield hij dap per vol. Bar veel muziek zat er in de eer ste étappe overigens niet. Het was meer een beloeren der tegenstan ders dan wat anders. De grote strijd moet immers nog komen. Opmer kelijk is intussen wel geweest, dat de Belgen ..nergens" waren. Zoals gezegd, zullen zij morgen wel wat anders laten zien want de kans dei- Belgen ligt in het Noorden. (Voor het officieel klassement, zie onder Sportnieuws). In verband hiermede is in de Franse ministerraad bij monde van de voorzitter toestemming verleend om de economische politiek van de regering in de Assemblée tot een vertrouwenskwestie te maken. Als antwoord op de aanneming van het bezuinigingsplan zijn in Frankrijk overal stakingen uitge broken. Deze stakingsgolf dreigt reeds thans een ernstig karakter aan te nemen. 4000 employé's van filiaalbedrij ven voor schoenen- en levensmid delenverkoop hebben het werk neergelegd, nadat 3000 mijnwerkers in Noord-Frankrijk reeds gisteren onmiddellijk na het bekend wor den van het aanvaarden van het bezunigingsplan in staking waren gegaan. De bedrijvigheid in de Franse steenkoolmijnen van de departe menten Nord en Pas de Calais is vandaag practisch tot stilstand ge komen. daar 25.000 mijnwerkers te Valenciennes de mijnen verlaten hebben. Men schat, dat 180.000 mijn werkers thans staken. Enkele dui zenden die niet tot '1 onder commu nistische leiding staande vakver bond behoren, zijn aan het werk gebleven. Nagenoeg alle Duitse mijnwer kers hebben de zijde der stakers gekozen. Verder staken nog: alle bankbe dienden. behalve degenen, die in dienst zijn van de Franse Bank. personeel van drie der grootste Pa ri jse warenhuizen, personeel van de groentewinkels van Felix Potin en bedienden van filiaal-bedrijven van goedkope artikelen. staand moet worden beschouwd, doch anderzijds waren zij van me ning. dat een uiteenzetting over de politieke ontwikkeling aan de po litieke partijen verhelderend zal werken. De aide-memoire werd in republikeinse regeringskringen als achter de feiten aanlopend be schouwd. Een lid van de delegatie zeide, dat de aide-memoire te be schouwen was als een nakomertje. Soekarno zal Zaterdag naar Solo reizen in verband met een Mo hammedaanse vergadering. Persstemmen. Vl^ANNEER U met uw salaris niet uit kunt komen, troost u dan de gemeente Arnhem heeft een te kort op de begroting van 4 mil- lioen. He "17"AN de in te voeren combines (maai-dorgers) zal Zeeland er waarschijnlijk 60 toegewezen krij gen. Ook West-Brabant kan er en kelen verwachten. De dagbladen in Djokja staan in het teken van de politieke activi teit, die er op het ogenblik wordt ontwikkeld. De ochtendbladen hebben de laat ste brief van Sjahrir en de aide- memoire der Nederlandse regering gepubliceerd. ..Nasional" schrijft in een hoofdartikel o.m.: Wanneer de Nederlanders vasthouden aan hun eis van een gezamenlijke gendar merie voor het republikel ïse ge bied, zal het volk. officieel en niet officieel, een oorlog prefereren bo ven verdere concessies. De Merde- ka te Solo schrijft, dat Sjahrirs ver klaring voor de radio het bewijs levert, dat de Indonesiërs een vre delievende oplossing wensen. Dr. Soekiman, voorzitter van de Masjoemi. heeft 'n persconferentie gehouden. Soekiman meende, dat een kabi netscrisis mogelijk was. Er wordt nl. verwacht, dat het kabinet voor het nemen van verdere stappen aan het werkcomité een hernieuwd mandaat zal vragen, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat het werk comité dit mandaat niet zal ver schaffen. Overigens achtte hij de ze mogelijkheid niet groot. Geen verhoging der rantsoenen TN ANTWOORD op schriftelijke vragen van de heer Woudenberg over de vooruitzichten van de ko- lenvoorziening in de aanstaande winter heeft minister Huysmans geantwoord, dat men niet moet re kenen op hogere rantsoenen dan die gegolden hebben in de afgelo pen winter. Voorts wordt er naar gestreefd ook gedurende de aanstaande win termaanden in de behoeften aan irdustriekolen geheel te voorzien. De productie van de Limburgse mij nen is echter onvoldoende om de binnenlandse behoefte te dekken, zodat ons land voor een gedeelte op invoer blijft aangewezen. De vooruitzichten blijven dus onzeker. Verder deelde de minister mede. dat voor zover de aanvoer dit toe laat, de voorraadvorming bij in dustrieën voor de aanvang van de winter zal plaats vinden. Verwacht mag worden, dat het koleiivervoer in geval van vorst geen belangrijke storing zal ondervinden, gezien de vervoerscapaciteit van de spoorwe gen gedurende de afgelopen win ter. TAE Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft Woensdag te Amsterdam haar jaarlijkse twee daagse ledenvergadering gehouden. De vergadering werd geopend met een rede van de oud-burgemeester Oud.

de Stem | 1947 | | pagina 1