Minister Mansholt Zeeuwsch* Vlaanderen in Stad en Land Wat een Wonderlijke Wereld De besprekingen te Oostburg SPORTNIEUWS r. S. L. MANSHOLT, minister van Voedselvoorziening, Land ouw en Visscherij, bracht Vrij- ag en Zaterdag een bezoek aan eeuwsch Vlaanderen, om zich an den toestand in deze streek ip de hoogte te stellen. Z.Exc. as vergezeld van de heeren Ir. taf, Ir. Herweijer en Ir. Toxo- eus. Na een rondrit door het yestelijk deel vond Vrijdagmid dag in hotel Du Commerce te Dostburg een bespreking plaats, yaaraan o.m. deelnamen Ir. J. D. Dorst, Prov. Voedselcommis- Isaris. de Rijkslondbouwconsu- Jlent de heer, van Dijk, de heer ICorver, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, het tringbestuur West Zeeuwsch VI. Ivan de Stichting voor den iLandbouw en de voorzitter dier 1 Stichting voor Zeeland de heer |van Waes. Het lid van het Kringbestuur Ide heer de Bruyne, sprak een [welkomstwoord en memoreerde de geweldige schade die in West [zeeuwsch-Vlaanderen werd aan [gericht tot een bedrag van on- [geveer 64 mililoen gulden, waar [van aan den landbouw ruim 137 millioen gulden. Hij wees op de ontreddering, [welke daarvan voor de bedrijven |het gevolg is geweest: gebrek laan gebouwen en aan personeel j en achterstand in de bedrijfs voering. Dit heeft een moreele klap toegebracht, maar niette- I min heeft de bevolking spontaan op ruime schaal hulp geboden aan de hongerende landgenoo- ten in het Noorden des lands na de bevrijding. Thans heerscht er verbittering omdat de Nederlandsche Ge meenschap niet in haar geheel de schade wil dragen, die een deel dier gemeenschap als [prijs voor de geheele bevrijding des lands heeft moeten betalen. Het schadevergoedings probleem. Jn zijn antwoord wees de minis ter er op, dat het schadever goedingsprobleem naar zijn mee ning eenigszins verkeerd wordt 1 beoordeeld. Indien ons volk thans direct de geheele geleden schade zou moeten opbrengen, dan zou dit z.i. tot inflatie lei den en onze economie in elkaar doen storten. De vergoeding moet over een aantal jaren wor den „uitgesmeerd". Een andere methode acht spr. niet mogelijk Bovendien steekt ons land in dit opzicht gunstig af vergele ken met andere getroffen lan den, waar de vergoeding veel minder bedraagt. Naar aanleiding van de op merking, dat de schadevergoe ding voor rundvee ongunstig voor West Zeeuw Vlaanderen uit valt, zegde spr. toe om te trach ten een gunstiger regeling voor de streek tot stand te brengen In dit verband werden ook de jongste maatregelen op vee- gebied (afsluiting der rivierover gangen voor veevervoer) ter sprake gebracht en de vrees werd geuit, dat Zeeuwsch Vlaan deren op deze wijze niet aan voldoende jongvee zal kunnen geraken. De herbouw. 'J'en aanzien van den herbouw uitte men verschillende klachten. De minlsterieele be middeling werd gevraagd ter einde meer dakbedekking voor 't herstel der lanbouwhangars te verkrijgen Ook dient men vrijer te zijn in den bouw dier han gars, dan de huidige voorschrif ten toelaten. Hierop antwoordde Z Exe dat de importmogelijkheden van dak bedekking zijn tegengevallen •De eigenindustrie zal men zooveel mogelijk stimuleeren cm het tekort te kunnen dekken. Tevens zegde de min. toe het vraagstuk der vergoeding aan Belgische grondeigenaren te be studeeren, daar onder de thans geldende voorwaarden de Neder landsche pachters de dupe wr rden. De verstrekking der credieten voor den wederopbouw zal ge schieden op