Toch nog - ATTLEE valt CHURCHILL aan „De slechtste minister van financiën dezer eeuw" 134 veesmokkelaars in arrest Op groren schotel NA MOSCOU Minder zacht mrzipir Eisch: 5 jaar gevangenisstraf oooooooooooooooooooooo- oooooooooooooooooooooo Spaak IN 'T KORT Geen feestgave DERDE JAARGANG No. 754 Comffi V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGBNHORST; Mr. Dr A. J J 5} MES: Mr. H. B. B. DE RECHTER i'erschljnt ellien werkdag - Abonnementsprijs: oil vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per oost f 4.25; p week (bi) ntet-postbestell.) 0.26; -josse nummers 6 cent Postrekening 273.041 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 APRIL 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur:, J A. H M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H A 1RUNA, Aigem. Zeeuwsch-iedacteur: W GROFFEN VUsslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau .Tuist, Dubbels Poort 7. tel 102, Bijbureau Oostburg Nieuw- straat 23, tel 85; Zeeuwsche Elfanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF te Londen en QNS LAND wordt naar den afgrond ge dreven en ons imperium ver snipperd en verkwist", ver klaarde Chur chill vorige week op een ver gadering van conservatieven hij viel op hefitge wijze Labour aan. Maar Labour is den „grimmigen oorlogsleider" het antwoord niet schuldig gebleven en tijdens het gister te Saint Andrews gehouden congres van de Scliotsche vakvereenigingen heeft Attlee den I bal teruggekaatst. De slag kwam aan! Vyie is Churchill? zich af. En hij vroeg Attlee antwoordde: Churchill is de slechtste minister van financiën van dez§ eeuw. Want in 1925, toen hij op advies van de Bank of Engeland den gouden stan daard weer invoerde, heeft hij een crisis in de'Steenkoolindustrie ver» oorzaakl. Waaraan Engeland nog lijdt!'. Natuurlijk was Attlee bereid aan te nemen, dat Churchill deze fo.ut indertijd uitonwetendheid heeft gemaak, maar ,.lk acht het niet 'aan twijfel onderhevig, dat een deel van de huidige moeilijk heden een gevolg is van de toen gemaakte vergissing". Churchill's redevoering voor de Londensche conservatieven noemde Attlee nadrukkelijk géén politiek betoog, maar een „onverantwoorde lijke scheldpartij". Attlee vervolg de: „Heeft Churchill gelaakt, dat „Labour leeft bij de gratie van de V. S., dat hij dan ook wete dollars te hebben noodig gehad, wanneer hij opnieuw aan de regeering was gekomen". „Wat wil Churchill eigen lijk, wat hebben de conservatieven t TOE VEEL veesmokkelaars zijn er op het oogenblik achter slot en grendel? In het ressort van den Officier van Justitie te Breda 134! Dit zijn de meer „zware gevallen". Daar naast zijn er immers nog ande re lieden aangehouden, die wel bij den veesmokkel betrokken waren, doeh die geen groote rol daarbij hebben gespeeld. Dit aantal was ongeveer 50. Deze. zijn op vrije voeten gesteld. Over het algemeen is het zóó, dat zoowel justitie als politie op het oogenblik tevreden zijn over den gang van zaken. Feit is immers, dat in den veesmok kel leelijk de klad is gekomen, door het energieke opsporings werk. De angst- bij de heer en- smokkelaars zit er danig in en het vee dat nog bij nacht en ontij over de grens gebracht wordt, is volgens de politie niet meer van groote beteekenis. Hoe gering de liefhebberij op het oogenblik is om vee over de meet te brengen, toonen de bedragen aan waarmee de z.g.n. geleiders gelokt worden. Deze bedragen zijn reeds opgeloópen tot f 100 per koe, hetgeen wel sterk illustreert hoe gering het aanbod van geleiders is~ Belangrijk is, dat onder de ge arresteerde veesmokkelaars er ook een geldschieter is. Het is een Rotterdammer, die als man achter de schermen zwaar niet geld werkte om beesten te la ten opkoopen. Engeland te biedeh?" Attlee ant woordde: „Zij hebben geen plan en geen politiek óm de groote proble men van den tijd op te lossen en daarom nemen zij hun toevlucht tot scheldpartijen en trachten zij schuld voor alle misère in schoe nen van Labour te schuiven"» Attlee besloot: „Ik ben van mee ning, dat wij aan de na-oorlogsche moeilijkheden op voorbeeldige wij ze het hoofd bieden en dat^et land thans dezelfde kwaliteiten aan den dag legt als tijdens den oorlog". /"kNZE .KRANT is vandaag grauw van kleur en heeft last van zomersproeten. Kijk ons er niet leelijk op