II Het amendement Burger tot Dinsdag geschorst ES NSEN Flora Wordt nota toch aanvaard? STAKINGSGOLFJE ook over ons land DOP ER HTAUTO Nogmaals de Perszuivering in de Tweede Kamerl Weer verliest Kortenhorst Iets warmer De Australische boycot Vooruitzichten iets gunstiger De E.V.C. smeert alvast de machine AMSTERDAM Etude fff DELFT VELSEN HENGELO DE Twentse PTT-ambtenaren zijn een actie begonnen ter verbe tering van hun positie. Te Hengelo is Donderdagavond een grote pro testvergadering gehouden. Mr. Snel uit Scheveningen, die sprak na mens de drie samenwerkende bon den, betoogde, dat een algemene loonsverhoging fatale gevolgen zou hebben met het oog op de inflatie. De vergadering antwoordde hierop met het geroep: „staken, staken". SCHIEDAM i aan- ragen hbaar RAAD 508-O 8: en 0,10 eek beschikbaar )lad, Oostburg. e g. 87,50 per 0.90 per k.g. ANKOOPVF.R- TEL. 280 K 119? 1AVOND CKY STARS" in 506o it 22 Goes CRGIETERIJ AATS VORMER id met haarden- twerk, die in Is voorman, oven irijfsleider op e salaris wordt no. 63495-00. EVRAAGD een of Chevrolet. :1e staat zijn. ANTENAAR de kermis te daarna te •eA/ HAAG D1ÏRDE jaargang No. 788 Comm V. Toezicht: A. F. J, AERNOUDTS; C. 3. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr. t> A J J M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs p>ij vooruitbetaling) 3.38 p kwartaal; per po f 4.25, p. week (bi] nfet-postbestell.) 0.26; X.n^ .e nummers 0 cent Postrekening 278.841 ZATERDAG 7 JUNI 1947 Voor Go» Koningin en Vaderland UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur; J. A. H. M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W GROFFEN. VUssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen. Bureau Hulst, Dubbele Poort 1, tel 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236 Red. N J. KARHOF =,=ill sjaar 1947—1948 aand JUNI van wal. edurende zeven minste zes klas- kunnen worden de ouders over leggen bewijs, beslist niet mo- 505-0 R. BIJTHFER DROIT DE REPONSE GOEDGEKEURD TAE TWEEDE KAMER heeft Vrij dagmiddag de behandeling van het wetsontwerp noodvoorziening perswezen voortgezet. Ook in de vierde zitting zijn de kamerleden er niet in geslaagd het wetsont werp erdoor te krijgen. De stem ming werd aangehouden. Het groot ste struikelblok was wederom het amendement Burger, inhoudende de mogelijkheid tot onteigening van krantenbedrijven in bepaalde gevallen. Tegen de afwijzende hou dmg van de minister in, die voor stelde dit amendement in een apart wetsartikel later aan de or de te brengen, is de heer Burger niet bereid het amendement in te trekken. Als de minister een stok achter de leur vandaan haalt en drei t in geval van aanneming van het amendement, te verzoeken de beraadslagingen op te schorten, wordt van de Partij van de Arbeid een korte onderbreking van de zit ting voorgesteld om de gelegenheid te openen tot overleg tussen de voorstellers, de vaste commissie en de kamerleden. Wanneer de ka merleden het ook over dit voorstel niet eens worden, dreigt de zaak vast te lopen. De voorzitter stelt daarop voor de beraadslagingen over het amendement Burger tot Dinsdagmiddag één uur te schor sen. Daartoe wordt besloten. De minister antwoordt. TYe minister van onderwijs, kun sten eb wetenschappen Dr. Jos Gielen, opent de beraadslagingen met de beantwoording van de spre kers van de vorige dag inzake het amendement Burger. Hij deelde mede. dat hij het advies van de minister van justitie had ingewon nen. Het amendement is in beginsel niet in strijd met de grondwet, die onteigening in het algemeen be lang en in geval van oorlog toe staat. Spreker merkte op, dat er twee formele gebreken aan het amendement zijn: er wordt niet ge zegd, te wiens behoeve de inbezit neming geschiedt en vervolgens is het niet duidelijk, dat de inbezit neming in het algemeen belang ge schiedt. Daarna deelde hij mede, dat hij opdracht gegeven had tot voorbereiding van een wettelijke regeling van de in het amendement behandelde stof, waarom hij ver zocht het amendement in te trek ken. De heren Kortenhorst, Korthals en Romme sloten zich aan bij de minister, doch de heren Joekes. en Roosjen bleven bij hun besluit het amendement na een korte on derbreking van de zitting door te zetten. Minister Gielen probeerde het nog, door de Kamer te verzoe ken vertrouwen te hebben^in de voortvarendheid, waarmede" hij 't amendement Burger in de vorm van een wetsontwerp weer aan de orde zou stellen, doch de