Pastoor Rops geïnstalleerd De Ned. Spoorwegen in Zeeland 16 dootlen AURI0L wil Sjahrir optimistisch r— over Linggadjati munitie-ontploffing coalitic-rcflccring RAMADIER kabinetsformateur internationale Bidweek Prinsesje Margriet wordt Zondag 4 jaar Ook hier veel activiteit DERDE JAARGANG No, 672 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0,26; Losse nummers 0 cent Postrekening 278 841 Voor God. Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, telefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nteuwstraat 23. telefoon 35 Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75, tel. 2236. Red. N J. KARHOF door Auto's met granaten en munitie-depot vlogen te Muiden de lucht in J^OORDAT een arbeider een granaat uit de handen heelt laten vallen, is er gistermiddag om ongeveer één jur in Muiden een ramp gebeurd die aan minstens 16 menschen het leven heeft gekost en die het plaatsje Muiden zwaar heeft gehavend. Ap het genoemde uur was een ploeg militairen van den ber- gingsdienst uit Leiden bezig met het lossen van eenige auto's met gra naten. die van de kust naar de kruitfabriek te Muiden waren ge bracht om daar gedemonteerd te worden. De militairen werden daar bij geholpen door eenige fabrieks arbeiders. Door het laten vallen van een granaat, explodeerde deze. Dit had mede tot gevolg, dat een der drie met granaten geladen auto's de lucht invloog en in de Muider- vaart terechtkwam, de tweede auto werd geheel vernield terwijl de derde zwaar beschadigd werd. Dat was echter nog niet alles. Want een muniticopslagplaats die zich op eenige tientallen meters van de auto's bevond, vloog met een geweldige explosie de lucht in De bij de lading betrokken per sonen werden tot ver in den omtrek de weilanden in geslingerd. Ver scheidene waren onherkenbaar ver minkt, van anderen vond men de lichaamsdeelen verspreid liggen. Tallooze bewoners van Muiden werden min of meer gewond door rondvliegende glasscherven, stuk ken van granaten of andere rond vliegende voorwerpen. Tn het stadje Muiden bleef vrijwel geen huis gespaard. Vele daken zijn totaal vernield, van andere huizen zijn de sponningen en de kozijnen uit de huizen gesprongen Zoodoende bood het stadje den aan blik van gebombardeerd te zijn. In de nabijheid van de onheils plaats stonden boomen; als lucifers zijn de2ie afgeknapt en tegen den grond geslagen. Hoe hevig de explosie geweest is wordt wel hierdoor aangetoond dat men zelfs in Utrecht den slag TAE FRANSCHE president Aui'iol heeft zijn socialistisehen partij genoot Ramadier opgedragen een regeering te vormen. Ramadier ls verscheidene malen minister geweest, o.m. van Voedsel voorziening in het kabinet van de Gaulle en van Justitie in het ka binet van Blum. Ramadier zal trachten een c o a- 1 i t i e-r egeering op breede basts te vormen. Hieraan zouden deelnemen communisten, socialisten MRP. radicalen en gematigde recht sche elementen Leon Blum wenscht om gezond heidsredenen geen functie in het nieuwe kabinet. 21 Januari zal een nieuwe voorzitter der Assemblée ge kozen worden. Intentie voor ZONDAG 19 Januari: De terugkeer der Oos- tersche afgescheidenen tot de Katholieke een heid Intentie voor MAAN" DAG 20 Januari: De terugkeer van de Protestanten in Europa tot de H. Roomsche kerk Iemand Hot één granaat vatton duidelijk hoorde. Tot in Hilver sum en Amersfoort vlogen door den druk ruiten in stukken. /Anmiddellijk is met het bergings- werk begonnen. Dit werd ten zeerste bemoeilijkt, omdat onont- plofte granaten van 60 kilo zich diep in den grond hebben geboord en doordat links en rechts op de wegen nog onontplofte projectielen liggen. Totnutoe weet men nog niet pre cies hoe groot het aantal slachtof fers is. Men meent, dat minstens 13 militairen en 3 arbeiders het leven hebben gelaten. De mogelijk' held is niet uitgesloten, dat ook nog personen de Muidervaart in geslin gerd zijn. Illllllllllllllllll 71S.OOO gld. voor herstel der kerken Het feestgeschenk van kardinaal De Jong rpER GELEGENHEID van zijn ver- heffing tot Kardinaal is aan Z.Em. Jchaimes Kardinaal de Jong een bedrag van f 715.000 overhan digd, door collecten verkregen. Naar „Sancta Maria" meedeelt, heeft Kardinaal dc Jong dit bedrag nu bestemd voor het herstel en den opbouw