Regering doet nogmaals beroep op de Republiek i DE GRAANSMOKKELAFFAIRE VAN MIDDEN- EN WEST BRABANT Bevin Bidauit Molotov komen te Parijs bijeen Voor1947 een bouw „volume" van 28000 woningen Van Mook overhandigt Sjahrir een aide-memoire Sjahrir heeft een duidelijk beeld van de situatie Warmer Enige sprekende cijfers Stalin hakte de knoop door PISTRIBUTIENIEUWTIES DERDE JAARGANG No. 802 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN IIOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; I.o-ie nummers 6 cent Postrekening 278.841 DINSDAG 24 JUNI 1947 STICHTING „DE STEM* J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Voor God, Koningin en Vaderland UITGAVE Directeur: Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algenü Zeeuws-redacteur: VV. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Viaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 85; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOP UET zou ons niet verwonderen, als de lezer min of meer de kluts kwijt raakte aangaande de stand van het Indonesische vraag stuk. Vandaar dat we hier 'n korte recapitulatie geven van wat er in de laatste weken is geschied: 27 MEI: De Commissie-Generaal overhandigt aan de republikeinse delegatie een Nota, waarin een re delijke uitwerking van Linggadjati voor de naaste toekomst is vervat. Zij verlangt aanvaarding van de essentiële punten binnen 14 dagen. 8 JUNI: De republikeinse delega tie overhandigt haar antwoord, dat feitelijk een afwijzing van de Ne derlandse nota inhoudt. 20 JUNI: Sjahrir houdt na druk overleg met Engelse adviseurs een radiorede, waarin hij verdere te gemoetkomingen in het vooruit zicht stelt. 21 JUNI: De C.G. overhandigt 'n inmiddels opgestelde antwoordnota waarin zij het onbevredigend ka rakter van het antwoord der Re publiek vaststelt, constateert, dat er geen mogelijkheid tot verder on derhandelen meer bestaat en de hele aangelegenheid weer in han den der Nederlandse regering legt. Deze nota wordt gekruist door een brief van Sjahrir, welke zijn radio rede bevestigt en welke met enige gewrongen uitleg zelfs een aan vaarding van de hele nota van 27 Mei zou kunnen betekenen. De C. G. vraagt in een brief: Wat be doelt gij precies? In een telefoongesprek mpt „Het Vrije Volk" deelt Sjahrir mede, dat hij niet bedoeld heeft de aanvaar ding van de nota van 27 Mei in haar geheel. Het aide-memoire 23 JUNI: Aan de republikein.se regering is overhandigd een aide- memoire der Nederlandse regeling, waarin zij het standpunt der C.G. ten aanzien van het republikeinse antwoord onderschrijft en de re gering der Republiek uitnodigt de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Dit aide-memoire was opgesteld op 20 Juni, voordat de laatste briefwisseling was begon iien. doch de Nederlandse regering zag daarin blijkbaar geen motief, Om de overhandiging uit te stellen. Intussen geeft Sjahrir een voor lopig antwoord op de laatste brief der C.G.. Ten aanzien van vele punten zou daarin het Nederlandse standpunt aanvaard zijn. Het ge wichtige vraagstuk van een ge meenschappelijke gendarmerie zou Ochter een onderwerp van nadere bespreking dienen uit te maken. De tekst van het hierboven be doelde aide-memoire is inmid dels ook gepubliceerd. Daarin Wordt een zevental algemene be ginselen opgesomd, welke ook de regering der republiek aanvaardt. t Herhaald beroep De Nederlandse regering doet daarom een herhaald en dringend beroep op de republikeinse rege ring, om de voorstellen van 27 Mei te aanvaarden, rekening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft, dat deze aan gelegenheid in het oog der Neder landse regering van de hoogste be tekenis is. In het sterk besef harer Verantwoordelijkheid voor het op