Einde der Franse spoorwegstaking DE SIGAREN ZIJN VRIJ VAN BON Vóór MAANDAG advies van de C.G. Do duloioro rol dor Trotzkiiston Ramadier op het hellend vlak „Als ze nu maar te krijgen zijn", zegt Jan Publiek wantrouwend Prinses moei operatie ondergaan De nieuwe tabaksbonnen DERDE JAARGANG No. 793 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J* VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHOR3T; Mr. Dr. A. J J M MES: Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 1 4.25, p. week (bij ntet-postbesteli.) 0.26; Losse nummers 0 cent Postrekening *76.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 JUNI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: 3 A. li M VAN SCHIJNDEL,; Hoofdredacteur: J J H A BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W GROFFEN Vllssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen. Bureau Hulst, Dubbele Poort 1. tel 102 Bijbureau Oostbui g Nieuw- straat 22, tel 35; Zeeuwse Filmden Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236 Red N J KARHOF (Van een spec, correspondent). PARIJS, Donderdagavond. ■yAN VANAVOND af kunnen we weer op reis, nadat die genen, die geen geld genoeg had den om fantastische bedragen neer te tellen voor taxi's of vlieg tuigen, als sardientjes in een bus je zonder sleutel zaten opgeslo ten. Maar, in schrijnende tegen stelling met sardientjes, hebben wij hier over afwisseling niet te klagen gehad! De afwisselingen in het dagelijk se leven zijn overigens niet altijd plezierig geweest. Er ontsnapte U al een zucht van verlichting ais de toestand des morgens niet erger bleek te zijn dan de avond tevo ren. De eerste vraag des morgens was: „En hoe zit 't met de onder grondse, de métro? Gaat die nog? En hoe staat 't met de bakkers? Zijn die nog niet aan 't staken? En is er nog melk? En zijn er vandaag weer kranten, of hebben de druk kers er het bijltje weer eens bij neergelegd?" Toegegeven, dat 't leven hier voor de arbeiders allesbehalve plezierig is (en voor de middenstanders niet minder, en voor de ambtenaren nóg minder), dan vraagt men zich toch nog af hoe 't mogelijk is, dat zoveel duizenden zo weinig begrip tonen voor de moeilijkheden waar mede de Regering van Ramadier te kampen heeft. Frankrijk is econo misch uitgeput, maar elke verloren werkdag is weer een nieuwe stap achteruit. Jan en Alleman zegt tra gisch: wij staan op de rand van de ondergang. Maar even zo vrolijk zijn er nog talloos velen die er geen bezwaar in zien met ruïneuze Stakingen die afgrond van de on dergang nog een metertje dichter te benaderen. Of is het hen daar speciaal om te doen? Vissets in troebel water. p zitten hier eigenaardige vis- sers in het troebele water, en het zijn niet alleen de Communis ten. die er met hengel en visnetje op uit zijn getrokken. Men zou haast zeggen, dat de Communisten aan deze staking het land hebben, maar zij konden niet anders. Wie zit er dan nog meer achter? Er wordt hier de laatste dagen meer en meer gesproken over de Trotzkisten, die de hand in het spei zouden hebben, tesamen met anar chistische bewegingen. De Trots kisten hebben de laatste jaren veel vooruitgang geboekt, en het zoge naamde Front Ouvrier heeft veel ontevreden elementen uit de Com munistische Partij overgeheveld. Dit gebeurde gedeeltelijk, toen de Communisten sterk vertegenwoor digd waren in het Franse Kabinet, doch die deelname der Commu nisten aan de Regering was niet de enige oorzaak. „Qohmimo Uitgaven AAN een samenvattende te- rugblik op de gedane ar beid in Londen, door de Voor zitter der Algemene Rekenka mer gegeven, komt nog de vol gende passage voor: Op de begrotingen van ver schillende departementen kwa men posten „geheime uitgaven" voor. somtijds tot een zeer hoog bedrag. Voor deze uitgaven heeft de Kamer geen verant woordelijkheid. Er is grond voor twijfel, of niet allerlei uitgaven ten laste van deze post ziin ge bracht. die er in het geheel niet op behoorden. Zo suggereerde een hoogge plaatst ambtenaar van een der departementen zijn minister in een rondborstige aantekening een bepaalde uitgave maar ten taste van de geheime uitgaven te brengen „ter voorkoming van vervelende opmerkingen van de Algemene Rekenkamer". In een ander geval, waarin ik de gelegenheid had van de wijze, waarop geheime uitga ven worden gebruikt, nauw keurig kennis te nemen, kwa men bedenkelijke dingen aan het licht. Reeds geruime tijd hebben de Trotzkisten aan de Communisten verweten, dat zij een nauwe na tionale politiek voeren. Let wel! Geen nauwe Franse nationale po litiek, maar een nauwe Russische nationale politiek! De Communisten aldus de aanhangers van de in Mexico vermoorde Leo Trotzky, steken geen hand uit voor het