&eM, em Walvisschenjacht op haar hoogtepunt Ergerlijk Waar de scheepjes van Van Gogh lagen, Half millioen ouden van dagen proiiteeren rgen tweede blad dinsdag 14 januari 1917 Noodregeling Ouderdomsvoorziening lil PSasiiCL»- N REISINDRUKKEN UIT FRANKRIJK IN.T CAFé waar wt neerstrij ken, maken we 'n klein mira kei mee. Inplaat van de gebrui kelijke gebrande gerst krijgen we echte koffie voor 15 francs, dit is een goede dertig cent een kopje echte mokka, geschikt om de aderen van den eersten den besten Arabischen sjeik met vuur te vullen. Dag en nacht brengen de jagers hun buit naar de „Willem Barendsz" De Avonturen van Suske en Wiske DE SPRIET ATOOM De„ ornithologen, die aan boord zijn er zijn er vier doen vele nieuwe indrukken op en heb ben reeds tal van weinig bekende vogels gezien. In Zuid Afrika heb ben we eerst kunnen constateeren, dat onze fjoerenzwaluwen daar de koude van de Lage Landen zijn ontvlucht om in een mildere tem peratuur te overwinteren. Alba trossen ontmoeten we velerlei; van de stormvogels zagen de ornitho logen wel 24 soorten; pinguins heb ben we in volle zee zwemmend ge zien. Ergens, op het Dassen-eiland, broeden er vijf millioen! _L OP EEN IL! EN BIJ- ROEGE- SG EN EUREN fLIJK STERK AAN DIGHE- hoed bij [smantel :r naar 7211-0 ameshoeden MiDDElEUCG lefoon 2077 met nieuwe [JVEN en itman) Jmanschool bliek jein gezel pi voor R. K |deren condities tea bureau dezer No. 668 De regeling vergt 150 a 200 millioen per jaar ttOE kan men in het bezit der uitkeering geraken? De uitkeering wordt aange vraagd bi) den Raad van Arbeid. Alvorens dat door den Raad van Arbeid tot uitkeering wordt over gegaan, wordt door den Raad van Arbeid het gevoelen ingewonnen van een Commissie van Onder zoek. Een dergelijke Commissie van On derzoek wordt in iedere gemeente 'ngesteld en heeft tot taak den Raad van Arbeid van advies te die nen ten aanzien van de toekenning, weigering, herziening of intrek king van ouderdomsuitkeering. Dit is gedaan opdat de Raden van Arbeid voorgelicht worden door per sonen. die ter plaatse op de hoogte zijn en die in staat zijn, de door de aanvragers om uitkeering verstrek te opgaven, inzake het door hen genoten inkomen, met juistheid te beoordeelen. Daar. zooals we in ons vorig ar tikel gezien hebben, de inkomens factor bij de aanspraak op uitkee ring een groote rol speelt, is het van belang dat de door de aanvra gers verstrekte opgaven door ter plaatse bekende personen worden gecontroleerd. Het ligt in de bedoeling aldus de Memorie van Toelichting dat in de plaatselijke Commissies van onderzoek bij voorkeur worden be noemd personen, die reeds zitting hebben in de districtsraden voor 't Consumentencrediet. Op deze wijze kan van de erva ring. waarover die Raden ten aan zien van de ouden van dagen reeds beschikken ten behoeve van de uit voering van de onderhavige rege ling een nuttig gebruik worden ge maakt. r weg is Water rerpijpenleerei of brillen; meter draagtasschei bdschaptasicher. ilcn en hakken erimessen; ket roleurrrv srgasser ihjr.es enz. enz 603- ES V ppogpam WOENSDAG 15 JAN. HILVERSUM I; 7 nieuws; 7.30 orgel; 7.45 woord van den dag; 8 nieuws: 8.15 koor 8.30 gram.; 9 zieken: 9,30 zang; 10 kwartet Fau- ré; 10.30 morgendienst; 11 trio Knibbeler; 11,45 fam. ber. Indië; 12 orkest', 12,30 koor; 13 nieuws 13,15 orgel: 13.45 Metropole orkest: 14.30 causerie; 14.50 Sweelinck kwartet; 15,20 Howard Ferguson; 15,50 cello 16.15 zang; 16.45 voor jongens en meisjes; 17.35 gram.; 18 Beethoven 18,30 Ned. strijdkrachten: 19 nieuws: 19.15 land- en tuinbouw; 19,30 Eng. les; 20,08 orkest: 21 le zing; 21.20 vrouwenkoor; 22 nieuws 22,15 Act.; 22 30 Hélène Ludolph; 22.45 Overdenking; 23 Marcel Du- pré orgel; 23.10 vrij en blij; 23,35 orkest. HILVERSUM II: 7 nieuws; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8,50 voor de huisvrouw; 9 Stradivarius kwartet: 9.30 waterstanden en pol. ber.; 9,50 orkest 10 morgenwijding 10,20 voor de vrouw; 10.35 plano; 11 Non stop, 12 de Raaff en Schutte: 12.35 Miller sextet; 13 nieuws; 13.20 stafmuziek: 14 voor de vrouw; 14,15 trio: 15 ziekenbezoek; 15.30 voor de jeugd. 