VEERTIEN wederopbouw=wenschen Materialistische Jeugd ONTSNAPT uit het roode PARADIJS Duitsch geleerde vertelt, dat de Sovjets spoedig een atoombom zullen bezitten De Avonturen D° Duitsche experten bekomen al wat zij verlangen, maar leven Suske Wiske SPRIETATOOM TWEEDE BLAD No. 138 DINSDAG 8 APRIL 1941 Geef haar een hooger ideaal dan een ri]k betaald baantje \yEER een nieuwe bijdrage voor de beschouwing van het heden- daagsche jeugdprobleem. Er is heel veel aandacht voor alles wat daarmede samenhangt. De schets, welke hier van de jeugd gegeven wordt, zal menigeen te somber voorkomen. Toch is het van betee- kenis er kennis van te nemen. Want er zit goede leering in, vooral voor de ouders. TVIalerialisme is een typeerende eigenschap van onze heden- daagsche maatschappij. Materia lisme is ook een essentieel ken merk van onze hedcndaagsche schooljeugd! Met deze inleiding hebben wij geen nieuwe stelling geponeerd, ieder die op een ol andere wijze bij de jeugdop- voeding betrok - ken is ondervindt 't dagelijks, dat onze jeugd „geld- ziek" is en daar om slechts één doel kent: „Later veel geld te verdienen!" Regelmatig blijkt uit door ons ge houden enquêtes dat de jeugd voor de toekomst een leventje prefe reert, dat financieel Houd een kind een goede toe komst voor welke met hard wer ken kan worden bereikt, doch Iaat de dwaze motiveering achterwege dat het heerlijk is dit of dat baantje te bezitten, louter en alleen om 't goede salaris en de geringe inspan ning. De ervaring leert ons, dat zulke gesprekken vaak met de kinderen worden gevoerd, misschien met e goede bedoeling het kind in zijn werklust te sti muieeren. maar al te vaak met het gevolg dat er van die utopieën niets terecht komt. maar wat erger is. dikwiils met 't resultaat dat de kinderen zich nu al op de toekomstige weelde gaan instellen. Is het wonder dat de jeugd veeleischend wordt, als de ouders onbewust hen in die richting drijven? begrijpen, dat dc school zoowel kwantitatief als kwalitatief nooit datgene aan opvoeding kan geven, waartoe het huisgezin in staat is. De school doet haar best de leer- lingen wel ook materieel, doch niet ?°S.f T T w n materialistisch op te voeden. De dat dikwyls de ouders zelf opmerking dient hierbij gemaakt schuld hebben aan de verkeerde te worden, dat de levensbeschouwing die hun kinde- onderwij- ren er op na houc*en- Ze brengen door hun handelwijze en hun ge sprekken het kind in een sfeer die hen drijft tot .geldzucht en zingenot. Ons woord is de daad eene zer bij dit deel en z'n collega bij 't ander onderdeel der opvoeding 't zwaartepunt zal leggen, naar eigen godsdienstige baart, geen zware lasten met zich meebrengt en dat bovendien een waas boven zich heeft van een ,.dolce far niente", een leven van zalig niets-doen." Nu zeggn deze eigenschappen relatief gesproken weinig over de al of niet minder goede mentali gelang zijn overtuiging. Gelukkig zijn ook vele ouders zich ervan bewust, dat een zekere onthechting aan aardsche goederen het welzijn van het kind geen zorgen beoogt, doch helaas zijn er ook ve len die den diepen zin van dit veel besproken onderwerp niet begrij pen. f^eet een kind wat het toekomt, doch overlaad het niet met Het kind moet geleerd worden alles op zijn juiste waarde te schatten. Ook de aardsche goede ren. De jeugd moet de materieele middelen die ons ten dienste staan leeren zien in een hooger geesteliik verband. Wat dus middel is moet het ook blijven en mag geen doel worden. Onze jeugd heeft het zoo hard noodig, dat wij extra notitie van haar nemen. Zij zelf is niet onwil lig. zij is door de omstandigheden spontaan in het kwaad gegroeid. Aan ons allen de taak om de geld en snoep. Waar haalt de jeugd toch al het geld vandaan? Hoe jeugd er weer bovenop te helpen! teit van de jeugd. Niemand onzer wordt het besteed? Zijn de ouders Ons woord is de daad! immers geeft de voorkeur aan den daarvan op de hoogte? M- Br- koelie-arbeid als hem een leidende functie op een plantage wordt aan geboden. Doch dat onze jeugd slechts een zuiver materialistisch ideaal voor oogen heeft en dit ideaal zelfs propageert, zegt toch genoeg, dat er dringend een ingrij pende evolutie in de jeugdvorming noodig is. We mogen gerust generaliseeren en zeggen, dat de geheele jeugd aan dit euvel lijdt, al zijn er geluk kig lichtpunten die aangeven dat toch ook godsdienstig-zedelijke, moreele en aesthetische motieven in de jonge harten een groote rol spelen. Het zou er somber uitzien, als dat niet het geval was. Maar spo