lig GOUD op de VELUWE? Jodenjagers voor het gerecht TRUCVIANS „H1 GERBRANDY en LINGGADJATI 1 rij zacht Bevolking al naarstig aan het speuren J Drastische vermindering van rijkspersoneel? Prof. Romme geen G.G. IN 'T KORT GEEN DEVALUATIE DERDE JAARGANG No. 744 Comrn v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. J J. M MES; Mr H. B. B. DE RECHTER Verschijnt eiKen werkdag - Abonnementsprijs: (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 15 APRIL 1947 UITGAVE: STICHTING .DE STEM* Directeur j A H M VAN SCHIJNDEL.; Hoofdredacteur j j H a 3RUNA, Algem. Zeeuwsch-redaoteur W GROFFEN Vilssmgen; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau Juist Dubbele Poort 7. tel 102, Bijbureau Oostburg Nleuw- straat 23. tei 36; Zeeuwsche Eilanden Bur. Goes Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF Een voorsteI vanMarshall in die richting T ANGDURIG beraadslaagden de Groote Vier gisteren te Mos kou over de samenstelling van de Conferentie voor het Duitsche vre desverdrag en de te volgen proce dure en toen ze het niet eens kon den worden besloten ze de kwestie aan hun kapstokken te hangen, Vleeschgeworden in de plaatsver- Vangende ministers van buitenland 8che zaken. Het Amerikaansche standpunt in- sake de procedure voor de vredes conferentie is ook voor ons land van belang, daar Amerika wil, dat soowel de aanbevelingen der con ferentie, die een twee-derde meer derheid vereischen als die, welke 'n eenvoudige meerderheid vereischen niet alleen de meerderheid van al le ter vredesconferentie vertegen woordigende landen moeten heb ben, maar ook van die landen, wel ke Duitschlands buren waren of gewapenderhand aan den oorlog deelnamen. Amerika wil verder, dat de ver antwoordelijkheid voor het nale^ Ven van het vredesverdrag indirect rust op het Duitsche volk en indi rect op de Duitsche regeering. Nog stelde Marshall een vier- mogendhedenverdrag voor ten aan zien van de ontwapening en demi- litarisatie van Duitschland, maar Molotof kwam met verschillende toevoegingen en amendementen, waardoor het weer zoo goed als ze ker is geworden, dat een nog te benoemen commissie het Amerikaan Sche voorstel verder te bestudeeren zal krijgen. Er op of er onder? Tnmiddels heeft de CBS-commen- tator in een uitzending van Ra dio-Moskou meegedeeld, dat de ko mende 48 uur beslissend zullen zijn voor het lot van de Moskousche conferentie. „De Groote Vier" zei hij „zijn van plan in hun volgen de bijeenkomst een besluit te ne men ten aanzien van het vredes verdrag met Oostenrijk en indien zij dit doen, zal de kwestie over het al dan niet gelukken der con ferentie in een beslissend stadium komen". AMSTERDAM heeft de 800.000 in woners weer gepasseerd. Dit is al op 7 Februari gebeurd, maar het ambtelijke apparaat werkt ook in Amsterdam niet meer zoo snel. Gromyko wil controle op steunverlening. VOO AL 5 wij reeds hebben ge- meld, heeft senator Vanden- berg een amendement ingediend op Trumans voorstel tot hulpverlee ning aan Griekenland en Turkije, dat beoogt vast te 'eggen, de steun verleqning niet te laten doorgaan als de Veiligheidsraad of de Ver- eenigde Naties er r.ich tegen ver zetten. In plaats van nu zich te verheu gen over dit amendement heeft Gromyko in de gisteren gehouden vergadering van den Veiligheids raad, waarin de Grieksche kwestie aan de orde kwam, verklaard, dat Vandenbergs amendement slechts bewijst, dat Truman niet de bedoe ling heeft gehad de beslissing van den Veiligheidsraad af te wachten. Gromyko, die nog altijd duistere bedoelingen bij Amerika veronder stelt. pleitte deswege, dat de Vei ligheidsraad zijn