AMERIKA DOET STAPPEN IN BOEDAPEST j Zwitserse bakker smokkelde guldens Meal and vegetables Amerikaans offensief tegen communisme Veesmokkel neemt af Fl. 27.900 aan deviezen Spoorwegstaking in Frankrijk breidt zich uit MIMISTERS BEEL EN JONKMAN NAAR WEST-INDIE Inzage der documenten over Nagy's ontslag geëist GEZANTEN WENSEN NIET TERUG TE KEREN IN 'T KORT Nieuwe bonnen Goede groente- oogst verwacht Koeler DERDE JAARGANG No. 786 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; c. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER .Verschijnt elite werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.S8 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers cent Postrekening 278.811 DONDERDAG 5 JUNI 1947 STICHTING „DE STEM» J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Voor God, Koningin en Vaderland UITGAVE: Directeur: Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem'. Zeeuws-redacteur: w GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel. 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel, 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF c TJE Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boedapest verzocht om uitleve ring aan de Amerikaanse verte genwoordiger in die raad van co- pieën van alle documenten, e.d. die, naar beweerd wordt, het af treden van Ferenc Nagy hebben teweeg gebracht. Naar aanleiding hiervan heeft een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken verklaard, dat het verzoek is gedaan op grond van het artikel van het statuut, dat bepaalt, dat de regeringen van Engeland en de Ver enigde Staten het recht hebben af schriften te verlangen van alle do cumenten, die deze regeringen in teresseren Voorts wordt nog uit Frankfort vernomen, dat de Amerikaanse be zetting sautoriteiten een verbod heb ben uitgevaardigd voor de Hon gaars-Russische luchtvaartmaat schappij om over de Amerikaanse zone van Duitsland en Oostenrijk te vliegen. Zuivering op grote schaal. T Tnmiddels vindt te Boedapest een zuiveringsactie op grote schaal plaats. De minister van financiën en de opperburgemeester van Boe dapest zijn ontslagen. Ferenc Nagy en Varga, de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, zijn uit de Partij der Kleine Boeren ge stoten. Ook heeft in deze partij algemene zuivering plaats. De gezanten van Bern, Washing ton, Londen en Parijs zijn naar Boedapest geroepen, maar reeds hebben de gezanten van Bern en Washington te kennen gegeven, dat zij niet van plan zijn aan dit bevel gevolg t£ geven. Of de gezanten van Parijs en Londen eenzelfde hou ding zullen aannemen, is nog niet bekend, doch algemeen neemt men aan, dat ook zü de voorkeur ge ven aan een verblijf in het bui tenland. In de Verenigde Staten begint de publieke opinie zich hoe langer Vierjarenplan ingesteld A^OLGENS de correspondent van Reuter te Washington houdt 't diplomatieke „opperbevel", dat on langs door Marshall is benoemd, zich op het ogenblik bezig met de uitwerking van een vierjarenplan om het totalitaire systeem en het communisme in Europa met wortel en tak uit te roeien en tegelijker tijd een duurzame bijlegging van de Russisch-Amerikaanse geschil len mogelijk te maken. Men is te Washington over het algemeen van oordeel, dat de Truman-doctrine om „vrije" volkeren der wereld te bevrijden van communistische druk intimidatie en infiltratie, drie pha- sen telt. De eerste phase is zuiver nega tief en bestaat uit het tegengaan van de uitbreiding van het com munisme in de landen, die aan de Sovjet-Unie grenzen, waar, zoals in, Turkije, de houding der Sovjets 'n voortdurende en verlammende mi- ma-'kt m°kilisatie noodzakelijk) De tweede phase hoe meer tegen de nieuwe Hon gaarse regering te keren. Woens- dagmidd. kwam dit zelfs tot uiting in de Amerikaanse senaat, waar James Eastland rechts democraat uit Missisippi, protesteerde tegen het feit, dat de Sovjet-Unie een vazal van Hongarije heeft gemaakt