Het advies van de Comm.-generaal I is gereed Coloradokevers in de AJAX neemt REVANCHE Wordt inschakeling van het mili- 4% taire apparaat aanbevolen, of zal er nog verder worden gepraat Overeenstemming bereikt KERSENZONDAARS ooooooo BEBOET ooooooo Tweede Kamer De katholieke arbeiders vergaderden Nieuwe arbeidswetgeving in Toch wordt er overal gestaakt DAGBLADEN worden niet kleiner Zomers weer B.V.V. verliest met 2-0 in Amsterdam IN 'T KORT MEER SUIKER? DERDE JAARGANG Ne. 797 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTSC. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dl. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3 39 p. kwartaal; per post 9.25: P- week (bij nlet-postbestell.) 0.KS Losse nummers 6 cent Postrekening 278 841 w Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 18 JUNI 194Tf UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A- H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W. GROFFEN, Vlissir.g^nj Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw* straat 22, tel. 85; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Naar het A.N.P. verneemt, wordt verwacht, dat het advies der Commissie-Generaal over de antwoord nota van de Indonesische republiek Woensdagochtend in het bezit van de regering zal zijn. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagochtend in een extra-zitting bijeenkomen ter bespreking van dit advies. dit onderhoud voornemens zou zijn aandrang op Sjahrir uit te oefenen om met de Nederlanders tot een bevredigende oplossing van 't vraag stuk te geraken. Verder meent men te weten, dat de consul gisteren 'n bespreking gehad heeft met een hoge Nederlandse autoriteit. Voorts wordt uit Batavia nog ver nomen, dat ten aanzien van alle belangrijke punten in het advies overeenstemming bestaat tussen Dr van Mook en de leden der Com missie-Generaal. Hoewel nog niets met zekerheid kan worden aangenomen, schijnt het toch reeds vast te staan, dat de Commissie-Generaal het repu blikeinse antwoordt afwijst, doch nog steeds een achterdeurtje open houdt om de besprekingen met de republiek in een andere vorm voort te zetten. In tegenspraak hiermede verneemt de Indische cor respondent van Trouw, dat de strekking van dit advies zou zijn, dat verder onder handelen met de republiek over de uitvoering van de overeenkomst van Lingga- djatti vruchteloos moet wor den geacht en dat de Neder- landsch-Indische regering de uitvoering thans zelf ter hand dient te nemen. Zïj zou daartoe moeten beginnen met het herstel van de rechtstaat in het gebied der republiek met behulp van het militaire apparaat. Engeland geintercsseerd. Tj^EN speciale commissie van de internationale conferentie voor mensenrechten heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties om de slavernij over de gehele wereld af te schaffen. Volgens deze com missie leven er nog 9 millioen men sen onder de een of andere vorm van slavernij in o.a. China. Arabië en Abessinië. Wij wisten niet dat er over de gehele wereld maar 9 millioen getrouwde mannen waren. O iy/IAANDAG zijn de nieuwe kersenprjjzen ingegaan Dinsdag stonden reeds 8 zon daars, die zich niet aan de vastgestelde prijzen hadden gehouden, in Amsterdam voor de tuchtrechter. Zü hadden de kersen in de éta lage geprijsd van f 1.90 tot f 1.60 per kilo, terwijl de maximum - prijs slechts f 1.15 mocht zijn. Bijna alle overtreders kregen een boete van f 50 en een week sluiten van hun zaak. Ook stond een grossier terecht, die boven de toegestane grossiers-prijs had geleverd. Tegenover de ze zondaar was de tucht rechter niet zo mild. Hij leg de hem een boete op van f 500.— Groentehandelaren, opge past! Wanneer er maximum prijzen zijn vastgesteld, moe ten die ook worden opge volgd. oooooooooooooooooooooö Moor zeggingschap dor gomoonton bij do wodoropbouw Uit Singapore wordt vernomen, dat Lord Killearn Donderdag van zijn vacantie in Australië en Nw.