G Naar een nieuwe toekomst George II van Griekenland plotseling overleden op Franco's plannen Een paaschei, gedroogde zuidvruchten, en extra tabak Prins Paul reeds tot koning uitgeroepen DE RIJWIEL- Waakzaamheid en levensüerdieping Ma Nieuwe Bonnen BELAAGDE ONSCHULD DERDE JAARGANG No 734 v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. 3. Van hootegem; a. e. langenhorst; Mr. ©r a 3 3 m mes: Mr. h. b. b. de rechter ye -chljnt eiken werkdag Abonnementsprijs: (br vooruitbetaling) S.38 p. kwartaal; per 4.25: p week (bij clet-postbestell.) 0.26; ;se nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 2 APRIL 1947 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM* Directeur. J A. h. M VAN schijndel; Hoofdredacteur: J. J. h A. 3runa; Algem, Zeeuwsch-redacteur: W groffen, Vlisslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7. tel 102; Bijbureau Oostburg Nieuw- straat 23, tel 35; Zeeuwsche Eilanden. Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N J KARHOF K— ON1NG GEORGE II van Grickland is gistermiddag te Athene aan hartverlamming overleden. De koning had een onderhoud gehad linet den minister van onderwijs en teruggekeerd in het koninklijk paleis voelde hij zich onwel worden, vroeg om een glas water en een ■handdoek, maar door een duizeling bevangen viel hij neer. Overigens Iwas reeds bekend, dat de koning lijdende was aan angina pectoris. pc koning is dood, leve dc koning! ^NTUSSCHEN is de nieuwe ko- ning al benoemd. Prins Paul Werd nl. denzelfden middag reeds ■•tot koning benoemd en zal van daag in een buitengewone zitting .wan de Grieksche 'Kamer worden ^Micëedigd. Het laat zich gemakke lijk raden, waarom met deze op- Jvolging zoo'n haast is gemaakt: de 'duistere machten, die Griekenland al zoo lang naar het leven staan, jfeouden den dood des konings kun- hon misbruiken voor hun heillooze, politieke plannen. I De nieuwe koning is een broeder Van den overleden koning en werd in 1901 geboren, hij is dus 46 jaar oud en huwde in 1938 met prinses Frcderika Luise, dochter van den hertog van Brunswijk. Koning George II is 56 jaar oud geworden. I De koning der verbanningen. Tn George II heeft Griekenland een der warmste pleitbezorgers ■Verloren voor zijn nationale belan gen. Reeds in 1917 had hij het land "met zijn vader moeten verlaten on der drang van de Entente, maar a de overwinning der geallieerden wier zaak zij hadden voorgestaan, konden beiden terugkeeren. In 1922 werd koning Constantijn echter weer verdreven, als gevolg van de militaire tegenslagen, welke de Grieken in Klein-Azië leden in hun strijd met de Turken en volgde George hem op. Twee jaar re geerde hij in een periode van groo- te onrust, gekenmerkt vooral door een mislukten opstand van den rechtervleugel onder generaal Me- taxas. Toen de republikeinen zich echter in 1924 van Athene meester makten, zag George II zich genood zaakt het land te verlaten. Weer in ballingschap. Zijn ballingschap bracht hij in Engeland door, totdat hij in 1935 weer naar zijn land kon terugkee ren, omdat het Grieksche volk zich inmiddels door een referendum voor het koningschap haar uitge sproken. In den tweeden wereldoorlog Werd Griekenland na een taaien strijd onder den voet geloopen en weer moest de koning het land ver I laten. Hij zwierf enkele dagen door de jjergen, achtervolgd door Duitsche Parachutisten, overnachtend in ho- Jen en bij schaapsherders in hut ten. Een boot bracht hem tenslotte naar Egypte, waar hij vorstelijk werd ontvangen, maar vandaar ver trok George naar Engeland, waar hij met een bescheiden hofhouding in een der Londensche hotels woon de. Na de bevrijding van Grieken land, bleken de communisten aan invloed te hebben gewonnen, maar toen het volk weer werd geroepen -zijn stem voor of tegen de monar chie uit te brengen, bleek hoe de communisten toch niet de ziel van het volk hadden weten te vergifti gen. Met overgroote meerderheid (65 pet. vóór) riep het volk zijn koning opnieuw uit de ballingschap terug. Amerikaansche commentaar. Tohn Vorys, Amerikaansch repu- blikein, verklaarde gistermid dag reeds in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, den dood van den koning releveerend: „Het eenige gevaar is een poging van 'n minderheidsgroep ik denk daar bij aan dc communisten om een- tusschentijdsche regeering onder de macht van een minderheid te vor men". En hij voegde eraan toe: „Daar zouden wij bezwaar tegen maken". De snelle verkiezing van den nieuwe, koning zal er intus- schen wel toe hebben bijgedragen om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. De