Eerste veesmokkelaars- bende voor den rechter Koffierantscen belangrijk omlaag Deensche zeep voor kinderen Onze grenscorrectie- eischen Vaders kregen straffen van 3 tot 15 maan den - De „groote mannen achter de scher- itnen" zullen niet vergeten worden Verdachten wilden geen „verraad" plegen Nieuwe bonnen Ier "Tel.2 PEUL- in PEUL- Surrogaat komt weer aan bod Maar vet voor patates-frites Met Onze loon- en prijspolitiek En de houding der K.V.P. Zonnig weer DERDE jaargang No. 740 oorraad. tijd voor gaaf en /eg met >evat het lat. het en op de 'e manier komt. En een heer- mond. 3ST RG. «LUIS. laanderen le Politieke root Casino" dien Dienst, P.R.A. heeft m. men kunnen :en, niet til. lolitie mVOGEL. IDVOORT, Reclame i 310 99—00 Comm v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. X. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dl A J i M MES= Mr' H' B" B- DE RECHTER Veïschtint eiken werkdag Abonnementsprijs: (bivooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per po t 4.25; p week (bij nlet-postbestell.) 0.18; ijo-se nummers 8 cent - Postrekening W8.041 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 10 APRIL 1947 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM* Directeur. 3 A H M VAN SCHIJNDEL.; Hoofdredacteur: 3 3 H A 3RUNA; Algem* Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vllsslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau duist. Dubbele Poort 7. tel 102, Bijbureau Oostburg Nieuw- straat 23, tel 35; Zeeuwsche Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF 1JET DOEK voor het drama, dat „veesmokkel heet" is opge gaan: het eerste bedrijf heeft gister te Breda gespeeld voor den Bjjzonderen Politierechter. De acteurs waren 9 veesmokke laars uit Rijsbergen, dat onder den rook van Breda ligt, en de regisseurs waren de Bijzondere Politierechter, mr. A. Bisschop Boele, en de Officier van Justitie, mr. A. Kneepkens. Het waren strenge regisseurs, die de acteurs fel op de vingers hebben getikt in het bijzijn van veel nieuwsgierigen. van St. en toen hij op den bewus- ten avond de ingevingen van zijn verliefde hart wilde volgen en naar zijn uitverkorene toog, wilde het dat hij in de woning den leider van het complot J. H. en de rest van het gearresteerde gezelschap aan trof. Of hij mee wilde helpen koei en over de grens te brengen? Hij zou 25 gulden krijgen, stelde H. hem voor. De jongeman hapte toe ik kan best wat geld ge bruiken want ik wil gaan trouwen, zei hjj en ging met een meer geroutineerden man op stap, ieder een koe. I K 2169 aajaarskeuring 1RDAGMIDDAO 83—0 "CV waren goede en slechte ac- teurs, jonge en oude, maar al len hadden zij toch dit gemeen, dat zij erg vergeetachtig waren. In dit Opzicht hadden zij de typische ge steldheid van verdachten, die hen Boo onschuldig als pas geboren kin deren doet schijnen, doch die niet is opgewassen tegen het gerouti neerde justitieele ondervraag-sys- teem. dat door het naast elkaar leggen van de uit onwillige mon den verkregen gegevens de waar heid weet te puren. I Zoo ook met de Rijsbergsche Smokkelbende. Men bemerkte o zoo goed, dat er een stilzwijgende af spraak was gemaakt om de com plot-sfeer niet te verbreken en de heei en met de zwarte toga's niet veel wijzer te maken. In bijna alle gevallen lukte dit niet, omdat de man die voor den leider der bende wordt gehouden (J. H.) op de zit ting tegen alle verwachting in toch nog het noodige losliet. En toen moesten zijn kornuiten wel met hem meegaan. Alleen in één geval ble- Jven de smokkelaars stokdoof voor «d,- vermaningen en bitsigheden van achter de groene tafel. Het gold hield den heer A. v. St., die ervan verdacht werd de 6 koebeesten die over de grens moesten gesmokkeld Worden, een stalplaats gegeven te hebben en het heele zaakje