N N •IOOL De man blijve de kostwinnaar Pogingen tol grensregeling Wan dte Éfaafts op do tok Iriginele Voor het meisje de vrouwelijke arbeid [OODS! program Verantwoordelijkheid Records Belgiè in Nederland II Van het Oostenrijkse tijdvak tot aan heden De Avonturen van Suske en Wiske DE ZWARTE DAME TWEEDE BLAD m No. 781 VKIJDAG 6 JUNI 1947 oooooooooa 4CHINISTEN f. ursussen voor f toelatingseisen Ltsschool en toe ing van Scheep- Toeiatingseisen Toelatingseisen e klasse certifi- enz. den Directeur vest worden in n, kunnen voor rooffonds" een 323-00 ogggoogoog m 2 uur. 1ZOEKER3. 2, Dames f 0.75. 303-OO DOGGGOGGO VLASSERS LEVEREN teerproducten, |o- en tractoroliën bij ons terecht (ilitei op vergun den gerepareerd. fZORGD. 147—0 lOOR CLINGE (Zd.) DGGOOOOGGO0 VUÜ maken ons een beetje be zorgd over onze toekomst voor wat betreft de reeds nu merkbare tendenz om vrouwen op grote schaal te betrekken in het in dustriële productieproces, schreven we in ons voorgaand artikel. Daar zitten teveel zedelijke gevaren aan Vast en te groot is de kans, dat de vrouw daardoor onttrokken wordt aan haar natuurlijke bestemming het gezin, dat de basis is van de maatschappij. VToor wie echter meent, dat die 1 bezwaren alleen de gehuwde vrouw betreft, ver gist zich. Wij ci teerden reeds een uitspraak van Paus Pius XI, waarin hij sprak over de zedelijke gevaren, die de vrouw en het meisje bedreigen. De thans regerende Paus sprak niet minder duidelijke taal. „Voor meis jes moet alle arbeid verboden wor den, welke als regel eensdeels we gens hun jeugdige leeftijd en ander deels wegens het noodzakelijke ar beidsmilieu nadelig is voor hun lichamelijke uitgroei, voor hun psychisch evenwichtige ontwikke ling en voor het bovennatuurlijk leven der genade in hun zielen. Im mers, zoo vervolgt de H. Vader, de rationalisatie van de fabrieksarbeid jaagt de meisjes op tot de hoogste zenuwspanning. Het meisje mist in de fabriek, in de handelszaak of op kantoor elke bevrediging van haar natuurlijke geaardheid, van haar neigingen en karaktertrekken: te Zorgen voor anderen, tot een zich- lelf weggeven toe. Dergelijke ar beid is allerminst een goede voor bereiding voor het meisje tot haar taak als echtgenote en moeder. Zij zal geen smaak vinden in regel matig huiselijk werk, zij zal er de adel en de schoonheid niet van kunnen begrijpen, en het verlangen niet voelen om zich daaraan eens als echtgenote en moeder te wijden En dan wijst de Paus op de menig vuldige gevaren, die er aan fa brieksarbeid vastzitten. Ook Mgr. Koenraadt, dc Vicaris- Generaal van het bisdom Breda, schreef reeds vroeger over het onderwerp. „De gelegenheid om loonarbeid te verrichten behoort slechts bij wijze van uitzondering aan het vrouwelijk geslacht ten deel te vallen. De man is de na tuurlijke kostwinnaar, voor het meisje blijft allereerst het specifiek vrouwelijke werk aangewezen." Qp de drempel van twee werel den met achter ons een scheef gezakte behuizing, mag het niet al to zeer verwonderen als er Heden gevonden worden, die uit wanbe grip dit standpunt niet aanvoelen, er 7.elfs een (economisch) defai tisme in zullen zien als niet alle beschikbare arbeidskrachten ter be schikking gesteld worden. Zij zien echter deze kleinigheid over het hoofd, dat slechts (hernieuwde) welvaart mogelijk is als er een ge zonde orde is, als ieder op de plaats staat, waar hij thuis be hoort. En dan stellen wij voorop, dat geen ordelijke, geen welvaren de maatschappij mogelijk is als niet de oercel daarvan, het gezin, ge zond