regeering-Ma- ximos bood den nieuwen koning meteen haar ontslag aan. maar Ma- ximos kreeg onmiddellijk opdracht een nieuwe regeering te vormen. De nieuwe koning heeft drie kin deren, waarvan de in Juni 1940 geboren prins Konstantijn nu troon VtflJ ZIEN ons voor een strijd geplaatst, waarbij het om ons bestaan, onze on afhankelijkheid en onze vrijhe den gaat. Eensgezind zullen we hem tot een goed einde bren gen" aldus koning Paul tot het Grieksche volk. opvoiger wordt. In het derde kind van den nieuwen koning, in 1942 borene is eveneens een dochtertje prinses Irène (waarvan generaal Jan Smuts, eerste minister van Z. Afrika peetvader is). De eerstge borene is eeneens een dachtertje, het is prinses Sophia nu 9 jaar oud. De overleden koning werd 20 Juli 1890 geboren en huwde in '21 met prinses Elisabeth, de oudste doch ter van koning Ferdinand en ko ningin Maria van Roemenie, welk huwelijk in 1935 werd ontbonden en kinderloos was gebleven. Ko ning George was een achterklein zoon van Koningin Victoria van Engeland. distributie Theorie en practijk. PEN AARDIG VERHAAL deelde een onzer relaties ons mee. Aan een distributie bureau vervoegde zich dezer dagen een geestelijke, die be hoefte had aan een rijwiel. De houding van den ambtenaar was zeer,tegemoetkomend, maar een bon Voor een heerenrijwiel kon hij -hem onmogelijk afgeven, daar de schaarschte aan dit ar tikel groot was; wel wilde hij zorgen voor een bon voor een damesrijwiel. Erg happig \/as de aanvra ger hier niet op. waarom de ambtenaar den raad gaf met den bon naar een handelaar te gaan en die te vragen of hij misschien kans zou zien daar toch een heerenfiets op te ge ven. De raad werd opgevolgd en de detailverkooper bleek ge negen de fabriek het verzoek voor te leggen. 'n Paar dagen later kwam het antwoord af. Het was gunstig; zeer gunstig zelfs, want het luidde: „Graag, wij st.in de heerenfietsen!" Industrialisatie VII Br RABANT en Zeeland met 1 name het gedeelte beneden de zuidelijke Schelde-oevers staan voor een nieuwe toekomst. Hoold- zakelijk landbouwgewesten en bij gevolg in de sfeer daarvan levend, zien zij met een licht wenkbrauw fronsen toe naar wat erjvoorloo- pig om hen heen gebeurt, want wel hebben zij een open oog voor dc welvaartsmogelijkheden, welke voor hen in het verschiet liggen, maar dat sluit geenszins wijze voor zichtigheid uit bij liet beoordeelen van de situatie. Wij houden n.l. niet van „de vrouw in de fabriek". Wij zien haar bestemming elders en hooger liggen, n.l. in het gezin. Van haar in het bijzonder eischen wij levensverdieping, geen vervlak „UW VERTROUWEN HET jpRANCO'S aankondiging, dat Spanje terug zal keeren naar de monarchie heeft, zooals te ver wachten was, de meest uiteenloo- pende reacties uitgelokt. Een Spaansch monarch, woord voerder verklaarde te Parijs „dat Francos stap 'n laatste poging is om zijn regiem te redden" en een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken oordeelde: „dat Franco's voorstel inzake de opvolging de Britsche houding ten aanzien van zijn re giem niet wijzigt". De officieele woordvoerder van Don Juan te Lissabon merkte op, „dat don Juan geen wet kan er kennen ten aanzien der opvolging, welke aan twee belangrijke voor waarden niet voldoet: sanctie van de Spaansche bevolking en de toe stemming van Don Juan zelf als wettigen kroontroonpretendent". De juridische deskundigen van de organisaties der V. N. hebben er op hun beurt met politieke nuch terheid aan herinnerd, dat „de Spaansche kwestie technisch be schouwd nog steeds op de agenda staat en ongetwijfeld in den Vei ligheidsraad of in de algemeene vergadering ter sprake zal worden gebracht". IN SPANJE MAAKT ONWANKELBAAR" (PERIODE G—19 APRIL). BONKAARTEN FA, KB, KC 703: (Strook no. 4). 67—6 alg. 750 gr. suiker, bo- terh. strooisel enz of 1500 gr jam enz of 750 gr. choc, of suikerwerken. 1 ei. 2 L. petrol. 100 gr. gedroogde zuidvruchten. 67—7 alg. 678 alg. 67E res. 67L res. BONKAARTEN KD, KE 703 (Strook no. 4). 68—3 alg. 684 alg. 685 alg. 686 alg. 68—7 alg. 68T res. 250 gr. suiker, bo- terh. strooisel enz of 500 gr. jam enz. of 250 gr. choc, of suikerwerken. 1 ei. 2 L. petrol. 100 gr. gedroogde zuidvruchten. BONKAARTEN MA, MD 704: (Strook no. 4). 674 suiker 250 gr. suiker, bo terh. strooisel enz of 500 gr. jam enz of 250 gr. choc, of suikerwerken. TABAKSKAARTEN, ENZ. QA. QB QC 704: 671 tabak 3 rants, tab. art. 672 tabak 2 rants, tab. art. 673 tabak 2 rants, tab. art. 671 versnap. 200 gr. choc, en- ol' suikerwerk, of 200 gram suiker, enz. of 400 gram jam enz. 673 versnap. 