rendementsbasis, zoo verklaarde de minister. Er is geen reden voor de vrees, dat aan de bedrijven een te zware last zal worden opgelegd. Met nadruk waarschuwde hij echter voor zgn. overbouwing, men moet slechts datgene bouwen wat noodzakelijk is: geen te groote schuren e.d. Soberheid ook in dit opzicht moet be tracht worden. Wat stroo en pootaardappelen betreft is West Zeeuwsch Vlaan deren voor den uitvoer op Bel gië aangewezen. De regeering werd er van beschuldigd na latig te zijn geweest om voor- zieningn voor dien export te treffen. Minister Mansholt betoogde daartegenover, dat West Zeeuwsch Vlaanderen een aparte positie inneemt Daarbij komt, dat het bedrijfschap te recht een zoo hoog mogelijken prijs In het buitenland wil be dingen en het Belgische aanbod bleef daar beneden, waardoor West-Zeeuwsch Vlaan leren ln een nadeelige positie kwam te verkeeren. Ofschoon het zeer moeilijk is met de belangen van de verschillende streken reke ning bij een internationale over eenkomst te houden, zegde de minister gaarne toe om ai het mogelijke te doen, daarin apar te bepalingen te doen opnemen ter waarborging van de Z.Vlaam sche belangen. Hoewel West Zeeuwsch Vlaan deren een evenredig deel van de beschikbare motorische hulp middelen voor den landbouw heeft gekregen, is dit toch on billijk, zoo betoogde men. ln de getroffen gebieden bestaat aan dergelijke hulpmiddelen een grootere behoefte dan el ders door het onrustbarend ver minderen van den paardensta- pel. Juist aan „combines" (graanmaalers - dorschers) is een zeer groot tekort Toch zijn deze in dit geteisterd ge bied bijzonder noodig. omdat er geen gelegenheid is om de oogst ongedorscht te bewaren door het gebrek aan schuren en hangars. Personeelsvoorziening. ^[adat nog op de behoefte aan fietsbanden voor de land arbeiders was gewezen kwam de personeelevoorziening in het al gemeen breedvoerig ter sprake. De Wederopbouw en 't herstel der bedrijven maken het arbei derstekort, dat reeds vóór den oorlog bestond, nog nijpender. Bovendien zoeken vele land arbeiders emplooi in de bouwnij verheid. Voorheen kon men ge deeltelijk in het tekort voorzien door het aantrekken van Belgi sche arbeidskrachten. Maar thans kost dit een gulden per dag per man extra. Ook de te werkstelling van geïnterneerden is allesbehalve ideaal. De ver voerkosten van het kamp naar het bedrijf komen voor rekening van den boer, hetgeen voor de zen een onredelijk hoogen vas ten loonlast beteekent. De ta rieven zijn in dit opzicht boven dien op een ongezonde basis ge steld; de verplichte bijvoeding geeft aanleiding tot excessen.. Als middelen tot verbetering voerde men o.m. aan *t op ruime re schaal verleenen van vrijstel ling van dienstplicht aan jongë landarbeiders en handhaving van den loonstop in de bouw nijverheid en van het looncon- tract ln den landbouw. De Minister zegde bestudee ring van deze kwestie toe. De Sociale Sectie van de Stichting van den Landbouw heeft echter op dit terrein een voorname taak. Tenslotte verklaarde de Mi nister, dat hij veel waarde hecht aan de gevoerde besprekingen. Het persoonlijke contact heeft hem tal van nuttige gegevens uit de eerste hand verstrekt omtrent de wenschen, welke ln Zeeuwsch-Vlaamsche landbouw- kringen leven. Z. Exc. verklaar de zich gaarne bereid dit con tact ook in de toekomst op te nemen. Het gezelschap vertrok daar op naar Terneuzen, waar het den nacht doorbracht. Zaterdag morgen vonden besprekingen met Oost Zeeuwsch-Vlaamsche landbouwers te Hulst plaats. Clinge. In beslag genomen. In den nacht van 7 op 8 Januari wisten de kommiezen een paard en een koe in beslag te nemen, die smokkelaars frauduleus naar België wilden uitvoeren. 