we- reldproletariaat; zij werken enkel voor de imperialistische politiek van het Kremlin, terwijl de „dic tatuur van het Proletariaat" ver waterd is tot de „dictatuur van Partij-bonzen in het Kremlin". De Trotzkisten zeggen, dat de Partij van Trotzky de enige erfgenaam is van de onvervalste revolutionaire leer van Lenin. Eeen machtig lichaam. Voor die redenatie zijn veel Fran se Communisten gevallen, doch het is onmogelijk om de sterkte van de Trotzkisten in cijfers uit te druk ken. Officieel is het maar een hand jevol lieden, misschien een paar duizend, doch lieden die geen „mee lopers" zijn, en zeer dikwijls men sen op vooruitgeschoven posten in de Franse arbeidersbeweging. Hun organisatie is 11a de Bevrij ding van Frankrijk ondergronds ge bleven. Zij vergaderen zoals zij on der de Duitse bezetting in de ille galiteit vergaderden; zij hebben heel wat leden die „officieel" nog als lid van de Franse Communisti sche Partij te boek staan, doch al lang zijn overgelopen. TAe grote spoorwegstaking moet in handen van deze Trotzkisten gelegen hebben, of minstens begon nen zijn. Eerst toen het enthousias me te groot bleek, moesten de Communisten de slaking gaan steu nen om hun prestige niet te ver liezen, en toen de Communisten dat eenmaal gedaan hadden, toen moest de staking ook gewonnen worden. Nu is dat gebeurd. De Regering heeft min of meer gecapituleerd. Eerst heette bet manmoedig: niet praten, alvorens het werk is her vat. Toen ging men toch praten en kwam als alleruiterste grens een bedrag van 8 milliard voor de loons verhoging ter tafel. En nu zijn die 8 milliard er 10 geworden, terwijl nog allerlei toezeggingen voor de toekomst zijn gedaan. IT et hangt me de keel uit! zei Ra- madier een paar weken gele den, toen hij de Communistische I Ministers aan de dijk zette. Maar (hij is met deze oplossing op een l hellend vlak gaan zitten en we zul len eiken morgen maar weer heel dankbaar moeten zijn, als de toe stand des nachts niet verergerd is. Wie er van de week goed mee was? De taxi-chauffeurs, die dui zend gulden kregen voor een ritje naar Bordeaux, en zeshonderd gul den om woedende, gestrande En gelsen naar Calais te brengen! En niet te vergeten, de zwarte straat pieten, die druk vliegtuigbiljetten in het zwart verkochten aan de in gang van hotels. Het lang verwachtte nieuws is er MET ingang van van daag zijn alle siga ren vrij van de bon. De tabaksbonnen kunnen dus uitsluitend aan si garetten en kerftabak worden besteed. yjWANNEER je zo, ambtshalve zou ik haast zeggen, dagenlang voor de telex zit en onbewogen de kilometerlange strook berichten, be langrijke berichten over vrede of oorlog, over onlusten en moorden, en onbelangrijke kletspraatjes over de opening van een nieuw schooltje in Hennaarderadeel of de installa tie van een burgemeester ergens in de Gelderse Achterhoek, aan je voorbij laat trekken, moet er al heel wat gebeuren, wil je plotseling uit je evenwicht worden gebracht. Maar dat heel wat overviel ons gisteren. Zo maar, plotseling, zon der dat wij erop bedacht waren, kwam een bericht door, dat aan alle onzekerheden van de laatste dagen een einde maakte, dat ons zekerheid gaf. De kogel is door de kerk. De si garen zijn van de bon. Officieel is het, want officiële instanties hebben gesproken en ro kend Nederland lacht. Dit grote nieuws, al weken verwacht, kwam ambtelijk nuchter tussen een be richt over vragen door een Twee de Kamerlid aan een minister ge steld, over een dingsigheidje, dat we ons al niet meer herinneren en moe troef en een bulletin ge schreven. Groot nieuws was het en heet van de telex moest het de wereld in. En nauwelijks hing de grote mare voor ons gebouw of door stad en land vloog het nieuws van mond tot mond. De haastige voor bijganger stopte, las, glimlachte en zei: „Nou, kan de smokkel begin nen". Na deze Nederlandse reactie liep hij verder. „Als ze nou maar zonder bon verkopen" zei een an der wantrouwig. Een juffrouw stap te er voor van haar fiets: „Sigaren vrij", las ze mompelend, „natuur lijk weer alleen iets voor de man nen!" Een stevige werkman, die voor dc middagboterham naar huis stap te, glunderde, terwijl hij las, maar zei toch somber: „Dat zal wel net gaan, als met de pannen, niet te krijgen". Commentaar. Zie hem glunderen! Zou ook hjj het bericht reeds gehoord hebben? een interview met een zekere mijn heer Kartalegana. die meer weet van Linggadjoti dan wij. Eindelijk het grote nieuws. gigaren van de bon. stond er bo ven. We hebben een gruis- sigaretje gerold want na vier da gen gesloten winkels was het ar- H. M. de Koningin bezocht de 15de Nationale tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" te 's-Hertogcnbosch. De heer Everstraten ont