D Meisje doodgeschoten onder het oog van haar vader GROOTE NEDERLAAG van Baronie DNL tegen NAC Geen uitbreiding van Indonesië's parlement BEGRAFENISTARIEVEN MUIDEN HEEFT TON SCHADE Distributienieuwtjes Prinsesjes in not circus ILLEGALE WERKERS ONDERSCHEIDEN w0lpr0ductie h00ger dan voor den oorlog onder ieders bereik Een 7 jarig ventje maakte drie salto maar bleef ongedeerd Internationale Bidweek Grenskommies vermoedde met een smokkelauto te doen te hebben Oostenrijk mag spreken Werkcomité K.N.I.P. verijdelde Soekarno's poging DERDE JAARGANG No. 673 Comm. V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. I. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; MT. Dr. A. J. J. M MES; Mr H. B. u. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.33 per kwartaalper post «.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STBIf DirecteurJ. A. H. M. VAN SCHIJNDED Hoofdredacteur: J. J. H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur w GROFFEN, Vllss'.ngen; Zeeuwsch-Vlaanderec Bureau Hulst, DubbelQ Poort 7, telefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 23, telefoon 35 Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75, tel. 2236 Red. N. J. KARHOP r«E ontploffing te Muiden blijkt thans in totaal 17 slachtoffers te hebben geëischt en enorme schade te hebben aangericht. J52 huizen werden beschadigd, waar van 25 zwaar en 135 middelzwaar. Met het herstel van de schade schat men, dat een bedrag zan f 350.000 gemoeid is. Bij ministe rieel besluit zal die schade echter als oorlogsschade worden gezien. Reeds heeft het rijk de gemeente een voorschot van f 100.000 toe gezegd om de ergste nood te le nigen. Onder de getroffen gebouwen be hoort ook het Muiderslot. De kost bare, in de middeleeuwen vervaar digde ramen, met voorstellingen van de schouten van Muiden. zijn ver nield. Temidden van alle tragiek, kan het stadje echter toch nog ontroerd glimlachen, want wie niet „viel" was de 7-jarige Gertje Mol, zoontje van een caféhouder in Je Amsterdamschestraat, die op het Kruitpad wandelde toen de auto met granaten ontplofte. Gertje maakte drie salto's en kwam toen op zy'n rug terecht. "lij liep slechts lichte ontvellingen en bloeduitstor tingen op, maar ls dan ook sinds dien de held onder de kornuiten van zijn school. De oorzaak van het ongeval ls thans opgehelderd. Een soldaat blijkt een granaat te hebben laten vallen, waardoor een ontploffing volgde en de auto, waarmee de gra naten vervoerd werden, in brand geraakte. De vlammen deelden zich mee aan een groote opslagloods, die vol geschutsprojectlelen lag, De Koningin heeft telegrafisch Zeep is schaars TVE geldigheidsduur van de zeep- bonnen 559 Alg. en 562 Res. voor 1 rantsoen en van den bon 56—2 E Res. voor 2 rantsoenen huis houdzeep of toiletzeep is verlengd t.m. 25 Januari a s Van onzen correspondent verne men wij, dat de zeepfabrieken slechts op een gedeelte van hun vermogen werken en de fabrikan ten de toekomst somber inzien Men verwacht eerst over een maand 'n nieuwen bon. Het rantsoen voor kinderen kan onmogelijk worden verhoogd omdat er niets is. Men is in het particuliere bedrijfsleven zelfs van plan om te trachten weer geschikte surrogaten op de markt te brengen, maar ook hier stuit men van Haar deelneming blijk gegeven, op het probleem der grondstoffen. Beatrix wilde haar ponny ruilen. r\E drie Prinsesjes hebben zater- dag in gezelschap van de Ko ningin een bezoek gebracht aan circus Knie te Amsterdam. Opge togen hebben zij de voorstelling bij. gewoond. Zoo enthousiast waren zij dat zij het er warm van kregen en him bontmanteltjes uitdeden. Bea trix en Irene droegen beiden blauwe jurkjes, de kleine Margriet had een rose japonnetje aan. Alle drie had den korte mouwtjes, witte sokjes en groote witte strikken in het haar Bij het verlaten van het circus viel het oog van prinses Beatrix op de 5 weken geleden in het circus geboren ponny. Spontaan riep zij uit „O. wat een mooie ponny. die is veel mooier dan de mijne. Ik zou hem wel graag willen ruilen." De