Het antwoord op de nota is binnen Staking in Frankrijk Tolunielanden gaan BUNA TOTAAL Joodse vrouw vervoerde brielbommen groenten en (ruit uitwisselen Regsringsmuntsrij maakte valss biljetten De Imito Republiek tegen een gemeenschap pelijke gendarmerie Oost-Indonesië en Borneo worden erkend Spanje nominale monarchie IN 'T KORT Slechts vervoer van voedsel gaat door Vliegtuigen vervangen de spoorwegen Ie vervoerde ze in een koffer met dubbele bodem DERDE JAARGANG No. 789 ITComm. v. Toezicht; A. F. J. AERNOUDTS; C. J. IVAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Pi A. J J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER iVerschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post f 4.25, p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 MAANDAG 9 JUNI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. Hoofdredacteur: J J Zeeuws-redacteur: W Zeeuwsch-Vlaanderen: M. VAN SCHIJNDEL; H A. BR UNA; Algein. GROFFEN. Vlissingen; Bui eau Hulst, Dubbele Voor God, Koningin en Vaderland Poort 7. tel 102 Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 35: Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Westsingel 75 tel. 2236 Red N. J KARIIOF jjjE republikeinse regering heeft het antwoord op de nota van &e Commissie-Generaal aan de Ne derlandse regering overhandigd. De gmtwoord-nota beslaat 15 pagina's fin zal Maandag worden gepubli ceerd. Uit de inhoud weet Aneta te Ba tavia echter reeds het een en an der te melden. Ten anzien van de Vorming van een tussenregering Stelt de republikeinse antwoordno ta voor, dat de Nederlandse en re publikeinse regering op grond van ört. 2 van het accoord van Lingga- fljati tezamen beraadslagen over de Vorming van een tussenregering voor geheel Indonesië, waarvan jninstens de helft der leden uit ver tegenwoordigers der republiek zou moeten bestaan. Erkenning van autonome gebieden. JJe republikeinse regering erkent Oost-Indonesië en Borneo, doch tekent daarbij aan, dat de totstand koming daarvan niet volgens haar >vcnsen is geschied. Voor wat deze gebieden betreft, stelt dc republiek Voor over en weer kantoren te Openen. Na de totstandkoming van een tussenregering blyft de Commissie Generaal samen met een republi keinse delegatie het veto-recht hou den voor de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Wat de militaire voorstellen be treft, acht de republiek een geza menlijke gendarmerie van Neder landers en republikeinen voor het republikeinse gebied onaanvaard baar. Tijdens de zittingen van het ka binet gingen stemmen op om vol ledige onafhankelijkheid te eisen. Het kabinet besloot echter grotere Zelfstandigheid te vragen, waarbij men doelde op instellingen, zoals een gezamenlijk deviezen-instituut en een in- en exportbureau. De candidatuur Meijnen. VTolgens Elsevier's Weekblad 1 wenst de heer Meijnen zich piet langer beschikbaar te stellen yoor de eventuele functie van gou- Vct neur-generaal voor Nederlands- Indië. Hij zou als voorwaarde voor Zijn benoeming hebben gesteld, dat de invloed van Dr. van Mook zou worden geëcarteerd. Toen hij zag. dat dit niet zou gebeuren, trok hij Zich terug. Dit bericht is des te Waarschijnlijker, daar de heer Meij- pen inmiddels benoemd is tot di recteur van de A.K.U. I JN DE AMERIKAANSE staat Io- wa is de Moines buiten haar oevers getreden. 