RAMADIER heeft het vertrouwen op oode vrouw BËLGIE'S EISCHEN Het vliegongeluk op Biak ONRUSTIGE VERKIEZINGEN Schoenanbonnen bij voorrang ten aanzien van DUITSCHLAND Nota's thans in Londen overhandigd HET PROCES tegen MGR. Tl SO Internationale Bidweek In 't geheel 7 dooden LEVE DE DEMOCRATIEI IN POLEN NIEUWS IN 'T KORT: Bankbiljetten- circulatie steeg 216 pet. Radiotoestelgeld en juweelen geroofd DERDE JAARGANG No. 675 Comm v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A J. J. M MES, Mr H. B. c. DE RËCHTER Verschijnt eiken weikdag - Abonnementsprijs (bb vooruitbetaling) S.38 per kwartaal per post 4.10; p week (bij plet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278-841 Voor God Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur: J A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur: J J H A BRUNA, Algem. Zeeuwsch-redacteur W GROFFEN Vliss ngenj Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele Poort 7. teiefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 23. telefoon 35 Z -Eilanden- Bur. Goes Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOP belden wisten lereiken, doch pott één maand Igtocht is Seott n metgezellen de slechts eden omgeko- :eft Shackleton; ht, de Zuidpool I h ook zijn twee niet tot haar erde tocht van het Zuidpool- in 1922 op Zuid |:n plotselingen bekenden Zuid die ondanks wist door '.e etenschap vele sten heeft be- wereldoorlog uidpooltochten ten behoeve ivaart. In het Australischen sche exepedi'-ie geheele vaste- een schat vss tor de Noorsciw pmiddel het dan de ont- ziin groote verkende Wil* GraMm land en Elssworth liegtochten on rahams land ndgebied naar Admiraal Bvrd e tochten naaf 1928—1930 en rende den eer hij over ét uid pooltocht.11 staan, dat 1it land is. Zooals ft, maken ver aanspraak so men verwacht zal moeten uit eze toestand verdeeling van practisch ontAt assa bestond Hing. maar al® liassa's Uranium dan verandert AOK België heeft thans zijn eischen ten opzichte van Dnitschland aan de plaatsvervan gende ministers der vier groote mogendheden te Londen bekend gemaakt. De Belgische eischen staan in twee nota's, de eene bevat beschouwin- ger omtrent de te volgen politiek en de tvveede bevat de eischen. De Belgische eischen vertoonen een zekere overeenkomst met de Nederlandsche. 'Vij publiceerden er reeds een en ander over. De economische eischen hebben o.m. betrekking op levering van grondstoffen en electrische drijf kracht. België vraagt 6.0! millloen ton steenkool p. jr., electrische cen trales met 'n vermogen van 150 000 kw. overeenkomend met een stroom levering van 750 millioen kwu per jaar, ongeveer 1 millioen bruinkool briketten per jaar, 300 000 ton in dustrieel zout per jaar. 80 000 ton keukenzout per jaar, 100.000 ton kalizouten per jaar, 27.000 ton ba riumsulfaat per jaar en 500.000 m3 hout per jaar. De levering zou zich moeten uit strekken over een periode van 40 jaar. België wil voorts instelling in Duitschland van een federaal poli tiek stelsel, economische eenheid van het land. met algemeenc con trole op de industrie, algemeenc controle der ontwapening, mili taire bezetting en een bijzonder in ternationaal toezicht op het Ruhr- bekken. De Belgische regcering stelt voor, dat, bij dc opheffing der alge- meene militaire bezetting van Duitschland, het Rijnland in eik TN het proces tegen mgr. Tiso, den voormaügen „president" van Slowakije, is voorlezing gedaan van een geschreven getuigenis van Goe- ring uit het proces te Neurenberg. Volgens deze getuigenis zou Goering in October 1938 te Berlijn een on derhoud ge^ad hebben met den Slowaakschen minister van Buiten- landsche Zaken Durcansky. Tiso zeide hiervan niets te weten. Goe ring zou Tiso pas ontmoet hebben na de afscheiding van Slowakije van de Tsjechoslowaaksche republiek in Maart 1939, en wel tot tweemaal toe in Hitlers hoofdkwartier te Ber lijn. De Slowaaksche staatslieden maakten Goering duideiyk, dat zij een souvereinen en onafhankelijken staat wenschteu. Goering zou nim mer groote belangstelling voor Slo wakije hebben getoond. geval voor onbepaalden lijd daar aan onderworpen blijft. Zij acht het wenschelijk dat de vijf staten van West-Europa, namelijk België, Frankrijk, Groot Brittannië Luxemburg en Nederland, in nauwe samenwerking aan deze bezetting deelnemen. De Belgische nota's zullen 31 Ja nuari te Londen mondeling worden toegelicht. T^a een levendige discussie van meer dan drie uur zijn de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsehe Zaken voor de kwestie Duitschland niet tot defi nitieve overeenstemming kunnen komen over de procedure voor het hooren van de kleine geallieerde landen. Men verwacht, dat AustraJ/e, dat het eerst aan de beurt is om \jn zienswijze bekend te