In Oostende gesnapte NlHer WEDEROPBOUW in de EERSTE KAMER Nieuwe ontploffingen in Texas Terwijl de regeering onder ordeningsmaatregelen bijna bezwijkt.... was Duitsche spion Rechtsherstel voor de onderwijzers Het euvel der samenwoningen zal nog toenemen DISTRIBUTIENIEUWTJES ENGELSCHE MINISTER VAN V00R-INDIE AFGETREDEN DE ZUIVERING Can MENGELBERG F elle zon Reeds 700 dooden geborgen Ook de ramp van ffiimon Bolivar" op zijn geweten Zóó ziet Minister Gielen de nieuwe regeling Staat de landbouw klaar om eigen zaken te regelen! DERDE JAARGANG No. 747 I r*omm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. [van iiootegem: A. E. LANGENHORST; Mr. I Dr a. 1 J m mes: Mr. IL B. B. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs: (bij vooruitbetaling) S.38 p. kwartaal: per post 4.25: p week (bij nlet-postbestell.) 0.26; I Losse nummers cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 18 APRIL 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J J H A 3RUNA; Algem. Zeeuwsch-iedacteur: W GROFFEN Vlisslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau duist. Dubbele Poort 7. tel 102, Bijbureau Oostburg Nieuw- 6traat 23. tei 35; Zeeuwsche Eilanden Bur. Goes WestsingeJ 75. tel 2236 Red N J KARHOF 31—O c VlfEDEROPBOUW.... Wat is er v al gesproken en geschreven. Nu heeft de Eerste Kamer zich weer met het probleem bqzig ge houden in de zitting van gisteren, waarin tenslotte zonder hoofdelijke stemming de begrooting van Open bare Werken en Wederopbouw werd aanvaard. Ir. Kraayvanger (K.V.P.), die niet in de laatste plaats als wet houder van Rotterdam, de proble men van den wederopbouw, we zouden bijna zeggen aan den lijve kent, drong voor alles aan op li- kwideering van den „papierwin kel", welke steeds meer bestrijding ondervindt. Direct na de bevrij ding heeft de regeering de moei lijkheden onderschat en teveel op timisme ten toon gespreid waardoor een „vertrouwenscrisis" is ont staan, waarvan spr. hoopte, dat ze door den minister zal worden over wonnen. Bij het verleenen der scha devergoedingen moet men er van uitgaan, dat de getroffenen slacht offers werden van een nationale ramp. De schrijnende tegenstellin gen die nog altijd bestaan moeten worden opgeheven door een uiter ste krachtsinspanning van allen. Aan de gemeenten moet men wéér vrijheid geven: decentralisatie, geen centralisatie. De bouwindustrie moet worden gerationaliseerd; laat de regeering daar vooral voor zor gen. De heer Nijkamp (K.V.P.), ook al een man met een flinke wethou- derspractijk in een streek die werd geteisterd, drong eveneens aan op inschakeling der gemeenten. De huidige toestanden op het gebied der volkshuisvesting zijn zorgwek kend, vooral door het veelvuldig samenwonen. Schaderegeling op komst. ^jyjinister Neher was van oordeel, dat het euvel der samenwo ningen inderdaad klemmend is, maar het zal helaas nog toenemen Ten aanzien van den aanbouw van boerderijen door vele leden be- plein kon hij geen optimistischer schept groote kracht. Wat de rechtvaardige verdeeling der schadelasten betreft, binnenkort zal een wetsontwerp worden in gediend, waarbij deze materie zal worden geregeld. Spr. gaf toe, dat het bouwwezen nog wel kan wor den gerationaliseerd. De gemeen ten zullen méér worden ingescha keld; inderdaad moeten alle in stanties de schouders zetten onder het geweldige werk van den we deropbouw: gezamenlijke kracht schetp groote kracht. NIEUWE SCHOENENBONNEN. De distributiediensten zullen van 21 April a.s. af, op nader bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van hen, wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die sedert 1 April van het vorig jaar geen schoe nenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ont vangen, een schoenenbon naar keu ze van den aanvrager te verstrek