mee te hebben georganiseerd. Dc boer ontkende echter per tinent een zwart geweten te heb- ben en daar de andere 8 ver dachten zich „absoluut niet kon den herinneren" v. St. op den I bevvusten Januari-avond gezien I te hebben (ofschoon allen op zyn i erf vertoefden), moest de Offi f cier van Justitie hem met een I spytgevoel naar huis laten gaan. Er was geen wettig en overtui- I send bewys voorhanden. Maar I veelbeteekenend zei mr. Kneep- I kens tot den boer: „Tot ziens!". Door nood gedrongen? „Werktuigen des duivels". TJct zijn allemaal werktuigen des duivels, zoo kwalificeerde mr. Kneepkens de lieden. Het zijn cre aturen die ons land bestelen, die alleen om geldelijk gewin ons land armer maken. In een klein gedeelte van het arrondissement Breda is er al voor millloenen gld. frauduleus de grens overgebracht.. Dit is maar een vage raming, want el- ken dag komen er nieuwe gege vens binnen, zoodat de volle om vang van het kwaad nog niet met juistheid te zeggen valt. Dank ztf echter het uitmuntende werk van politie, opsporings ambtenaren etc. is het kwaad al eenigermate gestuit kunnen wor den, zoo zelfs al dat de koeien 300 gulden per stuk in prys ztfn gedaald. Wy zullen echter niet ophouden; het kwaad zal met den wortel worden uitgeroeid, zoo betoogde de Officier met klem. Hij eischte tegen de 7 geleiders ieder 8 maanden gev. straf met af trek van het voorarrest van 3 mnd. en tegen H. die hij „een misselijke figuur en een ronselaar" noemde, 1 jaar en 6 mnd. gev. straf met aftrek. De Bijz. Politierechter deed van deze eischen iets af, omdat hij re kening wilde houden met de door de verdedigers naar voren gebrach te aspecten. Zoo werden C. F., C. V.„ J. M. en L. J. ieder veroordeeld tot 6 mnd. met aftrek, W. H. tot 4 mnd. met aftr., de 17-jarige F. de Br. en zijn 19-jarige broer C tot 3 mnd. m. a. en 3 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De zwaarste straf kreeg J. H. en wel 1 jaar en 3 maanden met aftrek. (PERIODE 13—26 APRIL). BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie A). A—01 A—02 A—01 A—01 A—03, A—01 A—02 A—01 A—03 A—04 A—06 brood 800 gr. brood brood 400 gr. brood A—02 bot.250 gr. raarg of 200 gram vet. melk 4 L. melk. A05 melk 7 L. melk. vleesch 100 gr. vleesch vleesch 300 gr. vleesch 200 gr. kaas 1600 gr. brood 200 gram kaas 800 gram brood alg. res. res. res. BONKAARTEN KD, KE 705; (Serie B.) A11 brood 800 gr. brood A11 boter 250 gr. boter A—12 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet. A-13, A-15 melk 12 L. melk. A-11. A-12 vl. 100 gr. vleesch A11 alg. 100 gr. kaas A13 res. 800 gr. brood A14 res. plm. 90 gr. Deen sche toiletzeep (voorinlev.) A16 res. 500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, ME, MF, MG 705: A21 brood A21 boter A22 boter A—21 melk A22 vleesch A21 vleesch A21 kaas A21 eieren. (Serie A>. 800 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. marg. 200 gram vet. 5 L. melk 100 gr. vleesch 300 gr. vleesch 200 gr. kaas 5 eieren. of E. jijen interessant aspect kreeg de zaak toen de verdachten grif in et hun antwoorden klaar stonden om te vertellen waarom zij tot den veesmokkel waren overgegaan. Daarbij kwamen o.a. twee dingen tot uiting. Op de eerste plaats, da+ deze menschen zeiden het groote sociale en moreele kwaad dat in den smokkelhandel steekt niet te beseffen. Het is de kenmerkende psychologie van den grensbewoner -smokkelaar, en op de tweede plaats, dat zij op het aanbod om vee to smokkelen h raison van 25 tot 40 gulden per koe waren in gegaan om hun gezinsinkomsten te vermeerderen of om zich schoenen rijwielbanden e.d. aan te schaffen, vooral op deze laatste „beweegre- Singöh de verdedigers dieper j°.ndei" e venwel de handel wij- uratonr S"ok?ceIaars soed te willen den I J n dan ook niel aan