maken. Don derdagmiddag gehoord zal worden. Omtrent de politieke aspecten van het vredesverdrag met Oosten rijk schijnt een groote mate van overeenstemming bereikt te zijn. De kans dat Oostenrijk zijn grenzen van 1937 zou herkrijgen, zouden groot zijn. Intentie voor DONDER DAG 23 Januari: Blijvende bckeering van de slechte katholieken en afvalligen DIJ hel vliegtuigongeluk op het eilandje Biak zijn volgens na dere berichten 7 personen om het leven gekomen, Naast de vijf leden van het gezelschap van Hans Snel, zijn ook de piloten kapt. Otten en sergt. Fehr verongelukt. Twee vliegtuigongelukken in Amerika Tn Amerika zijn twee vliegtuigen neergestort. Het eene was een Hjntoestel, dat bij Oakland neer viel. Een passagier werd daarbij gedood en 20 gewond. Het andere toestel was een Superfort, dat in Texas in de lucht uit elkaar sprong. Twee piloten verloren daarbij het leven. Zes andere inzittenden wis ten zich per parachute te redden. J^enschelsc-nd voor cle onaange name sfeer tydens de verkie zingen voor het Poolsche parle ment, is het officieel bericht uit Warschau, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat in Z.- Oost Polen 23 burgers, onder wie 14 „ongeregelde strijders" en 7 soldaten, om het leven zijn geko men! Uit de gegevens die wij gister reeds publiceerden over de Poolsche ver kiezingen heeft men reeds kunnen begrijpen, dat de einduitslag geen verrassing zou kunnen bieden. Im mers het „regeeringsblok" moest en zou de overhand krijgen! De laatste berichten uit War schau spreken dan ook van een sprekende meerderheid van het de mocratische blok.. Van de 444 te verdeelcn parle mentszetels zou deze onder be scherming van IVÏoskou slaande partij 383 zetels hebben behaald, tegen de boerenpartij van Miko- lajezyk (de oppositie) 27 zetels. De katholieke arbeiderspartij zou er 17 hebben, de dissidente boerenpartij 13, de onafhankelijke katli. 3 en de andere partijen 1 zetel. Op plechtige wijze is het kabinet van Oost-Indoncsië in hel ge bouw van den voormaligen Raad van Indië door dr. van Mook ge- «nstalleerd: kapt. J. Tahjjs, minister van Sociale Zaken, mr. TJia kok Tjiang, minister van JuHitie, S. D. Dengata, minister van Verkeer en Waterstaat, Nadjamocddiu daeng Malewa, minister president eu minister van Economische Zaken, dr. S. 3. Warouw minister van Gezondheid, G. R. Pantouw, minister van VoorUch- tmg. De leider der oppositie Mikolaj- ezyk heeft nog eens verklaard, het met den gang van zaken finaal on eens te zijn. Het.'wachten is nu op liet oordeel van Engeland en Amerika. De al gemeenc indruk is, dat deze den uitslag niet zuilen erkennen. Herriot troorztiter der Fransche Nationale Her- gartering rvE Fransche nationale vergadc- ring heeft haar vertrouwen in den nieuwen ministerpresident Ramadier uitgesproken. Volgens officicele cijfers verkreeg hij 577 stemmen. Tien afgevaardigden stemden tegen, één onthield zich van stemming. Ramadier haalde 267 stemmen meer dan de ver- eischte constitutioneeie meerder heid van 310. Ramadier wil „een hechte ploeg" als kabinet. Hij kon niet beloven, dat alle partijen evenredig verte genwoordigd zouden zijn in het ko mende kabinet. Hij deed in de na tionale vergadering een beroep op de partijen „om den franc te red den, de productie te verhoogen, de begrooting in evenwicht te bren gen, den vrede binnen de Fransche unie te handhaven en de veiligheid van het land binnen het kader van de V.N. te verzekeren." Duitschland mag geen gevaar voor Frankrijk vormen. Dit is een constante factor in de Fransche po litiek, boven partijen en regeerin gen, aldus Ramadier. Hij herhaalde den Franschen eisch ten aanzien van dc Duitsche steenkool als herstel betaling. Over Indo-China zeide Ramadier o.m.. „De schepping van een Fransche unie komt definitief in de plaats van het koloniale imperium". LUiouard Herriot, de leider der radicalen, is gekozen tot voorzitter der Fransche Nationale Vergadering. Hij kreeg 429 van de 584 stemmen. Herriot werd op 5 Juli 1872 te Troyes geboren en in 1905 tot bur- TN de Eerste Kamer sprekend over A de bankbiljettencirculatie deelde minister Lieftinck mede, dat de procentueele stijging der circulatie van 1 Jan. 1939 tot 1 Jan. 1947 was: in Nederland 276 pet., in Engeland 282 pet. in België 328 pet. in Zweden 271 pet., in Frankrijk 665 pet,., en in Zwitserland 233 pet. Zweden, dat niet in oorlog is ge weest, staat vrijwel gelijk met ons land en alleen Zwitserland is be- teekenend lager. Zoo bezien meende de minister dat er in onze bank biljettencirculatie niets onrustba rends schuilt. TN verband met de bezetting van de portefeuille van Openbare Werken en Wederopbouw worden, zoo meldt de Maasb., besprekingen gevoerd met prof. ir. H. Zwiers, hoogleeraar der T.H. te