in de Britsche zone Groote Drie zijn het eens over Duitsche steenkool Oosterhoutsche Nachtegalen zongen in Zwitserland I DIT JAAR nog zullen alle Belgi- Distributienieuwtjes I >g steeds yeland d 1 Maar Moskou gaat protesteeren beschuldiging Japanschc wreedheid in Nederland De bijzondere rechtspraak J in België De nieuwe MILLIARDENLEENING W DO GmDmUm Êiop terug Nergens belangrijke communistische zege „ONMIDDELLIJK GOEDKEUREN Frederik IX Koning van Denemarken PEjtDE JAARGANG No. 750 !omm V Toezicht: A F J AERNOUDTS, C J. TAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. )r A J J M MES: Mr H B. B DE RECHTER Verschijnt ellcen werkdag Abonnementsprijs: |bij vooruitbetaling) f 3.38 p kwartaal; per post f 4.25; p week (bIJ nlet-postbss^LL# j 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 APRIL 1947 UITGAVE STICHTING .O E STEM" Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL.; Hoofdredacteur J J H A 3RUNA, Aigera. Zeeuwsch-tedacteur W GROFFEN Vüsslogeti; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele Poort 7, tel 102, Bijbureau Oostburg Nieuw- straat 23 te, 35, Zeeuwsche Eilanden Bttr. Goes Westsingel 75. tel 2236 Red N 1 KARHOF derd tot ruim 330. Op zijn er in en rond >om nog ongeveer 300 De roem van Bergen 3 en downs in de as- ;eft men steeds een reputatie weten te zoodat men is gaan „De roem van Bergen Deze kroon op het n smakelijken 1. jen lleszins gerechtvaar- mmers worden zulke rges gekweekt als in !t Krabbegat Ook mocht Bergen er rele jaren lang stond t ons land op eenza- laar thans neemt het sche land de tweede ter Limburg. Blijkens ag van de veiling te oom werden in 1946 /oerd 309.384 kg. voor ijnde gemiddeld f 1.60 s 16.378 kg. meer dan met een mindere op- E 87.399.15 of bijna 37 Boerenbond ziet zeer ite belang van de as- or stad en streek en len tal van pogingen haar op nog hooger »en. Zoo worden er voorbereidingen ge- het aanleggen van waarbij als doel voor- ig van kwaliteit en de productie. Als Zangrijkste proeven ons het winnen van r middel van het oude planten, in- :t zaad. >o nauwlettend op de -oezien zal de oude jfeld nog lange jaren idhaafd. De tuinders :en mooie en belang- oor hen wel een eer plaats in Nederland Duitschland definitief verdeeld in oostelijk en westelijk blok. RANKRIJK, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hebben :en accoord gesloten inzake den ixport van Duitsche steenkool naar teen kool-invoerende landen van luropa voor de periode van*l Juli .s. tot eind 1947. Het percentage uit te voeren steenkool va rieert tusschen 21 pet. (bij een pro ductie van 280.000 ton per dag in Westelijke zone) tot 25 pet. bij :en productie van 370.000. Reke- ing is hierbij niet alleen gehou- en met de behoefte aan steenkool oor den herbouw van de bevrijde anden (waaronder dus Nederland behoort), maar ook met de essen- ^ieele industrieele en andere be hoeften van de Duitsche economie, frankrijk zal, naar „Le Monde" meldt, nu zesmaal zooveel steen kool uit het Saargebied gaan be trekken dan tot nu toe, terwijl het ook uit het Roergebied „merkbaar meer" zal krijgen. Wy zyn nieuwsgierig in welke mate Nederland is bedacht. Tntusschen wordt aangenomen, dat de Sovjet-regeering op wier grondgebied dit accoord werd ge- sloten (nl. te Moskou) tegen de overeenkomst zal protesteeren wyl „deze overeenkomst in strijd is met den geest van Potsdam". Fransche 0 anvaarding door het probleem. in Duitschland weer men, die alle verant- voor de misdaden bende loochenen. De et Pater Max Prlbilla immen der Zeit" ech- geluid hooren maar Hitiers aan- het Duitsche volk is zegt P. Pribilla. oogpunt schijnt het cialisme de taak te in een vreeselijk en pel het Duitsche volk karaktertrekken voor ■n. Door misbruik van aktertrekken en door terste opzweepen van genschappen In het zouden de Nazis het s gemakkelijker moe- smaakt, om tot zelf- nen". 1 burgerlijken moed", illa, „is een van de n der Duitschers. Er itschland iets totaal geweest, waardoor dadigers de kans kre- t aan zich te trekken df jaar lang te kun- zonder dat zü van- >eschrijfelijke misdrij- verontwaardigde volk vaagd". erder vast, ,.dat het en bijna alleen de Haar verstaanbare worde stem verhief laden van den Nazi hij voegt er aan toe. :en volk In zijn ge ien moed mist, het nlijk is, dat de gees- zoo'n volk voortge- door zulk een moed Hierdoor kan ver- de in he buitenland ag uitgelegde zwtjg- ,v. zekere gebeurte- Derde Rijk". 