Hij drong er op aan, dat Amerika zou optreden teneinde de vrede te bewaren en de vrijheid van het Hongaarse volk te beschermen. De Hongaarse nationale vergade ring zal een wetsontwerp behan delen waarbij de voormalige pre mier Ferenc Nagy van zijn natio naliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boeren worden verdeeld. MAM enige maanden geleden de veesmokkel naar België ver ontrustende afmetingen aan, thans wijzen verschillende symptomen er op, dat deze smokkelhandel aan het afnemen is. Een en ander vindt bevestiging in het feit, dat de prijs van de „zwarte" Belgische francs is ge stegen tot 14 cent per stuk, en dat de prijs van de vleesbonnen in België is gestegen van 25 centimes per stuk gedurende de tijd, dat de smokkelhandel hoogtij vierde, tot 2.5 tot 3 frs momenteel. Ook het aantal geconstateerde overtredingen wordt steeds gerin ger. Hij en zijn handlanger zwaar gestraft ^ZEGENS het in ons land bin nenbrengen van een „snoep centje" ter grootte van f 27.900 boorden de Zwitser VV. Vollen- weider en de Amsterdammer P. Mastenbroek, gistermorgen voor de bijzondere politierechter in Breda respectievelijk één jaar gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van het geld en een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. T^N mochten de heren tijdens de geldsmokkel al onverschrokken te werk gegaan zijn, van die flink heid was na de eis niet veel over en het huilen stond hen in de let terlijke zin nader dan het lachen. Ineengedoken op de beklaagden bank, dacht de eenvoudige bakker uit de Kreis: „Wald" in het land der bergen ongetwijfeld aan zijn gezin en zaak, waarmee het. nu hij in het Bredase huis van bewa ring verbleef, snel bergaf ging en de postzegelhandelaar uit 's lands hoofdstad zag wel degelijk de volle omvang van zijn domheid in. De goedkoop in Zwitserland gekochte guldens waren tussen binnen- en buitenwand van een deur van de auto van M. verstopt, maar aan de grens te Nispen hadden de reizi gers in de grensambtenaren hun meerderen in slimheid moeten er kennen. Het was een zuiver op- heterdaad-betrappen gewoi'den. Sterk pleidooi. uit de bezettingstijd en is afkeurens waardig, aldus de strekking van pleiters betoog. Juridisch viel er dan ook voor de Amsterdamse verdediger Mr. Russell weinig naar voren te bren gen, wat deze raadsman niet ver hinderde een sterk pleidooi te hou den. Pleiter belichtte de achter gronden van het vergrijp. De sim pele Zwitser was zich van een be nadelen van de Nederlandse staat niet bewust geweest; de Amster dammer was geen beroepsdeviezen smokkelaar. Verder trok mr. Rus sell een parallel met een nagenoeg identieke internationale deviezen- smokkel. die voor de bijz. politie rechter te Amsterdam behandeld was en waarin een lagere straf was JJe tweeae phase is positief Zii be °Pêele^d en een geldboete; in staat uit het scheppen van meer vreemd Seld- dus deviezen te vol- Zware straffen. tyrr. Bisschop-Boele, deed na re- en dupliek van de Officier, mr. Kneepkens en mr. Russell uit spraak. Vollenweider kreeg 6 maanden met aftrek. Het geld werd ver beurd verklaard en publicatie van het vonnis werd gelast in de pers. Mastenbroek kreeg één jaar met aftrek. Zijn auto werd verbeurd verklaard en publicatie van het vonnis eveneens gelast. Publicatie van het vonnis in de Neue Züricher Zeitung werd bevo len, op verzoek van de vertegen woordiger van de Nederlandse Bank, opdat het Zwitserse volk zal weten, dat met Nederland op het gebied van deviezensmokkel zeker niet te spotten valt. T)E douane te Quevy aan de Frans-Belgische grens ontdek te in de koffer van een Joodse vrouw een geheel arsenaal ontplof- fingsstoffen. Zij had een kaartje voor Antwerpen. Met deze Joodse dame zouden wij niet getrouwd willen zijn. rpWEE Joodse jongens beneden de 18 jaar in Palestina zijn door een Brits militair gerechtshof wegens sabotage tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld. Regering