STAD EN LAND In de toekomst Wegenverbetering Zeeland in Nog steeds niet rustig in Indië „Een kleintje koffie" IN T KORT Palestijnsch probleem binnen 24 uur voor V.N.? Z.VL. WCRD1 NIET VERGETEN Til ET provinciaal bestuur heeft voor het jaar 1947 een millioen uitgetrokken voor de verbetering der wegen. Naar men ons mededeelde, zal dit geheele bedrag ook beslist besteed worden. Te stelliger kan dit gezegd wor den, omdat de provincie de voor zorg genomen heeft, reeds in 1946 een groote hoeveelheid klinkcrma- teriaal aan te koopen. Werd in het verleden veelal de meeste zorg besteed aan de Zeeuw sche eilanden wat de wegen betrof ditmaal zal ook Z. VI. aan bod ko men. Voorwaarde is echter, dat de gemeente of het waterschap, dat de te herstellen onder beheer heeft 20 pet. in de kosten bijdraagt. Voorheen was deze bepaling vaak het struikelblok voor de betrokke nen in Z. VI., maar thans wordt ook daar ruimer geoordeeld. Onlangs is een commissie naar Z. VI. geweest, om de situatie al daar te bekijken en besprekingen met de autoriteiten te voeren. Een en ander is zeer vruchtdra gend geweest. Met de gemeente Clinge is alles reeds in kannen en kruiken, zoodat de erbarmelijke toestand waarin de wegen in de kom en ten oosten der gemeente verkeeren, weldra tot het verle den zullen behooren. Voor Biervliet en Hoofdplaat ligt de zaak wat moeilijker, omdat de wegenplannen aldaar beheerscht worden door de kwestie van de eventueele inpoldering der Braak man. Pas wanneer men weet waar de afsluitdijk komt, kan men het project ontwerpen. Wat de weg HulstClinge aan gaat: het gedeelte dat tegen Hulst aanligt zal worden beklinkerd en de aanbesteding heeft al plaats ge had. Ook de omgeving van IJzendijke, richting Turkije en Biervliet zal waarschijnlijk aan de beurt ko men; B. en W. staan althans gun stig tegenover de zaak. JYE Palestijnsche kwestie zal mogelijk binnen 24 uur aan de V. N. worden overgedragen met het verzoek een speciale zitting van de algemeene ver gadering uit te schrijven, om de kwestie in behandeling te ne men. yERSCHILLENDE landen, waar onder ook Nederland en België zullen de uitrusting ontvangen van 3 Duitsche chemische fabrieken en 11 bewapenings- en vliegtuigfa brieken. gij een prijzencontrole bleken in Amsterdam 228 van de 931 za ken fout, in Den Haag deden 113 van 701 zaken verkeerde dingen en in Botterdam 154 van de 1231. yOOR hulpverleening e Amerikaansche bezettin aan de bezettingszones in Duttschland zal Amerika nog 300 millioen dollar extra beschikbaar stellen. 0P HET Amstcrdamsche Gew. Ar beidsbureau is een fraude ont dekt bij de uitbetaling van z.g.n. grensgelden. Twee ambtenaren ver duisterden f 35.000 van deze gelden Een is er gearresteerd, de andere is voortvluchtig. JJET bestuur van den vrijen bond van beroepsvervoerders (V.B. B.) zal als zelfstandige organisatie gaan werken. De aansluiting bij den B.B.N. gaat niet door. HEI„ Amerikaansche ministerie van Buit. Zaken gaat pogingen doen om vorderingen wegens door Duitschers in Nederland onteigend bezit te doen erkennen. JTORTER beeft den Veiligheids- raad op de hoogte gesteld -van Trumans plannen t.a.v. Grieken land en Turkije en heeft de actie ve belangstelling van den Raad verzocht. 0P HET TRAJECT Deurne-Hel- mond is een 9-jarig jongetje uit den trein gevallen. Het jonge tje is met verbrijzeld hoofd langs de spoorlijn gevonden. Met Waterlandkelkje is nog geen overeenstemming bereikt. Ged. Staten zouden Eillereerst den weg WaterlandkerkjeTurkije IJzendijke, willen aanpakken, ter wijl B. en W. het urgenter vinden om den weg naar Oostburg aller eerst op te lappen. Gezien de ontzaggelijke kosten daaraan verbonden houden G. S. het been stijf. O.i. zal Waterlandkelkje verstan dig doen het halve ei te nemen, omdat anders misschien de leege dop overblijft. Bij Nieuw Namen eischen de we gen ook dringend herstel, maar daar zal men nog een jaar geduld moeten hebben, omdat tenslotte één millioen