Wederom vijf jaar geëist tegen Arnold Meyer Dr. van Mook blijft EhhJb der Franse spoor wegstaking in zicht? r Onrust zaaien Hij ontving geen geld van de Duitsers Zitting bracht geen nieuwe feiten aan het licht Nieuwe bonnen I Een ei, waspoeder en soda, .„.maar geen sigaren Bereidt Indonesië zich voor op een oorlog D Mongolen vallen China binnen De vakcentrales spreken duidelijke taal Tjit is taal van mannen, die hun Hei is geen kunst.... derde jaargang No. 793 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. 4 Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 8.38 p. kwartaal; per post 25, p. week (bij ntet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent Postrekening 378.841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 13 JUNI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: -J. A. H M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur. J J H A BR UN A; Algem. Zeeuws-redacteur; VV GROFFEN, Vlissir.gen; Zeeuwsch-Vlaanderen. Bureau Hulst, Dubbele Poort 1, tel 102 Bijbureau Oostburg, Nieuvv- straat 22. tel. 35, Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Weststngel 75. tel. 22S6 Red N J KARHOF WOENSDAGMIDDAG verscheen de voormalige leider van Na tionaal Front, Arnold Meyer, we derom voor de Bijzondere Raad v. Cassatie te 's-Gravenhage, De Bij zondere Raad van Cassatie had op 13 Nov. 1946 de behandeling van de zaak geschorst in afwachting van een reclasseringsrapport over de persoon van Arnold Meyer en over de vraag, of hij gelden van de Duitsers had ontvangen ten behoe ve van zijn partij of zijn periodie ken. De procureur-fiscaal. Prof, Mr. Langemeijer, had destijds tegen Ar nold Meyer een gevangenisstraf ge- eist van vijf jaren. Ook thans per sisteerde hij bij deze eis. De zitting had een rustig en Weinig sensationeel verloop, daar geen enkel nieuw feit aan het licht kwam. De president maakte het reclasseringsrapport bekend, waar uit bleek, dat een schuld van f 12.000 welke beklaagde had bij de Residentiebode, cloor bemiddeling van de Duitsers betaald is. Echter niet is gebleken, dat deze betaling geschied is op verzoek van beklaag de. Verder is niet gebleken, dat h(j andere betalingen zou hebben ont vangen. Het rapport merkt voorts Op, dat de handelingen van Arnold Meyer niet zijn ingegeven door ti- nanticel winstbejag, doch meer uit uucht om een in het oog lopende rol te spelen. (PERIODE VAN 15 t.m. 28 JUNI). BONKAARTEN KA KB KC 707 (Serie E.) E-9S alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk. 4E-04 air.: 250 gr. waspoedei en 250 gram soda. E-0» alg.: 1 ei. BONKAARTEN KD. KE 707 (Serie E.) *K-13, E-14 alg.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. *1-1» alg.: 250 gr. waspoeder en 250 gram soda. tt-16 alg.: 1 ei. BONKAARTEN MA, MD 707 (bife. arbeid, aj. moeders). (Serie E.) E-ïl suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 707. E-31 tabak; 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak (geen si garen). ^E-32, E-Ig tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (geen sigaren). E-SS versnaperingen: 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam stroop enz. E-S6 versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. ®ovcn/<moemde bonnen kun- 55" 'Y'i Y'Odag 13 Juni wor- V,?rVlkt' D<- bonnen E-04 en E-15 alg. geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Of,de bonnen E-31. E-32 en E-35 tabak zijn uitsluitend siga retten of kerftabak verkrijg baar. Op deze bonnen mogen geen sigaren worden afgele- verd. Arnold Meyer verklaarde hierop, dat zijn enig oogmerk geweest is annexatiestrevingen tegen te gaan en te voorkomen, dat e N.S.B. aan de macht kwam. Geld was van