li Jhr. Mr. de Geer verdedigt zich PROF. ROMME CONSTATEERT: V De procureur=fiscaal eiste: een jaar voorwaardelijk De gekke Hess Economische voorstellen in Indonesië verworpen Vmtnisteüdfi verschipelsn ia ladeüssië derde jaargang Classificatie Voordelen en bezwaren van samen werking met de P. v. d. A. No. 767 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. iVAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25, p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 12 MEI 1947 UITGAVE; STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws-redacteur: W GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel 102. Bij bureau Oostburg, Nieuw- straat 22, tel. 35; ZeeuwseEilanden Bureau Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF ZATERDAGMORGEN is te Amsterdam de behandeling van de zaak tegen Jhr. de Geer voortgezet. Evenals de dag te voren was ook de belangstelling vooï deze zaak uitermate groot. De grijze beklaag de was het niet aan te zien, dat hij een dag achter de rug had, die voor hem wel bijzonder emotioneel moet zijn geweest. „Een eigengereide kerel" TAE PRESIDENT begon de zitting met het voorlezen van een aan tal schriftelijke verklaringen van mensen, die het er allen over eens waren, dat de terugkeer van Jhr. de Geer een slechte indruk had gemaakt, zowel in Nederland zelf als in het buitenland. Tenslotte las hij een schrijven voor, dat eerst die morgen bij de advocaat-fiscaal was binnengekomen. In deze brief schreef een oud-illegaal strijdster, dat Jhr. de Geer tijdens zijn ver blijf in Berlijn in verbinding had gestaan met Hitler. Himmler en Bormann en bij deze gelegenheid inlichtingen met opgave van na men had verstrekt over de illega liteit. De getuige Posthuma. die hierover door de president naai zij n menig gevraagd wordt, ant woordt. dat een dergelijk contact met Hitler c.s. uitgesloten was. Jhr. de Geer zelf zeide: „Toen ik U dit schrijven hoorde voorlezen, kon ik voor het eerst tijdens dit proces lachen. De vrolijke noot ontbreekt niet". Vervolgens behandelde de presi dent de levensloop van verdachte en stelde hem enkele vragen over zijn politieke opvattingen. De ant woorden van beklaagde zijn een beetje onwillig, vooral wanneer de president hem vraagt, of hij zijn terugkeer naar Nederland onder de gegeven omstandigheden gepast vond. De president zet echter dooi en ten' laatste antwoordt Jhr. de Geer: „Ik vond het niet ongepast". Op de vraag van de president: „Moest U niet in het Nederlandse gelid staan?" antwoordde verdach te: „Wij moesten allen in het gelid staan. Maar dat impliceert niet, dat men tegen eigen overtuiging moet handelen en het standpunt van de regering moet volgen." Dit wordt de president wel een beetje te bar en enigszins geprikkeld antwoordt hij: „Nu begrijp ik waarom men u een eigengereide kerel noemt". „Schoftenregeringen". dan 3 uren in beslag nam. Hij be schouwde hierin de houding van Jhr. de Geer in verband met het defensiebeleid in 1940, besprak de staat van defensie van Nederland in de Meidagen van 1940 en con cludeerde, dat de geruchten, als zou de defensie te wensen over heb ben gelaten als gevolg van de slappe instelling van het Ministe rie de Geer, onjuist bleken te zijn. Vervolgens ging hij over tot bespre king van de dagvaarding. „Jhr. de Geer was volkomen beheerst dooi de neutraliteitsgedachte", zeide hij. Volkomen het stuur kwijt. rpoen de oorlog kwam, raakte hij 19 volkomen het stuur kwijt". Sprekende over de radio-rede van Jhr. de Geer, waarin deze de amb tenaren aanraadde met de Duitsers samen te werken, zeide hij: „Erger dan wat gezegd werd, was hetgeen werd verzwegen, nl. de trouw aan onze bondgenoten en de