's-Heerenhoek Burgerlijke stand- Geboren Janneke dv M. Heinsdijk—de Kok. Adriaan zv Corn Boonman van 't Westeinde. OverledenDingenis Rijk, echtg. van Neeltje Hoondert 76 jaren. Pranciscus G, Westdorp 9 maanden. Loop der bevolking. Bevol king op 1 Januari 1946: 782 mannen; 766 vrouwen is 1548; In 1946 geboren: 28 mannen en 19 vrouwen is 42; In 1946 in gekomen: 17 mannen en 20 vrouwen is 37; Totaal 1627 personen. In 1946 overleden: 10 mannen en 3 vrouwen is 13 In 1946 vertrokken 48 m, en 54 vrouwen is 102. De bevolking op 31 December 1946: 664 man nen en 748 vrouwen is totaal 1512 personen. Middelburg Sluit de deuren! Het is in de afgeloopen weken meerdere malen voorgekomen, dat over jassen uit de gangen van woon huizen werden ontvreemd. Het publiek wordt aangeraden de voordeuren van woningen, m het bijzonder gedurende de avonduren gesloten te houden. Men vergete vooral niet even- tueele touwtjes, waarmede sloten van buitenaf kunnen worden geopend uit de brievenbussen te verwijderen. LEZING ANTHONIE DONKER. In de reeks lezingen over de moderne Nederlandsche letter kunde sprak Prof. dr. N, A, Donkersloot voor een stamp volle zaal in het Schuttershof. Om de geheele periode na 1830 in de bespreking te betrekken wilde spr. de stof van uit twee karakteristieke gezichtspunten, benaderen: de zienswijze van 't dichterschap en de houding t.a.v, de wereld, Na dit op een echt professorale wijze zeer diepgaand te hebben uiteenge zet, kwam de dichter Anthonie Donker meer aan het woord die de dichters Kloos en Ver- wey besprak. Hoewel deze leef den in den tijd van gisting en vernieuwing na 1880, bleven zij buiten het gewone leven staan, apathisch van de maatschappij Dezelfde „hoogmoed" had ook v. Eeden. zij het dan weer op een andere wijze. Na de pauze besprak hij m het kort H. Roland Holst, Bou- tens en zijn lievelingsdichter Leopold, om meer uitvoerig te blijven staan bij jongere dich ters als Marsman, Aafjes en Vasalis. In allen zag spreker een drang om de dingen te ver anderen, ondanks de tijd en omstandigheden, ontdaan van elke tijdelijkheid en toevallig heid Met het voordragen van een gedeelte uit „De herleving" van Bloem besloot Anthonie Donker zijn zeer leerrijk betoog waarvoor mr. F. W, Adriaan- sen hem als voorzitter dsr Z.V-U. met enkele welgekozen woorden dank zegde, Weiner doet niet mee ■professor Norbert Wei- ner, één van de grootste wiskundigen, heeft geweigerd zijn medewerking te verlee nen aan marine-experi menten met bestuur bare raketten, omdat hij een hekel heeft aan al les wat met militaire zaken in verband staat. Rubber TTe Russische geleerde Nicolai Plakhin, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet Unie vol gens een in andere lan den nog onbekend fa- brieksprocédé, rubber vervaardigt uit een on geveer 25 cm. hooge plant, die in vier maan den tijds zijn vollen was dom bereikt en die in groote hoeveelheden kan morden gekweekt. Volgens Plakhin zou Rusland in zijn geheele rubberbehoefte van den afgeloopen oorlog reeds hebben kunnen voor zien, door verwerking van deze zg. koksogiz- plant. Amerika geblameerd 1%/Te vrouw Wallace Bai nes, een lingeriefa- biikante uit Chicago, wil de Amerikaansche mannen er toe bewegen corsetten te