W cy De sluis van Terneuzen DOLLAR-LENING VOOR NEDERLAND Nadjamoeddin Pe stand der gewassen Antwerpen ziet de sluis alleen maar als een Gents belang Peter" ging paling Niftï nie* geslaagd in lief Oosf-irsdi Parlement DeC.P.N.ziei spoken Beslissing over Japan< se herstelbetalingen genomen Over het algemeen niet gunstig U MAARSCHALK ZHOEKOF IN ONGENADE? VOORTREINEN Weinig verandering P&8UTIENi£UWÏIêS sigaren van de bon DERDE JAARGANG No. 774 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. 3. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 e Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 21 MEI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur. W GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel 102 Bijbureau Ooslburg, Nieuw- straat 22, tel. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J KARHOF (Van onze Brusselse correspondent) TTOOR wie weet dat de afmetingen van de nieuwe sluis te Ter- neuzen, die in 1895 door de Belgische regering werd toege staan, reeds niet meer aan de vereisten voldeden toen de sluis zelve in 1910 klaar kwam, wordt het onmiddellijk duidelijk waar om vooral de Gentse haven- en zeevaartkringen zo onvermoei baar aandringen op een bredere sluis aan de Zeeuwse poort van het zeekanaal. De huidige 18 meter-brede sluis, die de grote zee bodems niet doorlaat, dreigt niet alleen de herneming van de Gentse havenbedrijvigheid gevoelig te bemoeilijken, doch gren delt bedoelde haven volledig al voor het trafiek der moderne schepen. T\e afmetingen der zeeschepen zijn immers ononderbroken geste gen van gemiddeld 616 ton in 1900 over 701 ton in 1920 en 1.064 ton in 1930 tot 1.071 ton in 1938. Ten aanzien van de vooroorlogse pe riode bedraagt de gemiddelde ton- nemaat, gemeten over het eerste kwartaal 1947, 1.343 ton per schip De bedrijvigheid van de Gentse 1" a- ven is anderzijds op verre na niet meer te vergelijken met wat ze 10 jaar geleden was en de vrees voor de concurrentie vanwege Antwer - pen, beter nog voor de verdringing door deze laatste, ligt de Gentse zeevaartkringen zeer zwaar. Er staat nl. heel wat op het spel. Voor 1937. dat geen topjaar was. kan de inzet uitgedrukt worden door: een goederenverhandeling van 8.818.050 metrische ton; een be weging van 2.218 zeebodems en 15.426 binnenschepen; honderden bedienden en werklieden van de zeevaartmaatschappijen en -inrich tingen; 2400 havenarbeiders; dui zenden arbeiders werkzaam in de 73 grote industriële inrichtingen van het havengebied, plus nog al hetgeen aan tellingen en statistie ken ontsnapt. Nadat de Gentse haven in de loop van 1944 bewezen heeft tot welke reusachtige prestaties zij ten voor dele der geallieerde legers in staat v/as, zou men haar ongaarne in haar oorlogslethargie zien terug vallen. Haar aanpassing vergt in de al lereerste plaats een bredere sluis te Terneuzen, o.m. ook om het nieuw ontworpen droogdok te Gent toe te laten zeeschepen tot 17.000 ton te ontvangen. Wan neer men bedenkt dat de haven instellingen van Vlissingen over een 35-meter brede sluis beschik ken, is het zonder meer klaar dat de huidige sluis te Terneuzen niet langer een economisch-ver- antwoorde uitkomst voor de Gentse haven heten kan. Het standpunt van Antw c pen. jOJommige Antwerpse zeevaartkrin gen blijken weinig begrip aan Thvee heren, twee dames en twee kinderen in Kampen hadden zin in gerookte paling. Maar in Kampen was geen ge rookte paling, doch in Elburg wel. Wat doet men dan, wan neer men zo'n trek heeft in ge rookte paling en de beschik- J'nf heeft over een motorboot? el, men gaat hem halen. Dus werd de motorboot „Peter*' uit Rerust voor de reis en ging men ?!ap* ®oclI °1> de eenzame je te van het IJsselmecr kreeg reier motorpech. Alle herstel- Pogingen waren tevergeefs en C'\ waren "iet te '■en. Een der (eden snrons toen kordaat in het water en zwom twee nur lang; in de rioh- ''f.yen Elburg. DodelHk