t •DIENDE. 1 MINISTER BEEL ZINGT Ri jk helpt ederlands memorandum 'ORS zooals hij gebekt is LESVUEGTUIG NEERGESTORT 9 veesmokkelaars aangehouden wordt Dinsdag toegelicht spat-, Socialistische president in Frankrijk particuliere bouwers Internationale Bidweek. Op Celebes De Lage landen hebben Europeesche rechten e proef Do moord op burgemeester Moonen Vincent Auriol gekozen Twee personen levend verbrand enenbon een paar elijk zit- akt zijn, Is nieuw choenen SWIFT etalages. GEN DERDE JAARGANG No. 611 V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. 3. WAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. 3. J. M. MES; Mr H. B. u. DE RECHTER herschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs n>ij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4-1°: P- week (bij nlet-postbestell.) 0.26; osse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Mt \7s\r\ Voor God. Koningin en Vaderlard VRIJDAG 17 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-reaacteur W GROFFEN, Vliss.ngen; Zeeuwseh-Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, telefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nleuwstraat 23, telefoon 35 Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF toogo-SlavIë oiacht Inie van Ooston- rijksche provincies er in Uw banden? miseer apparaten 865—00 PRIJZEN BREDA 'HEMICALIEN EN d,e prov. Noord- n goed ingevoerd T^EDERLAND zal a.s. Dinsdag middag in Londen mondeling zijn standpunt ten aanzien, van L de vredesregeling met Duitsch- L land kunnen uiteenzetten, zoo heben de plaatsvervangende mi nisters van Butenlandsche Zaken der vier groote mogendheden be paald. Polen zal Maandag aan de beurt tomen, Woensdag volgt Joegoslavië in de volgende dagen krijgen resp. lus tralie, Z.-Afrlka en Canada hun lans. Er is nog steeds geen overeen- itemming erover bereikt o£ alle ileinere geallieerde landen aanwe- lig zullen zijn by het aanhooren ran een mogendheid en of de door len regeering ingediende documen ;en onder alle belanghebbende par ;yen zullen worden gecirculeerd. de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft nedegedeeld, dat het Belgische me. norandum over Duitschland waar- Bchü'nlijk Maandag a.s. wordt afge geven. Waarschijniyk zal Baron de llruben. als plaatsvervanger van Bpaak naar Londen gaan. ,e territoriale aanspraken van Joego-Slavlë t.a.v. Oostenrijk, ijn de volgende: Unie van Slo- eensch Karinthië (Zuid-Oostelijke -rovlncie van Oostenryk) en de lloveensche gebieden van Stiermar en (Oost Oostenrijk) met Joego- ilavlë en bescherming van de na- "onale rechten van de Kroaten in vrgenland. Het gebied in Sloveensch Karin- ,hië. waarvan sprake is, meet 2470 ierkante kilometer en telt 180 dui. •zend inwoners. Het gebied in Stier marken meet ongeveer 130 vierkan te kilometer met tienduizend in woners. ■yia de Socialistische eenheidspal'- tij hebben de Sovjets laten mee deelen, dat de ontmanteling van fabrieken in de Sovjetzone van Duitschland wordt stopgezet. wy meldden zulks gister al. De Sovjets zön nog meer van plan. zy willen nl. de laagste rantsoenen verhoogen, de herstelbetalingen uit de loopeude productie drastisch ver lagen en bepaalde verbruiksgoede- ren geheel schrappen als herstel betaling. En waarschijnlijk zullen er nog meer maatregelen volgen. Uit dit alles moet dan, de geneigd heid der Sovjets blijken om tot nauwere economische samenwerking met de Westeiyke zones te komen. Ook voor Nederland is een en an der van beteekenis, daar de kali- ploductie der .Sovjetszone niet meer voor herstelbetalingsdoeleindcn zal worden aangewend en het overschot der kali beschikbaar zal blijven voor ruil tegen andere kunstmest. Ne derland betrekt op ruilbasis name lijk een aanzienlijk quantum kali uit de Sovjetzone. Intentie voor ZATERDAG 18 Januari De Terugkeer van alle dwalenden tot den éénen schaapstal van Petrus. beiore toestanden yOOWEL politiek, als militair. nieuws is er weinig uit Ned.- Indië. Wat het laatste betreft: er wordt melding gemaakt van kleine gevechten bij M e d a n, T j i a n- doer.Biiidoeng en S o e- vabaja. De Nederlandei's leden geen verliezen. Hoewel er op C e 1 e b e s nog in cidenten voorkomen, is de algemee- ne situatie daar de laatste week aanmerkelijk verbeterd. Minister Huysmans sprak te Brussel 'dispositie ,t foto onder op- nder no 48331oo wanneer A.H. KWALITEIT aas. Heusch and de proef ig ryker zyn. strekt tot aan- sollicitaties te f decline Perso- 886—O Iwee S.S."lieden zullen terechtstaan QP 5 FEBRUARI a.s. zullen de belde SS-lieden van Meegen en Derksen. die de noodlottige schoten hbeben gelost, waardoor de Waalwijksche burgemeester E. Moo- cn en Joop Hoffmans werden ge dood en Vincent Hoffmans zwaar gewond werd. voor het Bijz. Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch te rechtstaan. „VUIL DIENTJE" IN CASSATIE. Mej. Leijtens, bygenaamd „vuil Dientje". onlangs veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, heeft cas satie aangeteekend. Haar zaak zal binnenkort door 't Byz. Gerechtshof ra s-Hertogenbosch behandeld wor den TAE SOCIALIST Vincent Anriol is gister tot pre sident van Frankrijk gekozen. Anriol behaalde 452 stemmen, dat is 10 stemmen meer dan de abso lute meerderheid. Champetie de Ribes, de candidaat der MRP, kreeg 242 stemmen. De regeering v. Blum heeft in overeenstemming met de grond wet aan den nieuwen Franschen president, haar ontslag aangebo den. A uriol werd op 25 Aug. 1884 te Re- vel geboren. Zyn vader was landbouwer. Te Toulouse studeer de hy rechten en letteren. In 1914 werd Auriol voor de eer ste maal als Kamerlid gekozen. Hij is daarna sleeds herkozen. Auriol werd voor de eerste maal minpter in 1936, in de eerste regee ring van Blum. Hij kreeg de porte feuille van Financiën. Het jaar daarop werd hij minister van Justi tie in 't kabinet Chautemps. ver volgens in het tweede kabinet Blum Na de bevrijding vervulde Auriol eerst het voorzitterschap van de commisse voor Buitenlandsche Za ken. In de regeering de Gaulle werd hy minister van Staat. Hij presi deerde achtereenvolgens twee con- stitueerende vergaderingen en be hield deze functie n de nationale vergadering. TYTet de keuze van een kabinets- formateur zal Auriol al zyn politieke finesse moeten aanwen den. Zyn eenige keuze schijnt een leider der MRP of Leon Blum (so cialist) te zyn. De wijze, waarop 't kabinet zal worden gevormd, hangt voor een groot deel af van de hou ding der MRP. A/ÏINISTER HUYSMANS hield Donderdagmiddag te Leu ven een rede, waarin hij sprak over de tolunie, en de belangen der lage landen ais deel van Eu ropa. In die rede verklaarde de minis ter, dat Nederland hoopt binnen alzienbaren tijd het productiviteits- en herstelniveau te bereiken, dat noodig is om met België, wat de productie en de levenstandaard be treft. in hetzelfde vlak te liggen, op dat aldus de economische unie kan worden voltrokken. De minister ver telde voorts dat de uitermate be langrijke tariefonderhandelingen, welke binnenkort te Genève zullen worden gevoerd, door een gezamen lijke delegatie van de drie landen inplaats van door drie delegaties, zullen worden behartigd. Tenslotte critiseerde de minister de politiek der bezettingsautoritei ten in Duitschland, waardoor de be langen der lage landen in het ge drang worden gebracht. Door gebrek aan inzicht is het gevaar voor een blijvende belem mering van den opbloei der lage landen niet denkbeeldig. Daarom Heden zon onder 17.00 uur. Maan onder 13.11 uur. Zater dag zon op 8,40 uur en maan op 5.44 uur. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI, geldig tot Vrijdagavond)In den vroegen echtend hier en daar nevelig met vrij lage tem peratuur, daarna wederom snelle stijging van temperatuur. Aan vankelijk zonnig weer. In den loop van den dag echter van 't Zuidwesten uit geleidelijk toe nemende bewolking met later nlaatselijk cenigen regen. Ma tige. aan de kust tijdelijk krachtige, wind tusschen Zuid en West. JN DE Eerste Kamer verweet gister de communist Koeje- mans minster-president Beel. dat de minister-president eergister een debat van 5 uur .,maar" be antwoord had met een speech van een half uur. De reactie van den heer Beel was geestig. Iedere vo gel zingt zooals het gebekt is", zei hij. Overigens moest de heer Beel weer wat vertellen over het stand punt van zyn kabinet t.a.v. diverse kwesties. Dit naar aanleidng van 'n serie vragen. De minister-president benadrukte dat het kabinet de hooge waarden van het gezin erkent. De zorg van de regeering is hierop voortdurend gericht. De nationale productie TN EEN BESLUIT omtrent dei financiering van den woning-1 houw heeft de minister van Open- I bare Werken en Wederopbouw 'n W*en dochter (links) en de Italiaansche ambassadeur Tarchiaui bezocht de Gaspcrl, de Italiaansche minister-president Kardinaal Strlch ei Chicago. aantal regeiingen getroffen, waar door het ook voer particuliere bouwers en instellingen mogelijk is geworden bij de huidige exploi- taiiewaarde en de sterl: gestegen bouwkosten zonder finaneieele tekorten woningen te bouwen. De voornaamste bepalingen van het besluit komen hierop neer, dat het rijk de rente over het