t. m ontkomen, dat de groo- dankhn»en auhter de schermen een van 5aar gebruik weten te maken kleine menfv. van verschillende mold» ™enschen om hen door daden kTSfi» tot k«'ada tj^kkéöT die '<>uw- van verzekerd Umne,'rf'trJVrnWeI gestraft zullen worde1,', 1^"?" nadrukte mr. Kneepkens wel ze« Er zitten er reeds verschdlenal vast. zei hij, doch er bullen e, nog meerdere volgen. In Gilze voert de Kunstkring eenrevue op, waarin van het begin tot liet einde Suske en Wiske voor het voetlicht treden en met hen zoo veel andere helden van ons beeldfeuilleton, zelfs het spook Sus An- tigoon. Onze fotograaf was er natuurlijk als de kippen by om eenige scènes te vereeuwigen- Hierboven de slotscène, waarin het geheele gezelschap ten tooneele kwam. Juf Blaaskop als Hitier, Suske, Wiske, Tante Sidonic en Prof. Barabbas. Op den voorgrond de sympathieke dirigent van het orkest, de heer de Jong. TJEN LAATSTEN TIJD hebben al verschillende geruchten de ron de gedaan over verschillende versoberings-maatregelen, welke de regeering zou overwegen om het hoofd te bieden, voornamelijk aan den groeienden deviezennood. Thans wordt officieel medegedeeld, dat de regeering terzake over leg heeft gepleegd niet den waarnemenden directeur-generaal der voedselvoorziening en de Bedryfshoreca en welk overleg nu tot en kele versoberingsmaatregelen zal leiden. Er wordt op gewezen, dat de vooruitzichten van den binnenland- schen oogst voor 1947 tamelijk onzeker zijn, terwijl voor den aan koop van aanvullende voorraden in het buitenland de deviezen slechts In beperkte mate beschikbaar zyn. Welke zijn nu de eerste versoberingsmaatregelen welke in verband hiermee zullen worden getroffen? Veel minder koffie en weer surrogaat. Hy wilde trouwen. H >e menschen tot veesmokkel ko- 24-iaH™ t0?ndre het geval van den v/.,S g.? J' Wel aaa- Hu had \eeimg met de dochter van boer IA off ie kan alleen het buitenland ons leveren, zoodat we voor den aankoop kostbare deviezen op tafel moeten leggen. Daarom ligt het in de bedoeling van de regee ring het koffieverbruik sterk te verminderen. Het lcoffierantsoen zal met het oog hierop belangrijk worden verlaagd een motivee ring die blijkbaar veronderstelt, dat we al heel wat koffie op den bon kregen! en het koffiever bruik in de café's zal hierop moe ten volgen. Men overweegt, wan neer tot beperking van de koffie- verstrekking wordt overgegaan een termijn wordt niet genoemd, maar deze zal wel niet lang op zich laten wachten om de bestaande toewijzingen te doen vervangen door gelijke hoeveelheden koffic- surrogaat. Dit zou wellicht reeds kunnen gebeuren vóór het publiek minder koffie krijgt. Gelukkig is voor de invoering van dezen maat regel eenige omlooptijd noodig, zoodat niet bekend is, wanneer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat (natuurlijk) van uitstekende kwaliteit zal zijn. Een verlaging van de melk- en sui kertoewijzingen ligt vooralsnog niet in de bedoeling, zoodat het geurige kopje koffie in de café's in elk ge val niet zal dalen tot het peil van den slechtsten bezettingstijd. Geen thee-surrogaat. de thee staat het er intus- schen wat gunstiger voor en er wordt zelfs niet gedacht aan thee-surrogaat (waarbij wij zouden willen opmerken, dat er ook nog geen behoorlijk surrogaat voor thee is gevonden in tegenstelling tot de koffie). Te zijner tijd zal nochtans worden bepaald in welke verhou ding de theetoewijzingen tot die van koffiesurrogaat zullen worden gebracht. Vleeschiooze dagen, in eet- gelegenheden. Tn verband met de vleeschpositie, overweegt de regeering, de be paling, dat voor alle eetgelegenhe- den, dus ook de broodjeszaken e.d. twee dagen zullen worden aange wezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren, noch wild of gevo gelte inogen worden