voorstel om een controle-commissie op de Ameri kaansche steunverleening te be noemen, zou aanvaarden. Donder dag worden de debatten voort gezet. TWEE DOODSTRAFFEN GEEISCHT Scherpe veroordeeling der regeeringspolitiek. TK VERWACHT, dat zü die dit 99 kwaad gebrouwen hebben, een inaal voor den aardschen rechter rekenschap zullen moeten geven van hun daden" verklaarde prof j mr. P. S. Gerbrandy gisteravond over Hilversum II in een radio redevoering over Linggadjati. I En prof. Gerbrandy besloot: „De ze Indië-politiek van het kabinet- 'I is gedoemd volkomen vast te loopen. Nederlandsche ministers bezig zijn den rechtsstaat in Indië prijs te geven en te trachten nog met knappe menschen een stuk van het kapitaal te redden, hun po litiek moge in het moederland I reeds middelen gebruiken, die een politieke democratie niet verdraagt dat alles moge u benauwen, vooral omdat het opvolgers stelt voor een ontreddering, die meer schijnt te vragen dan menschen kunnen: Wanhoopt niet. want de grondbe ginselen van den rechtsstaat kun nen wel tijdelijk vertrapt worden maar ze zullen uit de Nederland sche volksziel, zoolang er is een buigen voor hooger beginselen, niet worden uitgeroeid". bijzondere raad van cassatie verwierp het beroep van den Maastrichtschen ex-burgemeester Mr. L. Ph. J. Peters, die lid was van de Waffen S.S. Ook vond de proc. fiscaal geen aanleiding de strafmaat (8 jaar) te wijzigen. Weersverwachting tot heden avond: Bewolkt, met in het Noorde lijk gedeelte van het land tij delijk nog eenigen lichten re- Ken of motregen en in de kust streken hier en daar van zee uit binnendryvenden nevel- of mistbanken. Overigens vrij jacht voor de maand April. ■Heest matigen wind tussehen '*est en Zuid. Heden zon onder 19.36 uur. «ttan onder 12.30 uur. Zon op ö*6 uur. Maan op 4.17 uur. ET IS AFSCHUWELIJK te zien hoe deze lieden met groote brutaliteit en totale onver schilligheid voor het lot van ande re joden, op de meest schandelijke manier misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen, dat medemen- schen die in voorturenden angst voor deportatie leefden, in hen hebben gesteld. Ik kan me begrij pen, dat een arrestant in doods angst iemand verraadt, maar dat verraden wetens en willens 15 maanden voortzetten is een mensch onteerende lafhartigheid" aldus verklaarde in een fel requisitoir de procureur-fiscaal voor het Am- sterdamsche Bijzonder Gerechtshof dat gisteren zijn grootste zaak te gen jodenverraders te behandelen kreeg. Terecht stonden een joodsche vrouw met haar man, een niet- Jood, die als zwarte handelaar in joden een winstgevend object had gevonden. Zijn vrouw was aanvan kelijk bevriend met de reeds ter dood veroordeelde vrouw Anna v. Dijk en samen hebben zij talrijke joden in de woning van v. Dijks vriendin ontvangen, waarna zij prompt werden overgeleverd aan den S. D. Op 18 Augustus 1944 kon den door toedoen van deze vrou wen niet minder dan 35 joden door den S.D. worden gearresteerd, waarvan er 32 door vergassing en uithongering in Duitsche concen tratiekampen om het leven kwa men. De vrouwen wedijverden met elkaar wie de meeste joden kon aanbrengen. Over de periode van haar werkzaamheid „verdienden" zij met hun luguber werk tussehen de f 15.000 en f 20.000. Met dezen prijs hadden zij hun eigen vrijheid gekocht. De man van de terechtstaande joodsche vrouw, zekere Houthuys trachtte alle schuld op de vrouwen te werpen en deze beschuldigden weer elkaar. Tegen hem en zijn vrouw werd tenslotte door den procureur-fis caal de doodstraf geëischt. Uit spraak 28 April a.s. MAAR komt in dezen tfjd van deviezennood van