ken. De Tweede distributiestam kaart met bijbehorend inlegvel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t.m. 1945, als mede aan de kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, wel ke overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Deze laatsten komen in Juni a.s. niet opnieuw voor een verjaardagbon in aanmer king. Van het inlegvel, hetwelk met de TD moet worden overlegd, zal bon 604 worden verwijderd. /GISTERAVOND is bekend ge- maakt, dat lord Pethick Law rence is afgetreden als minister van Voor-Indië. In zijn plaats is benoemd de graaf van Listowel, tot dusver directeur-generaal der pos terijen. Stotijn trekt zich terug J^EHALVE Willem Andriessen, Eduard van Beinum, Ferdinand Helmann en Haakon Stotijn, blij ken nu ook Hermann Schey, Louis van Tulder. Theo van der Pas, Henk van Wezel, Herman van der Eerenbeemt. H. Stips, oud-minister H. P. Marchant. J. Mollinger, E. B. Heemskerk, J. Honig, L. Boissevain van Tienhoven en C. Delprat-Rijn- vaan het schrijven te hebben on derteekend, dat naar den Centra- len Eereraad werd verzonden in verband met de op handen zijnde zuivering van prof. dr. Willem Mengelberg. Intusschen heeft Haakon Stotijn Zich weer teruggetrokken. Hij schreef een nieuwen brief aan den Cenlralen eere-raad, waarin hij o. a. vastlegde zich niet te hebben gerealiseerd „dat het in dezen tijd van onuitgestreden strijd nog on mogelijk is zuiver-menschelijke overwegingen alleen te laten gel- +hïn Politieken achtergrond over het hoofd te zien" Weersverwachting tot heden avond: Zwakke tot matige wind tus- schen Oost en Zuid. Na een kou den ochtend flinke stijging van temperatuur onder invloed van een felle zonnestraling, die bij na den geheclen dag aan- houdj. Droog weer. Zon onder 19.41 uur. Maan onder 16.16 uur. Zon op 5.39 u. Maan op 5.14 uur. SENATOR WIJST OP MERKWAARDIGE PARALLELLEN DE Billiton Maatschappij die een tinsmeltery heeft aan de haven, op 2'4 K.M. afstand van de haven van Texas-City heeft medege deeld. dat de smelterij, wonder boven wonder, geen schade heeft op- geloopen, zoodat er onder de slachtoffers gelukkig geen Nederlanders zyn te betreuren. Want er werkten, uit den aard dezer zaak, op deze smelterij verschillende Nederlanders. Het Nederlandsche stoomschip „Sommelsdyk dat met 1500 ton tinerts op weg was naar Texas City was gelukkig in de haven van New-York opgehouden; ware het niet gebeurd, het schip zou de ramp niet hebben overleefd. Terecht kon de directeur van de tin- smelterij dan ook naar Nederland seinen: „De 1500 ton tinerts is be houden". Dat ook de bemanning werd behouden, neemt men natuur lijk graag op den koop toe. Tnmiddels zijn 700 slachtoffers ge- vonden. Nog altijd biedt de stad n tröosteloozen aanblik. President Truman heeft zijn beklag gestuurd naar de zwaar getroffen bevolking en den regeeringsdiensten bevolen alle mogelijke hulp te verleenen. Een nieuwe ontploffing. /Gistermorgen werd een nieuwe ontploffing gehoord. Het bleek dat ditmaal de 9000 ton metende Amerikaansche vrachtboot „High flyer" eveneens beladen met kunst mest, in de lucht was gevlogen. Vol gens de eez*ste berichten vreesde men, dat het aantal slachtoffers van deze ontploffing nog grooter zou zijn dan die van de eerste ramp, maar latere berichten hebben over het getal slachtoffers geen melding meer gemaakt. In den loop van den dag werd slechts gemeld, dat het schip nog altijd in brand stond. Of- ficieele latere berichten bevestigden dit niet. Zoo kwam er in den loop van den avond een bericht, dat mei ding maakte van 2 dooden en onge veer 30 gewonden, zoodat het blijkt los te loopen met de gevolgen van deze tweede, geheimzinnige ont ploffing. De democratische senator Lee O'Daniel uit Texas heeft in den loop van den dag in den Amerikaan schen Senaat een