ver- hooM bt','eikte h>i het haven- hnltn 2- V0"d hier schipper on oit V Pr met zÜn schuit I'Uturé Ir ,en dp P,'ier naar I S ttieepte. Om tien uur 's stim kwani men hier aan en stapte een winkel lnnnen 1 Pahng te kopen. de dag te leggen voor die noodza kelijkheid. Zij gaan verkeerdelijk uit van het standpunt dat de Ter neuzen-sluis een specifiek Gents belang is en stellen hun eisen voor een nieuwe sluis, voor de herstel ling van de onlangs beschadigde Royerssluis, enz., daarentegen als 'n nationaal Belgisch belang voor. Wie de aangelegenheid objectief be oordeelt. onderschrijft die voorstel ling niet. De Gentse burgemeester die tevens schepen van de haven is, heeft naast de nieuwe sluis waarvoor hij niet aflaat nog an dere plannen, nl. verdubbeling van dc kanaalbreedte op Belgisch grond gebied en verdieping van de vaart tot 12 meter; voltooiing van de be werktuiging van kaaien en loodsen en voleindiging van het zgn. Siffer- dok. De eis om de sluis van Terneu zen door de regering zien inwilli gen, blijft evenwel de eerste zorg van het stadsmagistraat. Zoals men weet, wordt de aangelegenheid, sa men met de kwestie van de stop van Ternaaien, door een gemengde havencommissie onderzocht. Aan de Gentse afvaardiging, ge leid door burgemeester Claeys, die onlangs in dat verband ontvangen werd door premier-minister Spaak en dhr. Van der Straeten-Waillet. minister van Buitenlandse handel, werd - in weerwil van de ernst der problemen die met de Gentse haven kwestie samenhangen - een bemoe digende indruk gelaten, zodat de over het onderhoud geinterviewde burgemeester kon verklaren dat hij, zoals elk goed Gentenaar, op een bevredigende oplossing voor de hele sluizengeschiedenis blijft ho pen. Dr. PAUL DE RYCK Slechts een vijfde van het gevraagde j^AAR het Franse persbureau A.F.P. uit welingelichte bron te Londen verneemt, zal dc Internationale Bank van Wederopbouw binnenkort bekend maken, dat na de lening van 250 millioen dollar aan Frankrijk thans een lening van 100 millioen dollar aan Nederland zal worden toegekend. Terwijl Frankrijk de helft heeft ontvangen van hetgeen dit land had verlangd, zal Nederland slechts het vijfde deei krij gen van het bedrag, waarom verzocht is om het plai tot eco nomisch herstel te kunnen uitvoeren. Dit zal in Nederland met grolt teleurstelling worden verno men, daar men op het volledige bedrag van 500 millioen dollar had gerekend. Het A.F.P wijst erop, dat he* Neder land thans moeilijk zal vallen volgens overeenkomst binnen een jaar de helft, en in het volgende jaar de andere helft van de <11 Maart 1916 ontvangen lening van 200 millioen dol lar af te lossen. Italiaanse regeringscrisis ver ere--rd pRANCESCO NITTI, de leider der Italiaanse liberalen, heeft aan President de Nicola medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. Dit niet slagen schijnt te wijten te zijn aan de vasthoudendheid van de kleinere linkse partijen, die er op stonden, dat Nitti haar econo misch program zou aanvaarden als voorwaarde voor de medewerking dier partijen. Nitti streefde naar formatie van een regering van de centrum- en linkse partijen. Door deze gang van zaken is de politieke crisis in Italië plotseling verergerd. De regeringscrisis duurt nu reeds langer dan een week. Men verwacht niet. dat Nitti op nieuw een poging zal ondernemen een kabinet samen te stellen. L ater wordt echter uit Rome ver nomen, dat Nitti verklaard heeft, dat hij zijn opdracht noch verwor pen noch aanvaard heeft. Voorts verklaarde hij, dat hij met de be jaarde staatsman Orlando zou over leggen wat hem te doen stond. De iotale zonsverduistering T\E TOTALE zonsverduistering in Zuid-Amerika heeft op het van te voren bepaalde uur plaats ge had. Er trad op vele plaatsen een duisternis op, alsof de nacht inviel Te Santiago moesten in de huizen en op straat de lichten worden aan gestoken. Ook te Rio de Janeiro verduisterde de hemel. Te Bocaiuva waren de sterren zichtbaar. De ver scheidene internationale waarne mers zijn tevreden over hun waar nemingen. jyE MINISTER van O. K. W. is voornemens een jaarlijkse P. C. Hooftpvijs in te stellen voor het beste Nederlandse prozawerk, ge dicht, toneelstuk of essay. 