Delft. T|E besprekingen tusschen de Ne- deriandsche en de Indonesische delegaties zuilen vandaag te Bata via worden hervat. Op deze eerste bijeenkomst zal o.m. gesproken worden over dc te volgen proce dure. ■yOLGENDE week zal een Brit- sche <jelegatie naar Nederland komen voor aigemeene handelsbe sprekingen. De delegatie zal be staan uit vertegenwoordigers van de Britsche ministeries van Finan ciën, Handel en Voedselvoorzie ning. :S A/IEJ. mr. Ribbius Peletier (P.v.d. A.) heeft ontslag genomen ais lid der Eerste Kamer der Staten Generaal. o/lpersoiien zijn gedood hij een mijnramp in Hongarije; 27 personen werden gewond QABOTAGE is de oorzaak vail de ramp van het Grielcsche schip Chimarra, dat na een ontploffing lil de Midellandsche Zee zonk en waarbij ongeveer 300 menschen ver dronken. TJET Tweede Kamerlid van Felz heeft den minister der van Overzeesche Gebiedsdeelen vragen gesteld over de „bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati". De vragensteller spreekt daarover zijn bevreemding uit en verzoekt den minister de betreffende notulen in zijn geheel te publiceeren. TAP het IJsselmeer is een 100 ton metend sleepbootje door het kruiende ijs verbrijzeld. Het sleep bootje zonk direct. De opvarenden konden zich tijdig uit de voeten maken. A AN degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of be roepsschoenen ontvangen hebben, omdat zij bv. reeds tusschen 1 Jan. 1945 en 1 April 1946 een bon ge kregen hadden, en thans zoo drin gend schoenen nooflig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij vol gens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in dé gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewenscht- bü voor rang een schoenenbon verstrekt worden. lil Febr. a.s. zuilen uitsluitend aan bovenbedoelde personen, wier slamkaartnumnicr eindigt op 6' of 9 op nader door dc dis- tribntiediensten bekend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de ove rige tot deze categorie behooren- de personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voor- rangsregeling gebruik te maken Degenen, die volgens deze rege ling een bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aan merking bij de normale reeds be kend gemaakte schoenendistri butie. Dc aandacht wordt er nog op ge vestigd, dat de schoeucnbonneu slechts een beperkten geldigheids duur zullen hebben en niet omge ruild zullen kunnen worden, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. gemeester van Lyon gekozen. Se dert 1919 was hij lid van de Kamer van Afgevaardigden en was sinds dien verscheidene malen minister (o.m. in 't kabinet van Briand van 19161917 als minister van Open bare werken) en minister-president van 1924 tot 1925 en in 1932. Hij was reeds tweemaal voorzitter der Kamer van Afgevaardigden, in 1925 en 1936. T^E omgeving van den Schieweg te Rotterdam is gister in op schudding gebracht doordat de 71-jarige weduwe M. Hij naPet zwaar gewond uit de deur van haar woning kwam gestrompeld en met groote moeite voorbijgan gers bij elkaar riep om hun mee te deelen, dat zooeven on haar 'n roofoverval wa*s gepleegd. a.*"- *- -*1 jWWP* De vrouw, die in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis werd vervoerd, had nog de kracht te ver klaren, wat haar overkomen was.. Een man was eergister bij haar ge komen, die vertelde in den keider van het huis de hoofdkraan van de waterleiding te moeten repareeren. Gis! er kwam hij terug met de mede deeling, dat hij een stuk gereed schap had laten liggen. De vrouw ging mee naar den kelder om den man ter wille te zijn, doch nauwe lijks waren beiden daar aangeko men, of de man ging haar te lijf en sloeg haar tenslotte met een hard Voorwerp neer. Daarna snelde de man naar boven, rukte een rood pluche gordijn af, wikkelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal juweelen en voorzag zich van het voorhanden zijnde geld. Vervolgens verdween hij zoo snei mogelijk. De neergeslagen vrouw heeft daarna, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, toch nog kans gezien zich naar boven te sleepen, de buitendeur te openen en alarm te slaan. De politie zoekt nu ijverig naar den laffen kerel. Heden zon onder 17,00 u., maan onder 16 59 u. Donderdag zon op 8.34 u. en maan op 18 09 u. Weersverwachting (medege deeld door het KNMI, geldig tot Woensdagavond) Hier en daar tijdelijk wat toe nemende bewolking. Geen neer slag van beteekenis. Matige N. O. wind. Overdag temperatuur in het W. van het land oploo pend tot om het vriespunt, in het O. van het land overwe gend onder het vriespunt. De verwachting is, dat dc tem peraturen zoowel overdag als ln den nacht zullen terugloopen. Tot strenge vorst zal het ech ter nog niet algemeen komen.

de Stem | 1947 | | pagina 1