voorstan ders van het amendement schenen dit uitstel niet te willen accepte ren. Hierna kwam uiteindelijk het besluit van de Kamer de bei*aad- slagingen over het amendement tot Dinsdag te schorsen. Amendementen verworpen. JJi.i de behandeling van de overi ge artikelen, waarbij weder om twee amendementen van de heer Kortenhorst ter tafel kwamen vist deze, evenals de vorige dag, niet het minste succes te boeken. Zijn amendement op art. 19. het z.g. droit de réponse, dat hij niet in handen van de persraad, doch Weersverwachting tot heden avond: Geleidelijk naar Zuid-West tot Zuid draaiende en afzwak kende wind. Afnemende bewol king. Overwegend droog weer. Enige stijging van temperatuur Zon op 4.22 uur. Maan op fl.20 uur. Zon onder 20.55 uur. Maan onder G.54 uur. in handen van de minister wenste te zien, viel bij minister Gielen niet in de smaak Hij gaf nog maals te kennen, dat hij het oor deel over dit droit de réponse aan de Kamer wilde laten, waarna de Kamer bij wijze van stemming haar oordeelt hierover uitsprak, Met 40 tegen 34 stemmen werd het amen dement Kortenhorst verworpen. Ook de bevoegdheid van de pers- raad om de eigenaar van een druk kerij de verplichting op te leggen andere kranten te zetten of te druk ken, zag de heer Kortenhorst lie ver in handen van de minister. Ook dit amendement werd met 40 tegen 33 stemmen verworpen. Blijk baar mismoedig geworden, trok de heer Kortenhorst daarna zijn ove rige amendementen in, waarna de verdere artikelen van het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen. Rectificatie. In ons Kamerver slag van gisteren was sprake van de heer Beekenkamp „van de pers zuiveringscommissie". Dit was een lapsus. De heer Beekenkamp is chef van de afdeling Perswezen van liet Departement van Onderwijs. TV/ÏAANDAG A.S. vertrekt van Tandjong Priok de Indrapoera met 453 Duitsers aan boord, die uit Indië zijn uitgewezen. Zij vertrek ken naar Hamburg. Gedeeltelijke opheffing ANETA melde Vrijdagmorgen uit Batavia, dat, hoewel de Aus tralische havenarbeiders de boycot van Nederlandse schepen nog niet hebben opgeheven, thans toch be sloten was mede te werken aan de verscheping van bepaalde goederen naar Indonesië. Later vernam Aneta nog in Syd ney: In een verklaring, die onder tekend is door James Healy, alge meen secretaris van de havenar beiders, wordt het volgende gezegd „Vertegenwoordigers van de vak vereniging hebben besprekingen gevoerd met de minister van bui tenlandse zaken en de minister van voedselvoorziening en scheepvaart De vakvereniging heeft het recente verzoek van de Indonesische en Nederl.-Indische regering aan de Australische regering in over weging genomen en besloten mede te werken aan de verscheping van deze goederen. Naar verluidt, zal het grootste gedeelte dezer goede ren aan Indonesische autoriteiten worden overgedragen, overeenkom stig een regeling tussen de repu bliek en de Nederlandsch-Indische autoriteiten. TJET Indonesisch kabinet heeft Vrijdag het rapport behandeld van een speciale commissie, welke benoemd is voor de bestudering van het Nederlandse voorstel tot vor ming van een voorlopige federale regering voor Indonesië. Betrouwbare bronnen te Djokja verwachten, dat het plan in begin sel zou worden geaccepteerd, mits de republikeinen daarin voldoende vertegenwoordigd waren. Na de behandeling zullen leden van het kabinet met het werkco mité van het voorlopig parlement vergaderen en vervolgens met de leiders van de politieke partijen, die de nota verworpen hebben, waaronder ook de Parkindo. de In donesisch Christelijke partij. Tenslotte zal Sjahrir met de defi nitieve schets van het antwoord tegen het einde van de week naar Batavia reizen. TTit Batavia wordt nog vernomen, dat de Britse consul zich Vrij dagmorgen per vliegtuig uit Ba tavia naar Djokja heeft begeven. Nadat hij aldaar enige uren had vertoefd en met Sjahrir een onder houd had gehad, is hij in de na middag weer naar Batavia terugge keerd. Staatsgreep te Batavia lyTet medeweten van de republi- keinse burgemeester van Ba tavia zijn daar met ingang van gisteren verschillende republikein se gebouwen onder Nederlandse militaire bewaking gesteld Het be treft o m. drie stations, drie tele fooncentrales, het stafhuis en de electrische centrale. De bewaking is ingesteld op grond van rappor ten over in de toekomst te ver wachten activiteit van de Pasoen- dan te Batavia. Indonesische tegenvoorstellen. Sjahrir heeft volgens