1 heeft nog steeds de een innerlijke loute- P. Pribiila „en de :m moet doortastend rden alvorens het ere zaad eraan kan trouwd". Natuurlijk tijdens de bezetting TVAT de z.g. Japansche water proef ten tijdei der Duit sche bezetting ook in ons land toepassing vond, bleek gisteren voor de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof van Leeuwarden, waar een 26-jarige „opperschaarleider" uit Gro ningen, zekere O. Bouman, zich had te verantwoorden voor het vermoorden van ver schillende verzetslieden en an dere goede Nederlanders. Hij bleek nl. ook behulpzaam te zijn geweest bij het toepas sen van de z.g. „badkuipkuur", op het hoofdkwartier van den S.D. te Groningen, toegepast op een „verdachte" die niet be kennen wilde. De „verdachte" werd gedompeld in een kuip met ijskoud water en wanneer hij op het punt van stikken stond, werd hem wat frissche lucht gegund, alleen om te be kennen. Bekende hij niet, dan werd hij met den gummistok weer onder water geslagen en zoo herhaalde zich het spelletje tot de man, meer dood dan le vend uit het water werd ge haald. De procureur-fiscaal eischte de doodstraf. Loopt op haar eind gische politieke delinkwenten ^1J1^ berecht. Binnenkort zullen oh8 Zes krijgsraden worden op- momenteel zijn er van 75 auditeure militairen die men °P I Januari 1946 noteerde, nog maar 286 in functie. I B>"nen twee maanden zullen f voorts de militaire rechtbanken al- jen Duitschen oorlogsmisdadigers, I et UP Belgischen grond opereer- I Jvn,"un gerechte straf geven, waar ÏÏL5*1 in de bedoeling ligt van de I raf slechts een zeer matig ge I Sn li te maken. Wie echter ter I ri„k? wordt veroordeeld, heeft het "Obel en dwars verdiend. Het Bel WEER EEN EI. In de bonnenlijst, die a.s. Don derdag wordt bekendgemaakt, zal wsr een bon voor één ei worden aangewezen voor alle leeftijdsgroe pen. GELDIGHEIDSDUUR BRAND- STOFFENBONNEN. De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946'47", alsmede de bonnen van de bonkaatr WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandsfcoffenkaart T 606 blijven gel door deze overeenkomst definitief dig tot en met 26 April a.s. is bevestigd, dat Duitschland ver- Deze bonnen moeten derhalve deeld is in een Westelijk en een uiterlijk op 26 April a.s. bij een Oostelijk blok. regeeringskringen hebben bereids verklaard, dat „de overeenkomst zuiver technisch is en zonder po litiek karakter", maar zy zullen toch niet kunnen ontkennen, dat brandstoffenhandelaar 1 leverd. zijn inge- rpHANS regeeren de geallieerden het land, dat zulke machtige droomen had. En zij willen het Duitsche volk de democratie bij brengen, vier jaar te voren nog ver vloekt en verwenscht. In de Brit- sche zone werden drie nieuwe „Lander" gesticht, nl. Sleeswijk- Holstein, Hannover en Noord-Rijn- land-Westphalen. Hier werden al eens gemeenteraadsverkiezingen ge houden, maar uiteraard droegen de ze een locaal karakter. Zondag ging het er om het nieuwe parle ment van deze „Lander" te kiezen, er werden dus eigenlijk kamerver kiezingen gehouden en daarbij ging het om andere problemen dan om louter plaatselijke, weshalve deze verkiezingen ook veel belangrijker waren dan de destijds gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Geen al te groote belangstelling. vyat is nu het resultaat van deze verkiezingen geweest? Aan den vooravond wist „De Maasbo de" te melden, dat in de Britsche zone werd verwacht, dat het kie zersvolk tot 90 pet. zou opkomen, maar in deze verwachtingen is men nogal teleurgesteld. In het algemeen kan men niet zeggen, dat er voor de verkiezingen al te groote be langstelling bestond en volgens de jongste cijfers ging 66.7 pet. van de 13.3 millioen Duitschers die stem gerechtigd waren, naar. de stem bus Vier partijen gingen den verkie zingsstrijd in en niet zooals vorige maal. Toen waren namelijke de Christelijk-Democratische Unie, de S.P.D. en de C.P.D. aan het bod, terwijl nu ook nog optrad een nieu we katholieke Centrum-partij, wel ke „progressief" gekleurd is en verwant aan de „progressieve" C. D.U. van Berlijn. De C.D.U. in de Britsche zone is meer conservatief