- Zeeland zal terugkeren. Een woord voerder verklaarde heden, dat zijn terugkeer niet in verband staat met de toestand in Indonesië. Toch blijkt echter uit alles, dat Enge land ten zeerste geïnteresseerd blijft bij de ontwikkeling van de Indonesische politiek. Zo verluidt, dat Sjahrir op weg is naar Bata via. waar hij een onderhoud zal hebben met de Britse consul-gene raai. Ook meent men te weten, dat de Britse consul-generaal tiidens Liquidatie van het N.A.F. verloopt slecht TN de Bondsvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging, waarvan wij gisteren reeds de ope ningsrede v. d. bondsvoorzitter pu bliceerden, deelde deze in de loop van de vergadering mede, dat de liquidatie van het Ned. Arbeids front zeer onbevredigend verloopt. „Thans, ruim 2 jaar na de bevrij ding", zeide de heer de Bruin, „kunnen onze rechtmatige eigen dommen nog steeds worden be twist. Verder vraagt men zich af hoe de regering een toestand kan handhaven, waarbij de rijkstopo- grafische dienst nog delen bezet houdt èn van het Huis van de Ar- berd èn van de drukkerij Lumax. De Kath. Arbeidersbeweging heeft zich andermaal tot de minister ge wend doch zonder resultaat 't Bliikt ™g?Uik in ons land. aldus besloot de heer dc Bruin, „dat ambtenaren zich boven de regering plaatsen". Vervolgens hield prof. Mr C Rommc een inleiding over: De on derneming als gemeenschap in hel recht. Onder dezelfde titel heeft Prof. Romme een boek uitgegeven over dit onderwerp. Deze inleiding sloot zich dan ook volkomen bij dit boek aan. TN DE zitting van Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wering en verdel ging van de colorado-kever, het wetsontwerp tot toewijzing van on roerend goed voor de wederop bouw en het statuut van de inter nationale vluchtelingen-organisatie zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Voorts werd een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp inzake de natio nale spaarraad, doch wegens het ver gevorderde uur werd de Ka merzitting geschorst. Een kever-wet. 1948 wordt door de minister over genomen. Ten aanzien van de wens meer medezeggingschap te verle nen aan de gemeentelijke organen geeft minister Neher te kennen, dat het de bedoeling is de bevoegd heden der gemeenten beter tot haar recht te doen komen. Na enige onbeduidende amende menten, die het wezen van het wets ontwerp niet aantasten, wordt dit daarna aangenomen. rpiJDENS de nationale arbeids- conferentie te Brussel heeft de eerste minister Spaak, enige ingrij pende veranderingen bekend ge maakt in de Belgische arbeidswet geving. Er zal een stelsel van twee soorten „kosten van levensonder houd" worden ingevoerd, waarvan de arbeiders zullen profiteren, die minder dan 72.000 fr. (f 4320. per jaar verdienen. Hoewel niet tot een algemene loonsverhoging kan worden over gegaan, zal de regering de lonen, die sinds April 1946 niet werden aangepast, herzien. De gezinsver goeding zal met 10 pet. worden ver hoogd. Voor de wederopbouw zal 700 millioen francs worden gere serveerd. De belasting op de over winsten zal een bedrag van 1.2 mil liard francs opleveren, welk be drag voor de bouw van arbeiders woningen zal worden aangewend. Niettegenstaande deze gunstige verklaringen van Spaak, breidt de stakingsgolf over België zich steeds meer uit. In Luik hebben de be dienden en arbeiders der telefoon diensten het werk neergelegd. Ook te Brussel worden géén brieven meer besteld. Ook in de metaal- en mijnindustrie in het kolenbek ken rondom Luik is een omvang rijke staking uitgebroken. In Ver- viers hebben 3000 arbeiders het werk neergelegd en in Eupen lig gen de textielfabrieken wegens sta king stil. Inmiddels vernemen wij, dat het werk in het Luikse kolenbekken hedenochtend is hervat. DE minister van sociale zaken heeft een commissie ingesteld tot opsporing van vermiste Neder landers. /Aver de noodzakelijkheid van een wet tot wering en verdelging van de colorado-kever zijn de Ka merleden het eens. In zijn antwoord aan de diverse sprekers verklaar de minister Mansholt