verstrekt. Deze inrichtingen zijn dan aangewezen op visch of vischconscrven. Over deze bepalingen zijn de besprekin gen nog gaande. Van de zyde der Bedrijfsgroep is er op gewezen, dat deze maatregel niet leidt tot be perking van het verbruik, hoogstens tot een betere verdeeling van het verbruik. Het nuttig effect is even wel, dat het publiek ziet, dat ook het restaurant aan beperking on derhevig is. Welke dagen vleeschloos zullen worden is nog niet bekend, maar de regeering blijkt bereid om dc regeling hiervan aan de Bedrijfs groep over te laten. Dit opent de mogelijkheid om plaatselijke belan gen te doen prevaleeren. Niet iede re ondernemer kan het op eigen houtje bepalen, maar de zaak dient plaatselijk te worden geregeld. Op de restaurants en het daar aan wezige publiek zal t.z.t. streng wor den toegezien dat dit voorschrift wordt nageleefd. Op 17 April zullen bonnen wor- den aangewezen voor suiker, ver snaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 April a,s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 14 April a.s. mag worden gekocht. Bon A14 reserve voor Deen sche toiletzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij een detaillist in zeep worden Ingeleverd. Afleve ring der zeep zal zoo spoedig mo gelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 703 kunnen worden vernietigd. NIEUWE SCHEERZEEPBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon „Tabak 2 re serve" der tabakskaart is aange wezen voor het koopen van 50 gr. scheerzeep of 100 gram scheercrè- me of 400 gram snelscheercrème. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabakskaart zijn moeten zich on der overlegging van hun tweede distributie-stamkaart tot den plaat selijken distributiedienst wenden, welke hun een rantsoenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in scheerzeep inleveren. Aflevering zal geschieden, zoodia de detaili- listen bevoorraad zijn. TAE K.V.P. heeft de loon- en prijspolitiek van de regee- ring-Beel aanvaard, maar zal dit in zooverre en zoolang doen, dat het reëele inkomen van ons volk niet zal dalen. Zou dit wèl het geval zijn, dan behouden wy ons voor ons standpunt ten aanzien van de regeeringspoli- tiek te herzien" aldus ver klaarde de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andries- sen. gisteravond op een verga dering van de Amsterdamsche afdeeling van de K.V.P. Te Moskou in het geding JN de gisteren gehouden zitting van de Groote Vier te Moskou is het probleem van de toekomstige Duitsche grenzen aan de orde ge komen. Bidault vroeg den ministers de Nederlandsche grenscorreetic- eischen en die van België, Luxem burg en Tsjecho-Slowakije in stu die te nemen om te komen tot een principieele beslissing, waarna een technische commissie deze beslis sing kan concrctiseeren. TAE Amsterdamsche raad heeft gisteren f 60 millioen gulden gevoteerd voor een nieuwe electri- sche centrale. 24 millioen zullen noodig zyn voor bestellingen in het buitenland en 36 millioen voor bin- nenlandsche orders. Weersverwachting tot heden avond: Na een kouden ochtend snelle stijging van temperatuur. Zon nig weer. Weinig wind. Heden zon onder 19.27 uur, maan onder 8.03 uur. Maan op uur. Zon op 5.57 uur. Vet voor patates-frites. /Amtrent de vettoewijzing valt ten slotte nog op te merken, dat dc patates-frites-bakkers, voortaan ook een vettoewijzing krijgen, welke echter voor een deel, maar niet ten volle in mindering komt op de be staande toewijzingen aan de restau rants. Nu namelijk is gebleken, dat er voorloopig niet aan te denken valt om vettoewijzingen uit te brei den en de zooeven genoemde groep nog niet aan de beurt kwam, wordt het billijk geacht haar te doen dea len in wat er aanwezig is. (Vervolg op pag. 2)* m<tri

de Stem | 1947 | | pagina 1