geeft niet toe aan chantage. VjyOENSDAGMIDDAG breidde de staking der spoorwegarbeiders zich ook uit over het „Gare de l'Est", waarvan de machinisten en stokers besloten het werk neer te leggen. Terwijl de andere stakingen te Parijs onverminderd voortduren, hebben 1400 arbeiders in de Hotch- kiss Automobielfabrieken heden ochtend het werk neergelegd. In de Citroenfabriek gaat het nog steeds langzaam aan en bij Renault kan de staking elk ogenblik beginnen. Er vinden thans besprekingen plaats tussen de spoorwegmaat schappij en de vakvereniging om te trachten het treinverkeer door gang te doen vinden, doch tot dus ver zonder succes. Jules Moch, de minister van ver voer, heeft zich bereid verklaard, morgenmiddag een delegatie van arbeiders te ontvangen op voor waarde, dat het treinverkeer niet onderbroken wordt. De stakings commissie heeft dit voorstel ver worpen. De minister van voorlichting, Pierre Bourdan, heeft verklaard, dat de regering bereid is de eisen der arbeiders te overwegen, doch dat zij niet aan chantage zal toe- ges en. Te Nantes belette de politie een demonstratie van stakers. Er ont stonden gevechten, waarbij twee agenten en verscheidene demon stranten werden gewond. Reis naar Indonesië was niet teleurstellend, noch wijzigde de regering haar beleid -meer ordelijke en betere economische omstandigheden m de door het com mumsme bedreigde gebieden De derde phase zou de oplossing moeten brengen van het voornaam ste vraagstuk, dat de Russisch- Amerikaanse betrekkingen oplevert, nl. een vredesregeling tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten. die nog meer nodig is dan met Duitsland en Japan, om een beëin diging van de heilloze periode van "Wederzijdse psychologische oorlogs voering. doen. Pleiter vroeg een dergelijke boete ook in deze zaak en bena drukte de noodzaak van: gelijke monniken, gelijke kappen. "^Toorts veroordeelde pleiter scherp het feit, dat de Nederlandse Bank er de methode op na houdt, in deviezenzaken, aan de betrok ken Officier van Justitie brieven te schrijven, waarin de anteceden ten van de verdachten worden ver meld. Deze politiek maakt stem ming tegen de verdachten, dateert A/TET mijn ambtgenoot hoop ik mij spoedig persoonlijk naar Suriname en Curasao te begeven verklaarde dr. Beel gisteren tij dens een diner, dat hem en dhr. Jonkman door de parlementaire pers was aangeboden. Want ook deze staatsdelen heb ben recht op onze volledige mede werking bij de spoedige verwezen lijking van onze gemeenschap pelijke democratische idealen. Niet slechts immers zal ons streven er op gericht zijn de Indonesische fe deratie tot een levende werkelijk heid te maken, ook de Unie-ge dachte zal op korte termijn een als het ware zichtbare en concrete uit voering moeten ontvangen. /Aver zijn reis naar Indonesië ver- klaarde dr. Beel, dat deze niet teleurstellend is geweest, zoals in sommige bladen is geschreven. Te leurstellend was slechts, ..dat wij van zeer progressieve zijde moes ten vernemen, dat de houding der republiek na de ondertekening van Linggadjati niet heeft beantwoord aan daaraan redelijk te stellen verwachtingen. Ook niet juist is het. zoals bepaalde persorganen het laten voorkomen, dat de rege ring een principiële wijziging zou hebben gebracht in haar beleid t.a. v. het Indonesische vraagstuk. Ik moet dit met grote stellig heid betwisten. Zoals ook in de verklaring, welke na afloop van de jongste ministerraad is gepu bliceerd, werd opgemerkt, zijn er blijvende beginselen van de ba sisovereenkomst van Linggadjati richtsnoer der regering. In dit ver band moge ik enkel herinneren aan hetgeen mijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen op 19 December 1946 in de Tweede Kamer heeft verklaard ten aan zien van eventuele nietnakoming der overeenkomst en van de es sentiële voorwaarden bij de uit werking". (In de hier bedoelde verklaring heeft minister Jonkman gezegd, dat de regering