MINISTER JONKMAN WACHT AF Vreftsvsnlrap endertsekend Gen. Spoor bezocht K.M.A. derde JAARGANG No. 693 Cpmmissie-Generaal houdt rekening met Vertraging der onderteekening Prof. Romme ziel drang van militaire machten Joego-Slavië wilde geen roet in het eten gooien, maarziet niet af van gebiedsaanspraken Protestacties in Italië Comm. v. To.zicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. EI LANGENHORST; Mr. Dr A J. J. M. MES: Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abocntmentsprijs: (bü vooruitbetaling) S 38 p. kwartaal; per post 25: p week (bij nlet-postbestcll.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 178 84! Voor Ciod Koningin en Vaderland DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur; 3 A H. M. VAN SCHIJNDËL; Hoofdredacteur: J. J. H A. *?RUNA; Algem. Zeeuwsch-iedacteur: W. GHOFFEN, Viissingen; Zeeuw^ch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg. Nieuw- straat 23, te». 35; Zeeuwsche Eilanden. Bur. Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHÖF "VTINISTER JONKMAN ziet den toestand van het besluit van Djokjakarta blijkbaar nog niet 200 tragisch in als sommige bladen, die verder onderhandelen al niet meer mogelijk achteh. De voorstelling van zaken, die van sommige zijden werd verkondigd, als zou de rep 'blikeinsche regee ring „nieuwe" voorstellen hebben afgewezen en alleen bereid zijn de oorspronkelijke overeenkomst te teekeuen, moet op een misverstand berusten aldus de Minister in een Verklaring tegenover het A NP. aangezle£- de Nederlandsche regee ring geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Alleen ten behoeve van de open bare behandeling ln de Tweede Kamer, en om duidelijk vast te stel len. waartoe zii bereid is zich te verbinden, heeft de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal om een toelichting op de 17 artik len van Linggadjati verzocht, en in aansluiting daarop heeft de regee ring zelve op 10 December een ver klaring afgelegd. Reeds dadelijk is daarbij do mo gelijkheid opengelaten, dat ook van Indonesische zijde bouwstoffen zou den gorden geleverd voor een goed begrip van het geheel. Minister Jonkman heeft dan ook op 19 De cember ln zijn antwoord aan den heer Palar gezegd, dat voor de ón- dertaekehing zal moeten vaststaan dal uok de wederparty de toelich ting en de regeai ingsvevklarlng aan vaardt en natuurlijk eventueel ook harerzijds zal kunnen bijdragen tot het juist begrip van wat is overeen gekomen. Wil wachten thans het antwoord van de Indonesische delegatie af, besloot do Minister, en voegde daar aan toe, dat men dus mag verwaoh ten, dat indien zU de uitlegging van de overeenkomst door de Ne derlandsche regcering op eenig punt niet mocht aanvaarden zij ln dat antwoord alsdan haar uit legging zal geven van de door haar betwiste punten. Verklaring der C'. G. Eerst werd een verklaring bekend van Soekamo en van het Republl- keinsche Kabinet, dat de Indonesi sche delc0 ,ie uitsluitend gemach tigd was tot onderteekening van Linggadjati op basis van de bin dende notulen en de gevoerde cor respondentie. Hierdoor was een toe stand ontstaan, waarin de onder teekening ofwel van de baan was ofwel een nieuwe serie onderhan delingen kon worden ingeleid. De Indonesische delegatie zcive huldigde het standpunt dat zij geen bezwaar had tegen een procedure, waarbij de C. G. na wederzijdscbe onderteekening Kamermotie en Re- geeringsverklarlng zou hantceren als een> voor haar bindende in terpretatie, ter» ijl de Indonesische delegatie als zoodanig zou liantee- ren de bindende noluien en de ge voerde briefwisseling. Hoewel deze procedure niet over eenstemde met dé opdracht aan de C G., daar zij de interpretatie dien de vast te stellen vóór de ondertee kening. liet het standpunt der In donesische delegatie nochtans de mogelijkheid van een overeenstem ming achteraf mogelijk. Het standpunt, dat in Djokja karta tot uitdrukking kwam, stelde de zaak echter veel scherper. Daar immers werd b(j voorbaat gecon cludeerd, dat overeenstemming In zake de interpretatie voorgoed on mogelijk Is. Bljjft dit standpunt ge handhaafd, dan Is do C. G. op grond van de huidige instructie