ren KAMAAL DOOR ZUID-BEVELAND rkster it meisje I j Ongefundeerde critiek van de ,Soir" in opspraak NSTANDS- [AMEN i Nieuwe hongerperiode in Duitsland KINGER Statuut West-Borneo ondertekend {ft ehuie£h! De beschuldiging Enkele feiten Douane vertraagt Troebelen in Spanje Een critieke periode DISTRIBUTIENIEUWTJES Het Palestijnse vraagstuk Britten staan voor een moeilijke taak Economische besprekingen vcorlgezet Warm vraagd SCHOONMAAK ..TERMINUS" GOES GEVRAAGD I i 18 jaar. DIXHOORN it 41. LOOSTERZANDE schriftelijke 4 ■aallessen) 119 Breda n wenscht Rika naar de maan ware „STER" or Rika bestaan CERUEM DERDE JAARGANG No. 768 Comm. v. Toezicht: a. f. j. AERNOUDTS; c. j". VAN HOOTEGEM; a. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 MEI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102. Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Van een speciale verslaggever HET BELGISCHE blad „Le Soir" heeft zich bezig ge houden met het kanaal door Zuid-Beveland en Leon de Nave een artikel daarover laten schrijven, dat sterk tendentieus is en hij nadere beschouwing kant noch wal raakt. Zonder blikken of blozen drukt het blad de beschuldiging af, dat er aan het herstel van deze drukke scheepvaartweg niets of zo goed als niets is gedaan! Alvorens een en ander recht te zetten zullen wij eerst de beschuldiging van het Brusselse blad afdrukken: ZOWEL te Wemeldinge als te Hans weert zijn de drie toegangsslui- zen tot bet kanaal zeer ernstig be schadigd. Het is dringend noodzake lijk, dat op beide plaatsen de kleine en de tweede sluis worden hersteld, alvorens met de restauratie van de grote sluis wordt begonnen. Als Ne derland het hiertoe nodige materiaal niet zo snel kan krijgen, als het dit wenst, zal België zeker niet aarzelen, het hieraan te helpen. De tot nu toe verrichte werkzaamheden zijn onvol doende. Elke week, soms twee maal per week, ontstaan hierdoor vertra gingen van een, twee en zelfs drie uur Dan mist men het gunstige getij en aldus verspeelt men een dag. Het schutten in beide richtingen duurt thans ongeveer drie uur, waarbij nog de controle door de Nederlandse dou ane komt Ook over deze controle is men hier niet goed te spreken. Te Hans weert is de grote sluis de enige, welke functionneert en zij is abso luut onvoldoende voor het verkeer. Het wegvloeien van het water wordt ook belemmerd door het feit dat het water van de omliggende polders in het kanaal stroomt en dit is zeer veel in regentijd''. De Nave verzekert, ,,dat hij langs het kanaal nergens ploegen geschool de arbeiders aan het werfc heeft ge zien. Hier en daar vindt men een man» van de Waterstaat, die in een maga zijn werkt of materiaal opruimt. Al les is verlaten en verwaarloosd. Al leen bij de spoorweg over het kanaal bij Vlake was zijn indruk beter. Hier zijn nieuwe metalen stutten op pas gemetselde stenen en betonnen fun damenten geplaatst. Maar de stukken van de ingestorte brug liggen in het kapaal en belemmeren er nog steeds het verkeer. Alleen één doorgang aan de oostelijke oever is vrij gemaakt, maar hier kan slechts één schip te gelijk door. En dan wordt ook hier het verkeer nog onderbroken, wan neer een trein over de brug moet. een schut-capaciteit van 60 tot 70 procent men gemakkelijk een ver keer van 40 proc. kan verwerken. Feit is dan ook, dat de grote slui zen soms nog niet half vol liggen, wanneer er geschut wordt en dat men 's nachts meestal helemaal niets te doen heeft te Wemeldinge en Hansweert. TTertragingen ontstaan voor som- mige schepen alleen door het douane-onderzoek, dat in enkele gevallen wanneer de kommiezen ■vermoedens hebben urenlang kan duren, doch dat is iets, wat Water staat ook niet verhelpen kan. Het verhaal over het vele water in het kanaal is belachelijk. Er loost slechts één gemaal