van oordeel te zijn. dat het onjuist is te me nen. dat de maatregel van Enge land tot verbod van import van groenten is ingegeven door de wens eigen tuinbouw te bescher men. Men moet Engeland duidelijk maken, dat het ons ernst is met de bestrijding van de colorado-ke ver. Het beste is aan te tonen, dat in de artikelen, die geëxporteerd worden, geen kevers aanwezig zijn. De Engelse regering verschuilt zich z.i. niet achter de colorado-kever om de import te beperken. Grotere bevoegdheid voor gemeenten. RU de behandeling van het wets ontwerp: toewijzing van onroe rend goed voor de wederopbouw kwamen de debatten der verschil lende Kamerleden, allen hierop neer, dat het ontbreekt aan mede zeggingschap der gemeentelijke or ganen bij de wederopbouw en dringt men erop aan veel grotere bevoegdheden te verlenen aan de gemeentebesturen. Een amende ment van de heer Andriessen (K.V. P.), dat beoogt de wet te- doen vervallen met ingang van 1 .Juli TN antwoord op schriftelijke vra gen. die enige tijd geleden door het Tweede Kamerlid Vorrink ge steld waren in verband met een mogelijke vermindering in de pa piertoewijzing voor de dagbladpers heeft minister-president Beel ge antwoord. dat de regering er in geslaagd is een oplossing te vin den, waardoor althans voorlopig en onder voorbehoud, dat de papier- aanvoer gelijk blijft, de papiervoor ziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehand haafd, Weersverwachting tot heden avond: Lichte tot matige wind uit Zuid-Oostelijke richtingen. Zon nig droog weer. Iets hogere temperatuur dan gisteren. Zon op: 4.19 uur. Maan op 3.38 uur. Zon onder 21.02 uur. Maan onder 21.07 uur. AJAX heeft zich niet ten tweede male laten verrassen door B. V.V. De wedstrijd bood weinig fraai spel gedeeltelijk had daaraan misschien het stopperspii-systeem, dat beide ploegen toepasten, schuld. Aanvankelijk namen de Bosschenaren 't initiatief, dat onge veer een half uur duurde. Fanatiek vielen de BVV-ers aan, maar hun spil Krijgh zag men nimmer over de helft van het veld. Hoe verdien stelijk de twee andere halfspelers (vooral Vos kreeg menig open doetc je) hun voorhoede ook voeden, tel kens opnieuw liep mltivoor Over- beek in de buitenspelval. Slechts een heel enkele maal kwam Kei- zer's doel in gevaar. Eenmaal was hij gepasseerd door een schot van Donhuyzen, maar toen kopte van der Linden de bal het doel uit. Aan de andere kant keurde scheids rechter van Aussem, die wonder lijke beslissingen nam, een doel punt af. dat Brockmann uit een van de doellijn voorgetrokken trek balletje van Fischer scoorde. Draeger kreeg na 26 minuten uit een ver naar voren getrapt schot de bal in buitenspelpositie toegespeeld. Hoewel hij vlak voor de uitlopende Saris twee volle se conden schijnbewegingen stond te maken wierp de B.-doelverde diger zich languit op het schot van de Ajaxied en werkte 't tot een hoekschop. Na de pauze waren de bakens gekeerd. Ajax had het middel ge vonden zich kansen te scheppen.. Aan het binnentrio werd het rustig overgelaten te worstelen met de 4 a 5 BVV-ers, die bij iedere Ajax- aanval een muur vormden voor 't Bossche doel. Vlak achter deze klu wen van spelers zwenkten dan op de meest onverwachte momenten de immer actieve Fischer en de snelle Draeger naar binnen en los ten de schoten tussen de diverse spelers door. Na 18 minuten ont stond zo een doelpunt van Drae ger, die uit een voorzet van Mi- chels Saris onhoudbaar passeerde f 10.) Ajax kwam er steeds beter in. Bij 'n vrije trap maakte 4 Bos- senaren de fout allen hoog op te springen naar de schuin voor het doel geplaatste bal met het gevolg, dat het leder voor de voeten van Fischer r^lde. Deze zette voor en van Dijkl had weinig moeite Saris met een hard schot te passeren. (20). Eigenlijk had het 3moe ten worden, toen een der Bossche- achterspelers de bal met de hand speelde, maar niet kon verhinde ren dat Brockmann de bal hoog in de touwen schoot. De scheidsrech ter keurde het doelpunt