Zorg voor ouden van dagen mill, valsche textielpunten Hederland-Malmoë Bevolking C onevenredig verspreid Rcrds Tafelconferentie is nuttig Dr. VAN MOOK Nota over onze deviezenoositie D ISTRIBUTIENIEUWTJE$ ON ERZ0EK naar studenten-arrestaties Minister wil niet verder gaan, dan door hem voorgesteld Bende van 50 man Hoofddader is een voortvluchtige N.S.B.-er Culiureel Verdrag MET BELGIE Gratieverzoek afgewezen KOMT OOSTENRIJK in Moskou in orde? DERDE JAARGANG No. 730 Comm V Toezicht: A F J AERNOUDTS, C J. VAN HOOTEGEM; A E LANGENHORST; Mr. Dr A J J M MES: Mr H- B B DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs: (bij vooruitbetaling) S.S8 p kwartaal; per post 4.25: p week (bU nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 28 MAART 194T UITGAVE STICHTING .DE STEM* Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J J H A 3RUNA, Algem. Zeeuwsch-iedacteur W GROFFEN Vltssingen; Zeeuwsch-VIaanderen Bureau .luist Dubbele Poort 7. tel 102. Bijbureau Oostburg Nieuw- straat 23 tei 35, Zeeuwsche Eilanden Bur. Goes Westslngei 75. tel 2236 Red N J KARHOF Industrialisatie III. Toename der jeugd voor 40 procent aan Brabant te danken S«.' ^"EERLANDS sterke bevolkings- aanwas en zijn gebrek aan cul tuurgrond leidt er toe dat in de toekomst veel meer dan voorheen aan industrie gedaan moet wor den. Dat daarin de buitengewesten en met name Brabant en Zeeland een belangrijke rol te spelen krij gen, vloeit voort eerstens uit de omstandigheid, dat al te groote be- volkingsopeenhoopingen in 't ver leden ongewenscht bleken, maar ook uit de omstandigheid dat bv. Noordbrabant een zeer belangrijke bijdrage levert in den eerder ge- lignaleerden bevolkingsaanwas. rjeen al tc groote opeenlioopingen luidt het kostbaarste „devies" clat ons uit den oorlog is overgela ten en als wij dan kennis nemen an de gedetailleerde bevolkings aantallen van ons land. dan blijkt, dat zich er geleidelijk een kern vorming heeft voorgedaan, die ver bazingwekkend genoemd mag wor den. Van de 9.5 tnillioen inwoners, die [>ns land in 1915 telde, wonen er nl. niet minder dan ruim de helft in Weer Britsch schip aangehouden. BETREFFENDE de Ronde-Tafel- conferentie in Mei deelde dr. k'an Mook aan Aneta mede, dat loze conferentie niet moet worden ïezien als een bijeenkomst, waarop vraagstukken, welke de samenstel- ende deelen van de toekomstige tfederlandsch-Indonesische Unie 'aken, reeds min of meer diep gaand kunnen worden besproken. )aarvoor is dit tijdstip wellicht log te vroeg. Indien echter gedacht wordt aan sen bijeenkomst als eerste contact in een eerste oriënteerend overleg isschen de belanghebbenden, die laardoor eikaars problemen en i ens wij zen beter leeren begrijpen, lan is volgens dr. van Mook een vroegtijdig Ronde-Tafelconferentie >ngetwijfeld nuttig en wordt zij lorhalve door hem toegejuicht. In afwachting van nadere rege- ingen is een vertegenwoordiging an de deelen van Indonesië eer- ang in Nederland te verwachten. Lfoor de derde maal heeft de Ne- derlandsche marine het Brit- che schip „Empire May rover", toen lit schip met herstelgoederen van iingapore de haven van Cheribon >innenliep, aangehouden. wat men is gaan noemen „dc rand stad Holland", dat is het gebied, dat westelijk ligt van de lyn Rot- terdam-Utrecht-Amsterdam. Zou men aan bevolkingsspreiding willen gaan doen, dan zou er dus alle reden toebestaan, want tegen over 'n bevolkingsdichtheid in de groote centra van ons land van 5000 zielen per km2 staat 'n dichtheid van 117 zielen per zelfde oppervlak in de vele gemeenten van 2 tot 5000 inwoners, die ons land telt. IJiermede willen wij niet de sug- gestie lanceeren, dat men nu maar meteen aan bevolkingssprei ding moet gaan doen, want aldus handelend, zou het kunnen zijn, dat dit slechts een verplaatsing van 'e nosilijkheid zou blijken te zijn. Brabant en Limburg zijn nl. provincies, die een zeer belangrijke bijdrage leveren in Neerlands be volkingsgroei. Een paar cijfers mo- ger dat aantoonen. Statistieken leeren ons, dat Noordbrabant in 1920 10.7 pet. der Nederlandsche bevolking