Sas van Gent 400 jaar Na lO jaar Enkele grepen uit de historie der stad met weer contact Frans voetbal IN 'T KORT Kostbaar geschenk DE, Franse verliezen aan mensen levens gedurende de tweede wereldoorlog worden op 620.000 be paald. DE ministers Bèel en Jonkman zijn Vrijdagmiddag per vlieg tuig uit Indonesië vertrokken. DISTRIBUTIENIEUWTJES Consumentencrediet Het stoffelijk overschot van Dr. Colijn Hinder bureaux, sneller wederopbouw Een noodkreet van West Zeeuws Vlaanderen De regering heeft inmiddels de verdiensten der boeren er kend, zij het ook slechts met v/oorden. Degenen, die aan Wal- cheren's droogmaking hebben ge arbeid, werden met ridderorden onderscheiden, maar de Zeeuwseh-Vlaamse boor zit nog steeds zonder schuur. Er komen schatters, en nog eens schatters, maar er gebeurt niets. De rege ring laat er geen twijfel over be staan, waar men zijn belasting moet betalen. Het schijnt echter voor haar een onoplosbare puzzle te zijn om een zodanige regeling te treffen, dat iedere getroffene weet, welke vergoeding hij ont vangt en waar hij voor herbouw moet wezen. Nu is het twee jaar na de bevrijding van het gehele land en nog is er geen enkel zakenpand verrezen. „We missen de overtuiging, dat de regering alle bronnen heeft aangeboord." Men zit nu voor een ondraaglijke last. De regering zegt, dat men aard appelen en bieten moet ver bouwen, dat levert deviezen op. Maar er zijn geen arbeidskrach ten. En de geïnterneerden, die men ter beschikking stelt, zijn duur en praesteren weinig. Fransen spelen snel en hard «AS VAN GENT, het nijvere industriecentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen, maakt zich op zijn 400-jarig bestaan feestelijk te gaan herdenken. Hiervoor is dan ook alle reden, want hoewel het één der jongste Zeeuwseh-Vlaamse steden is, heeft het in zijn vrij kort maar bewogen bestaan toch een belang rijke rol gespeeld. Eerst als ves ting, later als fabrieksplaats. De oorzaak van de stichting van Sas van Gent moeten we zoe ken in de eeuwenoude drang van Gent om een waterverbinding met de zee te hebben. Deze drang die op het ogenblik in verband met de beperkte capaciteit der zeesluizen te Terneuzen weer ac tief is geworden, is zoo oud als Gent zelf. De eerste rechtstreekse verbin ding met de zee kreeg Gent reeds in 1251 toen de Lievevaart, lo pende van Gent naar Damme aan het Zwin werd gegraven. Gedu rende een paar eeuwen voorzag dit kanaal in de Gentse behoefte, maar tegen het eind der 15e eeuw kwam hieraan een eind. Het Zwin dat jaar in jaar uit steeds meer verzand was, kwam op dei duur niet meer tot Damme en sloot behalve Brugge en Sluis, ook Gent van de zee af. Alle po gingen tot verbetering faalden en op den duur was deze weg voor Gent verloren. Begrijpelijkerwijze legde deze machtige en schatrijke stad zich niet bij dit noodlot neer. Al was dan het Zwin onbevaarbaar ge worden, de Schelde was nog steeds een diepe en goede scheep vaartweg en men richtte dus nu het oog daarop. Bovendien w is de afstand van Gent naar de Schelde toen nog niet zo groot Karei V, die zijn geboortestad goed gezind was, gaf bij Octrooi van 26 Mei 1547, toestemming tot TJE heer H. E. ten Cate te Almelo heeft aan de Staat der Nederlanden een schilderij van Pieter de Hooch ten ge schenke gegeven ter plaatsing in het Mauritshuis. ALS daders van de overval op de bewaker van een bouwonder neming op de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam zijn een 23-jarige Duit ser en een Amsterdammer gearres teerd. Zij legden een volledig be kentenis af. TN DE TOREN van het Casino te Blapkenberge in België zal een televisiestation in gebruik genomen worden. Dit is het eerste in België. T\E Minister van O. K. W. heeft de leden benoemd van de Ra dio-programmaraad. Een dezer Ier den is Mr. Dr. C. J. F. A. van Rooy burgemeester der gemeente Etten- Leur. /VP EEN persconferentie in Was hington heeft de Belgische fi- nantiële expert, Camille Gutt, me de gedeeld, dat hij van mening was dat de Nederlandse handelsbalans in 3 of 4 jaar in evenwicht zou zijn 9 /~\P 9 JULI a.s. zal de Aartsbroe derschap van de H. Familie, de grootste godsdienstige vereniging voor volwassen mannen, 100 jaar