op het standpunt staat, dat, mocht het accoord niet wor den nagekomen of zijn uitwerking onoverkomenlijke moeilijkheden op leveren in het algemeen of in het bijzonder t.a.v. die belangrijke aan gelegenheden als de noodzakelijke spoedige overeenstemming op eco nomisch en finantiëel gebied, dan uiteraard de partijen niet meer ge bonden zijn aan dit accoord en op nieuw naar overeenstemming zul len hebben te streven, naar hun onderscheiden verantwoordelijk heid. Red. De Stem). T\r. Beel sprak dan zijn voldoe- ning uit over hetgeen sinds de bevrijding door ons volk is gepres teerd. Een regelmatige stijging van de productie blijft echter een eer ste eis. Daarom is arbeidsrust in het bedrijfsleven van enorm be lang. In dat verband prees spr. het werk van de Stichting van de Ar beid. een werk dat temeer waar dering verdiend nu in de laatste weken sympthomen zijn waar te nemen welke er duidelijk op wij zen. dat van bepaalde zijde heime lijk verstoring van deze arbeids rust wordt beoogd. De besturen der drie grote vakcentrales in de Stichting van de Arbeid mogen er daarom aanspraak op maken, dat met de door haar geuite rechtvaar dige verlangens zo enigszins moge lijk rekening wordt gehouden. Tenslotte gaf dr Beel te verstaan dat spoedig in de Tweede Kamer discussies over het Indonesische vraagstuk zullen worden gevoerd. •WIAW^W^VAV^ (PERIODE VAN 8 t.m. 21 JUNI) KA, KB, KC 707. (Serie E). E-01 brood: 800 gr. brood. E-02 brood: 400 gr. brood. E-01 boter: 125 gr. boter. E-02 boter: 250 gr. marg. of 200 gram vet. E-01 melk: 4 Liter melk. E-03, E-05 melk: 7 Liter melk. E-01 vlees: 100 gr. vlees. E-02 vlees: 200 gr. vlees. E-03 vlees: 1 Eng. pond; ca. 450 gr. meat and vegetables (geldig t.m. 5 Juli 1947). E-01 alg.: 200 gr. kaas. E-02 alg.: 2 eieren. E-01 res.: 125 gr. marg. of 100 gram vet. E-03 res.: 1600 gr. brood. E-04 res.: 125 gr. marg. of 100 gram vet. E-05 res.: 200 gr. kaas. E-06 res.: 800 gr. brood. E-07 res.: 125 gr. boter. KD, KE 707. (Serie E). E-ll brood: 800 gr. brood. E-ll boter: 250 gr. boter. E-12 boter: 125 gr. marg. of 100 gram vet. E-13, E-15 melk: 12 Liter melk. E-ll, E-12 vlees: 100 gr. vlees. E-ll alg.: 100 gr. kaas. E-12 alg.: 2 eieren. E-13 res.: 800 gr. brood. E-16 res.: 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereidt of kinderbiscuits. MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (Serie E). E-21 brood: 800 gr. brood. E-21 boter: 250 gr. boter. E-22 boter: 250 gr. marg. of 200 gram vet. E-21 melk: 5 Liter melk. E-21 vlees: 300 gr. vlees. E-22 vlees: 100 gr. vlees. E-21 kaas: 200 gr. kaas. E-21 eieren: 5 eieren. Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker. versnaperingen, waspoeder en tabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 6 Juni a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met in gang van Maandag 9 Juni a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 705 kun nen worden vernietigd. Iedere druppel water een aardappel. TfOLGENS algemene verwachtin gen in tuinderskringen ziet men een zeer goede groentenoogst tegemoet. Ook de vroege aardappelen staan er uitmuntend voor. Daar nu be halve in Noord-Holland ook in de provincies Limburg, Noordbrabant en Zeeland de aardappelteelt uit gebreid ter hand is genomen, ver wacht men 'n oogst van vroege aard appelen van ongev. 300 millioen kg. hetgeen neerkomt op ongeveer het dubbele gemiddelde van voor de oorlog. Het wachten is nu op de regen. Indien het nu gaat regenen, zo deelde men ons in vakkringen me de „betekent iedere druppel één vroege aardappel". De koude-gronds bloemkool dreigt vernietigd te worden als er niet spoedig hemelwater valt. Weersverwachting tot heden avond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Verdere daling van temperatuur, vooral in het Oos ten van het land. Zon op 4.34 uur. Maan op 33.57 uur. Zon onder 30.53 uur. Maan onder 5.10 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1