onverzet telijke wil de strijd voort te zet ten". Over de compromis-vrede. die verdachte voorstond, verklaarde Mr. Bakhoven: „Ik geloof niet, dat Jhr. de Geer een eompromis-vrede nastreefde, die voor Nederland nadelig was". T>IJ het verdere verhoor van ver dachte behandelde de president de brochure van verdachte en zei de naar aanleiding van een be paalde passage: „In 1942 verscheen uw brochure met deze tendenz: in Frankrijk heerst Laval en de Euro pese landen stonden onder „schof tenregeringen". Wat heeft U hier op te zeggen?" Jhr. de Geer antwoordt: „In 1939 boden de koningin en de Belgische koning hun goede diensten aan voor overleg tussen zulke schoftenrege ringen on de geallieerden. Een der gelijk stap is altijd te verdedigen, wanneer men geleid wordt door de wens Europa van de ondergang te redden." Tn de namiddagzitting hield de procureur-fiscaal, Mr. W. P. Bakhoven, zijn requisitoir, dat meer Bestudering door het Staatkundig Centrum? IJ ET VRAAGSTUK van de classi ficatie werd in de Partijraads vergadering aan de orde gesteld door een motie, die op algehele af schaffing aandrong. Voorzitter An driessen zegde toe, dat P. B. en fractie de zaak ernstig zouden be kijken. Prof. Romme uitte als zijn mening, dat de redenen voor de classificatie aan kracht hebben in geboet. Hij zette echter een vraag teken achter het denkbeeld van algehele afschaffing. Het is een vraagstuk, zo verklaarde hij, dat de aandacht van het Centrum voor Staatkundige Vorming verdient. De regeringsopdracht, waarmede verdachte naar Indië moest ver trekken, noemde de procureur-fis caal een reële opdracht en hij was van oordeel, dat hij ontheffing had moeten vragen van zijn opdracht, toen hij het plan opvatte naar Ne derland te reizen en geen misbruik had mogen maken van de hem ver strekte visa. Hij geloofde echter niet, dat verdachte door het niet uitvoeren van de opdracht Neder land had benadeeld en de Duitsers bevoordeeld. Wel heeft zijn terug keer een slechte invloed gehad op de mentaliteit in Nederland. „Deze terugkeer", zo zeide hjj, „heeft op de slappe broeders een funeste invloed gehad". Het niet uitvoeren van de opdracht betitel de hij dan ook als „morele deser tie". Toch achtte hij opzet om het land te benadelen niet aanwezig, hetgeen hij iok uitstrekte tot de brochure van verdachte. (Vervolg op pag. 2) VERGOEDING OORLOGSSCHADE Instemming met het stand punt van P. B. en Kamerfractie A ANGENOMEN is door de Partij raadsvergadering der K.V.P. een motie, waarin grote voldoe ning wordt uitgesproken over het standpunt van P. B. en Kamerfrac- ie, zoals dat werd geformuleerd door Mr: Teulings in de bekende op verzoek van het P. B. belegde persconferentie. Inzonderheid geldt deze voldoening de verklaring, dat vervanging en herstel voorop die nen te staan en dat de betrokkenen naar de regelen van rechtvaardig heid en billijkheid dienen te wor den behandeld. Vooraf ging een korte discussie, waarbij de heer Koops aanvankelijk van mening was, dat de formule ring wat te slap klonk en dat er uitdrukkelijk diende te worden ge sproken van integrale schadever goeding. Er valt te praten over de bepaling van den aftrek voor de vervanging van oud door nieuw en over de tijdsduur, die men over 30 jaar kan uitstrijken. Hij erkende eerlijk, dat hët over leg van de Federatie van Oorlogs getroffenen met Minister Lieftinck was meegevallen. Doch helemaal gerust was hij nog niet. "yrOLGENS de „New Common wealth" komt de openbare me ning in Engeland wreer gunstiger tegenover de Sovjet-Unie te staan. Als het nu andersom ook maar zo is! 71/TESSERSCHMIDT, de Duitse luchtvaartdeskundige, heeft enkele onthullingen gedaan over de vlucht van