directeur, de heer Fr. Mikkenie, ging daar wen spontaan op in. maar de gouvernante vond het ver standiger het voorbehoud te ma ken, dat de prins en de prinses eerst hun goedkeuring zouden ge ven alvorens deze ponny aanvaard zal kunnen worden. Intentie voor DINSDAG 21 Januari Terugkeer en onderwer ping van de Anglikanen aan het gezag van den H. Vader rpE Maastricht had Zaterdag de aangekondigde uitreiking der Amerikaansche onderscheidingen plaats aan 100 voormalige illegale werkers. De plechtigheid werd door talrijke autoriteiten bijgewoond, o.a. waren aanwezig vertegenwoordigers van de Koningin en Prins Bernhard de minister van Oorlog, de commis saris der Koningin, de opperbevel hebber van het leger, gen. Kruis, Amerikaansche en Britsche autori teiten, en vele anderen. De Ameri kaansche gezant sprak bü deze ge legenheid een rede uit, waarin hij den dank van de Amerikaansche regeering vertolkte voor de hulp, die de oud illegalen eertijds aan geallieerde soMiten hebben ver leend. rJaterdagmiddag te omstreeks 4 uur werd onder de ge meente Ossendrccht het 7-jarig dochtertje Tiny van den heer T. Kooien, wonende Wassenaarstr. 15 te Bergen op Zoom, toen zü naast haar vade in de auto zat naast haar vader in de auto zat door 'n schot van een grens- Doordat de heer Kooien nabij de Belgische grens op De Kabeljauw met zijn auto van den grooten weg afwffek, even voordat hij het douane kantoor moest passeeren, werd hem door een grenskommies gesommeerd te stoppen. Vermoedelijk heeft de heer Kooien de sommatie niet ge hoord en evenmin het eerste waar- Verruiming schoenendistributie op komst JVE wolindustrie slaagde er in 1946 in een sterke productiestijging te bewerkstelligen, zoozeer dat soms de vooroorlogsche productie werd overschreden, terwijl het aantal te werk gestelde arbeidskrachten be neden het vooroorlogsche aantal bleef. De binnenlandsche garenpro. ductie steeg tot 140 pet. van 1938 1939. De dekenindustrie bereikte een niveau van 175 pet. De export van wollen stoffen bedroeg 10 pet. en wollen dekens 4.5 pet. van de pro ductie Wanneer men de wol- industrie door een voldoende grond stoffenaanvoer de mogelijkheid geeft, kan van haar verwacht wor den, dat zij haar aandeel om den achterstand op zoo kort mogelijken termijn in te loopen ten volle zal leveren, zonder dat de belangen ln Nederlands export verwaarloosd worden. Voor 1947 is een sterk verruimde schoenendistributie in het vooruit zicht gesteld, zoodat de vraag ge steld kan worden of liet niet beter ware geweest de distributie af te schaffen. Hoe het zij, voor 1947 mag in de schoenenindustrie een vlotte gang van zaken verwacht worden. Deze mededeellngen werden ge daan door den voorzitter van de K. v. K. te Tilburg, toen hij Zaterdag een nieuwjaarsrede hield. Tot slot sprak hij de verwachting uit. dat dit jaar de nieuwe organisatie tot stand zal komen van de Kamers van Koophandel, waarbij deze weer geheel volwaardig en onafhankelijk zullen zijn. QOSTENRIJK zal 29 Januari in de gelegenheid gesteld worden zijn verlangens kenbaar te maken aan de plaatsvervangers der minis ters van Buit. Zaken te Londen. Nederland heeft gevraagd op een anderen dag dan den 28sten gehoord te worden. De Ned. delegatie zal be staan uit de heeren jhr. mr. H. van Vredenburcli, chef van de afd Po litieke zaken van het departement van Bult. Zaken, A. Lamping, Ne- derlar.dsch gezant te Boekarest cn dr. H. Hirschfeld als deskundige voor economische problemen. schuwingsschot, dat direct daarop volgde. De grenskommies loste daarop een tweede schot, met het noodlottig gevolg, dat het 7-jarig dochtertje, dat naast haar vader zat, door een kogel werd getroffen. Tengevolge van den schrik reed de heer Kooien met zijn auto van den berm af. Ijlings werd geneeskun dige hulp Ingeroepen m den per soon van dokter Edixhoven. Deze kon bij het jeugdige slachtoffertje slechts den dood constateeren. Naar wij vernamen was de heer Kooien met twee dochtertjes een van 7 en een van 5 Jaar naar Ossendrecht gegaan om aldaar vrlen