resolutie inge diend, waarin hij een onmiddellijk onderzoek vroeg naar de oorzaken van de ramp. O'Daniel zei zich be wust te zijn, dat hieraan een on geluk ten grondslag kon liggen, maar hij wees toch op „het vrij groote aantal branden, ontploffin gen, spoorwegongelukken en ande re rampen, die in de V. S. voorko men en zoo veel gelijken op de ram pen, die voornamelijk den laatsten oorlog voorafgingen." OCOTLAND YARD speurt met be hulp van de politiemachten van geheel Europa, ook in Nederland, naar den man die Woensdag in het Engelsche departement van kolo niën te Londen een bom deponeer de die gelukkig op tijd werd ont dekt. TYE VOORZITTER van de katho- lieke fractie der Staten van Cuargao, mr. dr. M. da Costa Go mez is te Rotterdam, met zijn ge zin gearriveerd. Zijn verblijf ten onzent beoogt de banden tusschen ons land en Curagao te verinnigen. Hij gaf scheepvaartberichten door en liet Duitsche militairen ontvluchten VVTEL een zeer gevaarlijk heer- schap blijkt de ontvluchte N.S.B.-er te zijn, die Zaterdag door de Bredasche politie te Oostende is ontmaskerd en die zooals w(j Maandag bericht ten met een mijnenveger naar Argentinië wilde ontglippen. Deze J. Kloosterboer, die in Januari 1946 uit de strafgevan genis te Scheveningcn ont snapte, is namelijk een berucht spion. Hij was o.m. een der hoofdfiguren in een groote spion- nage-zaak in Noord-Holland en Groningen, die in 1940 is ont dekt. Hij spionneerde voor de Duit- schers, waaraan hij ai in 1939 scheepvaartberichten doorgaf. Daardoor zijn verscheidene sche pen een prooi der Duitsche duik- booten en mijnen geworden. Vermoedelijk is hij er ook de schuld van, dat het Nederland sche s.s. „Simon Bolivar" een prooi der golven werd. Van de 392 opvarenden kwamen er 86 om het leven. Kloosterboer en zijn zoon hiel den zich ook bezig met het laten ontsnappen van boven ons land naar beneden geschoten Duitsche vliegeniersa Als verdacht van spionnage werd hij tijdens den oorlog in Gronin gen opgesloten. Toen Nederland capituleerde werd hij echter door zijn Duitsche vrienden bevrijd. Nadat de moffen uit ons land wa ren gejaagd, verborg Klooster boer zich in Amsterdam, waar nien hem evenwel wist op te spo ren. Hij werd naar Scheveningen overgebracht, maar dank zij de noodige relaties, wist hij ook hier te ontsnappen. Zooals wij reeds meldden zal Kloosterboer eerst in België ver oordeeld worden en daarna naar ons land worden overgebracht. Nu men precies weet, wat voor een gevaarlijk heer in Oostende ontmaskerd is, klemmen des te meer de vragen: Van waar die speciale belangstelling voor Ar gentinië, hoe kwam K. aan de valsche papieren en hoe kwam hij aan het geld om zich een mijnen veger aan te schaffen. Het zijn vragen, die dringend om een oplossing vragen. De po litie blijft te dien aanzien dili gent. ltflET langer is de onderwijzer „de sjofele onderwijsman met het confectiepakje -ian". En al is het waar, dat tenslotte niet het salaris 't voornaamste is, maar de roeping, welke het schoone vak veronder stelt, anderzijds heeft toch ook de onderwijzer recht op een rechtvaar dig loon. Dit vooral wil de nieuwe salarisregeling den Nederlandschen onderwijzer geven en daarom kon dr. J. H. Wesseling gisteravond in zijn radio-causerie zeggen, dat de nieuwe regeling heel* wat beter in elkaar zit dan de oude. TV*. Wesseling noemde ook enkele cijfers. Het maximum van een onderwijzer zonder hoofdacte gaat nu f 3911 bedragen (was f 3359): zijn minimum wedde bedraagt: f 2436 (f 1806). Een onderwijzer TYE ordeningsmaatregelen, wel- 99 ke nu op de schouders van de overheid drukken, dreigen zwaar te worden en dat kan een gevaar gaan opleveren voor het goed func- tionneeren van onze democratische staatsinstellingen. Een groot ambte naren-apparaat dreigt zijn daad kracht door zjjn