en voelt bijv. niet voor de sterke socialisatie-tendenzen, welke ook in West-Duitschland, onder rooden drang, steeds meer baanbreken en nu ook een verdedigster hebben ge- oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooo Wat eens de trotsch van nazi-Duitschland was de duikboothaven Helgoland is niet meer. Meer dan 6500 ton explosieve stof heeft een roemloos einde bereid aan een hoogmoedigen militairen droom. Hier ziet men wat er van overbleef De woestenij op den achtergrond is het overblyfesl van een geweldig kazemattenstelsen, terwijl op den voorgrond nog de geweldige kraters te zien zijn van de 1000 bom- bers-raid, welke Göring eens vele slapelooze nachten bezorgde. gische volk kan in dit opzicht vol komen gerust zijn. "Aldus verklaarde de Belgische minister van justitie gisteren tij dens een persconferentie. t~\E K.L.M. heeft gisteren haar nieuwe luchtlijn Enschede-Eind hoven-Brussel geopend. \fON PAPEN die verleden week door een hartaanval werd ge troffen 't blijkt dus geen be roerte te zijn geweest is weer in zoover hersteld, dat hij per trein vervoerd is naar het kamphospi taal te Garmisch-Partenkirchen. AM de mogelijkheid te openen, dat op de uitgegeven dollar obligatie-leening wordt ingeschre ven met geblokkeerde gelden, ont staan uit verkoop van dollar-effec ten in de periode van 19 September 1946-16 April 1947, heeft de Ned. Bank thans onder bepaalde voor waarden machtiging verleend aan de leden van de Bedrijfsgroep Ef fectenhandel tot het toestaan van beschikkingen voor of op 7 Mei a.s. over tegoed op geblokkeerde reke ning van rekeninghouders. ■yiJFTIEN MILLIOEN DUITSCHERS zijn Zondag in de Britsche zone ter stembus getogen. Er kan in luttele jaren veel verande ren. Immers in 1944 nog werd op dien dag, nl. 20 April, met veel feestvertoon en brallende woorden, de verjaardag gevierd van den stichter van het Duizendjarige Rijk, van Führer Adolf Hitler, maar in 1947 was dit rijk reeds in bloed, vlammen en ellende ten onder ge gaan. Het Prinselijk gezin genoot van hun zang rjMJDENS de Zwitsersche tour- née der Oosterhoutsche Nach tegalen zijn de ouders opge schrikt door de tijding, dat een „nachtegaal" doodelijk veronge lukt was. De naam van den. jon gen was weldra bekend. Nauw keurig wist men alle bijzonder heden. Verschillende menschen hadden het droevige bericht ook over de radio gehoord Toen de jongens Zaterdag ech ter opgetogen en zingend in Oos terhout terugkwamen, slaagden de ouders er niet in een lijk te ontdekken. Slechts één moeder schreide. van aandoening over het weerzien van haar springlevende dooden zoon. VJ^at een angst en verdriet is er in Oosterhout niet geweest door het verspreide kletspraatje. Zullen de menschen nooit wijzer worden? Zoo vertelde ons rector Fick, de directeur van de Nachtegalen. Hij vertelde ons ook over de groote successen die z'n jongens tijdens de reis van 14 dagen geoogst hadden, waarbij op 9 plaatsen in Zwitser land werd geconcerteerd. II1 koor had ook het geluk en de eer te mogen optreden in het, I -tel Zermatterhof te Zermatt, waai de prinselijke familie logeerde. De ze woonde het concert met leven dige belangstelling bij, en tijdens het concert werd rector Fick aan de Prinses en den Prins voorge steld. Met hun gewone hartelijk heid informeerden zij naar de in richting van de geleidelijk be roemd geworden zangschool van den rector-cantus. De jongens hadden een zware reis achter den rug. Zij hadden een uit stapje naar Italië gemaakt, waar het afmattend warm was en bo vendien had de trein aan de Ita- liaansche grens anderhalf uur ver traging door douane-oneenigheden, zoodat hij veel te laat in Zermatt aankwam er er geen tijd was om te rusten. Maar met groot enthou siasme werd gezongen. Het inter nationale auditorium geraakte on der den indruk van de natuurlijke frischheid van den jongenszang. Een der jongens werd 't echter toch te machtig en onder het zin gen viel hij flauw. Gedienstige han den droegen hem weg. Geholpen door de Prinses en den Prins slaag de men er weer spoedig in hem uit het land der droomen te helpen. De jongen zal zich over zijn flauw te echter niet beklagen, want wie kan zooals hij zeggen, dat hij door een Prinses verpleegd werd? rpiJDENS de tournée maakten de jongens een