op het kanaal en het doet dit alleen, wanneer Waterstaat daar verlof voor geeft. Een sprookje is eveneens dat de schepen niet onder de spoorbrug bij Vlake door mogen, wanneer een trein over de brug moet. Dit is al leen het geval wanneer de bascule- brug open gemaakt moet worden, voor een bijzonder hoog op het wa ter liggend schip, wat zelden voor komt. Tientallen stukken van de in gestorte brugdeleu zijn reeds opgevist en jl. Zaterdag ging er nog een moot van 150 ton Hf AAR de schrijver het er zo dik oplegt, kan men feitelijk vol staan met zijn schouders eens op te halen, daar het toch duidelijk is, dat de Belgische legering niet Werkeloos zulk een plichtverzuim had aangezien. Toch willen we even op de critiek ingaan, om nie mand de kans te geven te denken aan het spreekwoord, wie zwijgt, stem toe. De Duitsers lieten eind October 1944, ook ten opzichte van het ka naal door Z.-Beveland, een ruine achter. Vernielde sluizen te Hans weert en Wemeldinge, uit elkaar geslagen bedieningsmachinerieën, gedynamiteerde kade-muren; de enorme bruggen te Vlake lagen in het water evenals de Postbrug tus sen Kapelle en Ierseke. Op 31 October was Z.-Beveland bevrijd en nog geen twee maan den later had de Rijkswaterstaat die volgens le Soir niets of vrij wel niets deed, de ravage weer in zover hersteld, dat het scheepvaart verkeer met België weer mogelijk Was. van stagnatie is nadien nimmer meer sprake ge weest, dan in deze winter, toen ijsgang de vaart stil legde. Stagnatie was en is daarom niet niogelijk omdat zowel te Wemel dinge als te Hansweert, de grote sluizen, een veel ruimere capaci teit hebben dan de twee kleinere, die nog niet in gebruik zijn en de scheepvaart op het kanaal nog niet de helft heeft bereikt van haar vooroorlogse capaciteit. Terwijl in de goede jaren soms 100.000 sche pen de sluizencomplexen moesten passeren, waren dit er in 1946 iets 17 000 dan 39 000 6" in 1945 slechts Veel wiskundige bekwaamheid is niet nodig om te berekenen, dat bij AfOLGENS de president van de Baskische regering in balling schap, de Agruirra, is de thans be ëindigde staking in het Baskische gebied van Noord-Spanje een voor bode van demonstraties op groter schaal, die in samenwerking met de meeste andere bevolkingsgroepen in Spanje worden georganiseerd. uit. Eer we 'n maand verder zijn is het water daar weer schoon; daar zullen de twee reusachtige ookken van de Spoorwegen en de Schelde wel voor zorgen. Met ongeveer -10 geschoolde krach ten wordt regelmatig gewerkt aan het herstel der kademuren. De strenge winter heeft zeer stagne rend gewerkt. De berekening is nu dat over enkele maanden de klei nere sluizen te Wemeldinge en Hansweert gereed zijn voor het ge bruik.... als de machinerieën ten minste tijdig worden afgeleverd. pas dan komt »de critieke perio- de voor de scheepvaart, want de kade-muren der grote sluizen moeten dan een grote beurt heb ben, zodat ze tijdelijk uitvallen. Wanneer het zover is, zal er dag en nacht door het sluispersoneel moeten geschut worden om de schepen te verwerken. Tot zolang echter gaat het wa terverkeer van Holland naar Bel gië en omgekeerd op rolletjes, alle sombere bezorgdheid van le Soir ten spijt. IAEZER DAGEN landde op het vliegveld te Lissabon een toe stel van de K.L.M. met aan boord 17.000 tulpen. De tulpen dienden ter versiering van het altaar in het heiligdom van O. L. Vrouw van Fa- tima en waren een geschenk van de Nederlandse regering en van verscheidene katholieke verenigin gen. Ook waren er enkele dozen strooibloemen bijgevoegd, die tij dens de plechtigheden in Fatima op 13 Mei door een Portugees vlieg tuig boven het genadeoord zullen worden uitgeworpen. deze week een ei. In de bonnenlijst, die Woensdag a.s. wordt bekendgemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opge nomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. In het Hampden Park te Glasgow is de voetbalwedstrijd gespeeld, Engeland-Rest van Europa (6—1). Nordahl, 2de van links, tussen Burgesse en Macauiey, wist 't enige doelpunt voor Rest van Europa te scoren. De Engelse keeper Swift, is „terneergeslagen", terwijl de scheidsrechter de bal naar het midden verwijst. Maar een glorieuze toekomst TLTAANDAGOCHTEND is te Pontianak het statuut voor West-Bor- nco officieel ondertekend door de Commissarissen-generaal, prof. W. Schermerhorn en Max van Poll, de Luitenant-G. G. Dr. H. j. van Mook. Zijne Hoogheid de Sultan van Pontianak, Hamid II, en vijf leden van de West-Borneo-raad. De ondertekening droeg een feestelijk karakter. Er werd het woord gevoerd door Prof. Schermerhorn, Dr. van Mook en Sultan Hamid II. In zijn rede zeide deze laatste o.m.: „Wij verlangen van de Repu bliek, dat zij onze rechten erkent. Het is zeer te betreuren, dat een van de partijen, die Linggadjati tekenden, zich niet aan de overeen komst houdt, ofschoon wij in de buitengewesten alle moeite doen om mede te werken in de richting die Linggadjati aangeeft". De sultan besloot zijn toespraak met de woorden: „De West-Borneo-raad zal in getrouwheid aan de Koningin, Land en Volk leiden naar een glo rieuze toekomst". De plechtigheid, die door vele belangstellenden, zo wel in als buiten het gebouw werd bijgewoond, eindigde met het Wilhelmus en het Indonesia Raja. Het Nederlandse gezelschap is daarna per vliegtuig naar Batavia vertrokken. TN DE politieke commissie der V. N. heeft heden de Syrische af gevaardigde, Faris Al Choury, ver klaard de commissie van onderzoek inzake het Palestijnse probleem slechts te zullen steunen, indien de ze zich laten leiden door het stand punt van onmiddellijke onafhan kelijkheid voor Palestina. De Poolse afgevaardigde pleitte voor voortzetting van de Joodse immigratie in Palestina en deed 'n beroep op Engeland om alle dood straf len, welke over Joodse verzets lieden zijn uitgesproken, op te schorten. Vervolgens sprak 't hoofd van het Joodse bureau Nosje Sjer- tok. die in antwoord op vragen van 00000<X><>000<>000<XX>0000<>000<>C>000000oooooooooooo^oooooooooooooooooooco broodgebrek zou kunnen vermin deren. Hy heeft hoogstens de Duitse hoeren, die ook in het gezicht van de hongersnood blijven weigeren aan hun leveringsplichten te vol doen, kunnen waarschuwen, dat er ook nog een bezetting is, die desnoods zal kunnen optreden. Men vrees, dat de protest-demon straties, die vanuit Hamburg zijn overgegaan naar het Ruhrgebied ditmaal van heel wat ernstiger aard kunnen worden dan die van Maart jl. Kolenproductie daalt. TN DUITSLAND dreigt 'n nieu we crisis in de voedselvoor ziening van verschillende steden in de Britse zone. Tweeduizend employé's van de gemeente YVup- pertal hebben verklaard, dat zij van heden af geen geregelde voor ziening met water, gas en electri- citeit meer knnnen waarborgen, daar ongeveer dertig proeent der employé's ziek is door gebrek aan voedsel. De rantsoenen, die in de laatste week te Wuppertal werden uitge reikt, hadden slechts een waarde van 65 calorieën per dag. Ook de sociaal-democratische meerderheid van de gemeenteraad van Wupper tal heeft gedreigd haar functie neer te leggen, indien de voedselpositie niet verbetert. De ontevredenheid strekt zich over vrijwel het gehele Ruhrgebied uit. De leiders van alle vakverenigingen in Düsseldorf heb ben heden de Britse bezettings autoriteiten doen weten, dat zij hun functie zullen neerleggen, indien niet binnen tien dagen een defeni- tieve waarborg ten aanzien van de voedselvoorziening wordt gegeven, en dat zij zich niet verantwoorde lijk stellen voor de gevolgen van dien. De Britse bezettingsautoriteiten staan