wel veel lijkt, doch eigenlijk niet veel is, indien men bedenkt, dat het geheele wegen plan voor Zeeland ongeveer 19 millioen zal vorderen en er ook andere gewesten zijn bv. de Zak van Zuid Beveland die nog heel wat wenschen op dit terrein heb ben. "^EDERLANDSCHE troepen bij Soerabaja hebben het com plex Patjet-Trawas onder hun controle gesteld om de drinkwa tervoorziening veilig te stellen. De inundaties zijn nu overal op geheven. In den sector Semarang gaan re- publikeinsche troepen voort met 't bouwen van stellingen, in strijd met de overeenkomst. Uit Medan wordt infiltratie ge meld van gewapende rampokben- den, die in verschillende kampongs hun slag sloegen. Uit andere sectoren worden klei ne incidenten gemeld. Prof. Verzijl en prof. Posthuma, zijn uit Batavia naar Nederland vertrokken. FRANSCHE OUD-STRIJDERS NAAR ZEELAND Op 17, 18 en 19 Mei a.s. zullen on geveer 250 Fransche oud-strijders naar Zuid Beveland komen, waar zij de gasten zullen zijn van het zelfde comité dat vorig jaar de Fransche familieleden der geval lenen te Goes en te Kapelle ont ving. Distributienieuwtjes Enkele bladen hebben het pu bliek ongerust gemaakt met de suggestie dat het Ned. volk naar een lager levenspeil zou moeten in verband met onze précaire devie- zenpositie. Zoo zou, indien wij niet heel gauw crediet uit Amerika zouden krijgen, de import van „meer lu xueus karakter" zooals koffie en thee wat in de twintigste eeuw al niet als luxe wordt bestempeld! moeten worden stopgezet. Hier klopt iets niet, aangezien Amerika credieten in dollars pleegt te geven, terwijl de import van koffie en thee in ponden geschiedt, waaraan wij niet zoo'n gebrek heb ben. Zooals de zaken thans staan, schijnt men dan ook slechts de distributieperioden te willen ver lengen. Het aiarmeerende bericM, dat de import zou worden stopge zet, mist momenteel dan ook alle grond, dus ook het bericht, dat de klok weer zoover zou worden te ruggezet, dat surrogaten, waarvan de verkoop thans vrij is, weer in distributie zouden komen. Dit baseert men waarschijnlijk op de verwachting, dat de grond stof gerst niet in voldoende mate aanwezig zou zijn om alle te ver wachten C!) animo voor surrogaten te bevredigen. Dat zou worden overwogen om grutterswaren weer in de distribu tie te brengen is, in zijn algemeen heid eveneens niet juist. Wel zullen gort en havermout worden gedistribueerd, maar dit hangt minder met de deviezen dan met de teleurstellende aardappel positie samen". DE PRIJZEN VAN REGEN- KLEEDING. Voor de prijzen van regenklee- ding, welke tot nu toe volgens het gewone confectietarief werden be rekend, zal over drie weken een afzonderlijke regeling gelden. Daar bij is er naar gestreefd voor de be- werkingskosten zooveel mogelijk vaste bedragen te stellen, die ge baseerd zijn op den kostprijs van het representatieve bedrijf, In ver band hiermede zijn de eischen, welke aan de afwerking worden gesteld, belangrijk verzwaard. Ten minste 60 procent van de totale productie moet tegen lagere prij zen, dus als Utilities, worden ver kocht. Voor de overige 40 procent mogen hoogere, ofschoon ook vast gestelde prijzen worden berekend. TEXTIELBESCHEIDEN VOOR A.S. MOEDERS. A.s. moeders zullen in 't vervolg circa 16 weken voor de bevalling in plaats van de textielkaart VF 605 (waarop 100 geldige punten voorkomen), 100 rantsoenbonnen voor textiel ontvangen. Na de ge boorte van de baby wordt de tex tielkaart VA 705 uitgereikt, waar op successievelijk punten zullen worden aangewezen. GEEN KINDERBISCUITS OP BLOEMBON TN de bonnenlijst die Donderdag is gepubliceerd, is door de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening abusievelijk achter bon 68 U Res. voor 600 gram bloem zen bon ook kinderbiscuits gekocht kunnen worden. Dit is echter, naar genoemde afd. thans meldt, niet het geval. Kin derbiscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden betrok ken. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL. AA ET ingang van 1 April zullen nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik worden geno men, welke gekenmerkt zijn door de aanduiding „C 82". De oude bon nen, gemerkt „B 82", blijven voor- loopig geldig. DE PRIJS VAN SIGAREN. nc procent van de totale sigaren- productie mag niet duurder zijn dan gemiddeld 12 3/4 cent per stuk plus opcenten. Daarbij is in begrepen, dat van 20 procent van alle sigaren in de prijsklasse van 10 cent moeten worden gemaakt. De overige 25 procent mag dan tegen hoogere prijs worden ver kocht met dien verstande, dat de maximum-prijs van sigaren 20 cent per stuk plus opeenten bedraagt. KERKELIJKE KALENDER Zondag 30 Maart. Paars. Palm zondag. Mis Domine zonder Gloria Credo. Pref. van het H. Kruis. In stille Missen laatste Ev. van Palm- wijding. Maandag 31. Paars. Mis van Maandag in de Goede Week. 2e gebed voor Kerk of Paus. Dinsdag 1 April. Paars. Mis van Dinsdag in de Goede Week. 2e ge bed voor Kerk of Paus. Wcensdag 2. Paars. Mis van Woensdag in de Goede Week. 2e gebed H Franciscus van Paula. Donderdag 3. Wit. Witte Donder dag. Mis Nos Autem met Gloria en Credo. Vrijdag 4 Zwart. Goede Vrijdag- plechtigheden. Zaterdag 5. Wit. Paasch-Zater- dag. In de Mis geen Introitus, noch Credo noch Agnus Dei. Wel Glo ria, Pref., Communicantes en Hanc Igitur van Paschen. AUDIËNTIE Mgr. Baeten zal 3 April geen audiëntie verleenen. PATER JESUALDUS 25 JAAR PRIESTER Pater Jeusaldus, in de wereld" Jos Willemen, die op het oogen- blik Gardiaan is van het klooster der Paters Capucijnen te Tilburg, herdenkt Dinsdag 1 April a.s. zijn 25-jarig priesterschap. Vooral in en om Breda heeft zijn naam na de bevrijding een beken den klank gekregen, daar pater Jesualdus als het ware de trait d'Union was tussehen de bevol king en de Poolsche bevrijders. Hij door zijn jarenlang verblijf in Polen, namelijk een der weinige Nederlanders die het Poolsch spreekt als zijn moedertaal. Ook voor de Polen die buiten Breda vertoeven is de jubilaris geen onbekende. Pater Jesualdus werd op 11 September 1895 in Reijen geboren. In 1923 vertrok hij naar Polen, waar hij tot eind 1944 vertoefde, STILLE TOCHT TE KAPELLE Aan den Stillen tocht naar de graven van de gevallenen wil men dit jaar te Kapelle een bijzonder cachet geven. Behalve vele landgenooten zal men ook verschillende Fransche autoriteiten en organisaties invitee ren, daar, zooals men weet, te Ka pelle vele Fransche soldaten zijn begraven. De Fransche gezant zal waarschijnlijk komen, evenals de leden van „Souvenir de Fran- ïaise", waarvan mevr. 't Hof pre sidente is. Het ligt in de bedoeling de om gang met een kerkelijke plechtig heid te besluiten. De plechtigheid te Kapelle zal over beide zenders de aether in gaan. TUINBOUW TENTOONSTEL LING TE KAPELLE. In de 2e helft van September '47 zal te Kapelle een tuinbouw ten toonstelling worden gehouden. Als voorloopige data hiervoor worden genoemd: 25—26 en 27 September. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de vereeniging oud leerlingen tuinbouwwintercursus sen te Kapelle, in samenwerking met de Veilingsvereeniging „Ka- pelle-Biezelinge om Omgeving" en de Kring Zeeland van de Neder- landsche fruittelers - organisatie, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Veilingsvereeni. „K. B. en O." en wordt genaamd „Oive fo". ff Gezien de zeer xrooie en leer zame tentoonstellingen, die in net verleden te Kapelle ïverden gehou den, mag verwaiht worden, dat ook deze een l eur van fruit en andere tuinbouwproducten - voort gebracht met een maximum aan vakkennis - het publiek zal aan- beicc-n UITSPRAKEN KANTON GERECHT OOSTBURG. C. M. v. H„ Yzendijke, zonder licht f 5,of 3 dagen; L. C. L„ Uostburg, verboden strook f 5,of 3 dagen; I. D. R. Schoondijke, zon der licht f 5,— of 3 dagen; J. M. G„ Groede overbelasting f20 of 10 dagen; J. M. S Oostburg, overtr vischwet f 100 of 6 dagen; P. J. v d. B„ Waterlandskerke overtreding vischwet f 5,— 