familieleden. De verdediger van Arnold Meyer, Mr. van der Putt, verklaarde, dat beklaagde het geld ontving van fa milieleden. Arnold Meyer is op va derlands gebied te goeder trouw geweest. Hij bestreed de mening van de Bijzondere Raad, die vroe ger opgemerkt had, dat Arnold Meyer meer deed voor Nationaal Front dan voor het vaderland. Doch volgens pleiter was het vplkomen toelaatbaar het vaderland te die nen langs de banen van Nationaal Front. Tenslotte vroeg Mr. van der Putt, erop wijzende, dat er thans rust om deze zaak is gekomen, de gevangenhouding te beëindigen en Arnold Meyer in zijn rechten te her stellen. Een jaar geleden zou in- vrijheidsstelling een sensatie ge weest zijn, thans zou het een sen satie betekenen, als Meyer niet werd vrijgelaten. in De advocaat fiscaal be streed enkele uitlatingen in het pleidooi van Arnold Meyer's verde diger. Hij her innerde eraan, dat Arnold Meyer zich teg en de Februari-staking had verklaard. Het artikel over het Ne derlandse legioen was een afwij king ten gunste van Duitsland van wat de rechtmatige houding van een Nederlander moest zijn. Van dat plichtmatige gedrag is beklaag de telkens en telkens meer afgewe ken. Daarbij moet hij geweten heb ben wat hij deed. Dat hij in gewe ten zich ertoe gerechtigd voelde, is een tweede. Dat kunnen degenen, die een groot-Germaanse staat voor stonden, ook gedaan hebben. Om al deze redenen persisteerde Prof. Mr. Langemeijer bij zijn vo rige conclusie. Hij vroeg echter ver nietiging voor wat betreft de bijko mende straffen. De president bepaalde de uit spraak daarna op 25 Juni a.s. Hulptroepen onder de wapenen geroepen DADIO DJOKJA heeft namens de republikeinse militaire woord voerder omgeroepen, dat alle ge wezen heiho's (gewezen slaven- soldaten van de Japanners) opge roepen worden zich voor morgen te melden in hun kazernes. Voorts meldt deze radio-omroep, dat uit alle lagen van de bevolking gewa pende hulptroepen worden gevormd De republiek heeft deze mobili satie van zijn gewapende hulptroe pen gelast, teneinde iedere even tualiteit het hoofd te kunnen bie den Deze aankondiging maakt een einde aan de stilte, die gevolgd was op het overhandigen van de repu blikeinse antwoordnota op de Ne derlandse voorstellen. Betrouwba re waarnemers geloven, dat Indo nesië snel de critieke periode van haar nu 22 maanden oude strijd voor politieke onafhankelijkheid zal bereiken. Voorts verneemt Aneta. dat het zeer waarschijnlijk is. dat de mi nister-president, Sjahrir. een ver zoek om internationale interventie TAK FRANSE spoorwegstaking heeft "Woensdag de gehele dag voortgeduurd. Geen enkele perso nentrein is uit Parijs vertrokken. De gevolgen op de Franse industrie deden zich reeds gevoelen, doch de Franse regering bleef op haar stuk staan en weigerde te onder handelen. vooraleer een oproep ge daan was op de arbeiders het werk te hervatten. Laat in de avond werd Woensdag echter verklaard, dat de vooruit zichten voor een spoedig einde gun stiger waren. De Franse minister president, Ramadier, voerde Woens dagavond besprekingen met de leiders van het Frans Verbond van Vakverenigingen en algemeen ver wachtte men in Parijs, dat de be sprekingen nog voor middernacht tot een overeenstemming zouden leiden, waarna de spoorwegarbei ders onmiddellijk hun werk zou den hervatten. zal indienen, wanneer de Commis sie-Generaal hel republikeinse te gen-memorandum zou vernietigen. Een blad in Djokjakarta voor spelt ernstige plaatselijke botsin gen, indien het memorandum niet zou worden aangenomen. £)E TWEEDE KAMER zal op Dinsdag 17 Juni een openbare vergadering houden, waarin o.m. de volgende wetsontwerpen zullen worden behandeld: wering en ver delging van de coloradokever, toe wijzing van onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw, na tionale spaarraad en het uitgeven van rijksspaarbrieven. Politieke ontwikkeling gedoogt zijn vervanging thans nog niet Jn het begin van dit jaar is bevestigd, dat Dr. van M;ok October 1946 nogmaals zijn voornemen had te kennen ge geven omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak t>? verzoe ken. Hieraan werd toen toegevoegd, dat Dr. van Mook echter had meegedeeld daartoe pas te zullen overgaan wanneer het stadium der politiéke ontwikke-ling zulks mogelijk mocht ma ken. Het overleg tussen de ministers Beel en Jonkman en Dr. van Mook, de vorige maand te Batavia gehouden, heeft geleid tot het inzicht dat de politieke ontwikkeling de vervanging van Dr. van Mook thans nog niet gedoogt. Het kabinet heeft derhalve de vorige week Dr. van Mook ver zocht zijn functie in 's lands belang te willen blijven uitoefe nen totdat de politieke toestand het verzoek tot ontheffing ver vulbaar zal maken. |IT OFFICIËLE communiqué daaraan gemakkelijk funeste con- zet dus voorlopig een punt ach ter alle speculaties omtrent de be noeming van een nieuwe gouver neur-generaal. We moeten aanne men, dat Dr. van Mook zich ge heel en al achter de nieuwste fase in de regeringspolitiek plaat ste en ook bereid is aan alle con sequenties, welke eruit zouden kun nen voortvloeien, volle medewer king te verlenen. Dat is onafwijs- baar.Een aanblijven van Dr. van Mook onder zulke omstandigheden kan ongetwijfeld zijn grote nut hebben als bewijs tegenover arg- wanenden in binnen- en buiten land, dat de vooruitstrevende po litiek niet wordt losgelaten, dat er geen sprake zal zijn van een stap terug naar het koloniale pad. Ware de nieuwe fase samengevallen met een -wisseling in de hoogste be stuursfunctie in Batavia, dan had den argwaan en kwaadwilligheid ZWITSERS TRANSITO- /ERKEER VIA NED. HAVENS AAR de Haagse correspondent van Belga verneemt, is tussen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse spoorwegen een over eenkomst tot stand gekomen, waar in besloten is het transito-verkeer naar Zwitserland via de Neder landse havens Rotterdam en Am sterdam te leiden, waarbij deze bei de havens een gelijk tonnage te ver werken zullen krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni a.s. ingaan, maar in verband met de spoorwegstaking in Frankrijk, zal met enig uitstel rekening moe ten worden gehouden. clusies kunnen vastknopen. Thans echter zal het voor ieder, die zien w i 1, duidelijk zijn, dat de ultima tieve politiek onafwendbaar was geworden en thans ook met al haar gevolgen dient te worden aanvaard. TTET Chinese nieuwsagentschap Central News meldt, dat solda ten der republiek Buiten-Mongolië met ondersteuning van Russische vliegtuigen, die kennelijk het Sov jet-embleem droegen, een inval ge daan hebben in China. De Chinese regering heeft haar ambassadeur te Moskou opdracht gegeven bij de Sovjet-Unie en de Sovjet-republiek Buiten-Mongolië te protesteren te gen deze invasie van het Chinese grondgebied. In Chinese regerings kringen is men van oordeel, dat dit geen gewoon incident is, doch dat ernstige diplomatieke ontwik kelingen kunnen volgen op deze invasie van het Mongoolse leger. Iets warmer Weersverwachting tot heden avond: In het Noorden des lands ma tige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuiden des lands zwakke of matige wind tussen Noord en Oost. In het ge hele land iets minder bewol king en iets hoger temperatuur dan gisteren. Droog. Zon op 4.20 uur. Maan op 1.40 uur. Zon onder 20.59 uur. Maan onder 12.48 uur. gevoelen de regering bij haar zware