Aneta op een persconferentie te Djokja ge sproken. Hij zou daar verklaard hebben het idee van een interim regering te accepteren als mogelijk heid om het tot standkomen van 'n federale regering te vergemakke lijken. „Wij wensen een soort na tionale regering voor geheel Indo nesië, waardoor de overgangsperio de tot 1949 gemakkelijker te over bruggen zal zijn, zei hij. De vraag is echter: welke is de positie van de regering en welke die van de gouverneur-generaal. Sjahrir Wens te een regering, die alle uitvoeren de macht bezit van een normale regering. Daarbij dacht hij aan een executieve raad. Tenslotte verklaarde Sjahrir, dat de tegenvoorstellen van de repu bliek in een nota vervat zullen Nee, deze foto staat niet «p z'n kop. Het is de bekende luehtbaan in Wuppertal, in Duitsland, die weer hersteld en in gebruik genomen is. Iedere vijf minuten vertrekt een trein over deze baan, die 22 km. lang is. TN AMSTERDAM is onder leiding van de Bedrijfsgroep Voeding en Genot van de E.V.C., afd, Am sterdam, een staking uitgebroken in het bakkersbedrijf. De Federatie van de A'damse Bakkerspatroons- verenigingen hebben hun leden geadviseerd in geen geval aan deze door de E.V.C. ontketende staking, toe te geven. Ook de Amsterdamse werkgevers-organisaties staan op het standpunt, dat aan de E.V.C.- eisen niet mag worden toegegeven. TAe broodsituatie in Amsterdam wordt door deze staking niet critiek, aangezien slechts een klein aantal bakkers zich door de E.V.C. hebben laten ophitsen. (~)ok bij van Gend en Loos te Ara- sterdam, met een personeel van van 700 man, zijn ongeveer 35 ar beiders in staking gegaan. Zij zijn ontslagen, doch kunnen zich, mits zij van inzicht veranderen, weer aanmelden De erkende bonden hadden deze staking afgeraden. T\e plaatselijke Bedrijfsgroep Over heid van de E.V.C. te Amster dam zal op 27 Juni a.s. een verga dering uitschrijven, waarin een voorstel zal worden behandeld om te komen tot een proteststaking van het gemeentepersoneel, indien I zijn, welke gepubliceerd zal wor den. De tegenvoorstellen zullen op „Linggadjati" gebaseerd zijn. In haar geheel noemde hij de Ned. nota volgens de uitspraak van de grote politieke partijen onaanvaard baar, ofschoon vele afzonderlijke punten wel acceptabel worden ge- acht. Hij achtte de kwestie er ech- ter een, die alleen door de beide 'partijen geregeld dient te worden. aan een drietal eisen van de E.V.C. niet zal worden voldaan. TAe arbeiders van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft zijn in staking gegaan, een besluit, dat met 353 tegen 240 stemmen in een protestvergadering was genomen. Het betreft hier een wilde staking, daar zij niet gesteund wordt door de vakorganisaties, zodat de finan- tiële risico's voor rekening van de arbeiders komen. A rbeiders van de afdeling hoog- ovens en cokesovens van het Hoogovenbedrijf te Velsen zijn in staking gegaan. Zij eisen een loons verhoging van 15 pet. De directie heeft hierop een loonsverhoging van 6 cent per uur toegestaan, doch de arbeiders blijven bij hun eis, die Vrijdag a.s. moet zijn ingewil ligd. In afwachting hiervan heb ben zij het werk hervat. /"Ongeveer 6000 man personeel van de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam is een sit-downstaking begonnen, eerst gisteravond de nachtploeg, vervolgens hedenmor gen de dagarbeiders. De geheime directieven JV/TEN vraagt zich inderdaad af wie „de geheime dirigent" is, die vanaf een onzichtbare stoel deze stakingen leidt. Want het staat zon der twijfel vast, dat hier gehandeld wordt volgens geheime directieven, die echter voor de E.V.C.-leiding niet zo geheim zijn als zjj lijken. Ook Nederland maakt op het ogen blik een moeilijke tijd door. Een afwijzende houding der republi keinse regering in Indië ten aan zien van de nota van de Commis sie-Generaal zal misschien in de na bije toekomst het kabinet nood/a ken tot het nemen van straffere maatregelen dan eindeloze bespre kingen, die doelbewust worden ge saboteerd. Is dit stakingsgolfje, dat op zich zelf nog niets verontrus tends in zich draagt, misschien de generale repetitie voor een alge mene staking? Is de E.V.C. bezig de stakingsmachine maar alvast te smeren om ervan verzekerd te zijn. dat zij straks indien „zü" dit nodig acht, „gesmeerd" zal lopen? In verband met deze stakingsbe- richten verwijzen wij naar ons hoofdartikel „De geheime dirigent" op de binnenzijde van ons blad.

de Stem | 1947 | | pagina 1