7000 studenten en leraren van Amerikaanse universiteiten zullen Europa bezoeken. Ook ons land staat op het programma. TyïAANDAG heeft de minister- president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin. in het parlement ge antwoord op de algemene beschou wingen, waarbij hij het regerings standpunt nader omschreef. „Het volk verlangt in de eerste plats re sultaten", aldus de minister, „en de regering zal dankbaar zijn voor suggesties." Spreker laakte sterk de negatieve critiek van de opposi tie, van wie hij slechts twee leu zen had gehoord: „weg met het ka- Anti - Liiiggadjatii - petitionement warm aanbevolen "M'A AFLOOP van een gisteren te Amsterdam gehouden zitting heeft het bestuur van de Commu nistische Partij Nederland een communiqué verstrekt, waarin ge sproken wordt over krachtige po gingen van de koloniale actie om in Indonesië tot een groot militair offensief over te gaan. In dit com muniqué richt de C.P.N. haar aan val voornamelijk tegen de K.V.P.. die zij ervan beschuldigt de sa menstelling van het huidige kabi net door opname van de antirevo lutionairen zodanig te willen wijzi gen, dat de politieke voorwaarden voor een geweldadig optreden in Indonesië vervuld kunnen worden. De C.P.N. doet een beroep op de Partij van de Arbeid niet toe te geven aan de drang tot verbreding van het kabinet in de boven aan geduide geest. Tenslotte wordt in het communiqué aangespoord het petitionnement van 't Comité voor Rijkseenheid te tekenen. Weiter c.s. mogen blij zijn over deze aanbeveling! binet Nadjamoeddin" en ..eenmaal naar Djokja, altijd naar Piokja". Nadjamoeddin wees erop dat, de voorstelling, als zou de Oost-Indo nesische regering slechts de staat Oost-Indonesië vertegenwoordigen, terwijl de republiek het volk van geheel Indonesië vertegenwoordigt, geheel onjuist is. Sprekende over de politieke gevangonén, deelde de minister mede, dat sinds April door regeringsbemoeiing 1200 gevange nen zijn vrijgelaten. De regering is voor geleide eco nomie en sociale rechtvaardigheid. Voor het vormen van kapitaals bronnen verwerpt de regering het voeren van een crediet-politiek. Het buitenland moet vrijwillig, op door Oost-Indonesië te stellen voor waarden, investeren, doch daarvoor is nodig vertrouwen, orde, rust, maar vooral eenheid. Wat de Nederlands-Indische amb tenaren betreft, kan de regering geen andere politiek vormen dan de huidige, waarmede vermeden wordt het ontstaan van een gezags vacuüm. De Minister-president ver wees in deze naar Brits-Indië, waar de Brits-Indische regering Enge land verzocht lieeft ambtenaren be schikbaar te stellen. Op deze rede volgde warm ap plaus. Tot slot werd de motie Lasud c.s. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Deze motie behelst 'n verzoek aan de Nederlandse rege ring voor het aanblijven van Dr. van Mook, totdat de kwestie tussen Nederlanders en Indonesiërs is op gelost. TAE Commissie voor het Verre Oosten, waarin Engeland. Ame rika, de Sovjet-Unie en acht ande re landen vertegenwoordigd zijn, waaronder ook Nederland, heeft be sloten. dat de herstelbetalingen, die door Japan gedaan zullen worden, tussen de landen, die hierop recht zullen doen gelden, verdeeld zul len worden op basis van de scha de, die zij geleden hebben geduren de de oorlog, en de bijdrage, die elk van hen heeft geleverd bij het ver slaan van Japan. De beslissing is naar generaal Mac Arthur gezon den. De commissie heeft tevens een tweetal directieven gepubliceerd voor Mac Arthur met betrekking tot de bronnen van de Japanse^ im port en de bestemming voor de export. De import moet vooral goed