voor een moeilijke taak, Lord Pakenham, de verantwoordelijke minister voor de Britse zone, heeft gisteren te Düsseldorf drie uur lang geconfereerd met Hans Lübke, mi nister van voedselvoorziening voor Noord-Rijnland en Westfalen. Na de conferentie heeft Lord Paken ham zich onmiddellijk naar Londen begeven. Hoe erg de nood dringt blijkt ook uit het feit, dat Gene raal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire Gouverneur in Duitsland en generaal Sir Brian Robertson, de plaatsvervangende militaire commandant voor de Britse zone, tesamen een telegram over de voed selsituatie in Duitsland naar Was hington hebben gezonden. Geen oplossing in zicht. Tnmiddels ziet het er niet naar uit, dat voor deze nieuwe crisis spoe dig een oplossing zal kunnen ge vonden worden. Het is trouwens feitelijk onjuist te spreken over 'n nieuwe crisis, daar de laatste in zinkingen een onderdeel zijn van de slepende crisis, waarvan het ein de niet te voorzien is voor de oogst van dit jaar Is binnengehaald. Ge neraal Lucius Clay heeft bij zijn laatste mededelingen over de toe stand generlei hoop kunnen wek- ^ea,. dat een verhoogde import het TTan meer betekenis dan de be- richten over de protesten zijn evenwel de kolencijfers, die in Es sen werden bekend gemaakt en waaruit blijkt, dat de productie in dalende lijn gaat en men er en kele dagen geleden weer was afge daald tot het peil van Januari. Dit geeft zelfs de Duitse pers reden tot zeer somber gestemde beschouwin gen, die het best gekenschetst wor den door het volgende citaat uit het leidende liberaal-democratische blad „Der Morgen". Dit blad schrijft: „Nog hebben wij innerlijk de schrik van de afgelopen winter niet overwonnen, of het spook van de volgende winter werpt reeds zijn schaduwen vooruit." En verder „Jammer genoeg wordt vaak de in druk gewekt, alsof zowel bij de re gering als bij het volk de neiging bestaal de handen in de schoot te leggen en alle hulp van buiten te verwachten in plaats van te tonen, dat wij de wil hebben ons uit de afgrond van een moede hopeloos heid op te werken", r rt- verschillende gedelegeerden ver klaarde, dat het Joodse bureau door ongeveer twee millioen zionisten over de gehele wereld is gekozen, een werktuig is tot opbouw van 'n natie en een instituut ten behoeve van de ?n: mi gratie. "^AAR het Franse persbureau A.F.P. bericht, zijn de Ne derlands-Republikeinse bespre kingen tussen dr. Gani, minis ter van Economische Zaken en mr. J. E. van Hoogstraten, di recteur van het Nederlands- Indische Departement van Eco nomische Zaken, hedenmiddag voortgezet. Dr. Gani verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van A. F.P. dat in de loop van de avond een republikeins com muniqué, als antwoord op het Nederlandse communiqué van gisteren, zou worden gepubli ceerd. SMOKKELHANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN fPE ENSCHEDE is een uitgebreide smokkelhandel ontdekt in ver dovende middelen. Het centrum van deze smokkelbende schijnt Keulen te zijn. van waaruit de verdovende middelen naar Nederland en andere landen werden gesmokkeld. Het betreft hier voornamelijk morphine en cocaine, waarvan in Keulen voor een waarde van meer dan 'n half millioen mark in beslag is ge nomen. De politie acht het niet uit gesloten, dat dit complot ook in Nederland uitgebreide vertakkin gen heeft. Weersverwachting tot heden avond: Aanhoudend warm voorjaars weer. In de vroege ochtend hier en daar nevel of mist. Overdag tijdelijk zonneschijn, doch vooral in de namiddag en avond weer vrij veel bewol king met enkele verspreide buien en kans op onweer Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Zon onder 20.22 uur. Maan onder 11.24 uur. Zon op 4.51 uur. Maan op 2.44 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1