Terneuzei HOVEN? Critiek is goed llR Van de hek op do tak iar Sluis (BEDIENDE ffadio- v program Overleg met de autoriteiten een daad van wijs beleid Brabantia Catholica W™ Brabant binnenkomt over de Moerdijkbrug, ziet daar al spoedig even terzijde van de weg een Mariakapelleke, eenvoudig, maar toch ook met iets van speelse zwier. Zo is Brabant, heeft Brabantia Nostra met dit kapelleke willen beduiden: katholiek en blij van geest. Het wil rond uitkomen voor zijn geloofszin en zijn trouw aan Maria, Bra bants Hertogin, welke eigenschappen beproefd werden in de vernedering. Thans zal op He melvaartsdag aan de andere grote toegang tot de provincie, bij de Maasbrug te Grave, we derom zulk een merkteken van de Brabantse Mariadevotie onthuld worden. We weten het: uiterlijkheden op zichzelf betekenen niets, als ze niet kloppen met de innerlijke gezindheid. Doch het denkbeeld tot oprichting van deze heiligdommen is ontsproten aan de belofte van het Brabantse volk tot getuigenis van zijn markantste karaktertrek: het katholiek geloof. Dat is Nederlands De Avonturen van Suske en' WÏske DE ZWARTE DAME Katholieke Digest it zijn mond leg- Drenkelings de m toehoudende iere hand op de Drenkelings steu deszelfs longen ;een van l\et be- dzakelijk is, als het fondament, elijk is, moet de ;der uitstel ader- uit een groote uit den strotader van nu zouden veronderstellen, nog 't geluk had water te zijn op- a toepassing van zeker wel zal Maar: ..Wie doet een eerlijk man!" 3O00000O000030 TWEEDE BLAD No. 765 VRIJDAG 9 MEI 1947 Maar geest van critiek vergift De lucht zit vol critiek. Er zal Men kan bijv. over de Indische zelden zo gecritiseerd zijn als Politiek van ons huidig kabinet in onze dagen. Laat ons eerlijk denken, gel«k men wil (dat s bekennen: Er is volop reden tot een goedl recht in een democrat! critiek. Wij leven in een na-oor- Niet verbitteren sche staat), men kan haar ver heerlijken gelijk de organen van de „Party van de Arbeid" of haar vervloeken gelyk „Indië in nood", maar niemand heeft het recht om wanneer hij met dit ka binet van mening verschilt nu ook maar aan te nemen, dat het kabi net willens en wetens de dood graver is van het koninkrijk, slechts bezield door sinistere over wegingen van ei genbelang en be krompen inzicht. Wie het met de regering niet eens is heeft het volste recht van zijn mening blijk te geven door eerlijke cri tiek op de daarvoor aangewezen plaatsen, maar men blyve toch al tijd goede trouw veronderstellen. rjit nu is een der meest kwaad aardigste elementen van de geest van critiek, dat hij slechts kwade trouw veronderstelt en waar moet het heen met de sa menwerking tussen de mensen, tussen de partijen en tussen de volkeren als de kwade trouw raadgever is van onze wensen en verlangens, van onze gedachten en handelingen Het wordt tijd dat ook hier de puntjes 'ns op de i wordt gezet, opdat wij duidelijk leren inzien het verschil tussen critiek en geest van critiek, en de tegenstel lingen zich niet zó toesplitsen, dat ons volk uiteenvalt in allerhande ofiti—fl ;en' ?an worat Z1J een zeer des- groepen en bewegingen die ieder tructief wapen in de samenleving, voor zich hun eigen weg gaan en iPENBAAR LYCEUM^'Zout is goed en nuttig, maar geest zich niets gelegen laten liggen aan van zout is vergif en zo staat het de anderen. tenslotte ook met critiek en geest Op politiek terrein is dit ge- van critiek. vaar geenszins denkbeeldig, maar de oorzaak ligt hier al te vaak in IJ*ei wijl de critiek in de samen- een verkeerde geestesinstelling, leving de functie vervult van die eerlijke critiek verwart met het zout bij