koop en gemakkelijk te verkrijgen zijn, terwijl de export zal gaan naar [die landen, die bereid zijn te bo- TAOMINEE NIEMöLLER is na een talen in die betaalmiddelen, die verblijf van 6 maanden in Ame- import mogelijk maken, of in ruil rika naar Duitsland teruggekeerd, voor importgoederen. IT een officieel bericht over de verloren. Waai het niet is uitgc stand van dc wintergewassen en het grasland op 12 Mei jl. ontlenen wij de volgende bijzonderheden: In het aigemeen is de stand van dc ge- vrassen zeer achterlijk. Het door zetten van de groei is door hel schrale weer belangrijk vertraagd De wiritervaste tarwesoorten heb ben ernstig geleden van het dooi water. Wegens de holle stand werd hier cn daar met zomertarwe door gezaaid. waardoor het moeilijk is een zuiver b:>old te krijgen. Slechts de ev'a in Zeeland vertoont een normale stand. Elde.s is de stand hol en de ontwikkeling zeer traag door de droogte en door het veel al ontbreken van een vroege stik stofgift. Daar. waar deze kon wor den gegeven, kwam de stikstof nog niet tot zijn recht door de droogte Ook de rogge is laat en traag van ontwikkeling en daardoor in dc meeste streken wat hol. Zuid-West Friesland, de Veluwe, Holland en Brabant melden nog een goede stand, elders is de stand matig tot vrij goed. De gerst is in sterke ma te uitgewinterd. De stand is matig. Het koolzaad is ook dit jaar vrijwel vroren cn omgeploegd is de stand nauwelijks matig te noemen. Al leen het karwii-znad vertoont een gunstig beeld. In alle gebieden vaar liet wordt verbouwd, is de hetstand goed. behalve in Noori-Kol- land- waar de stand slechts vrij goc l is Evenals de klavers zijn de laatbeweide of gemaaide lucerne- velden uitgc vromen. Doch ook an dere percelen gingen verloren. Op de Zeeuwse eilanden is 50 pet. om geploegd. TN LONDEN doet het gerucht de ronde, dat maarschalk Zhoekof, de befaamde bevel hebber van het tweede Oekrain se leger tijdens de oorlog, die thans bevelhebber is van het garnizoen in Odessa, tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Maarschalk Zhoekof zou be trokken geweest zijn bij het be ramen van een complot tegen de Sovjet-Unie. In ieder geval staat vast. dat men sinds 'n half jaar niets meer over Zhoekof ge hoord heeft. gedurende de Pinksterdagen ''PEN einde aan de Pinksterdrukte tegemoet te komen zullen de Ned. spoorwegen van 24 t.m. 27 Mei op verschillende baanvakken voor-treinen laten lopen. Voorzover de materieel-positie liet toelaat zul len in de treinen van de normale dienstregeling rijtuigen worden bij geplaatst. Ten dienste van de mili taire verlofgangers zullen op 23 Mei extra treinen van de garni zoenen naar de bevolkingscentra lopen en op 27 Mei zullen deze extra treinen het verkeer van de bevolkingscentra naar de garni zoenen onderhouden. In verband met deze regeling zullen op 24, 25 en 26 Mei geen extra miiltaire treinen rijden. Weersverwachting tot heden avond: In de vroege ochtend plaat selijk nevel, later overdag licht tot half bewolkt. Droog weer. Langzaam naar Oost^liike rich ting ruimende wind. Enige ver dere stijging van temperatuur. Zon op 4.39 uur. Zon onder 20.35 uur. Maan op 5.08 uur. Maan onder 22.14 uur. JHR. MR. C. FEITH. een bekend figuur uit de sportwereld, is op 75-javige leeftijd te 's-Gravenhage overleden. 62-jarige leeftijd overleed te Hilversum Mr. J. C. Heijning, secretaris-generaal der Rijksverze- kerings-bank J^AAR men ons verzekerde ligt het in dc bedoeling volgende week Woensdag de sigaren van ge middelde prijsklasse vrij te geven voor bonloze verkoop. Als het waar is, juicht heel het mannendom. FRANSE RIJWIELEN VRIJ. Bij beschikking van de minister van economische zaken vallen de Franse importrijwielen niet meer onder de bepalingen van de rij- wieldistributiebeschikking 1942. Franse importrijwielen kunnen dus van 21 Mei a.s. af vrij worden ge kocht en verkocht.

de Stem | 1947 | | pagina 1