der verwoeste kerken. Aan ieder der Bisschoppen is een gelijk aandeel der opbrengst uitge- Tl,.1": Mi;"-j'!;i NEDERLAND WORDT 28 Jan. in Londen gehoord TAE SPECIALE plaatsvervangers der Groote Vier hebben de agen. da voor het hooren der kleinere ge allieerde mogendheden veranderd. Polen zal nu op Maandagmiddag 27 Januari worden gehoord en N e- d e r 1 a n d Dinsdagmiddag 28 Ja nuari. Voorloopig zal Australië 23 Jan. worden gehoord. Zuid-Afrika en Joego-Slavië 24 Jan., Canada 25 Jan. België 29 Jan. Het programma werd gewijzigd, omdat de kleinere mogendheden de vorige voorstellen der plaatsvervan gers niet geheel en al hebben aan vaard. Wie het Nederlandsche standpunt mondeling in Londen zal gaan toe lichten, is nog niet bekend. <x><xx><x>ooooooooo Plechtige ontvangst te Ossenisse »ooooooo<x>oooc>oooc>oooooo<xx; TAONDERDAGMEDDAG 3 UUR ontving Ossenisse zijn nieuwen herder. Het was bijna aomersch weer en ven vele huizen wapperden de vlaggen als welkomstgroet. Om ruim half drie vertrok de nieuwe pastoor van de dékenij te Groenen dijk vergezeld door deken de MSulenmeester en deken Rops uit Huift. Aan den rand der gemeente werd hij opgewacht door een de putatie van verschillende vereeni- gingen, een stoet bruidjes en maag dekens en misdienaars alsmede de leden van het parochiaal Kerk en Armbestuur. Het oudste lid van deze laatsten sprak een welkomst woord. Hierna zette de stoet zich in be weging naar de kerk. Pastoor Rops werd vergezeld door familie leden, terwijl ook tal van geeste lijken uit de omgeving door hun tegenwoordigheid blijk van telang stelling gaven. Zoo zagen wij o.m. de geestelijk heid van Groenendijk, Stoppeldijk Boschkapells Terhole, Lamswaar- de en Nleuw-N: men en ook de pastoor uit Nudorp N.Br, Ook de oud-pastoor Verhoeven van Osse- nifse was aanwezig. Het mooie kerkje was bijna ge heel gevuld toen met de installatie plechtigheden een a:-nvang werd gemaakt. DEKEN DE MEULEMEESTER beklom hierna hat pieekgestoelte. De gewijde spreker begon met de mededeeling dat hij om gezond heidsredenen niet in staat was om te spreken zooals men dat vroeger van hem gewoon wis. Desondanks is het een indrukwekkende en ont roerende rece geworden. God heeft gewild, dat het pastoor Verhoeven gegeven is na een pastoraat van 34 jaar. een le vensavond1 te genieten, die mooi en gelukkig- moge zijn. 34 Jaar pas- toraatswerk is een lange tijd en daarbij komt dat de scheidende pastoor steeds alleen zijn werk heeft gedhan. Een unicum in het bisdom Breda. Naast het vele goede dat de scheidend» pastoor heeft verricht is het voornaamste wel geweest het bouwen van de huidige kerk. Het zal hem hard vallen Osre- tnisse te moeten verlaten vooral omdat een frequent bezoek, gezien zijn hoogen ouderdom wel uitge sloten zal zijn. Ontroerd dankte deken de Meulemeester den schei denden pastoor en wenschte hem een gelukkigen levensavond. Hierop feliciteerde hij den nieu wen pastoor. Een ouden man zag hij heengaan. Een jongen pastoor ziet hj) komen met fermen tred en met open hart om Gods werk voort te zetten. Ook hij moet het middelpunt worden van zijn parochianen. Vrede brengend waar noodig en vrede bewarend', Nog vol idealen, zal hij krachtig werk kunnen' verrichten en zijn paro chie tot steun zijn. Met den wensch, dat ook de parochianen hun herder zullen steunen besloot hij zijn rede. Hierna werd een kort lof ge houden en kreeg men de gelegen heid d!:n nieuwen pastoor te feliciteeren. F VENALS elders in den lande, i afwijking was slechts minimaal heeft het personeel van de Alleen moet er altijd langzaam N.S. in Zeeland opbouwwerk van 1 worden gereden en kunnen de prima soort geleverd. Alle ra vage en plunderingen van de Duitschers ten spijt, was de Zeeuwsche lijn betrekkelijk snel in orde en maandenlang func- tionneert reeds een dienstrege ling, die aan redelijke verlan gens voldoet. Dze week hadden we een on derhoud met den heer Middel man van den Voorlichtings dienst te Goes, waarin we aller lei bijzonderheden hoorden over hetgeen hier geschiedde en wat nog te gebeuren staat. De brug bij Vlake. £)e grootste handicap na de be vrij ding was de dubbele spoorbrug bij Vlake, die eerst door de Engelschen was gebom bardeerd eh daarna door de Duitschers ten deele was opge