10.000 bewoners van Ottumwa werden uit hun hui- zen verdreven. Zeven doden zijn geborgen, men verwacht er meer- dere te vinden. JN FRANKRIJK is een nieuwe an- ti-communistische partij ge- i vormd de R.T.F. Zij is tevens I anti-Gaullistisch. Krachtige wind Weersverwachting tot heden- at iid; Aanhouden van het koele weer met een krachtige tijde lijk liarde wind tussen Zuid- West en West. Meest zwaar be wolkt met nu en dan regen buien. Zon op 4.21 uur. Maan op 0.48 uur. Zon onder 20.57 uur. Maan onder 9.09 uur. JJE LEDEN van de Commissie- Generaal zjjn Zondagmor gen om kwart over zes met een regcringsvliegtuig naar Indië vertrokken. Prof. Romme en Koos Vorrink en enkele hoofd ambtenaren van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen deden hen uitgeleide. Het verblijf van de leden van de Commissie-Generaal in Ne derland heeft tien dagen ge duurd. TJET Spaanse parlement heeft Za- terdag de wet op de opvolging aangenomen, welke Spanje tot een monarchie in naam maakt, met Franco als hoofd van de staat. De monarchisten weigeren de nieuwe wet te ontkennen blijkens een verklaring die zij in Madrid zouden hebben uitgegeven. Schepen in Berlijn vri jgegeven. T\E Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijge geven van de Nederlandse schepen die zich in de Russische zone be vinden. Het betreft hier 37 schepen, die allen te Berlijn liggen. Van de elders in de zone verblijvende sche pen is er nog geen vrijgegeven. Een der officieren van het C.G.R. is thans te Berlijn om de terugkeer der schepen te regelen. TN AMERIKA heeft Zaterdag een orkaan gewoed, die aan zeven steden grote schade aanrichtte. In de stad Sharon werden 100 gebou wen verwoest of zwaar beschadigd en 100 personen gewond. Producten zijn echter aan minimumprijzen gebonden ■J^EDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG hebben besloten tot een vrije uitwisseling van groenten en fruit, waarvan de prij zen niet liggen beneden een vastgesteld minimum. Nederland stel de in dit verband minimum-pryzen vast voor bloemkool en kersen, België en Luxemburg voor bloemkool, wortelen, sla, tomaten, komkomers, doperwten, uien, kersen, aardbeien, framzoben, ro de-, wite- en zwarte bessen en voor kruisbesen. TTOOR bloemkool werd door Ne derland de minimum-prijs be paald op 22 cent per stuk, maat 22-30 cm., en voor kersen op 50 ct. per kg- België bepaalde de mini mumprijs voor kersen op 10 Belg. fr. (f 0.60) en voor bloemkool op Fr. 3.75 is 22Yz cent, maat 22-30 cm. De prijzen gelden voor de maand Juni. Op 17 dezer zullen de prijzen voor Juli en volgende maanden TN ITALIË is een listige val- semuntery ontdekt. Nage maakte biljetten van 1000 lire, werden in de regeringsmunterij tussen de echte gevoegd waarna zij door de banken werden ver spreid. Enkele dozijnen arbei ders werden gearresteerd. Men vreest zelfs dat het schandaal zulk een omvang aanneemt dat de Italiaanse valuta de invloed er van kan ondervinden. JTE ROTTERDAM schoot Zaterdag morgen de 50-jarige H. F. zijn 27-j. zoon op straat dood. Tussen de dader, 'n politiek delinquent en het slachtoffer was verschil van me ning gerezen over het meubilair van eerstgenoemde. JOEGEN de geruchten in, die door de vakgroep slagerijen te Utrecht zijn verspreid, wordt van officiëele zijde medegedeeld dat van een verdere verlaging van het vleesrantsoen geen sprake zal zijn. PRESIDENT TRUMAN zal heden een driedaags bezoek aan Ca nada brengen. rpE BEVELOO is in een Belgiseh legertrainingskamp Vrydagav. een aantal granaten tot ontploffing gekomen, waardoor 9 leerlingen werden gedood en 11 gewond. 