oud zijn. De viering van dit eeuw feest vindt plaats op 27 Juli te Luik, waar de stichter, Henri Belle table, begonnen is en te Hoef, waar hij begraven ligt. ^ER gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M de Koningin zal van 18 Aug tot 15 Sept. 1948 in ..Houtrust" te 's- Gravenhage een groots opgezette tentoonstelling worden gehouden. Zij bal lieten..De Nederlandse Vrouw 18981948" en is bedoeld als een huldeblijk aan H. M. de Ko ningin. liet graven van een kanaal van Gent naar den landelijk, op de scheiding van Asseneder- en Axelerambacht. Deze 26ste Mei 15-47 is dus de geboortedatum van Sas van Gent, want hoewel het natuurlijk nog wel enkele jaren duurde, voordat de stad ontstond, werd deze Kei zerlijke toestemming toch de oor zaak van zijn latere ontstaan. De eerste steen 'ent stak direct na het verkrij gen van het Octrooi de han den uit de mouwen. De 29ste Augustus 1551 legde Theunken den Baenst, in naam van zijn oom Antoon de Baenst, ridder en eerste schepen van Gent de eer ste steen voor de te maken zee sluis. Het werd evenwel 1562, voordat het kanaal - de Sasse Vaart - voor de scheepvaart kon worden opengesteld. Een met ha ring beladen schip uit Dordrecht voer ais eerste de sluizen door. Aan deze sluizen - sassen - ontstond langzamerhand 't stadje Sas van Gent. Reeds in 1560 is men begonnen dit voor de wereld stad Gent zo uitermate belang rijke punt te versterken. Of deze versterkingen niet af doende zijn geweest, of dat de be woners zelf de hand in het spel hebben gehad, weet ik niet, maar vast staat, dat in 1572 een aantal Vlissingers, die pas tegen Spanje waren opgestaan, op zekere nacht de stad en de sluizen in brand hebben gestoken om de Spanjaarden afbreuk te doen. Enkele jaren later zijn de slui zen weer hersteld en bleef het stadje de zijde van Oranje hou den. In 1583 ging het door ver raad weer in Spaanse handen over. Het duurde nu tot 1644 eer het weer werd bevrijd. Onze be kende Frederik Hendrik, de Stedendwinger, heeft dit wapen feit op zijn naam staan. Hoewel de Spanjaarden alle mogelijke moeite hebben gedaan een in name van het inmiddels tot een sterke vesting gemaakte Sas van Gent te voorkomen, is hun dit niet mogen gelukken. Tegen de belegeringskunst van Frederik Hendrik konden zij niet op! De Vrede van Munster in 1648 maakte aan de scheepvaart op de Sasse Vaart een einde, want dit vredesverdrag bepaalde o.a., dat de Schelde voor de scheepvaart op de Spaanse Nederlanden zou gesloten blijven. Gent verarmde en zijn weg naar zee verviel. Bo vendien verzandde de Braakman voor Sas van Gent geheel, zodat het stadje op de duur niet meer per schip bereikbaar was. In het midden van de 18e eeuw - 1747 - was het weer eens het toneel van een bloedige st-ijd. Wij waren toen in oorlog met Frankrijk en Franse troepen kwamen de stad belegeren. Na enkele weken van vinnige strijd werd het dapper verdedigde en zwaar beschadigde stadje ingeno men. Een kanaal J^adat Napoleon ten val was ge bracht, werden Zuid- en Noord-Nederland tot één staat verenigd. Het totaal verarmde Gent. dat weer tot nieuw leven hoopte te komen, verzocht al dra aan Koning Willem I weer 'n verbinding met de zee. Ook deze vorst was Gent terwille en be paalde in 1823, dat er tussen Gent en Terneuzen een kanaal zou worden gegraven. Reeds in 1827 werd dit kanaal feestelijk ge opend. Behalve Gent, heeft ook Sas van Gent aan dit kanaal heel wat te danken. Dank zij zijn geschikte beging, hebben een aantal grote industrieën er zich gevestigd, zeer tot voordeel der gehele be,- volking. Wij wensen onze 400-jarige verder nog een voorspoedige en vredige toekomst toe en hopen, dat nog vele fabrieksvestigingen haar deel mogen zijn. EERSTE KOLENBON AAN GEWEZEN Met ingang van 27 Mei a.s. zijn geldig verklaard de bonnen 74 en 75 van de brandstoifenkaart T.A. 707. Zoals bekend wordt deze kaart thans door de distributiediensten uitgereikt. Op elk dezer bonnen zul len drie eenheden vaste brandstof fen worden geleverd. Om te be reiken, dat de gezinnen voor de aanvang van het nieuwe stooksei- zcen over brandstoffen kunnen be schikken moeten de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brandstof- fenhandel