vangt uit «ie handen van de Koningin de door haar geschonken me daille voor zijn kampioens-merrie „Alma van Melo". Marshall hoopt het béste m de wederzijdse voorstellen TAE LEDEN van de Commissie- Generaal zijn Woensdagmorgen in Batavia geland. De dag tevoren hadden de leden van de Commissie Generaal de nacht doorgebracht bij Michael Wright, de plaatsvervan ger van Lord Killearn. te Singa pore, waar zij informele bespre kingen voerden. Lord Killearn zelf was niet aanwezig. Bij de aankomst van de lieren Schermerhorn en van Poll ver klaarde een woordvoerder van hen, dat van de zijde der Commissie geen verklaringen te verwachten waren vóór dc kabinetszitting van Maandag a.s. te Den Haag. De Com missie-Generaal hoopt voor dien dag haar advies betreffende de re publikeinse antwoord-nota aan de Nederlandse regering te hebben uit gebracht. De komende dagen zul len gebruikt worden voor een nauw gezette bestudering van de nota als mede voor besprekingen met de Nederlandsch-Indische regering en haar adviseurs. Antwoord-nota onbevredigend. Inmiddels neemt de ontevreden heid over hel republikeinse ant woord in Nederlandsch-Indische kringen te Batavia toe. Men komt tot de conclusie, dat de republiek in haar antwoord steeds eisen stelt. Zij trekt in feite alle macht aan zich, zo oordeelt men, en zij doet dit op grond van pretenties, die stuk voor stuk in de praktijk nog bevestiging moeten vinden, aange zien zij tot op heden juist door die praktijk in alle opzichten worden gelogenstraft. Samenwerking van de republiek met de Nederlanders loopt in feite uit op een dictaat van de republiek. Zo hebben Nederlanders hun eigen commentaar, dat geinspireerd op het verleden, hét gesprek van liet heden vult, maar dat bederft toch niet de vreugde; het hoort er bij als zout in de pap. Want ver woede rokers, als ons volk nu een maal is, kunnen nu onze langge- droomde wensen in rook laten op gaan. Terug komt dc tijd van de bol- knak. liet sprietje en de torpedo, de gordijnen kunnen weer geel wor den cn 't sparen van sigarenband jes wordt weer sport. En tenslotte komt het „Vooruit, neem een si gaar kerel", als je buurman op be zoek komt. weer in zwang. Ja. we gaan vooruit. Wij zelf blijven shag roken, want onder ons gezegd en gezwegen: si garen roken is duur De ernstige situatie, welke ont staan is na de overhandiging van de Indonesische tegenvoorstellen, zal morgen worden besproken op een in allerijl bijeengeroepen ver gadering van de Indonesische dele gatie. Op deze bijeenkomst zal de minister van binnenlandse zaken, Moh. Roem, aanwezig zijn. die per vliegtuig uit Djokja is vertrokken. Amerika hoopt. Zo zitten velen vanmiddag achter hun krantje «1e eerste bonvrije sigaar te roken. Tn Washington heeft de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Marshall, op een pers conferentie ten aanzien van de In donesische kwestie verklaard: „De regering van de Verenigde Staten heeft met vreugde kennis genomen van het feit, dat de regering dei- Indonesische republiek spoedig heeft geantwoord op de Nederland se nota voor een federaal bestuur, waarin alle delen van Indonesië zijn vertegenwoordigd. Hoewel de volledige tekst van de Nederlandse en Indonesische voorstellen ons nog niet ter hand werd gesteld, hopen wij, dat in deze ontwikkeling de mogelijkheid besloten ligt van een spoedige vreedzame oplossing in 'n geest van goede trouw en compro mis." T>RINSES MARIJKE zal voor een operatieve behandeling ,door Prof. Dr. H. Weve in het Neder landse gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden opgenomen. In overleg met liet prinselijk paar heeft de Utrechtse kinderarts J. Carstens, over deze operatie het volgende medegedeeld: „Reeds kort na de geboorte van prinses Marijke is het gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lens-troebeling heeft. Er is hieraan niet direct rucht baarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de kleine prinses zich lichamelijk zou ont wikkelen. Daar haar gezondheids toestand uitstekend is, bestaat thans tegen een operatic generlei bezwaar. Naar wij vernemen zal de doop eerst na de behandeling plaats heb ben. VTERSCHEIDENE abonné's schij nen niet. goed met de nieuwe aanwijzingen van tabaksbonnen overweg tc kunnen. Op de tabaks- kaart bevinden zich drie bonnen E 31. Op elk hiervan wordt 1 rant soen sigaretten of kerftabak ver strekt. Op de bon E 32 van de he- renkaart en op bon E 35 van de gemengde kaart worden elk 2 rant soenen verstrekt. Op de herenkaart worden dus normaal 5 rantsoenen cn op de gemengde kaart 2 rant soenen gegeven. Tr de distributie van tabaksartikelen, met uitzonde ring van sigaren, is dus geen wij ziging gekomen.

de Stem | 1947 | | pagina 1