is. Zie slechts naar 'n land als Frankrijk, en naar het Waalse deel van België. De zeden zijn er aangetast, het gezin ontwricht en bijgevolg is de gehele volksge meenschap onmachtig zich uit eigen kracht te handhaven. Te handhaven zonder de meest ex treme hulpmidde len. Vandaar dat elk verwijt van defaitisme vol strekt afgewezen moet worden. In tegendeel zelfs. Als er ergens ge bouwd moet worden aan de herop richting van ons scheefgezaakte huishoudentje, dan is 't in 't katho lieke Zuiden, want hard wordt er ge werkt aan het herstel van de na tuurlijke plaats welke aan ieder -n de maatschappij toekomt. De ge zinszorg is een van de uitingen daarvan, de opleiding van het meisje een tweede. Als men dit al les voor ogen wil houden, laat dan de industrie maar komen. Wij zul len ons deel wel bijdragen. XbOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO V. ZATERDAG 7 JUNI HILVERSUM I 301 m: 7 nieuws, 7.30 ork. Geraldo, 8 nieuws, 8.18 gr. 10 morgenwijding, 10.20 voordr., 10.35 Schubert en Schumann; 11 continubedr., 11.45 fam. ber. 12 J. Jong, 12.35 Miller-sextet, 13 Ned. strijdkr., 13.30 pop. progr., 14 Het Ned. lied. 14.15 sportpr., 14.30 ork., 15.30 boekbespr.. 15.45 huismuz., 16.10 Esperanto, 16.25 ork. Malando 17 artistieke staalkaart, 17.30 om en nabij de 20; 18 nieuws, 18.15 Mu sette, 18.30 Ned. strijdkr., 19 dames koor. 19.20 viool en piano, 19.30 v. d. rijpere jeugd. 20.08 dingen v. d. dag. 20.11 Ramblers. 20.45 hoorsp., 21.15 Oké, 22.30 soc. commentaar, 22.45 walsmuz., 23 nieuws. 23.15 hobby-hoek, 23.30 nacbtvoorst. HILVERSUM XI 415 m: 7 nieuws, 7.30 morgengeb., 7.45 Maria ter ere, 8 nieuwe, 8.15 pluk de dag, 9 Auf- forderung zum Tanz. 9.10 gr., 9.30 waterst. en pol.ber., 9.50 strijkork., 10 kleuters, 10.15 gr., 11 Zonnebl., 11 25 Hong, rhapsodie no. 2, Liszt, 12.03 gr., 12.30 Metropole ork., 13 nieuws, 13.20 Metropole-ork., 13.25 filmkwartier, 14 gr., 14.30 toneelkij ker, 14.45 filmmuz., 15 reportage, 15.15 jonge kunstenaars, 15.45 KRO- kiosk, 16 Musette, 16.20 lezing, 16.30 causerie, 17 Wigwam, 18 pianoduo, 18,15 journ. weekoverz., 18.30 Buf falo Bill, 19 nieuws, 19.20 dansorfc. van Beeck, 19.45 banden die bin den. 20.05 gewone man, 20.12 act., 20.20 gr., 20.30 Lichtbaken, 21 ver- zoekpl., 21.30 ork. zonder naam, 22 Dwarsliggers, 22.45 avondgeb.. 23 nieuws, 23.20 symph. ork. QP DE PERS rust een zware ver antwoordelijkheid inzake het In donesische vraagstuk, is dezer dagen in een ver gadering van Welterlanen gezegd. Er werd aan toegevoegd, dat men niet begreep, hoe de pers kon zwijgen tegenover de ellende en terreur, welke al te lang werden geduld. Men had vlam mende protesten verwacht. We hoeven voor anderen niet te spreken doch kunnen wat ons zelf aangaat verzekeren, dat we de verantwoordelijkheid ook zwaar voelen. Doch die verantwoordelijkheid houdt ook In, dat men zich niet tevreden stelt met het op- Jagen van de mensen tegen de fouten welke be gaan zijn. Ze houdt tevens in, dat men bij zulk een ingewikkelde materie de betrekkelijkheid van het eigen oordeel Inziet en zich niet laat drijven op het sentiment. Men kan tal van be treurenswaardige feiten en tekortkomingen op sommen. Men kan ook tal van omstandigheden noemen, welke onze regeerders niet in de hand hadden en die toch de gang van zaken mede bepaald hebben. We hebben er naar gestreefd berichtgevers en briefschrijvers aan het woord te laten, van wie men mocht veronderstellen, dat ze door eigen ervaring ter zake kundig wa ren. We hebben getracht begrip aan te kweken voor de houding der K.V.P.