NOG DIT JAAR VERLATEN DE ENGELSEN V00R-INDIE REPUBLIKEINSE LINKERVLEUGEL TEGEN DE NOTA Franse spoor* wegen staken Britse voorstellen in New Delhi aanvaard Distributienieuwtjes 3 Perszuivering EINDE DER ONLUSTEN IN ZICHT t IN NOVEMBER VERKIEZINGEN IN ITALIË in de Kamer Nog steeds warm Ramadier beschuldigt de communisten DERDE JAARGANG No. 785 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER herschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post f 4.25, p. week (bi) niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 0 cent Postrekening Ï78.841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 4 JUNI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W- GROFFEN, Vlissingenj; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF LONDEN, Dinsdagavond. (Van onze eigen correspondent). In een overvol en overheet Lagerhuis heeft de Engelse Premier, Attlee, hedenmiddag de plan nen bekend gemaakt voor het overdragen van de macht van Voor-Indië aan de Indische autoritei ten. En hedenavond heeft ondanks de hitte wel bijna elke Engelsman bij de radio gezeten om te luisteren naar de rustige stem van Attlee en naar de levendige, zangerige stem van Lord Mountbat- ten, de Britse Onderkoning van Voor-Indië, die in zijn korte ambtsperiode van nauwelijks twee maanden een oplossing meent gevonden te hebben. jVÜG dit jaar, aldus Premier Att lee, hopen de Britten het ge zag over te dragen aan de nieuwe autoriteiten, dat is dus een half jaar eerder dan de gestelde ter mijn van Juni 1948. Zo de In diërs het niet eens kunnen worden over 'n Verenigd Voor- Indië, dan zal het uitgestrekte gebied gesplitst worden in twee grote Staten, Pa kistan (voor de Mohammeda nen) en Hindoe stan (voor de Hindoes), beide sta ten echter met Dominion status, dat wil zeggen, praetisch onafhan kelijk doch door een vrijwillige band van trouw nog deel uitmakend van het Britse Rijk. Zo spoedig mogelijk moeten de vertegenwoordigers van de bij uit stek Mohammedaanse gebieden (Bengalen, de Punjab. Sind, de JVoord - West -provincie en Balou- chistan) laten weten of zij die ver deling van Indië voorstaan en tot welk deel zij dan wensen te be horen. Onderling wantrouwen. ATTLEE. ■phndelijk is er dan weer wat licht in de situatie gekomen. Onver zoenbaar hebben de Indische leiders tegenover elkander gestaan, en het wantrouwen dat er bestond tussen Indische leiders en Britten werd nog aanmerkelijk overtroffen door het wantrouwen tussen Indische leiders onderling. Vooral godsdien stige overwegingen speelden daar in een rol. De Mohammedanen wil den zich niet onder de voet laten lopen door de Hindoes, en de raad selachtige, magere maar energieke leider der Indische Mohammeda nen, Jinnah, heeft keer op keer de Britse plannen laten kelderen met zijn eis van een onafhankelijke Mohammedaanse staat Pakistan. Heel langzaam hebben de Hindoe leiders de onvermijdelijkheid daar van ingezien, ofschoon Gandhi, oud en uitgemergeld, zich met de kracht van een jonge man tegen een ver deling van Indië heeft blijven ver zetten. „ui kan geen aandeel heb ben in de verdeling van Indië", zei hij, „Ik wil er zelfs niet aan den ken". Doch de practische, lange Pandit Nehru (na Gandhi de grootste lei der der Hindoes) heeft zich nu be reid verklaard om met een ver deeld Indië genoegen te nemen, en de berichten hedenavond uit Delhi zijn gunstiger dan ooit te voren. Lord Mountbatten is met grote haast te werk gegaan, en die haast was nodig. In de periode van Aug. 1946 tot begin Mei van dit jaar kwamen volgens nog heel conser vatieve schattingen niet minder dan 15.000 Voor-Indiërs bij onlusten om het leven. Hele dorpen werden uitgemoord, ongelooflijke wreed heden begaan. Voor maanden aan een stui werden eiken dag bloe dige ongeregeldheden gemeld. Stalinstan? jVTet de Dominion Status hoopt men voorlopig althans aan 'n groot gevaar te ontsnappen, na melijk dat van het Indische Leger. Het Voor-Ine ische leger is nu 400.000 man sterk, en beschikt over 9000 Indische en 4000 Britse offi cieren Tot dusver hebben deze troepen (Mohammedanen en Hin does gemengd) zich uitmuntend gedragen, en bij relletjes kon men steeds op hun betrouwbaarheid re kenen. Nu wilde Jinnah ook dit leger verdelen, en uit één effectief leger zouden dan twee halve le gers ontstaan zijn, dan vijandig te genover elkander. Als dat gebeurt, en het gevaar is nog niet geheel voorbij, wat zal dan het gevolg zijn? Zowel Pakistan als Hindoestan zou den dan onbeschermd blijven tegen eventuele aanvallers. De twee le gers zouden nooit samenwerken, en om één