bedrag dat ligt tusschen de rendabele bouw kosten en werkelijke bouwkosten jaariyks zal vergoeden. Deze büdrage zal worden uitge keerd gedurende een tijdvak van tien jaar, waarbij uiteraard telkens als de exploitatiewaarde van de woning wijziging ondergaat' als ge volg van een veranderden huur prijs, de bijdrage in overeenstem ming zal worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Na afloop van dit tijdvak zal de minister bepalen, of dan een uit- keering ineens zal plaats vinden' ter grootte van het alsnog bestaan de verschil tusschen de exploitatie waarde en de bouwkosten. Aanvragen op grond van deze re geling moeten worden ingediend bij de gemeenten, waar men wil gaan bouwen. moet opgevoerd worden, er moet komen een rechtvaardige verdee ling van. het nationale inkomen, opbouw van het sociale leven, me dezeggenschap der werknemers, een constructieve loonpolitiek. Alles bij elkaar is er: een democratische vooruitstrevende politiek. Wat de kwestie van uitbreiding der Commissie-Generaal betreft, merkte hy op, dat daarvan geen deel zal uitmaken, wie zich niet con amore stelt op de basis der regee- ringspolitiek. Ten aanzien van de nietbenoe- ming van oud-minister Steen- berghe in de Commissie-Generaal deelde hy mede. dat met instem ming van het kabinet den heer Steenberghc is gevraagd of hij zitting wilde nemen in de Com missie-Generaal. Een der bezwaren was zijn be denking (egen een der leden. Dit bezwaar heeft het kabinet niet gedeeld. Waarom hij niet met de commu nistische fractie contact had ge zocht by de kabinetsformatie? Dood eenvoudig „omdat my een samen werking met de CPN niet in het belang van het land voorkwam!" moeten Nederland en België niet alleen de gelegenheid hebben de Europeesche belangen, die tevens de hunne zijn, te bepleiten, maar ook aan het beheer van Duitsch land deel te nemen. Tja EN Beechcraft-vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool is gistermiddag op het vliegveld „Twenthe" verongelukt. Twee le den der bemanning zijn daarbij levend verbrand. Een derde wist zich op het laatste moment door een sprong uit het vliegtuig te redden. Hij liep daarbij geen ernstige verwondingen op. Het verongelukte vliegtuig was gistermorgen voor een lesvlucht op gestegen van Gilze-Rijen. Het land de op liet vliegveld Valkenburg en vertrok vandaar omstreeks twaalf uur met drie inzittenden aan boord naar Leeuwarden. Van het vlieg veld Leeuwarden startte het voor het vliegveld „Twenthe". Tusschen vier en vijf uur gebeurde het on geluk aldaar. Het trachtte als oefening te lan den op het vliegveld Twenthe op één motor, de andere was afgezet. Daarbij kwam het vliegtuig te hoog binnen. De piloot heeft toen ge tracht het toestel weer op te trek ken. Daarbij is het in den bocht afgegleden en in volle vaart neer gestort. Honderd meter buiten de westelijke grens .an het vliegveld raakte het den grond, sloeg over den kop en vloog onmiddellijk in brand De slachtoffers, de instruc teur A. Postmaa uit Amsterdam en de leerling-vlieger W. Bekker uit Leeuwarden; het derde lid der be manning, dat gewond werd, is E. Muiswinkel uit Bodegraven. Hier Is het conterfcisel van den 18- jarigen Zweed Mattson, die verschil lende Zaterdagen achter elkaar de Zwcedscbe hoofdstad In opschudding bracht door bom-aanslagen. IIU deed het „alleen maar voor de graf en om de politie te plagen." Maandelijks gaan 1000 koeien de grens over 0E VEESMOKKEL heeft in onze grensstreken verontrustende vormen aangenomen. Menschen die het weten schatten dat het aantal stuks vee, dat. maandeiyks in bree- de strook ten Zuiden van Breda clan destien de grens overgaat op 1000. Bij onveranderde!! gang van zaken, zou het dan ook wel eens kunnen gebeuren, dat de vleesclidistributie nog jaren lang zal moeten blijven bestaan bij gebrek lan voldoende veeleveringen. Aan een geval van veesmokkel wisten eenige dagen geleden de kommiezen paal en perk te stellen Onder Rijsbergen stuitten zij op 6 koeien, die op weg waren naar Bel gië en met de koeien kon men be slag leggen op de zes begeleiders en den man, die gecharterd was om er by de beesten het tempo in te houden. Het onderzoek had tot ge volg, dat nog twee personen wer den aangehouden, den eigenaar van het vee en den man. die de smok kelwaar had geherbergd. Het ziet er naar uit, dat deze heeren met het oog op den omvang die het kwaad heeft aangenomen en de be teekenis er van voor de gemeen schap, een zware nijp zullen te 100- ken krijgen als zy zich straks voor den rechter zullen hebben te ver antwoorden.

de Stem | 1947 | | pagina 1