'JE HOOGCARSPEL is een vracht auto in een bermsloot terecht gekomen. De bestuurder, die be kneld zat, verdronk. JJE HONGAARSE zaakgelastigde te. Brussel. Perlaky Kassan, heeft ï.v.b. met do gebeurt^iissen m Hongarije zijn ontslag ingediend vastgesteld worden, zowel voor groenten en fruit als voor sierteelt producten, tuinbouwzaden en groen ten- en fruitconserven. Overigens zullen de drie landen blijven doorgaan met het afgeven van in- en uitvoervergunningen, maar dit systeem zal de vrije uit- wisselir niet mogen vertragen. Tntussen heeft de commissie voor landbouw bepaald dat de vrije uitwisseling een aanvang kan ne men. De Belgische regering geeft sinds jl. Vrijdag onbeperkt invoer- licenties af voor de invoer van ver se groenten. Als bijzonderheid werd tenslotte gemeld, dat Nederland heeft toe gezegd de bedoelde minimumprijzen te garanderen. Dat betekent, dat e.v. bij in- zowel als bij uitvoer een heffing volgt. België en Luxemburg zijn niet in staat de door Neder land gestelde minimumprijzen te garanderen. By niet functionneren van dit systeem van im- en exportheffin gen behouden de drie landen zich het recht van coniingentering dan wel van invoerverbod voor. TJE FRANSE regering heeft in af wachting van het vredesver drag met Duitsland zich reeds een stukje van het Saargebied toege ëigend. Het betreft hier enkele ge meenten rondom Trier en een klein gebied in het Noorden van het Saai- gebied. TAE bakkersstaking in Amsterdam is zo goed als verlopen. Op een na alle Orote en nagenoeg alle klei ne bakkeryen hebben het werk her vat. Ook de staking by van Gend en Loos is geëindigd. rpUSSEN NEDERLAND en Bulga- A rije is een handelsverdrag ge sloten. TN RORSCHACH (Zwitserland) werd een klein meisje ontdekt, dat zich met een arm vastgekneld hield in een dakgoot. Toen men het meisje bereikt had, bleek het kind te.... slapen. Men kon het geluk kig ongedeerd in veiligheid bren gen. XJET BETAALBEDRAG van f 60.000, dat ten hoogste ge moeid mocht zijn bij het hou den van loterijen voor liefda dige doeleinden of bevordering van kunst, wetenschap of ander algemeen belang is gewijzigd in f 120.000. TAE SPOORWEGSTAKING heeft zich Zaterdag over het grootste deel van Frankrijk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwe gen noemt men de staking bijna totaal. De Pullman uit Amsterdam was de enige trein, die Zaterdag avond in Parijs binnenliep. Tijdens de noodzitting, die na het verwerpen van het beroep, dat Ra- madier op de spoorwegarbeiders heeft gedaan, gehouden is, heeft de Franse regering besloten niet haar toevlucht te nemen tot vordering der spoorwegarbeiders. Wel besloot men tot het gebruik van alternatie ve middelen om essentiële goederen e vervoeren. Zowel militaire vracht auto's als schepen en vliegtuigen zullen worden gebruikt, daar het Verbond van Arbeiders bij het weg vervoer v-^klaard heeft geen stap pen te zullen ondernemen om het vervoer per spoor te zullen vervan gen. Het Franse kabinet heeft daar om haar volledige goedkeuring ge hecht aan de door de minister van vervoer, Jules Moch, ^gedane voor stellen met betrekking tot voorlo pig weg- en luchtvervoer. Ook Ju les Moch deed via de radio een oproep tot de arbeiders, doch het verbond antwoordde, dat de sta king zou worden voortgezet, totdat Ramadier de eerste stappen zou hebben gedaan om aan de eisen van de spoorwegarbeiders tegemoet te komen. De toestand in Parijs. Parijs bood Zondagmorgen een nerveuze aanblik. De stations wa ren verlaten en voor de hekken stonden posters. Bij de ingangen van de stations hadden zich echter lange rijen "gevormd van gegadig den voor een rit per taxi of vracht auto. Op deze vrachtauto's stond met krijt de plaats van bestemming aangegeven. Zo las men b.v.: Ca lais 800 francs. De staking strekt zich niet 'uit tot het vervoer van melk en aan bederf ondei-hevig voedsel. Hier voor zorgen de spoorwegarbeiders zelf en behoefde de regering niet in te grijpen om dit vervoer veilig te stellen. Zo waren Zondagmorgen de goederentreinen normaal, ja zelfs in drukker verkeer dan an ders aangekomen. Uit het