herbergde. In 1945 be droeg dit percentage 12.4 pet. De zelfde statistieken leeren, dat de toename der Nederlandsche bevol king in 1930 voor 15.4 pet. aan N. Brabant te danken was en in 1945 voor niet minder dan 25.8 pet. Nog verder ultgepuzzeld, bleek de toename van uitsluitend jeug dige personen, d.i. de jeugd van 0- 15 jaar voor nagenoeg 40 pet. te stammen uit Noordbrabant. TJet is waar, cijfers zijn geen to talitair evangelie a la dat van Hitler of Stalin, zij geven echter te denken. Aan het Zuiden dit, dat het niet persé nieuwe kwantiteiten van elders noodig heeft om zich te kunnen redden. TN VOORBEREIDING is thans, zoo bericht de N.R.C., een nota van den minister van Financiën, aan de Tweede Kamer, waarin 's lands financieele moeilijkheden uit de doeken zullen worden gedaan. Tevens schijnt het in de bedoeling te liggen de pers zoo omstandig en openhartig mogelijk in te lichten. \j"OLGENS de laatste berichten zijn nog cenige mannen gered kunnen worden bij de mijnramp te Illinois. En zijn nu nog 104 man nen ingesloten. tpOTNUTOE is de vermiste Ne- derlandsche Dakota nog niet gevonden. De 21-jarige sergeant vlieger Ronden uit Meerssen (L.) RESTANT APPELMOES ZONDER BON. Nu dc aflevering op de destijds aangewezen bonnen voor appel moes 57—2B, 57—2C, 58—2D en 582E reserve is beëindigd, zal men de nog bij den handel aanwezige geringe voorraden appelmoes, zonder bon kunnen verkoopen. De prijzen, waartegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht zijn in blik per liter ongeschild f 0.88, geschild f 0.94, in glas per liter f 1.16, per halve liter f 0.78. NIEUWE PETROLEUMBONNEN. Voor kookdoeleinden en verlich ting zijn gedurende de maand April 1947 geldig voor vier liter petroleum van de kaarten UA 611 bon A 21 t.m. A 24, van kaarten UB 611: bon B 11 en B 12, van de kaarten UC 611: bon C 06 en van do kaarten UD 611: bon DU. TVE Berlijnsche gemeenteraad heeft een resolutie aangenomen waarbij aan de autoriteiten van den geallieerden bestuursraad ver zocht wordt een onderzoek in te stellen naar de arrestaties van stu denten en functionarissen in de jeugdbeweging in den Sovjet-Rus- sischen sector van Berlijn. Tijdens een officieus onderzoek van geallieerde zijde hebben de Sovjet-Russische autoriteiten ver klaard dat de arrestaties het gevolg zijn van een in de Oostelijke zone gehouden actie na het ontdekken van een uitgebreide nazi-organisa tie door de Engelschen en Ameri kanen. De Britsche autoriteiten te Ber lijn hebben het indienen van een protest of het verrichten van een onderzoek in overweging genomen Een nieuwe industrie verrijst in de Langstraat. Dc schoenenindustrie was tot voor den oorlog, wat fournituren betrof, aangewezen op het buitenland. De fa v. Gent te Waalwijk heeft de vervaardiging nu zelf ter hand genomen, vooral de fabricage van de stalen cambereur, waaraan in de schoenenindustrie een groote behoefte bestaat. Ook steunzolen worden in deze fabriek vervaardigd. VEER uitvoerig is ook gister over het wetsontwerp „Nood regeling Ouderdomvoorziening", in de Tweede Kamer gedebat teerd. Over het algemeen was er verheugenis over de maatregelen die de regeering wil nemen om de ouden van dagen te helpen. Edoch vonden vele Kamerleden die liulp nog niet groot genoeg (ze spraken over „Staatsarmen zorg") en ook wilden zy een an dere klasseindeeling van gemeen ten zien. pEN BENDE is ontdekt die zich bezig hield met het vervaardigen en verspreiden van valsche textielpunten. Totnutoe zijn niet min der dan een half millioen van die punten achterhaald. Het eerste spoor heeft men gevonden in Assen, daarna vond men ook schuldigen in Apeldoorn. Van daar leidde het spoor naar Kerk- rade en tenslotte naar Aken. In Aken werden de punten vervaar digd om over de Nederlandsche grens bij Kerkrade te worden ge smokkeld om dan gedistribueerd te worden over het geheele land. Minstens 50 personen zijn daarbij betrokken, waarvan er reeds 40 zijn gearresteerd. De hoofddader was een voortvluchtige N.S.B.