niet bevoegd tot teekenen. zoodat het rvaar dó Commissie-Oeneraal nog geen officieel bericht heeft ont vangen over het besluit van het re- publikelnsche kabinet, ziet de O. G. zoo zegt zij in een verklaring geen aanleiding nu reeds in to gaan op de mogelijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijnlijk, dat de onderteekening van de ont werpovereenkomst vertraging zat ondervinden. Dc overeenkomst van Linggadjati geeft do princlpleele lijnen van de toekomstige politieke structuur van Irionesiê en den vorm van de sa menwerking t-usrehen Nederland en Indonesië aan. De verklaringen van Minister Jonkman zijn bindend voor de Commissie-Generaal, tengevolge van de aanneming door de Tweede Kamer van de motle-Rommevan der Goes van Naters. De verkiarin- ïeti van den minister laten daar om duidelijk zien, ln hoeverre Ne derland zich door de aanvaarding- gebonden acht. De essentieele pun ten komen overeen met hetgeen in Linggadjati is overeengekomen. De documenten houden een verduide lijking in, welke essentieel is voor de uiteenzetting van de bovenge noemde tusschen partijen gesloten overeenkomst, aldus de verklaring der C. o. "el standpunt der Indonesische delegatie. JJoe men in Batavia den toestand beoordeelt, blijkt Uit het vol gende telegram, dat wij van onzen or respondent aldaar ontvingen: woord thans opnieuw aan Den Haag komt. Eén lichtpunt. pROF. ROMME een ve verklaarde aan een verslaggever van „De Volks krant" te Batavia: „Als het eigenlijk ongelooflijke bericht, dat de Republiek achteraf de onderteekening van Linggadjati toch weigert, juist is, dan valt slechts met weemoed te constatee- ren waartoe een gemeenschap komt wanneer zij zich door militaire krachten laat rlngelooren. Het is wel merkwaardig, dat de Republiek onder den drahg van haar militaire machten weigert, heigeen de Staat Oost-Indonesië in vrijheid en vreedzaamheid heeft aanvaard. Ik betreur deze onvoorwaardelijke beslissing meer dan ik zeggen kan. Mijn zin voor optimisme doet mij alleen één lichtpunt zien: Wij kun nen nu duidelijk tonnen dat Ling gadjati voor ons geen gedwongen fraaiigheid is geweest, want vost staat, dat wij voor geheel Indone sië onverkort en onveranderd aan Linggadjati vasthouden als werk basis voor de staatkundige hervor ming ter inlossing van de Konink lijke Belofte van 7 December van 1942. Hetgeen trouwens reeds met het uitgestrekte gebied van Oost- Indonesië Is overeengekomen. De onrust, waaraan de militairen in de Republiek vooralsnog Java en Sumatra; klaarblijkelijk willen prijs geven, kan in deze staatkundige lijn uiteraard geen verandering brengen, evenmin als in onze plicht- de vrijheid en veiligheid in deze ge bieden te verzekeren". HU SCHETSTE DE TAAK DEK TROEPEN IN INDIE XJET BEZOEK, dat iuit.-gen. S. II. Spoor, de commandant van het K.N.I.L. Maandagmorgen aan de K.M.A. te Breda bracht droeg een onofficieel karakter. De luitenant-generaal gaf gevolg aan het verzoek van den wnd. commandant van de S.R.O.Ï. om de 500 leerlingen, weike deze m- -nenteel grootste militaire onderwijs instelling in Nederland telt, toe te spreken. Majoor J. Antoni verwelkomde den luitenant-generaal in wien hij ook een cud-leeraar van de KMA be groette en een schrijver, die op mi litair paedagogisch gebied zijn spo ren heeft verdiend. Teneinde de toekomstige officie ren. zoo zei majoor Antoni, welke eerlang onder de bevelen van lui tenant-generaal Spoor in Indië voor de belangen van het koninkrijk op de bres zullen staan, een juiste op vatting van htm taak te geven ia het noodig dat zij een terzake kun dige vooj-Uchting krijgenfwelke met voorbijgaan van alle geschrijf en gepraat door ondeskuuaigen en niet Indlëkenners aan luitenant-gene raal Spoor gevraagd werd. In een rede die ruim één uur duurde gaf hierna generaal Spoor een overzicht van de militaire situatie in Ned.