radisch komen deze elementen tot uiting, als we ze vergelijken met dc omineerende stoffelijke opvat tingen. "yyat zijn nu de oorzaken, welke onze jeugd zoo materialistisch hebben georiënteerd? Het is gemakkelijker de feiten te constateeren. dan de oorzaken er van na te gaan. Algemeene facto ren spelen ook hier weer de hoofd rol. zooals de drang naar ontspan ning, het voorbeeld van volwasse nen. terwijl ook de oorlog een fu nest stempel op de harmonische ontwikkeling van de jeugd heeft gedrukt. Eén factor willen we echter hier speciaal even aanstippen, nl. den invloed er ouders! Vader en moe der zijn in alle opvoedkundige pro blemen de toonaangevende figuren. Vaak wordt zeer ten onrechte de school het verwijt gemaakt van een of andere paedagogische tekort koming. Wij willen niet beweren, dat het onderwijs geen fouten maakt, in tegendeel, wij bekennen volledig, dat er op dit terrein heel wat te hervormen is. Vele ouders moeten echter wel T^aar wat ik gezien heb, meen ik dat Rusland een atoombom zal bezitten, zooals de USA over drie a vijf jaar, verklaarde een Duitsche specialist inzake atoomstudie, die naar hij beweert, onlangs „ontsnap te" uit een staatslaboratorium te Moskou, zoo meldt de Herald Tri bune. De Duitsche physicus drong aan op het geheimhouden van zijn naam. Hij is de eerste Duitsche ge leerde, die zijn werk verlaten heeft in dienst van de Russische atoom- vorschingen en naar Duitschland terugkeerde „op gevaar van zijn le ven." De Duitsche professor deelde een aantal „geheimen" mee betreffende de atoomnavorschingen der Sovjets. Prinselijk behandeld 'Jen minste 200 Duitsche geleerden en technici, waaronder sommige van de knapste Duitsche atoomex- perten, werken in een werkelijk paradijsachtige omgeving in op dracht van de Russische regeering. Nog meer „recruten" worden ge zocht in alle Duitsche bezettings zones, de Amerikaansche inbegre pen, en vnl. in de Sovjetzone, door Russische officieren en door Duit- schers, die hun vroegere collega's moeten overtuigen dat een paradijs hen wacht. WA1AWV.VWAPAW.VWUV, De Duitsche geleerden hebben al les wat noodig is voor hun weten schappelijk onderzoek en ze worden gelijk, zoo niet beter behandeld dan de Russische physicï. Zij werken te Moskou en in de uitgestrekte gebou wen van Zuid-Rusland en Siberië. De enkele Duitsche cyclotronen en andere hoogspanningsuitrusting voor atoomexperimenten en voor experimenten inzake radio-activi teit „zijn van de Russische zone in Duitschland overgebracht naar de Sovjet-Unie." Ongeveer 12.000 ingenieurs en mijnwerkers, Russische en Duitsche zoeken naar peckblende (dat ura nium bevat) in de Sovjetzone. Dat gebeurt onder de grootste geheim houding. „Wanneer iemand tracht te ont snappen en gevat wordt, volgt de straf op Russische manier", ver klaarde de Duitscher. „De Russische inspanningen om de atoomgeheimen te bemeestereii en bruikbaar te maken, kennen geen verpoozen. De geleerden zwee ten bloed dag en nacht." Hij was teruggebracht naar Duitschland onder geleide om an dere Duitsche geleerden te recru- teeren. Hij hoopt thans naar de USA te kunnen uitwijken. DE PROVINCIE VERDEELE DE MATERIALEN OVER DE GEMEENTEN, DEZE VERLEENEN PLAATSELIJK DE TOEWIJZINGEN TV/fEN is in Den Haag niet doof gebleven voor de vele klachten, die middels de pers, in vergaderingen en door particulieren op den wederopbouw werden gelanceerd. Men is er zelfs toe gekomen om de sterk gecentraliseerde bevoegdheden te decentraliseeren, maar wat was er de beteckenis van? Er had geen decentralisatie plaats, maar een deconcentratie, zoc vertelt de Stichting Herstel Limburg 1945 in haar rapport over het onderwerp. Wel kregen la gere ambtelijke instanties meer bevoegdheden, dan zij voorheen be zeten hadden, maar de zelfstandige lagere bestuursorganen ble ven er buiten en juist deze hebben principieel en uit doelmatig heidsoverwegingen recht op erkenning. Zij toch zijn de eersten, aan wie de bouw van stad of dorp ter harte gaat en zoolang er niet vaststaat, dat de behartiging van deze taak beter door de centrale overheid kan worden verricht, late men haar die zorg. En daarmee ook die van den wederopbouw. Yjyij zeiden reeds, dat de Stich ting het niet gelaten heeft bij een opsomming der algemeen be kende klachten. Zij deed nuttiger werk en zette in 14 punten uiteen, vat er dient te geschieden om tot een bevredigender regeling te ge raken. Wij vatten die punten kort samen: 1. er dient een geheel nieuwe wederopbouwwetgeving tot stand te komen. 