3 dagen; J. L., Wa terlandskerkje overtreding visch wet f 10 of 6 dagen; G. v. d. K„ Yzendijk; verboden stroox f 10, of 5 dagen; A. J. V„ St. Kruis over treding vuurw. f 30 of 18 dagen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, opende in den Briel een landbouwbeurs. We fotografeer- vermeld, dat desgewenscht op de-den Z.Exe. terwijl hij de stand van Kapelle bij Goes bezichtigt. met verbeurdverkl. vuurw. en mu nutie; A. J. Biervliet schoolverz. t 30,of 15 dagen; W. M. Bres, kens f 50,of 25 dagen voorw, met proeftijd 1 jaar; R. D. C. v, M. Knocke, zonder rijbewijs f 3,— 2 dagen; C. D. W„ Watervliet verb stroo kf 10 of 5 dagen; Aa. K., Wa terland-Oudeman verb, strook f 5 of 5 dagen; E. T. idem f 5 of 3 da gen; Ta. K., idem f 5.of 3 da gen; A. v. d. B., idem aangehou den; J. v. H.. Maldegem verb, strook vrijspraak; F. v. U. Water vliet Verk. overtr. f 4 of 2 dagen; J. A. de V„ IJzendijke Rijtijden- wet f I,of 1 dag, F. A. de K, Breskens Moto wc. f 10 of 5 gen; A. A. B„ Fede, Mih.wct f 5 of 3 dagen. UITBREIDING AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Op 1 April a.s. te 13 uur zulle: de automatische telefooncentrale:: te Koudekerke en Serooskerke (W.) en op 16 April a.s. te 13 uut die te Oost - Souburg weder is dienst gesteld worden. Het netnummer wordt voor Koudekerke K 1185 Serooskerke (W.) K 1189 Oostburg K 1183 De aangeslotenen te Koudeker ke, Biggekerke, Serooskerke (Wj, Grijpskerke, Gapinge en Oost-Sou burg, die thans op het telefoonnet Middelburg zijn aangesloten, zulle» van genoemden datum af weer eet telefooncentrale te Koudekerke Serooskerke (W.) of Oost-Souburg krijgen, waarmede dan hun tele foonnummer op het net Middel burg komt te vervallen. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTS HOF MIDDELBURG. Augustinus van Gassen, te Hot- lenisse, zonder beroep, 10 jaar mei aftrek sedert 3 Mei 1946. Verlof tot instellen beroep in cassatie ver leend. Marinus Stouthamer, wonende te Axel, 8 jaar met aftrek sedert 1 Mei 1945, met ontzetting rechte voor het leven. Verlof tot instel len beroep in cassatie verleend. Willem Marinus Nieuwdorp, seis huiswachter, wonende te Soubuit thans te Vlissingen, geldboete va f 200 of 50 dagen hechtenis. Gerardus Porton, pensionhoude wonende te Zoutelande, 9 jaar me', aftrek sedert 26 Juni 1945, met ott zetting rechten voor het leven. Verlof tot instellen beroep cassatie verleend. Adriaan Bernardus van Kolt vischhandelaar, wonende te Ter- neuzen, 7 jaar met aftrek sedert' Mei 1945, met ontzetting recht® voor het leven, straf te onderga.' in een Rijkswerkinrichting; vertó tot in stellen beroep in cassatï verleend. Leunis Cornelis Maas, scheept machinist wonende te Domburg 3 jaar met aftrek sedert 12 Auf 1945. Straf te ondergaan in e® Rijkswerkinrichting. Jacobus Antonius van SprimdA oesterkweeker, wonende te Ana' muiden, 4 jaar met aftrek sedert) Dec. 1945. Straf te ondergaan in I Rijkswerkinrichting. GESLAAGD. Eindexamen voor ziekenverpif ging, diploma A in het St. Igns* tiusziekenhuis te Breda. Op Maart IX slaagden al de 22 candi" daten nl. de Eerw. Zusters M. M' nuntiata, M. Cresentia, M. Cijrf en M. Immaculata van de Congrf gatie van den Haagdijk; de Eer*, Zuster Wilfrida van de Congregf tie van Etten, de Eerw. ZusW Amelberga van de Witte Zuster) van Boxtel en de leekenverpleef' sters: de Bekker van Lith, van Biggelaar van Breda, Dierick vi» Koewacht, Dorn van Eindhoven, Gorp van Breda, Grundmeijer v® Utrechte Hoppenbrouwers van da, de Jong van Tilburg, Keij# van Bergen op Zoom, Klijn vf» Breda, de Leeuw van Utrecht, Nijs van Terneuzen, de Pee Nijmegen, van de Riet van Nieu*' Vosmeer, van der Sande van Br®1 van Wesel van Roosendaal. Terneuzen Brug gesloten. Daar de no®' "brug aan de Westsluit ten gevol van den lossen grond wegzakt men genoodzaakt het verkeer o') deze brug to sluiten. Alle gro® vervoersmiddelen worden dus Sluiskil met de pont overgezet.

de Stem | 1947 | | pagina 2