-fractie, van welke we van nabij weten, dat ze haar verantwoor delijkheid zeer sterk voelt. Gemakkelijker en dankbaarder is de rol van er maar op los bran den zonder een bruikbaar alternatief aan te wijzen. Zulk een rol hebben we echter niet In overeenstemming kunnen brengen met ons ver antwoordelijkheidsbesef. DESTAAT er iets mooiers in deze wereld dan records behalen Welnu, we worden in staat gesteld dat te doen zonder dat we onszelf erbij Inspannen. Van de winter kregen we een koude-record, nu beleefden we toppunten van hitte. Dat wordt vastgelegd in de statistieken en kronieken. Daar zal later nog vaak over nageboomd worden Weet je nog wel van 1947 Men kan dan glimmen van voldoening daar ben ik bij geweest. Deshalve glommen we thans blijmoedig van de transpiratie ■yAN het Oostenrijks tijdvak da teert de eerste poging om de toestand tussen beide dorpen te re gelen. Het voorstel behelsde af stand van Baarle-Hertog aan de Republiek der Verenigde Neder landen, dat op zijn beurt aan de Oostenrijkse Nederlanden UIicoten en Castelré zou afstaan. Het voor stel bleef bjj een voorstel en de eeuwenoude toestand bleef behou den. In 1795 werd Baarle-Hertog met overig België aan de Franse repu bliek gehecht, om van 1815-1830 deel uit te maken van het Konink rijk der Nederlanden. Zelfs gedu rende de periode 1830-1930 gelukte liet niet wijziging in de toestand te brengen en de vele pogingen in die 15 jaar aangewend leden schip breuk. In 1830 nam Baarle-Hertog actief deel aan de Belgische opstand. Er werden een paar Nederlandse sol daten vermoord, de burgemeester J H. van Gilse werd als gijzelaar naar Breda vervoerd, doch vrijgela ten toen bleek, dat de inwoners aan deze euveldaad onschuldig wa ren. Na de scheiding van Nederland en België (1830) deelde Baarle- Hertog het lot der Belgische pro vincies. De artikelen, betreffende de grensscheiding, vastgesteld door de Londense conferentie van 1831, luiden als volgt: Art. 1 de grenzen van Holland om vatten geheel liet grondgebied, al de steden er. plaatsen, die ten Jare 1790, tot de voormalige Republiek der Verenigde Nederlanden oehoor- den. Art. 2. België zal samengesteld ziir.- uit het overige grondgebied, dat de naam van het Koninkrijk der Ne derlanden verwierf In 1815. Ingevolge deze laatste schikking werd Baarle-Hertog aan België toe gevoegd. Art. 4 luidde dan ook Daar evenwei uit de grondslagen in de artt. 1 en 2 vervat, zou voort vloeien, dat Holland en België en claves op hun respectievelijk grond gebied zouden bevatten, zullen, door de zorgen der vijf Hoven, tussen belde landen zulke schikkingen en ruilingen worden uitgevoerd, welke nodig zijn om het voordeel der volledige aanpaling van bezittingen, evenals de verbinding tussen de ste den en stromen tot het grondgebied behorend, te verzekeren. Het definitief tractaat bracht géén wijziging in de toestand der enclave Baarle-Hertog. Tn 1841 werd de „Internationale commissit voor grensregeling tussen België en Nederland" gelast de grens tussen Baarle-Nassau en Baarle-Hertog vast te stellen. Doch de poging mislukte en de belang hebbende regeringen zagen zich verplicht het status quo te handha ven. Aan deze stand van zaken werd herinnerd in art. 14 van de grens- overeenkomst van 8 Aug. 1843, waar in de beschrijving van de Ne derlands-Belgische grens men aan treft: „Aan genoemde gemeenten Baar le-Hertog en Baarle-Nassau geko - men, wordt de grens onderbroken, tengevolge van de onmogelijkheid om ze zonder onderbreking