wonderlijken tocht door de kloof van de rivier de Trient bij Martigny. Daarna klom men ze onder leiding van den di recteur van het koor van Martigny langs de steile hellingen naar de kloof, tot ze den autoweg bereik ten, die over een viaduct 100 M. boven het ravijn gaat. Onderweg viel de bril van een jongen in een afgrond en bleef „ergens" in het struikgewas han gen. De jongen was troosteloos. Brillen zijn moeilijk te krijgen en duur, en bovendien kon hij niets meer van de prachtige landschap pen zien. Nachtegalen zijn af en toe wel lieve beestjes. Zoo ook nu. Direct werd een collecte georganiseerd en binnen een paar minuten had de ongelukkige jongen volop geld om een nieuwe bril te koopen. Maar daarmee kon hij tijdens zijn reis nog niets zien. In de kloof afdalen was onmoge lijk, want de helling was loodrecht en volkomen glad, behoudens dan een enkel klein struikje en wat plukjes gras. Maar geen nood. De koordirec teur van Martigny organiseerde rasechte „reddingsbrigade". Met paar vrienden trok hij den volgen den morgen erop uit en met koor den werd afgedaald langs de kale helling. Helaas was de bril niet te zien. Een hunner stelde voor, eens zorg vuldig te voelen onder alle on kruidbosjes. Zwevend tusschen he mel en aarde werd alles afgetast. En warempelonder een plukje gras kwam de bril te voorschijn, absoluut ongeschonden en een be droefde nachtegaal kon weer met des te grooter vreugde genieten van zijn wonderlijke reis. vonden in de nieuwe Centrum partij. Ultra-roode winst in Roergebied. Liet is voornamelijk aan deze par- tij, dat de C.D.U. in de Brit sche zone jl. stemmen heeft verlo ren en waardoor de misschien ook wel wat al te rooskleurige verwach tingen van de C.D.U. niet zijn ver vuld geworden. Zoo liep bijv. in het katholieke „Land" Noord-Rijnland- Westphalen (dat ook het Roerge bied omvat) het aantal stemmen van de C.D.U., vergeleken bij het resultaat van de gemeenteraadsver kiezingen terug van bijna 46 tot 37. Maar de vrees dient gekoesterd, dat hier zelfs stemmen verloren gingen aan de communisten, die van 10 op 14 pet. kwamen. De sociaal democraten immers bleven op het zelfde peil. al werden zij in de ge- heele Britsche zone ook de sterkste partij. Dit mag wel opmerkelijk heeten, omdat deze partij haar sym pathiën en relaties met Labour niet onder stoelen en banken steekt en men deswege had verwacht, dat zij stemmen zou verliezen. (Vervolg op pag. 2). Seint Marshall uit Moscou naar Amerikaanschen Senaat AE Amerikaansche Senaat zette gisteren onder leiding van Se nator Vandenberg de besprekingen voort over Trumans plan tot hulp verleening aan Griekenland en Turkije. Blijkbaar krijgt generaal Marshall genoeg van den duur der bespre kingen, want hij stuurde een tele gram naar den Senaat, waarin hij erop aandrong, Trumans voorstel onmiddellijk goed te keuren. Marshall blijkt deel genomen te hebben aan het opstellen van de formuleering van Trumans voorstel en er ook volledig mee in te stem men. Dit antwoordde hij nl. aan Senator Vandenberg toen deze hem aan de telefoonlijn kreeg om te in- formeeren naar Marshalls houding ten opzichte van het voorstel „in het licht van de conferentie te Moskou". Kennelijk zijn Mars halls ervaringen te Moskou dus niet van den prettigsten aard. t\ENEMARKEN heeft weer een nieuwen koning. Onder den naam van Frederik IX heeft de kroonprins den troon beklommen. In een korte toespraak, van het balcon van het koninklijk paleis te Kopenhagen zei de nieuwe koning te hopen, dat het volk hem het zelfde vertrouwen zou schenken als zijn overleden vader. Intusschen is niet het zwart, maar het wit de kleur, waaronder De nemarken rouwt. Drie uur per dag krijgt het volk de gelegenheid zijn gestorven monarch in de paleis- kerk opgebaard, zijn laatsten groet te brengen. De overige uren zijn bestemd voor de koninklijke fami lie en het corps diplomatiek. Wan neer Christiaan X wordt begraven, is nog niet bekend. Iets kouder. Weersverwachting tot heden avond: Krachtige Zuid - Westelijke wind. Geleidelyk toenemende bewolking. Later plaatselijk eenige regen, hoofdzakelijk in het Westen des lands. Iets kou der. Zon onder 19.48 uur, maan onder 21.47 uur. Zon op 5.31 uur, maan op 6.17 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1