opbouw-arbeid, zoveel mogelijk, be hulpzaam te zijn". verantwoordelijkheid in deze J^EEDS hebben we onze beducht- „Het is geen kunst onverantwoor- zware tijd volkomen beseffen. Die heid uitgesproken over het stel- de looneisen te stellen en stakingen ook mogen getuigen, dat hun actie selmatig onrust zaaien, waaraan de te proclameren, daarvoor behoeft niet slechts negatief tegen revo- communisten zich schuldig maken men niet over een groot verstand lutionaire gevaren is gericht, maar in de meeste Europese landen, te beschikken, zelfs niet over een tevens positief het scheppen van 'n welke niet onder de controle van organisatie. Brutaliteit en onver- nieuwe samenleving beoogt, waarin Moskou staan. Hier is duidelijk 'n antwoordelijkheid zijn daarvoor vol de arbeider een volwaardige plaats planmatige opzet aanwezig. De doende. Wat schieten de arbeiders 2a' innemen. Terecht zegt de aan- wanorde in de niet-communistisehe landen moet zo veel mogelijk wor den vergroot, de armoede en ellen de, voortgesproten uit de oorlog, willen duistere machten exploite ren voor politieke doeleinden. Het hef van het manifest dan ook: „De arbeiders van ons land ken nen onze vakbeweging. Zij heeft de arbeider cultureel en sociaal tot een persoonlijkheid gemaakt en wanneer binnen niet al te lange is een oorlog zonder kanonnen of ermee op f 5 meer loon te ontvan- tj(d, ajs vrucht van haar werk, de bommen, maar ook met een nasleep gen. indien huren en prijzen met publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- vsn bittere armoede, veel bitterder meer dan f 5 worden verhoogd? t;e tot stand zal ziin gebracht, dan dan nu reeds vaak geleden wordt. ..En dat gebeurt, indien lonen en zi;n de arbeiders ontproletariseerd, Ook ons land is proefveld voor de prijzen worden vrijgelaten, indien wyi zij dan meespreken, mede- revolutionaire stakingstactiek. De willekeurig door het gebruik van beslissen, mede-verantwoordelijk- EVC, die eens solliciteerde naar 'n machtsmiddelen, veranderingen in heid dragen voor de gang van za- fusie met het NVV, laat zich nu dc lonen worden aangebracht. ken ;n het Nederlandse bedrijfs- onverbloemd kennen als een hand- „Er is. onder deze abnormale om- )eVen" langster van de communistische standigheden. slechts één orgaan, Het is spijtig te moeten consta- partij, die op haar beurt drijft op hetwelk verantwoordelijk kan zijn. teren, dat er de laatste weken tel- directieven welke het ijzeren gor- en dat is de regering. kens weer groepen arbeiders wa- gemakkelijk passeren. ..De regering moet zorgen, dat len in Westen, Oosten en Noorden lonen en prijzen zo goed mogelijk van ons ian<j, <j;e zich lieten lenen I)e gezamenlijke werkgevers- en in evenwicht blijven, de regering voor de communistische stakings- werknemersorganisaties hebben moet zorgen, dat de prijzen niet te tuktiek. Het manifest van de bona- ieder afzonderlijk, maar toch eens hoog, de lonen niet te laag zijn. {[de vakverenigingen met zijn on- van toon een manifest het licht wij leven in een vrij land. Men verbloemde, openhartige taal moge doen zien, dat deze schandelijke kan van mening verschillen over de de verdwaasden tot inkeer bren- methodes onverbloemd aan de kaak politiek, die de regering ten deze gen. Hun materiële welvaartsmo- stelt. Luisteren we bijvoorbeeld heeft gevolgd en nog volgt, maar gelijkheden niet alleen, ook hun naar de volgende passages uit het Nederlander, die beseft de vrijheidsrechten lopen groot gevaar manifest van de Raad van Vak- pood, waarin ons land en volk zich als de opzet van deze wilde eta- centrales; bevinden zal zich moreel verplicht kingen zou gelukken.

de Stem | 1947 | | pagina 1