aan. We hebben het niet voor het uit zoeken. De Papierfabriek Van Gelder heeft ons het materiaal zóó thuis gestuurd voor dezen Zaterdag cn nog enkele Zater dagen meer. We hebben gere clameerd en hopen dat we ons menu zoo min mogelijk op de zen groven schotel behoeven op te dienen. De hoofdzaak is trouwens het menu. Het moge blijven smal'-n! Oud en nieuw in de eindelooze woestijn Een karavaan passeert op weg naar Bagdad de arbeiders die bezig zijn met de nieuwe olie leiding, welke de International Petrol Company dwars door de Iraansche woestijn legt. Weersverwachting tot heden- avond: Meest matige wind tusschen Zuidwest en West. Gedeeltelijk bewolkt. Overwegend droog. Iets lagere temperatuur. Zon onder 19.54 uur. Maan onder 1.47 uur. Zon op 5.22 uur. Maan op 8.5G uur. Zondag: Zon onder 19.56 'uur. Maan onder 2.40 uur. Zon op 5.20 uur. Maan op 10.10 uur. AMSTERDAMS bezettings-burge- gemcester Voute moest zich gisteren voor bet Amsterdamsche Bijzonder Gerechtshof verantwoor den. Hem was o.a. ten laste gelegd, dat hij ziek door Seyss-Inquart tot burgemeester had laten benoemen, dat dhr. Voute krachtig ontkende, maar de documenten wezen uit, dat hij, nadat hem het burgemeester schap van den Gaah was aangebo den, om Amsterdam had gevraagd. Achtte u zich voor dat ambt be kwaam genoeg?" vroeg de presi dent, prof. van Hamel en mr. Vou te antwoordde: „Neen. Maar ik wil de destad zoo mogelijk door de be- z"etting heen brengen". Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij zich, ofschoon geen N.S.B.-er toch door de Duitschers had laten' gebruiken, maar dhr. J. J. Heere, directeud van „Je Main- tiendrai" -en K.F.-er van formaat verklaarde, dat Voute hem veel hulp verleend had bij zijn illegale actie en dat ..Amsterdam tijdens de bezetting geen betere burgemeester had kunnen treffen". De president van het Hof herin- berde aan de kostbare representa-x lieve kosten, die Voute heeft ge maakt Tijdens den hongerwinter at hij met de heeren ir. Hirschfeld, Loüwes D. A. N., Binnendijken mr, Ivens een tiental malen in het Amstel Hotel en iedere maaltijd Kostte f 350, al moest de president toegeven, dat deze kosten uitein delijk zijn betaald door het depar tement van dr. Hirschfeld. Uit ver schillende getuigenverklaringen bleek anderzijds, dat Voute ver schillende joden het leven had ge red en voor voor de ..kleinen man" die in handen der Duitschers viel, kwam hij krachtig op. VüUvC, die na gedetineerd te zijn, vijf maanden geleden in afwach ting van zyn berechting in vrij heid werd gesteld, hoorde tenslotte door rien procureur-fiscaaf, mr. Sik kei vijf jaar gevangenisstraf tegen zich cischen met ontzetting uit alle rechten voor het leven. Voute's verdediger; mr. J. Kym- mel, wees tenslotte op de enorme populariteit van burgemeester Vou te. die honderden Amsterdammers heeft gered, de stad behoedde voor razzia's als Rotterdam heeft ge kend en ervoor zorgde dat Am sterdam extra voedsel kreeg. .God was onze stad genadig en schonk ons burgemeester Voute" zei mr Kymmel, die het tenslotte een groo te blamage zou binden, wanneer na al het voortreffelijke verdedigings materiaal, dat hij kon overleggen, Voute niet zou worden vrijgespro ken en van rechtsvervolging ont slagen. Het 'gerechtshoft ging nog even in raadsskamer en tenslotte deelde president van Hamel mee, dat dé uitspraak bepaald was op Vrijdag 9 Mei a.s. Dhr/ Voute bevindt zich nog steeds op vrije voeten. |>IJ het scheiden van de markt wil het vaker voorkomen, dat men geneigd is meer het goede te zien, dan het kwade te laken. Men krijgt den indruk, tiai dit ook het geval is, nu de conferentie van Moscou achte den rug ligt. Tijdens de conferentie niets dan sombere geluiden, gebrek aan goede ver standhouding en daardoor tekort aan toegevendheid en nu opeens: Optimistische klanken! yoo verklaarde Bevin tijdens een persconferentie te Berlijn: „Ik heb het gevoel, dat de eenheid van de Groote Vier hechter is gewor den dan eerst, omdat de ministers een groote openhartigheid aan den dag hebben gelegd. Ten aanzien van Duitschland zijn meer vorde ringen gemaakt, dan ik had dur ven denken en ofschoon het-tijd kost, geloof ik, dat wanneer de uit wisseling van denkbeelden en de ons geboden gelegenheid om in de komende maanden de kwesties meer in» bijzonderheden te