heffen van een onhoudbare toe stand. wil zij harerzijds gaarne zo ver als mogelijk is binnen de gren zen, die een deugdelijke construc tie, zowel van de Indonesische Fe deratie. als van de Nederlands-In- qonesische Unie stellen, daarbij met betrekking tot het alles beheersend vraagstuk van het centrale gezag Weersverwachting tot heden avond: Naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Vrij veel be- wolking, doch overwegend droog weer. Warmer. Zon op 4.20 u., onder 21.04 u.; waan op 11.12 u„ ont]er 0.40 u. in Indonesië gedurende de over gangstijd, nog het volgende doen uitkomen: Het is gewenst goed uit een te houden wat direct noodza kelijk is enerzijds en wat na ver dere voorbereiding zou kunnen tot stand komen anderzijds. In verband hiermede zou een Federale Raad, als door de Commissie-Generaal voorgesteld, aanstonds kunnen wor den ingesteld, mede om te voor zien in een gemeenschappelijke Ne derlands-Indonesische leiding bij de oplossing der actuele en drin gende financiële en economische vraagstukken. In hoeverre 'n ver dere hervorming der Indische re - gering voor de overgangstijd wen selijk en bereikbaar is, zal aan de orde komen wanneer de voorberei ding der wettelijke maatregelen ter hand wordt genomen, die artikel 15 der overeenkomst van Lingga djati heeft voorgeschreven. Op be paalde bewoordingen staat de Ne derlandse regering niet. De mening in Batavia ,.Het is zeker, dat Sjahrir 'n vol komen duidelijk beeld van de si tuatie had, toen hij Donderdag be sloot zijn uiterst belangrijke rede uit te spreken, en dat hij de situa tie blijkbaar dermate ernstig oor deelde, dat hij onmiddellijk optre den noodzakelijk achtte, zonder zich de tijd te gunnen om eerst Djocja daarover te raadplegen," al dus gisterenavond het commen taar van het republikeinse ministe rie van voorlichting, waarin voorts de rede van Sjahrir werd gekwali ficeerd als „een onmiskenbaar stre ven om verlichting en verademing te brengen in de gespannen atmos feer." Door Sjahrir is nogmaals duide lijk gemaakt, dat de republiek ern stig tr«aclit de hangende geschillen op vreedzame wijze op te lossen, en geenszins bedoelt de zaak sle pende te houden, vervolgt 't com mentaar, en het besluit: „Moge de vriendenhand, daarmee door de re publiek aan de Nederlanders toe gestoken, door deze ook als zo danig gezien en aanvaard worden." Verder wordt nog uit Batavia vernomen, dat Sjahrir met zijn ge zelschap morgen naar Djocja ver trekt voor de kabinetszitting van Woensdag. Aan Hatta op Sumatra is een telegram verzonden met 't verzoek deel te nemen aan de ka binetszitting. doch vermoedelijk zal men hem niet meer tijdig kunnen bereiken, daar hij in het binnen land vertoeft. T^E weersgesteldheid in de afgelopen weken is niet ongunstig ge- weest voor de ontwikkeling van de landbouwgewassen. Met de daling van de temperatuur kwam omstreeks 4 Juni een einde aan de droge periode, hetgeen alle gewassen ten goede kwam. De wintergranen hebben hun achterstand echter niet kunnen in halen. De rogge, die opvallend weinig stro heeft, leed in West-Bra bant bovendien hagelschade en legert plaatselijk. Haver lijdt in W. Brabant aan Hooghalense ziekte en aan magnesiumtekort op de Zeeuwse eilanden. Erwten en veldbonen waren o.a. in Zeeuwsch- Viaanderen niet goed opgekomen en hebben van de warmte geleden. De droogte deed ook schede aan blauwmaanzaad en vlas. Thrips-aan- tasting werd" waargenomen. Uit het Zuiden wordt activiteit van de bietenvlieg gemeld. De aardappels zijn overal zeer gezond en fors. De klavers en lucerne zijn achterlijk en de stand is hol. De eerste snede hooi kwam in Zeeland goed binnen, de opbrengst echter was zeer matig. Het ondergras laat te wensen over. Door de late en trage ontwikkeling der gewassen en het ar beidstekort is de onkruidbestrijding dit jaar uiterst moeilijk. JJOEWEL Raamsdonksveer in de graansmokkelaffaire, reeds meerdere malen in or.s blad besproken, zeer zeker voor een niet gering deel de hand heeft gehad, werd deze zaak toch tenonrechte de smokkel- affaire van Raamsdonksveer ge noemd. Immers deze smokkel van graan heeft zich niet be paald tot deze plaats alleen, maar heeft zich gespreid over Midden- en West-Brabant. Na drie maanden dan is het de politie- en C.C.D.