Rudolff Hess Engeland in 1941. Hij verklaarde, dat Hess vliegtuigen wilde tes ten, hetgeen hij hem, gezien zijn hoge positie in de partij, niet durfde weigeren. Op 10 Mei 1941 had Hess wederom een vliegtuig nodig voor een wetenschappelijk onderzoek, dit wetenschappelijk onderzoek eindigde, zoals bekend in Engeland. De nazi's waren woedend en Messerschmidt moet 't ontgelden. „Hoe heb je iemand, die kennelijk gek is, een vliegtuig kun nen gcvnnl", heet Goering hem toe. „Ik kon toch moeilijk aanne men, dat een krankzinnige zulk een hoge positie in het Derde Rijk kan bekleden", antwoorddeMessersclimidt. Jammer, dat Messerschmidt niet eerst bij ons te rade is ge weest. Wij wisten dat toen reeds. XpEN officieel regerings-communi- communiqué geen sprake is van 'n qué heeft medegedeeld, dat de crisis in de huidige situatie, doch Nederlandse voorstellen betreffen- alleen van een mededeling, welke de de samenwerking op economisch beoogt de verschillende punten, gebied tussen de Nederlanders en waarover men het tot nu toe niet de Republikeinen na onderbande- eens kon worden, weer te geven, lingen, die verschillende weken in Tevens sprak hij de hoop uit. dat beslag namen, door de republiek oespVckingen toch nog zouden zijn verworpen. kunnen worden voortgezet. Vol- Volgens een later bericht van gens een nog later ontvangen be- Aneta echter zou Prof. Schermer- richt van Aneta zou een informeel horn in Pontianak aan een journa- overleg op bepaalde punten heden list verklaard hebben, dat in dit te Batavia zijn hervat. Oud-Minister de Geer voor zijn rechters. Politieke delinquenten naar Hieuw Guinea Eerste contingent vertrekt spoedig I^EN eerste groep van 130 politie ke delinquenten zal op of om streeks 24 Mei a.s. naar Nieuw- Guinea vertrekken om aldaar te werk te worden gesteld. Bij de eer ste oproep voor vrijwilligers had den zich 240 politieke delinquen ten aangemeld. Hun gezinnen blij ven hier. Deze eerste uitzending is als een proef te beschouwen, waar van het zal afhangen, of nog meer groepen zullen gaan. Zij hebben 'n verbinding aangegaan voor 2 jaren De ongeschoolde arbeidskrachten zullen f 150 en de geschoolde f 200 per maand verdienen. y RIJ WEL ALLE PUNTEN, in de Troonrede aangekondigd, ver- keren in een redelijke staat van voorbereiding, uitwer king of uitvoering. Minister Beel stelde dit vast in een interview met „De Stem van Nederland". Prof. Romme haalde dit op zijn beuvt met genoegen in de rede, welke hij Zaterdagmiddag voor de Partijraads vergadering der K.V.P. hield. TTij liet enkele voorname punten de revue passeren: INDONESISCH PROBLEEM. Sinds de bizondere Partijraadsver gadering op 29 Maart kan men als verheugende verschijnselen note ren: Stichting van een voorlopige staat West-Borneo; omzetting vvn de eenzijdige ordonnantieregeling, welke Oost-Indonesië in het leven riep. in een tweevoudige overeen komst Verontrustende verschijn selen zijn: Na anderhalve maand is nog niet geliquideerd het schan daal van de geinterneerden; in het Republikeinse gebied is nog niet ieder in het bezit van de vrijheids rechten; de Republiek verzet zich nog altijd tegen de terugkeer van Nederlanders naar hun plantages en bezittingen; Sjarifoedin ver klaarde, dat tussen de Nederlan ders en de T.R.I. onderhandeld moet worden over de Defensie, ter wijl Linggadjati de Defensie uit drukkelijk aan de Unie voorbe houdt. „Wij Nederlanders, wij volksver tegenwoordigers sluiten overeen komsten om tot de tenuitvoerleg ging te komen", zei Prof. Romme in dit verband veelbetekenend. REGELING MATERIELE OOR LOGSSCHADE. In de verklaring van Mr. Teulings op de persconfe rentie ligt het werkplan der fractie Zij wil ervoor