af, omdat hij reeds voor hands had gefloten en kende Ajax een strafschop toe, Met een tijgersprong naar de lin kerbenedenhoek van zijn doel werkte Saris de bal echter het veld in. De stand van de kampioenscom petitie is nu: Ajax Heerenveen N.E.C. BV V. M.V.V. Blauw Wit 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 0 1 9 2 1 0 1 0 5 9—8 3 9—7 3 8-10 2 5—4 2 7-9 1 3—3 TyE suiker-commissie op Java, bestaande uit een Ameri kaan, een Nederlander en een Indonesiër, heeft op Java een voorraad van 200.000 ton sui ker aangetroffen, die binnen kort beschikbaar zal komen voor de export en het wereld- gebruik. TTE Italiaanse president, de Nicola is voornemens af te treden. Hij lijdt sinds enige tijd aan zenuwin stortingen. Het kabinet de Gasperi tracht thans hem alsnog van dit voornemen af te brengen. TTE heer Teppema, Nederlands ambassadeur in Australië, heeft medegedeeld, dat er een plan is op gesteld om per maand vijftig Ne derlandse jonge boeren in de gele genheid te stellen naar Australië te emigreren. LVNGELAND heeft opnieuw stap- pen ondernomen bü de Sovjet regering inzake de politieke crisis in Hongarije. Engeland ontkent, dat het zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije mengt en wel degelijk recht heeft bewijzen te zien. TIET eerste schip landverhuizers naar Canada ligt in Rotterdam onder stoom om de verre reis te aanvaarden. Er bevinden zich ook enige Canadese oorlogsbruidjes aan boord. A AN eigenaars van een hotel, restaurant of broodjeswinkels is het vanaf heden verboden op Dins dag en Vrijdag vlees te serveren. Alles gaat goed. We hebben dus weer onze vleesloze dagen terug. TTE heer G. Eijskens, minister van financiën van België, is be noemd tot gouverneur van de In ternationale Bank voor Wederop bouw en economische ontwikke ling. TTE ook in ons land zeer bekende Poolse violist, Bronislaw Hu- berman, is plotseling te Corsier sur Vevey in Zwitserland overleden. Hij gaf talrijke .concerten met het Concertgebouworkest en het Resi dentie-orkest. 0P DONDERDAG 26 Juni a.s. komt de noodvoorziening pers wezen en de wijziging van de wet dienstplichtvoorzieningen ter be handeling in de Eerste Kamer. •f- rpRUMAN'S veto inzake de belas tingverlaging met 4 milliard dollar blijft van kracht. Het Huis van Afgevaardigden had 2 stem men te kort om de wet er toch nog door te krijgen. Hiervoor heeft men nl. twee derde der stemmen nodig. rpE BAKKEVEEN zal volgende week Vrijdag en Zaterdag een tweedaagse bijeenkomst worden ge houden waar „het landbouwschap" speciaal onder de loupe zal worden genomen. Sprekers zullen zijn de heer H. D. Louwes, prof. A. Cleo- plias, geest. adv. van de K.N.B.T.B. en minister Mansholt. Ook het Mihtaixe Gezag zal worden bekeken OIJ het begin der vergadering van de Tweede Kamer op Dins dagmiddag heeft de voorzitter me degedeeld, dat een missive was binnengekomen van de heer van der Goes van Naters (Partij v. d. Arbeid), waarin een voorslel was vervat tot Let houden van een en quête naar het regeringsbeleid der kabinetten De Geer en Gerbrandy sedert de Duitse inval van 10 Mei 1940 töt aan de capitulatie van 5 Mei 1945. In de toelichting blijkt, dat deze enquête zich verder uitstrekt dan alleen het beleid der kabinetten De Geer en Gerbrandy. Het terrein, dat in dit onderzoek zal worden bestreken, is veel ruimer. Zo zal o.m. een onderzoek worden inge steld naar het militaire beleid op 10 Mei 1940 en daarvoor, de Lon- dense maatregelen onzer regering tot voortzettting van de oorlog, de activiteit der verbindingen en in lichtingendiensten in Londen en hun contact met de illegale bewe ging in Nederland, het Indonesi sche beleid der Londense regerin gen en de organisatie van het Mi litaire Gezag. Er zal een commissie worden benoemd, bestaande uit 7 leden, waarin alle politieke groeperingen vertegenwoordigd zullen zijn. Als termijn van het onderzoek wordt gesteld dc tijd van 1 jaar nadat de commissie zal zijn benoemd.

de Stem | 1947 | | pagina 1