de Noorde lijke Veluwe een wonderlijk ge rucht: Op het landgoed „De Hae- re" bü Doornspijk is goud gevon den. En niet een gouden ring van een tourist of een gouden armband van een freule van genoemd land goed, neen, het goud is gevonden in den vorm van fijne deeltjes stof goud, die verstrengeld zitten in het gesteente. Experts hebben dit ge steente onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat iedere 100 kilo 2 gram goud en 108 gram zil ver bevatten. Beide edele metalen vindt men steeds in elkanders na bijheid. Dus ook op de Veluwe. rpOEVALLIG is, dat de vondst verricht werd door een reparateur van goud- en zilverwer ken, den 29-jarigen Jac. van der Zwart, maar de experts hebben de juistheid van zijn vondst bevestigd. Eerst heeft de vinder de vondst ge heim willen houden, maar tenslot te werd het hem te machtig en gaf hij het nieuws via een zwager die dagbladcorrespondent is, aan de openbaarheid prijs. Het wonderlijke gerucht heeft op de Veluwe geleid tot een ware gold rush overal zoekt de bevolking naar goud en zilver, maar men blijkt totnogtoe niet zoo fortuinlijk te zijn als dhr. Van der Zwart, die van oordeel is. dat bij een behoor lijke exploitatie heel wat goud en zilver te winnen is. „Het Vrije Volk" vernam, dat de grond waar de vondst gedaan is, toebehoort aan een Amsterdamsch advocaat en vroeg deze naar zijn meening. De advocaat zei: „Ik ge loof er niet in". Maar van der Zw. gelooft er wèl in en overal poogt hij nu belangstelling te wekken voor zijn vondst. Hij schreef reeds aan H. M. de Koningin, maar kreeg geen antwoord. „De Tijd" verklaart met nadruk, dat de vindplaats van het goud geheim zal worden ge houden, maar dat klopt natuurlijk niet met de berichten van „Het Vrije Volk", dat precies vertelt, waar de edele vondst werd ver richt. De heer v. d. Zwart dringt nu aan op een grondig en wetenschappe lijk onderzoek van den bodem dei- Noordelijke Veluwe, maar totnog toe heeft hij met zijn aandringen niet veel succes gehad. Neemt men den vondst niet au' serieux? Waar of niet waar, het is in elk geval een aardig bericht, dat niet zal na laten te spreken tot de verbeelding van ons berooide volk. VOORAL BIJ DE RIJKSDIENSTEN, DISTRIBU TIE EN BIJZONDERE RECHTSPLEGING TAE voorgenomen bezuiniging op de Rijksbegrooting ten bedrage van 1 milliard, welke door den Minister van Financiën werd aan gekondigd, zal naar de Msb. ver neemt worden verkregen door een bezuiniging van f 550 millioen gul den op de afloopende diensten, f 225 millioen gulden op de kapi taalsuitgaven of op de uitgaven met een afloopend karakter en f 225 millioen op den gewonen dienst. TJet laatste zal niet mogelijk zijn zonder vermindering van de personeelssterkte en andere verso beringen, waarop de minister in middels reeds bij de departemen ten heeft aangedrongen. Er zouden wellicht een 50.000 ambtenaren moeten verdwenen, waardoor ook een saneering der overheidsdiensten zal worden mo gelijk gemaakt. Een commissie, welke ter zake reeds in October door den De winter kan nog zoo fel zijn, eens komt de lente tóch. Zondag beleefde ook Scheveningen zün eersten zonnigen lentedag. De Pier is verdwenen, maar de sfeer is gebleven, de sfeer van zalig niets doen terwul de zee ruischt en de strakke blauwe hemel welft over strand en water. minister van Financiën werd inge steld heeft zich bezig gehouden met de maatregelen, welke ten aanzien van de ontslagen ambtenaren in financieel opzicht moeten worden getroffen en is nu tot de slotsom gekomen, dat een uitkeeringsrege- ling noodzakelijk is. Voor de door de commissie voor gestelde regeling zouden