17.15 Joh. Jong; 17,45 Rijk Overzee: 18 nieuws; 18.15 Ramblers 13,45 toespraak; 19 Ned. comp. gram.): 19.15 lezing; 19.30 lezing; 2005 Act.; 20,15 stradiva-sextet; 2045 hoorspel: 21,30 opera Paljas; "1.30 gram.; 23 nieuws; 23.15 gram.; 22 25 dansmuziek. TJeeft de Raad van Arbeid een- maal op de aanvraag beslist,, dan wordt de ouderdomsuitkeering uitbetaald door de Rijksverzekerings bank. wier technisch apparaat daar op is ingesteld. Er is geraamd, iat plm. 500.000 ouden van dagen onder deze nood- regeling zullen vallen. De kosten worden geraamd tusschen 150 mil lioen en 200 millioen gulden per jaar, welke last geruimen tijd op de rijksbegrooting zal blijven druk ken. Hoe zal deze last gefinancierd worden. Op de eerste plaats zal (voor 1947) het bedrag van 40 millioen, waarmee de raming der verevenings heffing voor 1947 die van 1946 te -boven gaat voor dit doel bestemd worden. Voorts wordt er op gerekend, dat eer. bedrag van 9 millioen. grooten- deels langs allerlei omwegen, van de ouderdomsvoorziening aan de belastingen ten goede zal komen. Ook dit bedrag zal voor de bestrij ding der kosten worden bestemd. De overige kosten zullen bestre den worden uit de voorgestelde wij ziging der omzetbelasting. De Noodregeling Ouden van Da gen legt onvermijdelijk aan ons volk zware offers op. Moge het bereid zijn deze te brengen evenwel niet slechts voor de ouden van dagen doch ook voor Invaliden weduwen en weezen. G. Veldkamp •y/rrIE WEL EENS het genoegen heeft op reis te gaan en daar bij gebruik te maken van de spoor wegen, komt niet altijd even vol daan thuis. In ..Holland", zoo moppert hij niet zelden, is het maar best rei zen, maar kom daar eer.s om in de provincie! Daar laat het materiaal nog al eens wat te wenscheu over. De jongste klacht is nu eens niet van ,,Jan Publiek", maar van de Ned. Spoorwegen zelf. Zij komt hierop neer: Wij zwoegen eiken dag om het materiaal zoo goed mogelijk in orde te hebben. Zelfs hebben wij Deensch materiaal ge leend en Zwitserscli en wat bele ven wij nu. Nu eens in Holland, dan weer in de randprovincies constateeren wij herhaaldelijk, dat vandalen diefstallen plegen ln de wagons, fittingen kapot snijden, ruiten bekrassen enz. Daarom heb ben wij goed materiaal reeds van bepaalde trajecten moeten verwij deren en vervangen door oud Duitsch materiaal. Commentaar op deze klacht is eigenlijk overbodig. Het is duide lijk, dat deze verniel- en roof zucht ergerlijk is, te ergerlijker omdat onze slechte materiaalpo sitie algemeen bekend is. Het beroep der N. S. op algemeene medewerking van den kant van het publiek verdient dan ook alle sympathie. JN HET POSTVERKEER met Duitschland zijn tehalve me- dedeelingen van strikt persoon lijken sard thans ook medede lingen van ©enigszins zakelijken aard („non transactional corres pondence") toegelsoten. jQRIE MANNEN en drie jon gens hebben voor het eerst de 360 meter hooge piek op het kegelvormige eiland Rondondo, bijgenaamd ,.Öe verloren wereld" beklommen. Nu staan er de bunkers aan de donkere zee „Qe Heilige Maria's van de Zee" Duiten is alles water geworden Saintes Marie3 ls nu een mengvat van hemelwater en het water van de zee. Springend als kangeroes naderen we het pooortje van de kerk, die als oudste kerk van de christenheid hier in het westen, eigenlijk wel wat te oud ls geworden om pootje te baden. Het is schemer duister in het schip want de weinige vensters zijn maar klein De kerk heeft vroeger tevens als vesting gediend waar de be volking bescherming zocht: eerst tegen de Noormannen, la ter tegen de Mooren en de Saracenen. Onder het hoogge legen hoofdaltaar bevindt zich de donkere crypte. We dalen in dezen kelder af. het kille elec- trische lichtje flipt aan en ver moordt meteen de wijding die de eeuwen hier vergaarden PE.SE see. I$ Spookachtig grijnst in een half- duisteren hoek het verwaar loosde negerlnnebeeld van de heilige Sarah. Het is bekleed met verkleurde zij: bruinrose satijn met goud, olijf en violet met vergeelde en vergulde bloe men om haar heen. Ik ben ln staat om het te stelen om er een stilleven van te maken, maar als je het aanraakt zal het waarschijnlijk verdwijnen De speciale verslaggever aan boord van de Willem Ba rendsz" seint ons: DEEDS eerder maakte ik er in mijn telegrammen gewag van, dat het weer in de Antarctische ge bieden even onbetrouwbaar is als het ijs in een Hollandschen polder. Dit is ook deze week bewaarheid geworden, want terwijl we op Oude jaarsavond van een milde tempe ratuur konden genieten, verandert het weer nu wel vier keer op één dag. Hoewel we in de streken ver- keeren. waarin het in dit jaarge tijde bijna geen nacht wordt, heb ben we de zon vandaag nauwelijks gezien. Het sneeuwt en er hangen zware mistbanken. De temperatuur beweegt zich om het vriespunt. Het is een