been blijven vechten, GANDHI. LORD MOUNTBATTEN. waar tenslotte een derde mee zou gaan schuiven. En wie die derde is? Een blik op de landkaart is al ophelderend, en de Amerikanen (die geen blad voor de mond ne men) hebben intussen al heel kern achtig opgemerkt, dat Pakistan en Hindoestan dan nog wel eens veel kans zouden lopen om tot „Stali- nistan" te worden herdoopt. De Britten blijven nog hopen op een eensgezind en verenigd Voor- Indië. Niet alleen Attlee sprak daar hedenavond nog over, doch Mount batten zelf heeft in zijn radiorede vandaag uit Indië de gewenstheid van die eenheid nog eens naar vo ren gebracht. Zo is het probleem weer een stap dichter bij een oplossing gekomen en zoals Lord Mountbatten het he den nog heelt gezegd: „Het succes van het plan zal afhangen van de goede wil van diegenen die het tot uitvoei-ing moeten brengen". Meer dan drie honderd en dertig jaar geleden begon met een kleine nederzetting de Britse macht over een rijk van nu 400 millioen In diërs. Op deze hete zomerdag is men het einde wel zeer dicht ge naderd. Beledigd over hot drelgemant ME republikeinse linkervleugel, die de socialistische en arbei derspartijen en de socialistische jeugdbeweging omvat, heeft zich uitgesproken tegen de nota van de Commissie-Generaal. Er is in Djok jakarta een communiqué uitgege ven door deze linkervleugel, waar in de voornaamste grieven tegen de nota zijn samengevat. In dit communiqué komen drie punten naar voren: I. De nota elimineert niet alleen de mogelijkheden tot daadwerke lijk economisch herstel van Indone sië, doch belemmert ook de pogin gen der republiek om tegemoet te komen aan de wereldbehoefte door onverwijld grondstoffen te expor teren. 2. De nota schijnt de Indo nesische republiek te willen bin den^ aan een eenvoudig autonoom gebied binnen bet kader van Ne- derlandsch-Indië 3. De Commissie- Generaal heeft de nota overhan digd onder bedreiging van afbre king der onderhandelingen. De militaire toestand. river de militaire situatie wordt vanuit Batavia o.m. nog ge meld, dat in de Noordelijke en Westelijke sectoren van Medan in de afgelopen week infiltraties plaats gehad hebben. Hier zijn pa trouilles enige malen van buiten de demarcatielijn beschoten. In ver schillende sectoren dringen gere geld roversbenden binnen, waar van veel last ondervonden wordt. De voedselsituatie baart gaande weg meer zorgen, aangezien de af sluiting van toevoer naar de stad sinds 1 Mei door de republiek ver scherpt is en op rigoreuze wijze gehandhaafd wordt. Onder de bevolking ten Zuid- Oosten en Noord-Oosten van Pa- dang heerst onrust, welke hand over hand toeneemt. Gedurende de nacht worden herhaaldelijk scho ten gehoord, welke afkomstig zijn van buiten de demarcatielijn. Ten Noord-Oosten en Oosten van de stad neemt dit nachtelijk vuren toe, ter wijl daarbij gebruik wordt ge maakt van lichtspoor-munitie. Te Palembang is het over het alge meen rustig. In de Westelijke sector van Bata via werd een Nederlandse patrouil le nabij de demarcatielijn bescho ten. In het stadgebied werden eni ge wachtposten beschoten. Bij Bandoeng had een treffen met een republikeinse bende plaats Bij Dessa Kabingan heeft een re publikeinse mitrailleurgroep onder dekking van Indonesiërs uit de Dessa een aanval gedaan op een Nederlandse patrouillepost. Bij Gempol wordt men op gezette tij den bekogeld met stenen uit een grote katapult, welke in Dessa Kaoeman is opgesteld. Voorts werd een Nederlands vliegtuig bescho ten. De terreur tegen de bevolking van de randgebieden gaat onafge broken voort. MP 9 NOV. a.s. zullen in Italië algemene verkiezingen worden gehouden. Aldus hebben de Gas- peri, de minister-president en Ter- racini, president van de constitu erende vergadering, heden beslo ten. Zij besloten tevens dat het nieuwe kabinet ^taandag a.s. voor de constituerende vergadering zal verschijnen. Er zal dan gestemd worden over een motie van ver trouwen. Schoenenbon voor nummer Op plaatselijk door de dis« trlbutiediensten bekende te ma* ken tijdstippen in het tijdvak van 1 Juni tot 13 Juli 1947 zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan diegenen, wier stamkaartnummer op het cijfer 3 eindigt en voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel be vindt. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maand Juli van een der jaren 1932 tm 1945 alsmede aan de kinderen, geboren in de maand Augustus 1946, een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke overeen komt met leeftijd en geslacht van het kind. Biet alleen personen, ook bedrijven moeten gezuiverd worden "p\E tweede Kamer heeft Dinsdag- middag een begin gemaakt met de behandeling van het wetsont- werp: noodvoorziening perswezen. Als eerste spreker nam de heer Burger (P. v. d. Arbeid) het woord die verklaarde, dat de behandeling van dit ontwerp zowel voor de re gering als voor de Kamer een on aangename zaak is, omdat het de legalisatie is van de regeling, die oorzaak is geweest van de misluk king van het persbeleid. Het is niet een zuivering van het perswezen, maar van journalisten van brood schrijvertjes vaak, geworden. De perszuivering blijkt vaak een was sen neus te zijn. Spreker deelde mede voornemens te zijn ten amendement in te die nen, bepalende, dat de perszuive ringscommissie kan overgaan tot vordering van eigendommen, be drijfsonderdelen, enz. indien onder nemingen bij de uitgifte van pers organen zodanig gehandeld hebben dat in ernstige mate nationaal- socialistische denkbeelden zijn ver spreid. De heer Korthals (Partij v. d. Vrijheid) achtte de voorgestelde noodvoorziening onbevredigend. Hij verzette zich vooral tegen de be paling, dat de persraad een uitge ver zou kunnen gelasten een be paald bericht op te nemen in zijn orgaan in een bepaalde vorm. Tegen dit „droit de reponse", dat overigens nog in groei is, bestaan overwegende bezwaren. Spreker was dan ook van oordeel, dat dit artikel uit de voorgestelde wet zal moeten verdwijnen. De heer Schoonenberg (G.P.N.), verklaarde, dat zijn fractie zal stemmen voor het ontwerp, omdat het althans iets brengt, Ook hij heeft bezwaren, dat wel personen, doch geen bedrijven gezuiverd wor den. Spreker betoogde, dat de re- Weersverwachting tot heden avond: In het Noorden van het land iets lagere temperatuur met tijdelijke bewolking. In het Zui den van het land opnieuw warm met in de namiddag geringe kans op 'n enkele onweersbui. Zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Zon op 4.24 uur. Maan op 22.uur. Zon onder 20.52 uur. Maan onder 4.34 uur. rjE voornaamste bepalingen van het wetsontwerp: Nood voorziening perswezen zijn, dat in de nieuwe wet een beroeps mogelijkheid wordt ingesteld voor diegenen, die door de perszuivering 'zijn getroffen. Voorts dat de commissie voor de perszuivering, ook het recht krijgt een certificaat te weige ren aan aanvragers, die niet op persgebied, maar op andere wij ze met de vijand hebben ge heuld. De nieuwe wet houdt verder in. dat ook de naam van een krant, die zich heeft mis dragen verboden wordt, terwijl de Persraad 'n dergelijke onder neming onder bewindvoering kan stellen. Een belangrijke be paling is tenslotte dat de Pers raad wettelijke bevoegdheden krijgt inzake een rechtvaardi ge verdeling van de aanwezige zet- en drukcapaciteit in een bedrijf, waarin een vroeger il legaal blad wordt gedrukt. gering de belofte van Prof. Scher- merhorn ten aanzien van de ille gale pers niet is nagekomen. Deze zou prioriteit moeten worden ver leend, zodat zij niet meer als gas ten op een andere drukkerij zou worden beschouwd. Hierna werd de vergadering tot morgenmiddag een uur geschorst. In de nabijheid van Londen Is door de geweldige hitte van de laatste dagen een opslagplaats van rubber banden iu brand geraakt. De brand ontwikkelde een ontzaggelijke rook wolk. die over het Zuiden van Lon den wegtrok. De toto toont een luchtopname van de brand, TN DE herstel werkplaatsen der spoorwegen te Villeneuve Saint Georges hebben 6000 arbeiders het werk neergelegd, daar zij meer brood en hogere lonen willen. Er kan geen zekerheid worden gege ven, dat er na middernacht nog treinen naar Zwitserland, Italië, de Rivièra en Marseille zullen rijden. Deze nieuwe staking gaat gepaard met het besluit van de Parijse bak kers om het accoord, dat op het ministerie van arbeid tussen gede legeerden is gesloten, niet goed te keuren en dus hun staking voort te zetten. Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, heeft in een onver wachte rede in de Nationale Ver gadering een hevige aanval op de communistische partij gedaan. HU verklaarde, dat deze de huidige epidemie van stakingen in Frank rijk heeft uitgelokt. Ramadier sprak nadrukkelijk en hartstochtelijk en wees herhaalde malen naar de communistische ban ken. Hy werd door alle overige partijen toegejuicht, toen hy ver klaarde, dat de communisten de sta kingen bevorderen om de val van de regering te bewerkstellingen. „Een regeringscrisis op dit ogen blik", zo zeide Ramadier, „kan het parlementaire stelsel in gevaar brengen. De regering zal er op toe aien, dat dit niet gebeurt'i*

de Stem | 1947 | | pagina 1