de bereiding der spij zen de functie vervult van be- derf te weren en smaak te geven is geest van critiek een nood lottige mentaliteit die mensen te- ger> mensen, groepen tegen groe pen en partijen tegen partijen op- 5 en zo de ware gemeenschaps gedachte (immers gebouwd op onderling begrip en samenwer- :ing) ondermijnt en tenslotte ver- jnielt. logse periode, waarin de sociale echtvaardigheid meer leuze dan erkelijkheid is. Naast uitingen 'an grove weelde, constateren wij oeiende proletarisering. Dat Snoet kwaad bloed zetten en het Zet ook kwaad bloed. Hier is re- tien tot critiek en hier is critiek Op haar plaats. Want critiek is goed, waar "ij opbouwend van 3fcarakter is. Cri tiek moet immers vbeogen mistoe standen uit de weg te ruimen en wegen te wijzen voor betere [verhoudingen. En hier heeft ieder [van ons een taak, want wij leven pin een democratisch land, waar niet alleen de minister of de pro cessor, maar ook de eenvoudig- ;te werker recht van spreken en |dus ook recht van critiek heeft. ant critiek is een vorm van spreken en als zij goed is, lang iet de slechtste vorm. Wij heb ben in de jaren der Duitse onder drukking ondervonden, wat het deel is van een volk, dat recht op critiek mist. Wie zal dan de noden £Van het volk peilen; wie zal dan komen achter zijn rechtvaardige eisen en verlangens I Maar zodra de critiek ontaard, en haar opbouwend karakter uit Lhet oog wordt verloren en men üe examen op Maandag ^critiek gaat zoeken of om anderen uur; onaangenaam te zijn of om de leigen partij victoria te doen kraai- Juli, aanvang telkens.en, dan wordt zij een zeer des- 237-0 DO00000000000O IN. SE van 14—16 uur van 1416 uur, tot EXAMEN Uilkskunde, Gescliie- rlands. Rekenen. GOES voor een- :au van dit blad, ÏROTE BEURS 8 karaats en 14 g! S-MONOGRAM- araats goud, met ram. iet Synthetische- .1 prachtige sor- JRS ERK, Theelepeltjes per Suikerschspjes, ïonbonschaaltjes, f jes, Cig etten- Bor.bonnières, ers. BriefoDeners tingen. Zilveren lichte en zware WAT WILS. langers. Broches en Damesrüigen iet kleurstenen!! GOUD, ZILVER N ATELIER net R DE fGERICHT Geest van critiek is daar. waar het er niet om gaat goede inzich ten uit te dragen en de gemeen schap te dienen, maar slechts ei gen belang te protegeren en de Vaak rechtvaardige zaak van an deren af te breken. Is zo be schouwt niet veel critiek die nu wordt uitgedragen, niet geest van critiek, het gevaarlijke vergif, dat s de saamhorigheid niet dient, maar de mens maakt tot een wolf voor !i Zijn medemens Hoeveel goede bedoelingen, hoe veel goede voornemens worden j thans niet getorpedeerd door de geest van critiek. Minister-zijn was nooit een dankbare taak, maar wat wordt het voor de be trokkene, wanneer zijn daden al tijd maar weer verkeerd worden uitgelegd door politiek-anders- denkenden, wier critiek vergif is, omdat zij niet beoogt op te bou wen, niaar een partij te treffen, wier inzichten niet worden ge deeld geest van critiek, waardoor men de tegenstander nooit vermag te winnen, maar slechts te verbit teren T)E Najaarsbeurs te Utrecht zal worden gehouden van 9 t.m. 18 Sept. en dus niet, zoals aange kondigd van 17-26 Sept. Pater Leonard Buyss C.S.S. R., uit Middelharnis, die tot generaal gekozen werd van de Congregatie der Redemp toristen. ZATERDAG 10 MEI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 gr., 8 nieuws, 8.15 gr., 10 morgen wijding, 10.35 gr., 11 uitz. v. d. arb. 11.45 fam.ber. 12.35 Jan Corduwe- ner, 13 v. d. Ned. strijdkr., 13.50 accordeonork., 15.55 ork., 16.40 Ned. lied, 16.55 Ramblers, 18 nieuws, 18.15 gr., 18.30 Ned. strijdkr., 19 kl. vrouwenkoor, 19.30 rijpere jeugd, 20 nieuws, 20.20 orgelconc., 20.45 hoorspel, 21.15 En nu O.K.; 22.45 gr., 23 nieuws, 23.30 nachtvoorst. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7.30 gymn., 7.45 Maria ter ere, 8 nieuws 8.15 Pluk de dag, 9 uit onze mu- ziekkalender, 9.05 conc., 9.50 gr., 10 Klein, klein kleutertje, 10.15 gr., 11 Zonnebl., 11.45 gr., 12 Angelus, 12.03 gr., 12.30 conc.. 12.55 zonne wijzer, 13 nieuws, 13.15 conc., 14 gr., 15 jongeren, 15.15 jonge kunste naars stellen zich voor, 16 gr., 16.30 schoonheid van het Greg., 17 Wig wam, 18 gr., 19 nieuws, 19.20 ork. zonder naam, 20 nieuws 20.05 gew. man, 20.13 luchtbaken, 21 En giste ren was het Vrijdag. 21.20 muz. tombola, 22.45 avondgebed, 23 nieuws, 23.20 gr. taRABANT karakteriseert zich door een toenemende bevolking en een tekort aan industriële wer kers. Zo ziet het er naar uit als men naast de bevolkingscijfers de feiten plaatst, waarmee de in dustrie te maken heeft. In ons vorige artikeltje vestigden wij daar reeds de aandacht op en wij somden enige factoren op, die geheel of ten dele daarbij een rol spelen. Daarmee was uiteraard lang niet alles over het onderwerp gezegd, want een bekend feit is bv. dat na de oorlog heel wat minder vrouwelijke arbeidskrachten be schikbaar blijken te zijn dan er voor. Als men daaruit zou conclu deren, dat de meisjes thuis blijven, zou men intussen nog al onbezon nen te werk gaan want veeleer schijnt de conclusie gewettigd, dat een veel groter deel van de maat schappij voor de vrouw toeganke lijk is geworden, waardoor zich 'n beroepsspreiding heeft voorgedaan, die ten nadele werkt van de in dustrie. Met dat al is daarmee het verschijnsel zeker niet geheel ver klaard, zo min het verklaarbaar lijkt, dat gedurende het gehele vo rige jaar nog mannelijke werkzoe kenden op de arbeidsbureaux ston den ingeschreven of bi> de D.U.W. werkzaam waren Was daarbij sprake van bijzondere gevallen, van onvolwaardigen, zelfs van een door de oorlogsomstandigheden toen nog meer dan nu geldend in dustrieel onvermogen om alle be schikbare arbeidskrachten op te eisen? Wij weten het niet, maar ook met deze feiten voor ogen lijkt 't verstandig enige voorzichtigheid te betrachten als het er om gaat in Brabant een dorado te zien voor onbeperkte industrievestiging. Het ziet er naar uit, dat nauw contact met de leidinggevende autoriteiten onmisbaar is. En niet alleen t.a.v. de beschikbare arbeidskrachten. Jn ons eerste artikeltje over dit onderwerp gewaagden wij van de vrees, die hier en daar gekoes terd wordt, dat vestiging van in dustrieën kris kras in het Brabant se land steeds meer de landbouw in moeilijkheden zou kunnen brengen doordat zij onophoudelijk arbeids- Slechts zuur anti-papisme kan hierin een uit daging zien. De breed-denkende andersgezinde zal het in Brabant waarderen, dat het zijn in nerlijke overtuiging zo ronduit belijdt. JJE DUITSERS, die zo lang de Franse havens beheersten, hebben bij hun aftocht daarin allerlei hinderlijks en gevaar lijks laten zinken. Het wordt een opruimarbeid van jaren. Zo liggen er op de bodem van Duin- kerkens haven vier grote mijnen. Eerst zijn Franse duikers afgedaald, om dat gevaarlijke tuig op te ruimen. Ze slaagden niet Toen zijn er Engelsen ter hulp geroepen. Ook dat werd een mislukking. Thans heeft men een beroep gedaan op Nederlanders en Belgen, die met behulp van Franse arbeiders aan de slag zijn gegaan. Ook in andere Franse havens hebben Nederlanders de leiding bij dit werk. In deze dingen is ons kleine volk nog steeds groot i Graveurs PR. 51, GOES /^Nu be fin /h toe8^ Ce twjfelenf 7k u/C ze wel Mn houden.