in aan merking komen alle ambtenaren en arbeidscontractanten, die geen aanspraak kunnen maken op wacht geld. De afvloeiing zal zich uiteraard het sterkst doen gevoelen bü de Rqksbureaux, de distributiedien sten en de verschillende diensten van de Bijzondere Rechtspleging. Overwogen wordt voor deze uit- keering in aanmerking te doen ko men personen, die minstens drie jaar ononderbroken in overheids dienst zijn geweest, waarbij onder scheid zal worden gemaakt tussehen gehuwden en ongehuwden. Het zou in de bedoeling liggen de uitkee- ring een afloopend karakter te doen dragen over een tijd van ma ximaal twee jaar voor gehuwden en 1 jaar voor ongehuwden. Het ligt tenslotte in de bedoe ling de onlangs plaats gehad heb bende salarisverhooging van 10 pet op te vangen door ^.en inkrimping van het ambtenarenapparaat. AN bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de berichten, welke in de pers circuleeren als zou vast staan, dat Prof. Romme zeer binnenkort tot gouverneur- generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. TAE pijlsnelle Gloster Meteor (vliegt 900 km. per uur) heeft vandaag boven het Scheveningsche strand en den Haag een demon stratievlucht gehouden. T ANGS den normalen handelsweg zullen in Juni a.s. aan Nede- land door de V. S. 24.000 ton meel en 9.000 ton mais worden toege wezen. België krijgt dezelfde hoe veelheden. "E'EN speciale commissie der Groote Vier heeft gepubliceerd dat men het in Moskou eens is ge worden over de likwidatie van Duitsche oorlogsindustrie en de verspreiding van nieuwsbladen in Duitschland TAE berichten in de pers als zou de regeering devaluatie van den gulden overwegen, zü«* officieel met stelligheid tegen gesproken. A s. DONDERDAG weer vijf rant soenen tabak, weet „Het Vrije Volk" te melden. Er wordt ge streefd volgende maand elke veer- ten dagen 6 rantsoenen-te verstrek ken. T\E onderhandelingen over de uiteindelyke regeling der door de V. S. aan Rusland geleverde oorlogsleveranties het gaat om 11 milliard dollar zullen spoe dig beginnen. QENERAAL DE GAULLE heeft het leiderschap van zijn nieu we partij aanvaardt die geen po litiek karakter draagt. Het huidig Fransche regeeringssysteem wil hij vervangen door een stelsel, waar bij de uitvoerende macht niet aan de partijen, maar aan het land ten goede komt. ZIJN nieuwe reis naar Indië heeft de Oranje" gestopt in den Golf van Biscaje, waar tien dagen geleden 4 leden van de be manning over boord sloegen en ver dronken. Er werden bloemstukken in zee geworpen. TAE raadsadviseur bij het mi- nisterie ''an O. K. en W„ dr. J. H. Wesseling, zal Don derdagavond van 88.15 over beide zenders mededeelingen doen over de nieuwe salarisre geling voor onderwijzers. TAE 43-jarige chauffeur G. W. Nie- zwaag uit Groningen, die aan razzia's had deelgenomen en o.a. mr. Domela Nieuwenhuis ver moordde, hoorde voor de Gronin ger Kamer van het Leeuwardensch Bijzonder Gerechtshof de dood straf tegen zich eischen. TAE illegale geld- en goederen- handel van Britsche troepen op het vasteland van Europa heeft En geland niet minder dan 40 millioen pond sterling gekost. m TENGEL AND heeft nu zijn „stroo- man" het eerste Britsche ra diografisch bestuurder raket-pro jectiel. De proefvlucht is vlot ver- loopen. De bereikte snelheid be droeg bijna 900 km. TJET zal in ons land zeer moei- lijk zijn tot opheffing van de censuur te komen. Molotof heeft verschillende malen geprobeerd, Maar telkens moest men er op te rugkomen" verklaarde Stalin aan een vooraanstaand \merikaan. Het communisme zal er wel eerst moe ten verdwijnen

de Stem | 1947 | | pagina 1