100 gr. choc, en- of suikerwerk, of 100 gram suiker en-of 200 gram jam enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Donderdag worden gebruikt De eieren zullen in den loop van 319 April worden afgeleverd. De bonnen 678, 687 alg. voor 2 liter petr. zijn geldig t.m. 17 Mei a.s. aar in Madrid zelf verzamelde zich gisteren, volgens Reuter, een groote menigte voor het vroe gere koninklijke paleis en juichte Franco, in gezelschap van zijn ka binet, tot driemaal toe, toen hij op het balcon verscheen. Franco zei: „Dank voor uw enthousiasme. Uw vertrouwen in Spanje maakt het onwankelbaar". MBTENAREN van den C.C.D. hebben soms een fijne neus en zoo kon het gebeuren, dat zij, een Amslerdamsche schoonheidssalon» passeerend, iets anders rooken dan Fransche parfums. Zij stelden een onderzoek in en wat vonden zij in een kelder on der de zaak? Eerstens een trap die verbouwd was tot een loop brug, zooals men wel in het slacht huis vindt en daar de brug der koeienzuchten wordt geheeten. Vervolgens een geslacht rund en- dat klopte met die loopbrug en met den reuk die zij boven resds hadden waargenomen. De schoonheidsspecialist wist na tuurlijk van den prins geen kwaad Het rund bleek zich in een com plete slagerij te bevinden, waar hij part noch deel aan had. Welis waar had hij den kelder aan Iemand verhuurd, maar den n-aam van den huurder wilde (of kon) hij niet noemen. De ambtenaren namen 230 kg. vleesch, vet, been deren er. afval in beslag benevens vele slagersattributen, terwijl de onschuld als gewoonlijk slecht werd beloond. De schoonheidsspe cialist kreeg een proces-verbaal. king. Dit laatste geldt uiteraard ook voor den man en in ideale verbin ding met elkander willen wij het behoud van het Christelijk gezin en daarmee van de christelijke maat schappij. jOluit industrievorming en vestiging die mogelijkheden uit? Wij zouden het niet graag willen be weren. maar er is argwaan. De stedelijke voorbeelden werden in menig geval een waarschuwing. Voorzichtigheid is daarom de eer ste reactie, welke de zuiderling in zich voelt oprijzen, maar ook waak zaamheid. Het ziet er naar uit, dat louter afweer, louter inactiviteit niet voldoende is om verkeerde in vloeden te weren, gesteld al, dat weren mogelijk zou zijn. Er moet meer en beter gebeuren, er moet handelend opgetreden worden, vooreerst misschien in den vorm van studie-activiteit, maar liefst ook reeds aanstonds daadkrachtig, onmiddellijk gericht op oplossing van de problemen die zich aan melden. In dit verband kunnen wij het initiatief van de sociale ge zinszorg Bouvigne slechts gelukkig prijzen, hetwelk er toe geleid heeft, dat in Breda een „Mater Amabilis"- school geopend is om meisjes voor te bereiden op het moederschap. Bijzonder verheugend is het daar bij te ervaren, dat zich eenige hon derden meisjes aanmeldden als leerlinge. Het bewijst, dat in den grond van de zaak. ondanks vele desillusies of misschien wel als ge volg er van de velden wit staan van den oogst. Als er maar aange pakt wordt. Aangepakt op het gebied van het onderwijs, dat behalve flinke geschoolde arbeidskrachten, lei ders zal moeten vormen. Aange pakt ook zal er moeten worden op het stuk der beoefening van onze christelijke katholieke levenshou ding in alle werkmilieus, op het stuk onzer cultuur, die van hoogen adel is. Mgr. Koenraadt zei bij de ope - ning der Mater Amabilisschool: Er is geen gebrek aan goeden wil. maar een tekort aan middelen en mogelijkheden, die voor menigeen de beletselen vormen om beter te worden dan hij is. Een eenvoudige jongeman zei het anders en even treffend: Geef ons ook een school, een school om goede, christelijke vaders te worden. Levensverdie- ping.... er zijn er zoo velen, die daar naar verlangen. Geef hun de kans en de middelen. T ichtelijk aarzelend staan wij tegenover de teekenen van den tijd. Zullen wijzullen wij niet? Wij veronderstellen, dat het een „moeten" zal zijn. Welnu, laat men zich dan aan de nieuwe taak ge ven met al die kracht en al die energie, die het in het verleden mogelijk hebben gemaakt gewest en volk door de moeilijkste levens omstandigheden te sleepen tot wat zij nu zijn: een bloeiend en levens krachtig gewest en volk. Brabant, were di. Zeeland ontworstele de golven! Wat de Duitschers nooit gedacht zullen hebben toen zij de groote telefoonbunker bij het vliegveld Deelen nabij Arnhem lieten bouwen is, dat deze bunker nog eens als Oorlogsmonument dienst zou doen Dit is thans het geval. De inrichting is gereed en voor het publiek toegankelijk.

de Stem | 1947 | | pagina 1