-Indië. ZEEP VOOR VEILEN ARBEID. De ciistributledlcnsten zullen op plaatselijk nader te-bepalen tijd stippen aan <le daarvoor in aanmer. kila komende personen rantsoen- bonnen voor huishoudzeep of toilet zeep voor vullen arbeid uitreiten voor de 3e en 4e periode 1947. (16 Fcbr. tm 12^April). Zij, die vullen arbeid verrichten ontvangen twee rantsoenen, terwijl aan personen, die zeer vullen arbeid verrichten, voor genoemd tijdvak 4 rantsoenen zullen worden uitgereikt. Artsen, verpleegsters enz. ontvan gen voor bovengenoemde perioden eveneens rantsoenbormen voor huls houdzeep of toiletzeep. In het ver volg zal deze uitrelkiiv steeds voor twee perioden u heb ben Hij schetste de legerorganisatle van de T.R.I. vergelijkenderwijze, waarbij hy zijn toehoorders een dui delijk beeld voor oogen zette van dat, wat hen in Indië te wachten zal staan. Hij deed dit op raak geestige wij ze met aanhaling van voor de heer schende verhoudingen typeevende feiten uit de militaire praktijk. Spr. belichtte verder een aantal der recente botsingen en de oor zaken daarvan. Duidelijk liet hij uitlmmen. dat de huidige kracht van het. leger in Indië groot genoeg ia om aan alir eventualiteiten bet. bcofd te bieden. Bosman (rechts) de winnaar van den Elstedc'ntocht, deelde zün krans sportier met Schippers, die door kort voor de finish te vallen, tweede werd yOOR DE TWEEDE MAAL binnen dertig jaar heeft Frankrfjk het feit meegemaakt, dat op zijn grondgebied vredesverdra gen zijn geteekend. Gisteren zijn namelijk in Parijs duidelijker gezegd in de „Salie d'horlogc" aan den Quai d'Orsay de vre desverdragen tusschen de 21 geallieerden en dc 5 voormal'ge sa tellieten van nazi-Duitschland, namelijk Italië, Roemenië, Honga rije, Bulgarije en Finland, geteekend. Ttalie was het eerst aan de beurt om de handteekeuing te plaat sen onder het verdrag. Met een strakke uitdrukking op zün gezicht verrichtte markies Lupi de Soragna de onderteekening, waarmede Italië de verplichting aanvaardde „tot loyale uitvoering van alle voorwaar den in het verdrag omschreven. Bidault, die de plechtigheid pre sideerde, hield nog een korte toe spraak tot den markies, deze rea geerde echter in het totaal niet Na het Itailaansche verdrag kwa men de- vredesverdragen met Roe menië, Hongarye, Bulgarije en Fin land aan de beurt. Als eerste der geallieerde landen teekende Sovjet-Rusland. Namens ons land verrichtte de ambassadeur te Paiüs, jhr. Tjarda van Staiken- borgh Stathouwer, de handeling. Hij teekende alleen het verdrag met Italië daar ons land met de andere lauden niet ln oorlog was. Opmerkelijk was. «lat «ok Joe go-Slavië het vredesverdrag met Italië teekende. Tot kort voor de plechtige bijeenkomst was het be sluit der Joegoslavische regeering nog niet bekend. Simitsj, de Joegoslavische minis ter van Buitenlandsche Zaken deel. de later mee, dat zijn land het ver drag wilde ieekenen, omdat het volk de verantwoordelijkheid van niet liet zijne bijgedragen te nebben tot de verwezenlijking van den vrede, niet wilde aanvaarden. HIJ voegde VERANDERINGEN VAN ITALIË EN K 3ALKAN LANDEN jiv-Tr»; DE VERANDERING VAN FINLAND. er echter aan toe, oat Joego-Slavië zün aanspraken op gebied, dat etlino grafisch Joego-Slavisch is. niet op geeft.. rpot het laatste toe was het overi- 1 gons ook nog maar de vraag of Italië het vredesverdrag zou tee kenen. Dit door de felle reactie die el- in Italië gaande is tegen dit ver drag. dat men Zeer onbillijk acht initial menV vindt, dat Italië de als. heretelbetaling gevraagde mil- lioencn niet kan opbrengen en ook emdat men van aordeel is, dat Italië zich tijdig genoeg be keerd heeft en de geallieerden nog beduidend beeft meegeholpen. iu de afgeloopen dagen zijn er versclüllende protest-acties op touw gezet tegen het vredesverdrag. Ook gister speelden zich b.v. in Ro me en Napels weer roerige toonee- len af. waarbij vooral de studenten zich niet onbetuigd listen en zelfs heilleuzen op Mussolini en het fas cisme aanhieven. De druktemakers hebbei: bovendien het gebouw der Joege-Siavisch legatie te Rome aan gevaEen en het gebouw deeriyk ge havend. ZU waren ook van plan dé. consulalen van Engeland, Amerika en Frankrijk en de militaire hoofd kwartieren v. Engeland, Amerika met sWer.en te bekogelen. Omdat die gebouwen bewaakt werden, dro pen ze echter zonder succes af. Als uiting van protest is er bo vendien in vele Itaiiaansehe bedrij ven eenigen tijd gestaakt

de Stem | 1947 | | pagina 1