sprookjeswereld, waar in we ons bevinden. We zijn welis waar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de radar-in stallatie, waarmee de „Willem Barendsz" is uitgerust bewijst daar bij goede diensten. Ze worden tijdig gesignaleerd, om op onze hoede te kunnen zijn Aan boord wordt gezwoegd. De mannen hebben het niet makke lijk. De arbeid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt gewerkt ln twee ploegen, die achter elkaar 12 uur in touw zijn. met slechts korte on derbrekingen voor het eten. Alle dagen van de week zijn gelijk. Ook op Zondag wordt - gewerkt. Het moet! De walvisschen storen zich niet aan den rustdag en voor de „Willem Barendsz" is elke dag, die we in de IJszee doorbrengen, kost- baai'. Toch wordt de Zondag van de andere dagen onderscheiden, doordat we dan krentenmik te eten krijgen, een potje bier drinken, of een borrel wordt geschonken. Men moet het werk van de mannen niet onderschatten. Na de dag- of nacht taak vallen ze doodelijk vermoeid in hun krib Er is niets aan te doen: er moét op deze wijze ge werkt worden, want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers varen gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen tege lijk mee. die dan in snel tempo de eerder beschreven bewerking onder gaan: ontspekken. ontvleezen, za gen, naar de fabriek. De fabriek, waar-van ik in een ln stof: dit broze fantoom van een grijs verleden. komen weer buiten in den dag. De pastoor passeert ons een lange, magere grijsaard, die met beide handen zijn soutane oplicht en zoo boven een diepe plas een paar mazurkapassen probeert. Ik vraag hem om den sleutel van den toren. HU schudt van „nee",maar even la ter blijkt het dat hij aldóór nee schudt, ook al spreek je met hem over de twaalf artikelen des geloofs. Het is een tie van den braven man. Even later zendt hij zijn knecht^ die den sleutel torst. De jongen heeft één glazen oog. Met het andere oog weet hij geen raad Als hij het deurtje heeft geopend, staan we voor het smalste don kerste wenteltrapje, dat Ik ooit van mijn leven heb gezien. F. M. .■VWlW4WWbSWAW.SVbV. vorig telegram een beschrijving gaf draait volop. De bemanning gaat onderling al weddenschappen aan ten aanzien van de grootte der pro ductie. Zooals bekend, ontvangende leden van de bemanning, van hoog tot laag, een bonus voor eiken ge vangen walvisch. welke varieert naar gelang hun functie. Welnu, bo nus is het slagwoord aan boord ge worden. Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aan blik, dien het had in de haven van Amsterdam en IJmuiden. Dat zal me een schoonwasscherij worden als we terug zijn! Ook voor de doctoren aan boord is er thans werk aan den winkel, want bij dezen arbeid kan het niet anders of er komen telkens weer kleine verwondingen voor, die on middellijk medisch moeten worden behandeld. Gelukkig beschikken we over penisiiline en daarmee gene zen de wonden wonderwel. Ook slikken we veel vitamine-tabletten. ■yandaag waren we getuige van een adembenemenden strijd, 'n troep Orea's. ook wel zwaardwal- visschen genoemd, die het meestal voorzien hebben op baardwalvis- schen, deed een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" drijvende prooi. De Orea's zijn roof zuchtige dfieren. die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn Door hun groote rugvin en de breede borstvinnen maken zij een kolossalen indruk. Met hun gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanval hun open gesperde bek met tanden hun een monsterachtig voorkomen geeft, zijn het als het ware de duivels van de IJszee. De Orea is een tyran voor de baardwalvisch. In den regel moeten zij zich tevreden -tellen met afval, maar vandaag hebben zij klaarblij kelijk in de gaten «elke héérlijke hapjes bij de „Willem Barendsz" te krijgen zijn. want hun aanvallen op de walvisschen houden niet op. Die aanvallen geschieden altijd in groepen Behendig zwemmen en duiken zij om hun prooi heen. Ka pitein Vissser neemt tenslotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet met vaste hand op één der aanvallers, die geraakt moet zijn ook, want plotseling duiken de ty- rannen allemaal onder en spoeden zich van de gevaarlijke plek. Met ingehouden adem hebben we het schouwspel gevolgd. Het vervolg liet de gevangen walvisch. die la ter aan boord gesleept werd, ons zien. Deze miste namelijk een stuk van zijn tong. De Orea's wa ren him prooi vinnig te lijf gegaan! door W. van der Steen

de Stem | 1947 | | pagina 5