omvang en bureau cratie te verliezen en de volksver tegenwoordiging is bijkans niet meer in staat van deze geheele over heidsbemoeiing een verantwoorde, openbare behandeling te geven". Zoo sprak de voorzitter van de Stichting voor den Landbouw, de heer H. C. Louwes gistermiddag, tijdens een persconferentie te 's- Gravenhage. gn tegenover deze dreigende ge varen plaatste hij het feit, dat de georganiseerde landbouw in ons land gereed staat om een belang rijke vernieuwing in ons staats bestel te helpen verwerkelijken, nl de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor den landbouw, het z.g. Landbouwschap, waarvan de lei dende gedachten gedragen worden door de drie groote boeren- en landarbeiders-organisaties. Zooals ook in het Waterschap is gebeurd, moeten de bedrijfsgenooten in den landbouw baas zijn in eigen huis en eigen zaken regelen, wat de taak van de overheid aanmerkelijk zou verlichten en het land ook fi nancieel zeer ten goede komen zou De landbouwprijzen. Uitvoerig stond spr. ook stil bij de prijsvaststelling der landbouw producten. Hoewel de noodzaak van een zoo doelmatig mogelijke pro ductie en redelijkerwijze zoo laag; mogelijk gestelde prijzen in het) kader van den strijd voor den we-j j door den landbouw deropbouw van onze nationale eco-1 aanvaard. nomie ook door den landbouw met overtuiging wordt gesteund. Toch mag men niet vergeten, dat de verhoudingen in den landbouw geheel anders liggen, dan in de industrie. Door de zeer aanzienlijke stij ging van de bevolking in Neder land zijn wij gedwongen een inten sieve landbouwproductie na te stre ven. Intensieve landbouwproductie is evenwel naar verhouding duur. Toch bewegen zich de prijzen van sommige landbouwproducten in ons land op ongeveer het niveau van de wereldmarktprijzen. De kostprijsberekeningen van het Landbouw-economisch instituut, hebben aangetoond, dat de door de regeering vastgestelde richtprijzen voor de landbouwproducten onvol doende zijn, ja zelfs beneden den kostprijs van bepaalde producten liggen. Deée te lage prijzen kunnen niet worden met hoofdacte gaat maximaal f 4577 (f 3798) verdienen. Het maximale salaris van een ULO-hoofd met hoofdacte enz. be draagt volgens de nieuwe rege ling f 5254 (f 4465) en van een G. L.O.-hoofd in het gunstigste geval f 5364 (f 4577) en van een ULO- hoofd in het gunstigste geval f 6021 (f 5244). De laagste salarissen worden pro centsgewijze het meest verhoogd. De nieuwe regeling gaat met te rugwerkende kracht in op 1 Juli 1946, zoodat de onderwijzers zich onbewust een spaarpotje hebben gevormd. Hierop zal de extra-uit- keering van Aug. 1946 niet. de ex tra maand salaris van December 1946 wel in mindering worden ge bracht. Voor hen, die wel in het bezit zijn van de onder wij zersacte, doch thans niet bij het onderwijs werk zaam zijn heeft de regeering den te rugkeer tot het onderwijs verge makkelijkt. Het ligt in het voorne men der regeering te bevorderen, dat met i.v. 1 September a.s. aan de kweekscholen speciale cursus sen worden gevormd, ten einde hen, die in het bezit zijn van een einddiploma gymnasium, HBS met 5-jarigen cursus of daarmede gelijk gestelde diploma in den tijd van een jaar tot onderwijzer op te lei den. Minister Gielen heeft intusschen verklaard, dat hy de nieuwe sala risregeling; voor de onderwijzers ziet als rechtsherstel voor wat hen in het verleden werd onthouden. V.S. EIS INDONESIA TYE regeering der Vereenigde Staten heeft zooals wy reeds meldden besloten de Indonesische Republiek de fac to te erkennen op Java, Suma tra en Madoera, maar heeft er tevens op gewezen, dat de Vereenigde Staten de souverei- niteit van de Nederlandsche re geering zullen blijven erkennen op het gebied van buitenland- sche en economische betrekkin gen.

de Stem | 1947 | | pagina 1