waken, dat niet ge hele streken van ons land tot blij vende of langdurige declassering worden gebracht. VERMOGENSHEFFING INEENS Het urgentie-program noemt een algemene vermogensheffing nood zakelijk. Van de fractie is niet te verwachten, dat ze er zich princi pieel tegen zal verzetten. De fractie zal bij het beoordelen van het con crete ontwerp haar eigen maatsta ven aanleggen en in het oog hou den. of er gevaren van socialise rende aard in schuilen. SAMENWERKING MET P. v. d. A. Deze wordt bemoeilijkt, omdat zelfs ons bestaansrecht door onze partner wordt betwist. Nu de door braak grondig mislukt is. zou de P.v.d.A. er verstandig aan doen om deze strijdbijl voorlopig op te ber gen. Practisch kunnen we het met .haar een heel eind rukken, doch het jjrote verschil zit in het fun dament van staatkundige beginse len, welk verschil eerder een ten dens vertoont van vergroten dan van verkleinen. Weinig sportief is de overdadig partijpolitieke propaganda en de Reglementen goedgekeurd r\e Partijraadsvergadering der K.V.P. heeft een nieuw Al gemeen Reglement, een Regle ment op de Afdelingen en een Bizonder Reglement op de Jon gerenorganisatie behandeld en goedgekeurd. De Voorzitter der Reglementscommissie, Mr. Dr. de Gou heeft op vaardige en vlotte wijze de amendementen besproken, die gedeeltelijk wer den overgenomen, gedeeltelijk afgewezen. De maximum-leef tijd lidmaatschap van de Jon gerenorganisatie bleef regle mentair bepaald op 25 jaar, doch voor een periode van 5 jaar na het inwerking treden van het Reglement zal de maxi mum-leeftijd van 30 jaar gel den. TN het dorp Lith-Oyen bij Os zijn Zaterdagmiddag vier boerderijen en een woonhuis afgebrand, Verbreking van evenwicht JN ANTWOORD op een opmer king, uit de Partijraadsver gadering verklaarde Prof. Rom me, dat hij tegen de benoeming van de heer Neher tot Minister op zichzelf geen bezwaren had, maar hij achtte het ook onjuist, als de verbreking van het even wicht in de verdeling der por tefeuilles als "pn min of m^er blijvende toestand zou worden opgevat. grote terughoudendheid om ook wat waardering voor anderen te tonen. Overigens mag de samen werking niet onbevredigend wor den genoemd en voldeed ze aan de (niet al te hoog gespannen) ver wachtingen. rpenslotte zei Prof. Romme: Voor- zeker zou het beter zijn, als het Kabinet niet uitsluitend op de twee grootste partijen zou steunen. Dit is geen reden om het betrekkelijke goed van deze samenwerking te verguizen. Zware tijden betekenen relatief de zwaarste offers voor de econo misch zwakken. Dat in dergelijke tijden de regering steunt op de par tijen, waartoe de economisch zwak ken massaal behoren, is een goed, dat niet onderschat mag worden. Zou echter op een zeer gewichtig punt de toetsing van die samenwer king aan ons urgentie-program on gunstig uitvallen, dan zouden we die samenwerking niet langer in 's lands belang kunnen achten. Wij hopen intussen, dat het aan het Ka- binct-Beel gegeven moge zijn. om onder Gods zegen zijn taak te vol tooien. DUITSE OORLOGSMISDADIGERS NAAR ONS LAND Welkom, vreemde! ng V\7"EDEROM is een aantal Duitse oorlogsmisdadigers naar ons land overgebracht. Onder hen be vinden zich o.m. Richard Ficbig. die verantwoordelijk is voor het vernietigen van de haveninstalla ties te Rotterdam en Amstprdam, Feldwebel Joseph Gesing. die er van verdacht wordt een ambtenaar van de gemeente Raamsdonksveer te hebben doodgeschoten, Karl Em- de, di'e in Middelburg op een geal lieerd vlieger zou hebben gescho ten en d-rie voormalige bewakers van het concentratiekamp Vught. Alleen reeds in de maand April werden 28 oorlogsmisdadigers aan Nederland uitgeleverd.

de Stem | 1947 | | pagina 1