blazen. Om de lijn zoo spoedig mogelijk in gebruik te nemen hebben daar c> spoorweg-inge nieurs een experiment onder nomen, zooals dat nergens in Nederland voorkwam, ze heb ben, na zorgvuldige berekenin gen en onderzoek het bestaan om over de brokstukken van de vernielde bruggen een noodbrug te leggen, die tot nu toe het uistekend heeft gehouden; de 20 Januari beginnen do besprekingen "^A ZIJN terugkeer uit Djogja. heeft Sjahrir ep een perscon ferentie verklaard, dat hij geen moeilijkheden zag op den weg naar de onderteekening van de ontwerp-overcenkomst van Ling gadjati, ofschoon besprekingen door de Nederlandsche en Indo nesische delegaties over bijzondere problemen, o.a. de militaire inci denten nocdig zullen zijn. Deze besprekingen zullen zoo spoedig mogelijk na den terugkeer van dc andere leden der Indonesische delegatie uit Djogja op 20 Jan. a.s. beginnen. Betreffende het juridisch aspect van de nieuwe samenstelling van 't KNIP verklaarde Sjharir, dat Soe- kamo het KNIP en het werkcomi té uit het KNIP kon ontbinden, in dien deze het decreet van den pre sident tot uitbreiding van het KN IP zouden verwerpen. Daarna zouden dan nieuwe ver kiezingen gehouden moeten worden Sjahrir was echter van meening. dat het decreet zoowel door het werkcomité als door het KNIP zou worden aanvaard. Tyu is zoowat het eenige politieke nieuws uit Ned.-tndië. Alleen is er nog een merkwaardig bericht uit republlkeinsche bron. dat ver meldt. dat Douwes Dekker, minister van Staat zou worden. Heel fan tasierijk wordt er aan toegevoegd, dat D. D. 40 jaar lang met opzet door Nederlandsche artsen met in jecties blind is gemaakt "lyjihtair nieuws is er ook niet veel Er zijn kleinere gevechten ge weest bij Batavia, Buitenzorg, Ban doeng, Soerabaja en Padang en op Celebes, zonder dat onze troepen verliezen leden, /"'eneraal Spoor, die gister per vliegtuig in ons Jand zou aan komen. heeft een noodlanding in Basra (Irak) moeten maken. Wan neer hij nu in ons land zal zijn, is niet bekend. ^EDERLANDSCHE vrouwen in Noorwegen hebben 2 kis ten met babykleertjes vervaar digd. De kleertjes zullen bij de a.s. blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin aan Jonge moe ders worden uitgereikt. zwaarste locomotieven er niet overheen. Natuurlijk wordt er reeds lang aan gewerkt om weer een nor male brug te krijgen. Deze is op de Schelde te Vlissingen in aanbouw en komt In Maart klaar, althans de eene helft. De pijlers waarop de nieuwe brug moet liggen worden vrij ge maakt, evenals de wrakstukken van de oude brug ten deele op geruimd zijn. Zoodra in Maart of April het nieuwe brugdeel is gebruik komt, begint men met het verdere herstelwerk. Het dubbel spoor. Jn 1942 is door de Duitschers het dubbelspoor tusschen Goes en Vlissingen gestolen met dien verstande, dat er nog slechts een enkel spoor achter bleef. Op onze vraag ot de oude toe stand niet spoedig wordt her steld, kregen wij ten ant woord, dat de rails voor dubbel spoor disponibel zijn; doch daar de dwarsliggers nog ontbreken, zal het nog even aanhouden voor het euvel verholpen ls. Het herstel aan de beschadig de stations gaat regelmatig voort, doch in een langzaam tempo, wegens materiaal- schaarschte en gebrek aan vak lieden. Op dit terrein is echter toch heel wat gedaan; men heeft er de stations te Vlissin gen en Middelburg bijv. maar op aan te zien. Op het Goesche station is men momenteel bezig om de overdekte brug naar het ver hoogde perron te beglazen. wat een groote verbetering ls, daai het er hevig tochtte. Een nieuwigheidje is het stre ven van de N.S. om ln de voor naamste stationsgebouwen een eetzaal aan te brengen. Te Goes ls onlangs een heel fraaie ge opend, nl. door een verbouwing van een niet meer ln gebruik zijnde wachtkamer. (Vervolg op pag. 2). Heden zon onder 17,02 uur. Maan onder 13,38 uur. Zondag zon op 8,39 uur en onder 17,03 uur Maan op 6,49 uur en onder 14,13 uur. Maandag zon op 8,38 uur en maan op 7.47 uur. Weersverwachting (medegedeeld door het KNMI, geldig tot Za terdagavond)Enkele overdrij vende wolkenvelden, afgewis seld door lange perioden met zonneschijn. Droog weer. In den namiddag zacht voor den tijd van het jaar. Zwakke of matige wind tusschen West en Zuid.

de Stem | 1947 | | pagina 1