-instantie te Raamsdonksveer gegeven, na een veel omvattend speurders- werk, waarvan men slechts res peet kan hebben, de dossiers te sluiten en de zaak als uitgeknob beid te beschouwen. Inderdaad de hele geschiede nis is geen kleinigheid geweest. De cijfers, welke wij hieronder zullen laten volgen, spreken duidelijke taal. Een Bredanaar kocht bij een zestal firma's, resp. te Klundert, Krabbendijke, Raamsdonk, Leur Achthuizen en Wagenberg 171.500 k g. graan op, welke even vrolijk weer werden verkocht. Hierbij waren niet minder dan 101 verdachten betrokken. De zelfde Bredanaar wist eveneens nog 10.000 k.g. kunstmest op te kopen en onderhands weer van de hand te doen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij geen bonnen gemoeid waren. 34.000 k.g. graan waren met 'n andere zaak gemoeid en hierbij waren 34 personen betrokken. Kaatsheuvel en omgeving deed het niet minder. Hier werden in totaal opgekocht van landbou wers 48060 k.g. graan dat gro tendeels ten goede kwam aan Baarle-Nassau, terwijl particu lieren er van mee smulden. 34 Verdachten waren bij deze clan destiene handel betrokken. Alle zaken staan met elkaar in nauw verband en als we dan 't totaal zien, dat hier is versja cherd n.l. 253.560 k.g. graan, waarbij niet minder dan 181 per sonen zijn betrokken geweest, dan kunnen wij de speurders die deze zaak tot klaarheid heb ben gebracht, slechts dankbaar zijn. Op het „Cauberg-pareours" werdde wedstrijd om het kampioen schap van Nederland op de weg verreden. De winnaar der profs, op de weg: J. H. Jansen uit Elsloo gaat over de finishstreep. TAE driemogendliedenconferentie over het plan Marshall zal op Vrijdag 27 Juni a.s. te Parijs aan vangen. Deze datum en deze plaats zijn vastgesteld in de Russische no ta. die werd verzonden in antwoord op het verzoek van Bidauit en Be- vin aan Molotof. In deze nota wordt o.m. gezegd: „Ofschoon de Sovjet-Russische regering momen teel nog niet beschikt over inlich tingen, betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de Verenigde Staten en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse regerin gen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sowjet-Russisclie re gering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe deel te nemen aan een conferentie van drie mi nisters van buitenlandse zaken." Voldoening in Londen en Parijs. 'perstond na het ontvangen van de Russische toezegging en het voorstel om de conferentie Vrijdag a.s. te Parijs te houden, heeft de Franse regering aan Moskou mede gedeeld, dat zij met dit voorstel accoord ging. In Parijs is de toezegging met grote ingenomenheid ontvangen, niet alleen, omdat de Sovjet-Unie het voorstel onvoorwaardelijk aan vaard heeft, maar in het bijzonder, omdat zij erkent, dat de Verenigde Staten het herstel van Europa kun nen vergemakkelijken. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs is men van oordeel, dat de Sovjet-Unie weinig gelegen heid zal hebben om een tactiek van uitstel of obstructie toe te passen, daar zij zich dan zou bloot stellen aan de beschuldiging, dat zjj de hulp van Amerika aan Europa, waarvan zij de noodzaak toegeeft, verhindert. In Londen kwam het Sovjet- Russische antwoord binnen, terwijl het Lagerhuis vergaderde. Bevin las de nota voor en knoopte er de mededeling aan vast, dat de datum en de plaats hem schikte. Hij voeg de er nog aan toe, dat het wel niet nodig zou zijn om te zeggen, dat hij dit snelle Russische antwoord met vreugde begroette. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de bespre kingen door goede resultaten zou den worden gevolgd. Bevin's voorlezing van de nota en zijn korte rede werden door de Lagerhuisleden met luid gejuich en handgeklap beloond. Wat er aan voorafging. TN de afgelopen maanden zijn re- gelmatig publicaties versche nen. waarin werd vermeld, dat 't de bedoeling zou zijn dit jaar 28.000 woningen te bouwen. Deze berich ten. aldus meldt men ons van be voegde zijde, behoeven enige cor recties. Hel ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting is er bij zijn opzet van uitgegaan, dat in 1947 'n bouwvolume zal worden verwezen lijkt, gelijkstaande met de bouw van 28.000 huizen. In dit program voor 1947 zijn allereerst begrepen de woningen, waaraan reeds het vorig jaar werd begonnen, doch die in 1946 niet gereed gekomen zijn. Ook in 1947 zullen vele huizen op stapel worden gezet die niet worden geleverd. Het getal 28.000 moet dan ook worden opgevat in deze zin. dat in 1947 een woning bouwvolume van 28.000 woningen dient te worden verwezenlijkt. Hoofdzakelijk door financiële moeilijkheden is de eigenlijke her bouw ,van verwoeste woningen en ook de particuliere nieuwbouw nog niet in betekenende omvang op gang gekomen. De nieuwbouw in 1947 geschiedt dus nagenoeg uit sluitend op grond van de woning wet, d.w.z. door de overheid. rpEGEN de 55-jarige Adriana Val- kenburg uit Amsterdam, die als V-vrouw in dienst stond van de S. D„ is Maandag te Amsterdam, de doodstraf geëist. 7o geheel van harte schijnt de Russische toezegging tot deel name aan een driemogendheden- conferentie echter niet verlopen te zijn. Iciovjet-Russische kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russische militaire besluur te Berlijn, wordt nl. overnomen, dat de Sovjet-Unie eerst na lange debatten het besluit heeft genomen de uitnodiging van Bevin en Bi dauit te aanvaarden. Generalissi mus Stalin hakte tenslotte de Gor diaanse knoop door en sprak zich uit voor aanvaarding. Hiermede waren de debatten natuurlijk afge- lopeg. Molotof en zijn plaatsver vanger, Wysjinski. die bij de bespre kingen tegenwoordig waren, legden zich toen bij Stalin's besluit neer. In dezelfde kringen te Berlijn is men inaar gematigd optimistisch over de mogelijke resultaten van de conferentie, hoewel men 't mo gelijk acht, dat op sommige punten een basis zal worden geschapen voor verdere internationale onder handelingen. De Pensjaab wordt verdeeld |)E Nationale Vergadering van de Pensjaab in Voor-Indië heeft zich met 91 tegen 77 stemmen uit gesproken voor verdeling van de provincie. Deze voorstemmers wa ren uitsluitend de Mohamedanen en de christenen. De Hindoes, Sikhs en Onaanraakbaren stemden tegen. JV4TAANDAG zijn de stoffelijke overschotten van de leden van de Stijkel-groep, een der belang rijkste illegale groepen tijdens de bezetting, per auto vanuit Berlijn naar ons land vervoerd. Zij zullen in ons land plechtig ter aarde wor den besteld. rpWEE militairen vonden in een berm van het vliegveld te Leeuwarden een handgranaat, die zij trachtten te demonteren. Een van hen werd onmiddellijk gedood, de ander zwaar gewond EEN EI JJONDERDAG a.s. zal een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 5 jaar en ouder. EXTRA SUIKERBON "VTAAR de Maasbode verneemt, kan van een verdubbeling van het suikerrantsoen nog geen sprake zijn. Wel ligt een extra suikerbon in het verschiet.

de Stem | 1947 | | pagina 1