2. Daarin die nen de bevoegdheden van rijk, pro vincie en gemeente nauwkeurig te worden omschreven, met gelijktij dige vastlegging van de rechten van particulieren. 3. Gemeentebe sturen moeten de bevoegdheid hebben wederopbouwplannen vast te stellen onder hooger toezicht (goedkeuringsrecht Ged. Staten en beroepsrecht op de Kroon). 4. Een speciale verkorte procedure voor de vaststelling van wederopbouw plannen is noodzakelijk. 5. Het aandeel, dat het Rijk betalen moet in de kosten van uitvoering van wederopbouwplannen worde nauw keurig geregeld. 6 In de weder opbouwwetgeving dient een spe ciale onteigeningsprocedure ten be hoeve van den wederopbouw te worden opgenomen. 7. Een regeling moet in het leven geroepen wor den tot waarborging van een ver antwoorde' architectuur voor den wederopbouw. 8 De behandeling van aanvragen voor bouwvergun ning dient bij B. en W. te berus ten. met als beroepsinstantie de gemeenteraad. 9. De plaatselijke toewijzing van materialen voor normalen nieuw bouw en herstel dient bii de ge meente te berusten. 10 De ver- deeling van materialen over de in een gouden gevangenis. Zij wor den 14.400 tot 36.000 dollars per jaar betaald. Zij beschikken over groote huizen, bedienden, luxueus dsel. Maar men heeft geen vr'; heid: want de Russen hebben een spreekwoord: „Die veel weten zijn onze vrienden, die te veel weten zijn onze vijanden." Een verzamelpunt gommige Duitsche geleerden wer ken op het afzonderen van de explosieve isotoop U-235 uit ura nium; anderen zijn bezig met de oprichting van fabrieken; anderen bestudeeren den invloed van de radio-activiteit op de levensorga nen. Geen enkele Duitsche geleer de weet echter welke de totale som atoomkennis is van de Russen. Een Russisch geleerde brengt er gens al de gegevens hijeen. Naar wat ik gezien en gehoord heb. meen ik dat de Russen een atoombom zullen kunnen maken over drie a vijf jaar. gemeenten in de provincie ge schiede door de provinciale overheid. XI. Vaststelling en ver- decling van dc nationale bouw volume geschiede in overleg met de provinciale besturen. 12. De voorbereiding van de finan cieringsschema's geschiede door de gemeenten, tegelijk met de voorbe reiding van de bouwplannen. 13. De gemeenten dienen over een be hoorlijk technisch apparaat te be schikken. Kleinere gemeenten rich ten zich op gemeenschappeliike samenwerking. De bestaande ge dwongen samenwerking ingevolge de Woningwet, is voor verbetering vatbaar. 14. T.a.v. den wederop bouw heeft de provincie, behalve de aan haar toe te vertrouwen controleeren de bevoegdheid, een belangrijke taak bv. t.a.v. de goed keuring van wederopbouwplannen, vaststelling van deze plannen en het nemen van onteigeningsbeslui- ten bij in gebreke blijven van de gemeentebesturen, de verdeeRng van materialen, het opleggen van gemeenschappelijke regelingen. De provincie dient daartoe over een geëigend aoparaat te beschikken. Itc Stichting Herstel Limburg 1945 heeft met haar rapport over de behoefte aan een nieuwe wederopbouwregeling een werk van niet geringe allure verricht. Zij vraagt nl. geen delegatie van be voegdheden door het college van algemeene commissarissen aan la gere organen, zij vraagt méér. een nieuwe wettelijke regeling, waarin aan provincie en gemeenten wel omschreven bevoegdheden en aan particulieren bepaalde rechten worden gegeven en gewaarborgd Zij wenscht met andere woorden, zoo er aan getornd is. een einde gemaakt te zien aan het ingrijpen, door derden, ook al is dat een cen traal college, in zaken, welke zij ziet als behoorende tot de bevoegd heden van provincie en gemeente en zij wenscht verder voor deze organen een wettelijk geregelde belangenbehartigingsmogelijkheid welke hen van nature toekomt. Het lijkt veel in dezen tijd, nu schaarschte aan materialen en uitgebreidheid van het weder op te bouwen gebied tot centralisatie van krachten heeft geleid. Maar tus- schen „veel" en „te veel" ligt een breede klove als men bedenkt, dat alle centralisatie tenslotte heeft ge leid tot 'n steeds verlammender wer kende onmacht. Daarom verdient het Limburgsche rapport, dat af gestemd is op de wenschen, welke in Limburg leven en dat reeds in een vergadering van commissaris sen der Koningin, met den minis ter-president en den minister van Wederopbouw werd besproken, al ler belangstelling. door W van der Steen 'JLSHfl DQORHUfTT GEEST VAnSA' VANTAS DE 'J SR OU Df ru/MTE VAN net heelal^ VEAST/JFD VAN db koudf se5luh n'j aan de m£u€' poort a an tc kioppen C

de Stem | 1947 | | pagina 1