gaan dra gen, omdat zij volgens haar het slechtste figuur ter wereld hebben. Engelsche journal'sten hebben buiten mrs. Bar nes' bedoeling om, haar opmerking wereld kundig gemaakt en er was leedvermaak in den toon van hun berichten. Geen rotte tanden Toe Carson, die op het moment in Madrid verblijft, en die zichzelf de sterkste man van den aardbol noemt, trok om zijn woorden te be wijzen onlangs drie volgepropte tramwagens met zijn tanden voort. M Gedood door doods vrees evrouw Cora Wag ner, een rijke, 65- jarige weduwe uit Mil waukee, had een onzeg bare angst voor den dood. Omdat ze altijd met het idêe rondkop, dat dieven het op haar kostbaarheden hadden gemunt en omdat zij aan die gedachten weer verbeeldingen vastkop pelde van moord en doodslag, liet zij in en om haar eenzame villa talrijke alarmtoestellen aanbrengen en huurde een particulieren detec tive, die haar moest be schermen. Een dezer dagen hoor de deze laatste in een kamer naast de zijne plotseling een schreeuw. Hij vond mis. Wagner dood op den grond. Zij was over een der alarm draden gevallen en met haar hoofd op een scher pen hoek van den elec- trischen haard terecht gekomen. •XSOGOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOeOOOOOOQOOOQOOOOQOOOG WIELRENNEN Groote zege voor SchulteBoeyen te Brussel Schulte en Boeyen hebben Zon dag op de Brusselsche winterbaan een uitstekende overwinning be haald ln een koppelwedstrijd „de honderd mijlen' door met één ronde voorsprong op de Belgen Kaers de Kuysscher als eersten te eindi gen. Pellenaars moest den strijd staken De volledige uitslag luidt: Schulte-Boeyen 3 uur 29 min. Op 1 ronde Kaers—de Kuysscher. Op 2 ronden: Accou—Eruyland. Kint— van Steenbergen op 3 ronden. Naeyc —van Simaeys. Janssens—Adriaens sens op 4 ronden. FruythofVan- devivere, ThyssenDdepredomme, op 6 ronden. EngelenDesmedt op 7 ronden. De PauwSneyders op 9 ronden. De Backervan Eenaeme op 11 ronden. KnechtKubler (Zw) Pellenaars moest den strijd staken Nederlandsche renners ver loren in Antwerpen. Nederland heeft den omniumwed strijd tegen België, in het Antwerp sche Sportpaleis verloren met 4 te gen 8 punten voor België. In de eerste manche moesten Schulte Boeyen zich met de vierde plaats tevreden stellen. Pellenaers en van den Broeck eindigden derde, terwijl de belde eerste plaatsen werden in genomen door de Belgische koppels Bruneelde Bruycker en Kint-van Steenbergen. In het persoonlijk klassement bezette Pellenaars de 5 de, Schulte de zesde. v. d. Broeck de zevende en Boeyen de achtste plaats Ook in de tweede manche, haal den Kint-van Steenbergen Schulte -Boeyen ln na 3.25 km in 3 m. 53.6 sec. BruneelDe Bruycker en Pel- lenaers-v d. Broeck werden resp. derde en vierde. In den ploegwed- strijd over 1 km. vergrootten de Belgen hun voorsprong. Met bijna 2 sec. verschil werd de Nederland sche ploeg geklopt. België (Bru neel. de Bruycker, Kint, van Steen bergeghe) 1 min. 1,7 sec. Nederland (v. d. Broek, Pellenaars, Boeyen Schulte) 1 min. 3,5 sec. Ook in de laatste manche, een afvalwedstrijd, gelukte het hun niet op een eerste plaats beslag te leg gen. Rik van Steenberghe zegevier de met Schulte op de tweede plaats gevolgd door 3 Bruneel. 4 Boeyen, 5 v. d. Broeck, 6 de Bruycqer. 