worden ingeleverd. Van officiële zijde legt men er de na druk op, dat de handel niet uit sluitend kan worden bevoorraad met de meest gewenste huisbrand soorten, doch slechts met die soor ten, welke beschikbaar komen. Dit betekent, dat de handel genood zaakt is een gedeelte der toegewe zen 6 eenheden in door sommigen minder begeerde soorten af te le veren. Voor hen, die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffenkaart, zal in de loop van Juni een rege ling bekend worden gemaakt. MINDER TOEWIJZINGEN AAN RESTAURANTS. Met ingang van Augustus zullen de toewijzingen voor voedingsvet- ten en-of vlees aan hotels en res taurants. broodjeswinkels e.d. met resp. 16 tot 20 pet. worden verlaagd In het kader van algemene verso bering voor deze bedrijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week ingesteld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor restaurants, cantines enz. zul len eveneens een verandering on dergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie zal moeten worden opgenomen. MEER BONVRIJE KARNEMELK Reeds werd gepubliceerd, dat naast de op de bon voor gestan daardiseerde melk verkrijgbare kar nemelk, een hoeveelheid van dit product, gelijk aan 10 procent van de hoeveelheid gekochte gestan daardiseerde melk, zonder bon zal kunnen worden betrokken. Door stijging van de melkproductie kan met ingang van 25 Mei a.s. de hoe veelheid bonvrije karnemelk tijde lijk nog iets worden verhoogd. Van die datum af zal de consu ment recht hebben op het betrek ken van een hoeveelheid karnemelk of uit karnemelk of taptemelk be reide producten, welke gelijk is aan 15 procent van zijn verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide producten. DIJ beschikking van de minister van Financiën zijn met ingang van 26 Mei 1947 wederom waarde bonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, te weten de bon nen 13, 17 en 21. TN EEN stemmige chapelle arden- te in de Franse sector van Ber lijn rust thans het stoffelijk over schot van Dr. Colijn, bewaakt door Franse militaire politie, Donderdag middag had een kleine plechtig heid plaats, toen het hoofd van de Belgische militaire missie in Duits land namens de regering 'n krans neerlegde. Voorts werd eer bewe zen door het Belgische Rode Kruis, de Nederlandse militaire missie en het Nederlandse Rode Kruis. Zo dra het lijk, dat zich in zeer goede staat bevindt, zal zijn geïdentifi ceerd, zal het naar Nederland wor den overgebracht. HET GEWETEN van het ongeschonden Nederland moet wakker worden geschud Dit was het stramien, waarop de voorzitter van de Ver eniging tot behartiging van de belangen van West- Zeeuws Vlaanderen, de heer A. Hoolhorst, op een bijeen komst in het Ledel Theater te Oostburg, zijn betoog tegen de gang van zaken in de wederopbouw in felle en schrille kleuren borduurde. ■yyEST - Zeeuwsch - Vlaanderen werd opgeofferd voor het ge bruik van de haven van Ant werpen. Desondanks heeft de boer geploeterd en konden levensmiddelen naar het hon gerende Noorden terstond na de bevrijding in grote hoeveel heden worden verzonden. Daarna kwam een stroom van Hollandse bezoekers met grote koffers. Met lege koffers, om in dit land van puinhopen nog meer te halen, na de duizenden kilo's die reeds ge schonken waren. De boeren in 't land van Cadzand hebben ge ploeterd en gegeven. De oogst was in 1945 reeds zo groot van landerijen, die bezaaid wa ren met mijnen - dat een deel niet weggevoerd kon worden en lag te rotten. „We zijn dankbaar voor de Ruiten-Troef-actie van Pater de Greeve en voor de Scheldenmondenactie", aldus de voorzitter, „maar dit particuliere initiatief heeft niet meer uitwer king dan een druppel op een gloeiende plaat." Men schijnt niet te beseffen, hoe het er thans in het Noorden zou bijstaan, indien Antwerpen niet vrij zou zijn ge maakt voor de geallieerde oon- vooien en West-Zeeuwsch-Vlaan deren dit zware offer niet had he hoeven te brengen. Steeds blijkt opnieuw, dat men onkundig is orrtrent de nood in de geteister de gebieden, met name van de nood in deze streek. Toen het Noorden honger had, wist men wel waar Zeeuwsch- Vlaanderen lag, maar nu dat hulp nodig heeft, schiet plotse ling de geographische kennis der Hollanders te kort. Als een symp toom daarvan beschouwde spr. ook het wegblijven van de di recteur der landelijke federatie van oorlogsgetroffenen, dhr. Merks, die op deze bijeenkomst het woord zou voeren. Er gebeurt niets. Sprekende voorbeelile yele voorbeelden ten bewijze j van die stelling werden aan- J gevoerd. Een landbouwer wilde tot nieuwbouw van een stal met I schuur van geringe afmetingen I overgaan; kosten: 80.000 gulden. 