ainnetjes van zijn dochtertjes te bezoeken. Op de plaats waar het droevig geval zich voordeed, is de situatie erg misleidend omdat het douane kantoortje achter een dijk is opge steld en de oude verbindingsweg naar België, die niet gebruikt mag worden, niet is afgesloten. De heer Kooien, die nog maar kort in Ber gen op Zoom woont, was met de situatie aan De Kabeljauw niet op de hoogte. Noad won op het nippertje van Longa Vlissingen plakte RKTW op de laagste plaats ■MA eeuige voetballooze Zondagen konden de sport-enthousiasten gister weer de capriolen van den bal gaan bewonderen. En zjj hebben meteen eenige verrassende dingen kunnen beleven. Bjj de Ie klassers was dit wel de onverwacht groote nederlaag die Baronie van NAC te slikken kreeg en bjj de 2e klassers lieten de Zeeuwen het zeer leelijk in Bergen op Zoom liggen, door met nog lioogere cijfers dan Baronie, te verliezen. TAie groote nederlagen waren in- derdaad onverwacht, want zoo wel van Baronie als van de Zeeu wen had men in breeden kring be tere verwachtingen. Wat Baronie DNL aangaat, men speelde niet zoo vlot als tegen Noad. De NAC-aanval was stukken ge vaarlijker dan die van Baronie, vooral Pirard bleek weer een echte „doordrijverdie nogal wat keeren vewrarring in de groenwitte achter hoede stichtte. Bij Baronie beging men bovendien de fout de midden- linie te zeer in teruggetrokken po sitie te laten spelen. Daardoor kreeg NAC nog meer kans haar spel te ontplooien op het middenveld. Het niet benutten van de kansen en 't defensief spelen van de middenlinie zijn in feite de oorzaken van de groote nederlaag van Baronie. Daar komt bij, dat doelman Merks gis ter een zeer slechten dag had, mis schien doordat hij 4cts aan zijn hand had. juichten, want spoedig daarna had hij den NAC-voorsprong tot 1-3 vergroot. Zoo ging de rust in. Daarna kreeg men hetzelfde spel beeld. Bij NAC wist mei» het doel steeds goed te vinden, maar by de groenwitten was het Juiste schot zoek. Zelfs bestond Simons het toen hij voor een leeg doel kwam, den bal nog naast te trappen. Doordat Merks een paai- fouten maakte, kon Engelsman er 15 van maken toen hij twee keer den bal keurig door Pirard kreeg aangege ven. Ondanks dezen grooten ach terstand bleef Baronie stevig op den bal zitten. Niets mocht echter baten. Zelfs maakte NAC bij twee doelworstelingen nog twee puntjes. NoadLonga 43 peeds vrij spoedig had NAC een 02 voorsprong, resp. door Pi rard en Schouten. Baronie was in- tusschen ook verschillende keeren voor doel gekomen, maar zoowel Adriaansen, ,v. d. Corput als Simons konden de goede richting maar niet vinden En dat bleef zoo gedurende den geheelen wedstrijd. Hoe weinig gemakkelijk het de NAC achter hoede wel had, moge blijken uit het aantal corners, dat Baronie te ne men kreeg. Dit waren er 12 tegen 3 die NAC kreeg toegewezen. Uit een der corners kwam ook het verdien de tegenpunt. Dat gebeurde ca, 10 min. na het begin toen de achtste corner viel en Bindels met 'n kop balletje Kools wist te verschalken. Pirard zorgde er echter voor dat de Baronie- supporters niet te lang LTET werkcomité van het KNIP heeft het presidentieel decreet van Soekarao, houdende de uitbrei ding van het zeteltal van dit col lege van 233 tot 413 afgewezen. Van dit werkcomité, dat blijkbaar 25 le den telde, waren er 18 aanwezig. Voor de stemming verwijderden zich echter nog 7 leden uit de vergade ring, waarna het decreet met 10 te gen 1 stem werd afgewezen, Tegen het decreet stemden 8 leden van de PNI en 2 van de Masjoemi. Politiek nieuws kwam er verder weinig door, tenzij bv. een bericht, dat volgens het Republikeinsche blad Merdcka het in de bedoeling van de Ned. regeering zou liggen om, zoodra de ontwerp overeen komst is geteekend. een voorloopige regéering te vormen, welke het bestuur zal vormen over geheel In donesië en een federatief karakter zal hebben. Prof. Romme werd te Semarang door den bisschop aldaar, mgr. Heden zon onder 16,25 uur, maan onder 14,18 uur. Dinsdag zon op 7,57 uur, maan op 7,55 uur. Weersverwachting tot heden avond: In den vroegen ochtend hier en daar mist cn tempera tuur op vele plaatsen enkele graden onder het vriespunt. Overdag temperatuur overal op loopend tot enkele graden bo ven het vriespunt. Overdrijven de wolkenvelden, afgewisseld door perioden met zonneschijn. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wmd uit N. richtingen. Soegiopranoto ontvangen en sprak er de Ned. troepen toe. Vooral de Brabanters en Limbur gers waren zeer verheugd over zijn komst. De Chineesche regeering blijkt in nota's aan de Ned. en Indonesische regeeringen beschermingsmaatrege. gelen voor leven, rechten en bezit tingen van Chineesche onderdanen in Indië. TAE begrafenistarieven gaan om zoo te zeggen onder ieders be reik komen. Tegen 1 Febr.gaan zij namelijk omlaag. Dc meest voorko mende begrafenis bestaande uit de leverantie van een eenvoudige vu renhouten kist, 50 rouwcirculalres het beschikbaar stellen van 8 dra gers, een lijkkoets en 2 volgkoetsen met inbegrip van het inrichten van een rouwkamer en het zgn. „buur ten" zal niet meer dan ongeveer 185 gulden mogen kosten. Voor uitge breider begrafenissen ligt de maxi mumprijs naar verhouding hooger. De eenvoudigste begrafenis voor volwassenen komt op ca. f 135, voor kldnrnead e kinderen tot en mei zes jaar is de prijs aanzienlijk lager. De prijzen voor lijkkisten zijn eveneens vastge steld Deze loopen van f 39 tot f 122 uiteen. Op de nota voor de begrafe nis moet ook deze prijs worden ge noemd. Wat dunkt u, zou de«e prijsver laging dc animo doen stijgen? hOToad heeft een zwaar bevochten zege behaald op Longa. Een mooie wedstrijd was het geenszins. Noad wist reeds na 3 min. de score te openen door Schilders, maar Schellekens kon 2 min. daarna den gelijkmaker fabriceeren. (1-1). Noad werd sterker en men vreesde het ergste voor Longa, vooral omdat de achterhoede der gasten niet bijster safe bleek. Wagemakers opende de tweede helft goed door nummer twee langs den Longa-doelman te jagen. Hjj nam ook het derde doelpunt voor zijn rekening, terwijl Schilders den stand wist op te voeren tot 4-1, juist in de periode dat Longa er beter in kwam. Toen van Rooy er echter eindelijk in slaagde Pisto- rius voor de tweede maal te ver rassen, was dit een sein voor Longa om alles op alles te zetten. Ten slotte kreeg Longa nog een doel punt toen de bal bij een doelwor- steling in het net rolde. Vlissingen-RKTVV 21 yiissingen diende RKTW 'n ne derlaag toe en daardoor zijn de Tilburgers waarschijnlijk gedoemd op de laatste plaats te blijven plak ken. Het is geen mooie wedstrijd geworden in Vlissingen. De thuis club kreeg het eerste doelpunt toen een der Tilburgsche backs miste. De bal kwam via v. d. Velden terecht bij van der Eyk, die met 'n moolen kopbal Vlissingen de leiding bezorg de. De Tilburgers konden voor de r st gelyk maken, toen de Vlissing- sche achterhoede dacht dat het buitenspel was en niet ingreep (1-1). In de tweede .ïelft was Vlis singen in de meerderheid. Dit wis ten de Zeeuwen na een half uur uit te drukken in een doelpunt en wel door v. d. Velden (2-1). VVV—Willem II 2—4 y VV kon Willem II in geen enkel opzicht de baas. Doordat de achterhoede der thuisclub een stuk of wat blunders maakte, kon Wil lem II reeds het eerste half uur 'n voorsprong van 0-2 verkrijgen, ear lier zorgde daarna voor het eerste Venlosehe tegenpunt. Doordat de Venlosehe doelman na de rust door zijn backs gehinderd werd was het 1—3 voor hij het in de gaten had. De ex-internationaal v. d. Veen fabriceerde hierna op keurige manier nummer 2 voor Ven- lo, maar erg veel plezier had hij hieraan niet. want Linders was er daarna als de kippen bij om den Tilburgschen voorsprong te ver- grooten tot 2-4 De stand is nu. Willem II 14 10 1 3 21 36—16 NOAD 14 9 3 2 21 33—18 BW 12 9 1 2 19 27—10 LONGA 14 5. 5 4 15 28—18 NAC 12 6 2 4 14 36—20 VVV 13 6 1 6 13 2627 Vlissingen 14 4 4 6 .12 21—37 Bar. DNL 12 3 2 7 8 1635 Helmondia 13 3 2 8 8 16—27 Helmond 13 3 2 8 8 19—34 RKTW 13 2 1 10 5 17—SS

de Stem | 1947 | | pagina 1