-er. Deze is nog steeds niet gesnapt. Wetsontwerp ingediend T>IJ DE Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om goedkeuring te verleenen aan 't cultureele verdrag met België. Het verdrag voorziet niet alleen in een uitwisseling van hoogleera ren en in de toekenning van stu dentenbeurzen, doch eveneens in o__ een uitwisseling van leerkrachten maakt deel uit van de bemanningvan het lager, middelbaar, of voor- Met 30 won liet voorloopige Ned. Elftal van de Uveedsche club Malmo Het was geen daverende fertooning. Hier 2 aanvallen op 't Zweedsche doel, bereidend hooger, het kunst-, nij verheids-, landbouw- en tuinbouw onderwijs. Het schept de mogelijk heid tot- het vestigen van cultu reele instellingen op het grondge bied van het andere land, tot het organiseeren van vacantie-cursus sen, groepsreizen van wetenschap pelijk cn onderwijzend personeel. Het werpt het vraagstuk van de gelijkwaardigheid der getuigschrif ten en graden ter bestudeering op en het wil de samenwerking van jeugdorganisaties bevorderen. Ten slotte wil het door het organisee ren van concerten, tooneelvoorstel- lingen, voordrachten, tentoonstel lingen van artistieken en weten- schappelijken aard, door de ver spreiding van boeken en periodie ken, door de film en de radio een grootere intensiteit geven aan de cultureele en intellectueele uitwis seling tusschen de beide landen en overleg plegen omtrent de in standhouding en uitbreiding van zijn gemeenschappelijke cultureele belangen in het buitenland. JJ. M. DE KONINGIN heeft afwij- zend beschikt op het gratie verzoek van F. H. Meyer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. Hij leverde joden uit aan Duit- sche instanties. Voor iedere jood, kreeg Meyer één gulden. De minister van Sociale Zaken, de heer D r e e s, verklaarde even wel, dat de bedoeling van het wets ontwerp is, spoedshalve een voor loopige voorziening te treffen om aan den ergsten nood tegemoet te komen. Het is zei hij verder o.m. zeer serieus de bedoeling te ko men tot een verzekering en de be drijfspensioenfondsen zullen hun groote beteekenis daarin hebben. Nu de wensch bestaat naar be drijfspensioenfondsen is 't wellicht mogelijk voor groote bedrijfstakken te komen met de verplichting er toe. Dergelijke vraagstukken moe ten echter rijpen. Minister Drees deelde namens zijn ambtgenoot van Financiën mede, dat het voorstel alleen aan vaardbaar is als de Kamer by de nog te behandelen belasting-her ziening geen verminderingen toe past of er moeten compensaties bij gegeven worden. De uitkeeringsbedragen zijn zorgvuldig afgewogen. Daarmee stelde de minister dc Kamer voor een fait accompli. De klasse-indeeling besprekend zegt hij, dat een indeeling in vijf gemeente-klassen de meest-voorko- mende is. Daarvoor is grondig over leg gepleegd met de stichting van den arbeid en de rijksbemidde laars. JGJr werden nog verschillende amendementen ingediend. Met de meeste kon de minister niet meegaan. Twee amendementen van den heer Steinmetz (K.V.P.) nam hij over, anderen zullen Vrijdag worden besproken. T2IJNA 3% uur hebben de Vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou geconfereerd over het verdrag met Oostenrijk en meer speciaal over de Duitsclie activa in Oostenrijk. De meeningen liepen zóó ver uiteen, dat men niet tot een conclusie is gekomen. Intusschen heeft Graber, de mi nister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk een onderhoud met Molotov gehad. Hij schijnt de ver zekering te hebben meegekregen, dat de Oostenrijksche kwestie in Moskou in ieder geval zal worden afgehandeld. Besloten is, dat Joego Slavië in Moskou niet gehoord zal worden, ondanks het dringende ver zoek van dit land. Molotov deelde nog mee. dat de Sovjet-Unie in Augustus klaar zal zijn met het vernietigen van de Duitsche oorlogsschepen. I)e weersverwachting van het K.N.M.I. (geldig tot Vrijdag avond) is: Meest matige wind tusschen Oost en Zuid, bewolkt weer met nu en dan eenige regen. Wei verandering van temneratuur. Heden zon onder 19.05 uur en maan onder 1.30 uur. Za terdag zon op 6.24 uur en maau op 20.02 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1