1 Hi, verzocht herziening, daar hij i dit niet kon betalen. Resultaat: I een herzien plan, waarvan de I uitvoering f 86.000 zou vergen, met de mededeling, dat hij 25 pet. terstond moest betalen. Het j altc natief: De betrokkene komt j niet meer in aanmerking voor i nieuwbouw in 1947! Een hotelhouder, wiens hotel weggevaagd is, overwoog - mede in verband met het totaal ont- J breken van hotelruimte in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de bouw van een noodhotel. De kosten daarvan worden geraamd op een ton, terwijl de waarde zijner j vroegere opstallen f 25.000 be droeg. Een bijdrage in de kosten I ontvangt hij niet, zodat de last voor hem veel te zwaar wordt. Een landbouwer wees er op, dat de Londense radio indertijd bevel gaf, het graan niet aan de bezetter te leveren. Degenen, die het bevel opvolgden ontvingen J een zeer gering voorschot op de vergoeding, maar zij die zich van het bevel niets aantrokken, kre gen een volledige vergoeding van de Duitsers. De fiscus eist het volle pond van de vroegere waarde, ook al is deze tengevolge van de ver woesting weg, onder het motto daarvan volgt later vergoeding. Geen arbeidskrachten Waar blijft de vergoeding voor de vele herstelbare huizen, die men moedwillig, als gold het een spel, met bull-dozers heeft neer gehaald en worden de schuldigen niet ter verantwoording geroe pen? Er zijn geen materialen voor herbouw, maar waarom zijn die viel in ruime mate voor geriefe lijke woningen beschikbaar ten rehoeve van wederopbouw-per- I son eel? Deze feiten, en vragen, welke met talrijke andere vermeerderd innen worden, werden naar vo- rei i gebracht. Tenslotte kan men de eisen for muleren in twee punten: inte grale vergoeding en meer tempo, gepaard gaande met minder bu reaux. Meermalen werden de spreker: door het groot aantal aanwezigen j ovationeel toegejuicht. Het lijdt geen twijfel of het naar voren gebrachte vertolkte dc zienswijze van de gehele bevolking. \rOOR de ontmoeting op Maandag 26 Mei a.s. tegen Nederland zal het Franse elftal vermoedelijk als volgt worden samengesteld: Doel: Da Rui. Achter: Jedrejak en Rodriguez. Midden: Cuissard, Grégoire en Prouff. Voor: Heine, Heisserer, Sinibaldi, Baratte en Vaast. De virtuoos Ben Barek is dus niet opgesteld. In ons team zal ver moedelijk Mohring niet kunnen spe len wegens een Zondag jl. opgelo pen blessure. Op het moment, dat wij dit schrijven, is het Ned. elftal nog niet samengesteld. Vergissen we ons niet, dan wordt deze ontmoeting met zorg tegemoet gezien. De Fransen, die onlangs var de Engelsen met 3-0. van de Belgen met 2-1 en van de Portu gezen met 1-0 verloren, spelen fel. hard en snel. Ons voetbalcontact met de Fran sen is nooit bijzonder nauw ge weest. De laatste wedstrijd tegen hen dateert uit 1937 - tien jaren geleden al weer! - en bracht ons een 2-3 nederlaag. Bakhuys was juist vertrokken en Kick Smit debuteerde op de mid* voorplaats. 'n Jaar tevoren hadden de Oranje elf in Parijs een sensationele 6-1- overwinning geboekt, maar toen hadden we ook een zeer sterk elf tal. In 1934 verder gaan we maar niet terug - bezorgden de Fransen ons een verrassende 5-4 nederlaag. Het zou een uitstekende prestatie zijn indien onze Oranje-elftal mei een overwinning uit Parijs zouden terugkeren. De tweede helft van de we(*'u strijd wordt om 15.45 uur door de O AVRO over Hilversum I (301 m.)i I uitgezonden. PROGRAMMA-WIJZIGING. De volgende programmawijzigin-1 gen hebben ons nog bereikt. In disl trict I le klasse vervallen: 't Gooi-| VSV. DWS-EDO en Ajax-Hermes district n.* Haarlem-HBS. Excel-1 sior-Neptunus. Stormvogels-Blauw-1 Wit en DHC-Xerxes; 3e klasse C:| Dongen-Oisterwijk.

de Stem | 1947 | | pagina 2