7 Pellenaers, 8 Kint. Met een totaal var. 4 punten te gen Nederland 8 werd België ten slotte overwinnaar. In een wedstrijd achter groote motoren over 100 km. bezette Rem kes in het eindklassement een eer volle vierde plaats (98,930 km). Clautier 'België) won de race, wel ke in drie maanches over resp. 30, 30 en 40 km. werd gereden, door 99.925 km af te leggen. De Fransch man Minardi eindigde op de tweede plaats (99.84 km.) gevolgd door zijn landgenoot Lesueur met 99,49 km. Remkes werd in de eerste manche 3, ln de tweede 5 en in de 3e even eens 5 ATRLETIER KNAU KOMT MET WERKPLAN Groote activiteit. Het bestuur van de K.N.A.U. heeft een uitgebreid werkplan voor het jaar 1947 aangenomen. Een be slissing Inzake het eventueel aan stellen van den Pin Valste als co ach voor het Nederlandsche athle- tiekleven, is nog niet genomen aan gezien Valste zijn condities nog niet heeft bekend gemaakt. Mochten de onderhandelingen met Valste af springen, dan wordt in ieder geval een Nederlandschen coach aange steld. Speciale commissies zijn ingesteld voor de ontwikkeling van de jeugd- athletiek, voor de athletiek onder militairen, voor het jurywezen en een voor KNAD-oefenmeesters. De pers- en propagandacommissie is gereorganiseerd. Ten behoeve van deze commissie is de film der Euro- peesche kampioenschappen te Oslo besteld Teneinde de training voor de a.s. Olympische Spelen ook financieel mogelijk te maken, ligt het in de bedoeling een donateurs-actie te be ginnen en een landelijke loterij op te zetten. Op 18 Mei zal 'n natio nale propagandadag voor athletiek worden georganiseerd met het doel in verscheidene plaatsen van ons land een zg. .nieuwelingendag uit te schrijven, waaraan niet-KNAU le den kunnen deelnemen. Verder is men van plan en pres tatie-embleem ln te voeren voor de A, B, C en D klasse. Het bestuur besloot drie intern, avondwedstrijden te organiseeren, nl. te Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven. Voorts staan de landen wedstrij den Nederland-Tsjechoslowakije en België-Nederland op het program ma. BILJARTEN VAN NIJNATTEN TREFT GEEN BLAAM. Het bestuur van den Nederl. Bil jartbond heeft zich bezig gehou den met de bekende kwestie van Nij natten en nl. oevonden, dat van Nijnatten geen blaam treft, zooals wij reeds eerder als onze meening gaven. Hij had tijdig bericht van verhindering gezonden voor zijn barrage-match tegen Kastelijn op 19 Dec Jl. in de tweede klasse kam pioenschappen, maar de aflevering van het telegram was buiten zijn schuld vertraagd. De partij van Nijnatten-Kastelijn wordt nu Zaterdag 18 Januari te Rotterdam gespeeld. SWEERING EN DE LEEUW NAAR MONTPELLIER. Voorts heeft het bestuur van den Nederlandschen Biljartbond beslo ten Sweering en de Leshw af te vaardigen naar de wereldkampioen schappen 45—1 welke van 6 tm 9 Februari a.s. te Montpellier worden gehouden. SCHAREN VAN SC1IELTINGA WON HOOG OVENTOURNOOI. Door een remise tegen O'Kelly heeft van Scheltinga definitief be slag weten te leggen op de eerste plaats ln het Hoogoventournooi. De eindstand Is: van Scheltinga 7(4. Cortlever 6. Kottnauer 5(4, O'Kelly 5. Pruyt en dr. de Groot 4(4 (Pruyt verkreeg door loting de 5de plaats) van der Tol en Bunt 3(4, Marwitz 3 Henneberke 2. In de tweede groep is na een zeer spannenden strijd de Haarlemmer Croone winnaar geworden. Van Vlooten werd tweede, terwijl Mulder van Leen, Dijkstra. Grapperhaus en van Tuinen de derde, vierde en vijfde plaats deelden. De einstand hier is: Croone 6(4 van Vlooten 5(4, Mulder van Leens Dijkstra, Grapperhaus en v. Tui nen 5, Bouwmeester 4(4, Smak en Verdonck 4. 't Hart 3(4 en mr. van Eijkeren 2.

de Stem | 1947 | | pagina 7