bestu- deeren, in aanmerking genomen worden, men tot de conclusie zal komen, dat de conferentie van Mos cou een der grootstè bijdragen is geweest tot het vestigen van den vrede op gezonde basis is geweest". Marshall heeft bij zijn landing op Tempelhof verklaard: „Ik zie de voorbije conferentie niet als een mislukking. De meeningsverschil- len m o e t e n uit den weg worden geruimd. Het is slechts de vraag, hoqlang Europa hierop kan wach ten. Ik had wel gehoopt, dat het Oostenrijksche vredesverdrag klaar gekomen zou zijn, maar de mee- ningsverschillen tusschen de Wes telijke en de Oostelijke geallieer den zijn tijdens de conferentie niet vergroot". Even wachtte Marshall en toen zeide hij nog: èn niet verkleind". Later op den avond werd nog be kend, dat hij in den nu voorbijen nacht via de Amerikaansche zen ders een verklaring over Moscou zou afleggen. Terwijl de Franscbe pers van oor deel is, dat „de conferentie van Moscou een volledige mislukking is geworden", merkt de „Epoque' een rechts-georiënteerd blad niet zonder sarcasme op: „Het eenige positieve resultaat van de conferen tie is dat men overeenstemming heeft bereikt over het tijdstip van de volgende bijeenkomst". Maar Bidault verklaarde bij zijn vertrek uit Moscou o.m.: „Wij heb- rpE OSS is een vrouw gearresteerd die in het bezit bleek van maar liefst 2220 valsche textielpun ten. In verband met haar beken tenissen werden in een Duitsche grensplaats drie arrestaties ver richt: de herkomst der valsche pun ten ligt vermoedelijk weer in Aken ben ïn de afgeloopen weken gedaan wat wij konden om overeenstem ming te bereiken over de kwesties, die met den vrede in Europa ten nauwste samenhangen. Onze pogin gen zijn nog niet geëindigd en de hoop heeft het laatste woord". en de communisten Liever de partij ontbinden dan bij hen op sleeptouw". TK ben niet voornemens aan anti-commu nisme te doen, maar er ook niet op gesteld naar de pijpen der communisten te dansen. Én ook zou het beter zijn de socialis tische partij te ontbinden, dan zich op sleep touw te laten nemen door de communisten" verklaarde Bel- gië's eerste minister en minister v. buitenlandsche zaken, Paul Spaak, tijdens een vergadering te Brussel en hij deelde tevens meq, dat de liberalen zijn prograihma tijdens d& jongste regeeringscrisis "hadden afgewezen, omdat zij het te vooruit strevend vonden. De communisten wezen het ook af, maar hun rede nen gaf Spaak niet aan de open baarheid prijs; hij zei slechts: „Zij wezen het op andere gronden af". /AP nationalen feestdag, 5 Mei a.s. zullen geen extra ver strekkingen worden gegeven met het oog op de.algemeene voedselsituatie. Kinderfeesten e.d. vallén ook ónder dit be sluit. 1AESKUNDIGEN te Genève zjjn tot de conclude gekomen, dat de afschaffing van paspoorten voor buitenlandsche reizen nog niet mo gelijk is. A RNHEM zal in Augustus of be- gin September Chineesche stu denten uit alle deelen van Europa begroeten: zij zullen er een con gres houden. TNGESTELD is de in de Troon- rede in het vooruitzicht gestel de staatscommissie; welke een on derzoek zal hebben in te stellen, omtrent de wettelijke voorzienin gen, welke op sociaal-charitatief gebied zullen moeten worden ge troffen. TTET Schotsche vakvereeni- gingscongres verwierp met slechts 6 stemmen meerderheid een tegen de buitenlandsche politiek van Labour gerichte resolutie." T>IJ GELEGENHEID van de ,re- patnepring der stoffelijke res ten van in Duitschland omgekomen Belgen, zullen morgen in gansch België de vlaggen halfstok waaien en diverse plechtigheden géhouden worden. yOORTAAN zal de k.L.M. in bei- - de richtingen v,ijf maal per week de route naar en van Indië vliegen, maar ook de nieuwe dienst regeling zal,, nauwelijks tegemoet komen aan de enorr^e vraag naar liichtpqssage op deze route. "LTET Fransche broodrantsoen zal nu definitief verlaagd worden' van 300 op 250 gram per dag. jy/FUSSOLINrs zoon, de oud-mili taire piloot Vittprio is (na tuurlijk) in Argentinië aangekomen op zöek naar werk. Hij verklaarde o.a. dat de bewondering voor zijn vader hem nimmer verlaten zou. /AP 10 MEI organiseert de Ne^erlandsche Volksbewe ging te Utrecht een congres, »dat aan het anti-papisme is ge wijd. Als sprekers treden op dr. W. Banning en de (katho lieke) prof dr. A. G. van Mel- sen.

de Stem | 1947 | | pagina 1