vast te stellen, rekening houdende met de schikkingen volgens art. 14 van het tractaat van 8 November 1842, lui dend; „Het status quo blijft behouden ten opzichte van de dorpen Baarle- Hertog (België) en Baarle-Nassau (Nederland), als ten opzichte der wegen, die ze doorkruisen. De ver deling dezer gemeenten tussen de twee Koninkrijken, maakt het voor werp ener speciale studie uit. De grens herbegint op het aanrakings- punt der gemeenten Meerle en Chaam met het grondgebied van Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, enz. Aangezien de grenslijn niet ge trokken werd op een afstand van 36 km tussen de palen 214 en 215 duidt het proces-verbaal de „na tionaliteit" aan van elk van\de 5732 percelen grond, die het gebied van Baarle-Hertog en Baarle-Nassau uitmaken. In 1848 werd een nieuwe poging ondernomen om tot grensregeling te geraken, doch zonder enig resul taat. De Nederlandse regering wei gerde zich bij de Belgische voor stellen neer te leggen en., 't status quo bleef nogmaals behouden. In 1865 kwam de kwestie weer aan de orde. Onze regering benoem de commissarissen en verzocht de Belgische hetzelfde te doen. Aan dit verzoek werd voldaan in 1875. Op 26 September 1876 stelden de commissarissen de onmogelijkheid vast om de agglomeratie der beide Baarle's te verdelen. Zij vroegen hun regeringen om nieuwe instruc ties. Deze schonk hun voldoening in1882. De Belgische commis sarissen werden gemachtigd om Baarle-Hertog aan Nederland af te staar Maarhun werd voorge schreven als vergoeding een grond gebied van nagenoeg gelijke uitge strektheid en bevolking te eisen. De Nederlandse regering erkende de birijkheld van c.it verlangen, maar weigerde een doorlopend stuk grondgebied af te staan. Na nieuwe uitvoerige besprekin gen stelde men op 11 Juni 1892 de termen vast ener conventie, die fei telijk niets anders was dan het oude voorstel uit het Oostenrijkse tijd vak en die als volgt kan worden samengevat. Nederland staat aan België af de buurtschappen Cas telré en UIicoten, België geeft aan Nederland een deel van Weelde prijs. De toegevoegde declaratie van 21 December 1892 verminderde in zéér geringe mate het gebied door België af te staan. België stond aan Ne derland af: 1.355.30.65 H.A. met 158 huizen. Nederland gaf in ruil 3.355.05.92 H.A met 141 huizen Het door België af te stane gebied tel de 728 inwoners, het door Neder land in ruil geschonkene 726. door W. van der steen In irfin /dmihe I 7 v'a fêen leute n ddnilOven de hp/ien vdnm'in 7 Vdden n nop I ~i nooit een leu- jen t*komen'A Ziezo, hier zijn we dan aan de grens. Onze tekenaar is nog maar heel bescheiden geweest b i het noemen van de vragen doos die sympathieke douanier. Maar gaat u zelf eens de grens over? De centen, die u bij zich heeft (en het mag nooit meer zijn dan f 30) moet u weer net zo meee terugbrengen. Waat ze dan wel voor zijn, als ze niet mogen worden uitgegeven is en blijft het geheim van Lieftinck. En waar al die mensen dan wel hun klosje garen en hun 40 si garetten van hebben gekocht als ze uit België terugkeren, is ook al een geheim (maar niet van Lieftinck), want ze moch ten geen francs meenemen en geen guldens uitgeven. Geluk kig bestaat op het importeren van katten geen boete, al zou onze vriend Lambik toch wel graag hebben gezien, dat de douane dat verdraaide mormel in beslag hadden genomen. Maar zo gaat het dikwijls aan de grens: wat je wilt houden raak je kwijt en wat je kwijt wilt, daar blijf je mee zitten (lifters o.a.M

de Stem | 1947 | | pagina 1