- Hier zijn we aangeland op het gebied van de suggestieve wer king der reclame. De agent zegt, er 'ets krom is (met name M m m m m m m m m krachten er aan zal onttrekken, terwijl er reeds nu tekorten - pe riodiek - gesignaleerd worden. Nu het onderwerp meer en meer ge meengoed begint te worden en er in grotere en kleinere kringen, in openbare gelegenheden en aan de huiselijke haard over gesproken wordt, nu herinnert men zich ech ter ook hoe de toestanden vroeger waren. Reeds bejaarde landbou wers herinneren zich uit lang ver vlogen jaren hoe uit bepaalde dor pen grote groepen arbeiders, dik wijls met hun vrouwen, periodiek verre reizen ondernamen om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Zij trokken er op uit als polderwer kers in geheel Nederland, zij reis den naar Duitsland, België en ver der om daar bv. als boerenknecht of als wegenbouwers werkzaam te zijn. Zij herinneren zich daarmee, dat de landbouw sinds heuglijke tijden niet in staat was overal ar beid en een bestaan te verschaffen aan een complete dorpsgemeen schap, zodat men zou kunnen zeg gen, dat er geen al te grote vrees behoeft te bestaan voor vestiging van nieuwe bestaansbronnen. Zij, die reeds lang voor de oorlog naar de vreemde trokken en in de pe riode van laagconjunctuur mee het leger der werklozen vormden, zul len er thans het eerst van profi teren. Profiteren er reeds nu van, getuige het feit, dat niet zelden ar beiders van het land zich aan de fabrieken melden om opgenomen te worden in het heir der indus triële werkers. TTiteraard kan dit alles geen vrij- brief betekenen voor de vestiging van industrieën in willekeurige do len van onze provincie. Het viel reeds af te leiden uit het overzicht omtrent de bevolkingsloop .hetwelk wij eergisteren publiceerden. Als vestigingplaats vindt in gebieden, waar de bevolking ternauwernood toeneemt, is het wel duidelijk, dat daarmee geen schitterende resulta ten bereikt kunnen worden, noch voor de ter plaatse reeds bestaan de arbeidsbronnen en zo leidt ook deze overweging tot de conclusie, dat - zo Brabant gunstige perspec tieven biedt voor industrievestiging uitkijken de boodschap is en over ijling slechts schade kan opleveren. 7H. de Paus heeft in particulier, audiëntie ontvangen Joseph Glisenti, die namens de redacteur van de Catholic Digest pater Paul Bussard de H. Vader twee inge bonden Engelse jaargangen en na mens de directeur Versluys, een Nederlandse en jen Franse jaar - gang van z'n maandblad overhan digde. De Cath. Digest. 10 j. geleden te St. Paul (V.S.) opgericht, telt thans ongeveer 2 millloen lezers en kan waarlijk een uitstekend tijd- schrijft van het internationale ka tholieke leven genoemd worden. Sinds kort na de bevrijding ver schijnen er Franse en Nederlandse uitgaven, terwijl sinds anderhalf jaar een Ierse uitgave te Dublin met Amerikaans lettermateriaal ge drukt wordt. Een uitgave, waar - voor ook in Engeland grote belang stelling is. Binnenkort zal te Rome de Catholic Digest in het Italiaans verschijnen. Uitgaven in het Duits, Spaans, Portugees en Tsjechisch worden voorbereid. door W. van der Steen de lantaarnpaal). Maar de me nigte en met name Suske, Wiske en Lambik beweren recht tegen de feiten in, dat de paal recht is. En inplaats van dat me die agent nou de hele bende arresteert en op z'n eigen waarneming afgaat be gint hij met te twijfelen aan z'n eigen waarnemingsvermogen en te overwegen of hij 't mischien niet mis heeft. Die agent is een kudde-dier, een man die bij ge brek aan onpersonalistisch den ken zijn baantje dient te ver liezen.

de Stem | 1947 | | pagina 1