Westen is een meer dan normale hoeveelheid melk. boter en eieren aangevoerd. Anderzijds is Naar schatting worden op het ogenblik anderhalf millioen rei zigers in Frankrijk door de spoorwegstaking opgehouden, onder wie 680.000 Parijzenaars, die zich van en naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag staking' kost de spoorwegen 350 millioen francs. het luchttransport van burgers be langrijk toegenomen. MilitaLe ma chines onderhouden een regelmati ge verbinding tussen Parijs. Bor deaux. Toulouse, Rennes en Brest. Ook werd een groot aantal busver bindingen ingesteld. Ook tie laatste dag oen aucoem jyE laatste dag van de Missie tentoonstelling te Hulst heeft een goed verloop gehad.. Om 9 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen, waarjbij de missiebisschop Mgr. Panis, te genwoordig was. Hierna had de Sacramentsprocessie plaats rond de Basiliek. Na het H. Lof trok een Mis sie-optocht door de straten van Hulst. Vooi-afgegaan door de Kon. Harmonie openden herau ten te paard de stoet, waarna zeven groepen, waarvan er ver schillende uit meer dan een ge deelte bestonden, volgden. Het was een mooi geheel van wa gens en groepen in bonte praal en pracht. Ondanks het dreigen de weer waren er zeer veel toe schouwers. De Imito mag geslaagd heten. Naast de tentoonstelling, die door jong en oud is bezocht en waar de missie-gedachte weer ïs vernieuwd, hebben de attractie commissie en de loterij-com missie door haar zwoegen de fi nanciële zijde goed gemaakt, terwijl ook de collecten in de pa rochies goed zijn bedacht. De Paters zullen over Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen tevreden zijn. TJE BELGISCHE politie arres teerde vorige week op het grensstation Quevy, een Joods echtpaar, toen het op reis was van Brussel naar Parijs. De arres tatie geschiedde omdat het ver dacht werd briefbommen bij zich te hebben. Zij had in een koffer met dub bele bodem tien enveloppen, die explosiva bevatten. Zij droegen de namen van verschillende geadres seerden. Men gelooft echter, dat op de enveloppen niet de juiste be stemming was aangegeven. De politie nam de koffer in be slag, doch liet de vrouw vrij, daar zij vermoedde, dat zich medeplich tigen in de nabijheid ophielden. Dit bleek juist te zijn. want de vrouw werd later door een man vergezeld. Zij zijn toen beiden ge arresteerd. De arrestanten waren in het bezit van spoorkaartjes naar Antwerpen en zeiden, dat zij van Russische nationaliteit en uit de hoogste kringen afkomstig waren. De vrouw gaf toe, dat zij tot een geheime organisatie behoorde. Zij verklaarde, dat de koffer haar te Parijs door een onbekend persoon was ter haad gesteld, die zich door middel van een geheim teken ken baar had gemaakt. Op dezelfde wijze moest de vrouw de koffer in Brussel afgeven. De arrestanten bevinden zich thans te Brussel. Engelse, Belgi sche en Franse politie zet het on derzoek met kracht voort. Naar gemeld wordt, zyn reeds ver schillende schakels van de ter reurorganisatie ontdekt. De namen der gearresteerden worden om veiligheidsredenen nog niet bekend gemaakt. De man heeft verklaard, niets van de zaak der briefbommen af te weten en de vrouw toevallig te hebben ontmoet even voor hun vertrek uit Parijs. De vrouw bevestigt deze verkla ring. De Joodse verzetsorganisatie Ir- goen Zwai Leoemi verklaarde geen deel te hebben aan het verzenden van briefbommen aan vooraan staande Engelse persoonlijkheden. nnUSSEN FINLAND en ons land i« het handelsverkeer opnieuw voor een jaar geregeld. Finland zal gezaagd- en mijnhout leveren, pa- piercellulose, papier en papierpro ducten ten bedrage van 40 milliowt gulden.

de Stem | 1947 | | pagina 1