Onmenschelijk gedrag VAN VERPLEEGSTER Waf zal Sjahrir rapporfeeren Wethouder Mabelis DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK heden in Lenden ter tafel D ISTRiBUTiEHIE UWUES Maximum prijzen voor wintergroenten De Ook kleine landen kunnen groot zijn Eerste conferentie in Batavia Landbouwers vóór Linggadjati Merkwaardige taal van Soekarno Hard werker en dlepgeloovia mensch HET PROCES tegen Von Papen DERDE JAARGANG No. 668 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr H. B. c. DE RECHTER Verschijnt eiken wevkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) j 0,26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God Koningin en Vaderland DINSDAG 14 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A II. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur: J. J. H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-reaacteur W. GROFFEN, Vliss.ngen; Zeeuwsch-Vlaanderer Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, telefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 23. telefoon 35 Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Plaatsvervangende ministers zullen 6 weken con- fereeren. Nederlandsche nota overhandigd. VANMIDDAG im 3 uur zal in Londen Bevin de bijeenkomst der plaatsvervangende ministers van Buitenland.,che Zaken der Grootc Vier openen, welke besprekingen dan de eindphase inlui den van de besprekingen over de verdragen met Duitschland en Oostenriik. De bijeenkomst te Londen zal G weken duren. Dan zullen de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mo gendheden de ontwerp-vredesverdragen voor hun conferenties, die in Maart plaats vinden in hun bezit hebben. plaatsvervangers der Groote Vier zijn: Sir W. Strang en Lord Hood (Engeland). Murphy en gen. Mark Clark (V.S.), Goesef (Sovjet Unie) en Couvé de Murviile en Pa ris (Frankrijk). Het werkprogram in Londen is zóó ingedeeld dat des morgens over Duitschland en des middags over Oostenrijk zal gepraat worden. De Nederlandsche ambassade te Lenden zal aan dc leden der con ferentie de nota der Nederland sche regeering overhandigen, welke het Nederlandsche stand punt over Duitschland inhoudt. Of op een later tijdstip dc Ne derlandsche regeering haar stand punt te Londen mondeling zal toelichten, is afhankelijk van de procedure, welke door de verga dering zal werden vastgesteld. Een memorandus. bevattende de Grieksche economische en flnan- cieele eischen inzake Duitschland, is aan den Griekschen ambassa deur te Londen gezonden. Het zal eveneens worden overhandigd aan de plaatsvervangers der Groote Vier. Tn Dultsche politieke en officieele kringen te Berlijn is men hoop vol gestemd. dat minstens twee en mogelijk drie der groote mogendheden gunstig zullen staan tegenover den vvensch, dat Duitsche deskundigen door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken of hun adviseurs zullen worden gehoord. Ei- Zijn nog geen offieieale Duit sche stappen te dien einde gedaan, maar reeds wordt verklaard, dat vertegenwoordigers van twee der v ier groote mogendheden geneigd zijn de vraag', of de Duitschers vóór de definitieve regeling van bepaal de kwesties zullen worden gehoord, in positieven zin te beschouwen. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet opperbevelhebber in Duitschland, heeft het Duitsche voorstel zoowel met Duitschers als met een aantal hooge geallieerde bezettingsautori teiten officieus besproken. Tevens zou Robert Murphy, de politieke ad viseur van den Anierikaanschen mi. litairen gouverneur in Duitschland, gunstig denken over het hooren van Duitsche deskundigen. democratisch en onafhankelijk Oos tenrijk Tnmiddels is ook ,.eon Blum, de Fransché eerste minister in Lon den aangekomen, waar hy de gast der Engelsche regeering zal zijn. Dat wijst er wel op, dat hetgeen Blum te bepraten heeft, nogal van belang is. Men gelooft, dat de steenkoolpo sitie in Duitschland een voornaam punt van bespreking zal zijn. In welingelichte kringen wijst men er op, dat economische en politieke kwesties vaak moeilijk zijn te schei den en dat het zeer goed mogelijk is. dat de toekomst van het geheele Ruhrgebied zal worden besproken. PETROLEUM DUURDER. De petroleumprijs is gestegen tot 12 y° cent per liter. KOMT ER SODA? UVR is kans, dat bij de eerstvol- gende aanwijzing van een bon voor waschpoeder tevens 125 gram soda zal worden verstrekt. TN ONS Oude jaarsnummer publi- ceerden wij een foto van een Australisch meisje, dat sinds 13 jaar bedlegerig is omdat op haar tweede jaar een naald in haar lon gen was gedrongen. Zij zal thans naar Amerika gebracht worden, waar de naald zal worden verwij derd. Amerika, het eenige land. dat daarvoor de instrumenten zou be zitten Dr. Mazzola te Middelburg rea geerde op dit bericht. Amerika is een groot land. zei hij, maar zoo groot is het niet, dat men alleen daar een naald uit een long zou kunnen verwijderen. Ook in ons kleine Nederland kan men zulks. Ook kleine landen weten groot te zijn. Leon Blum. I\r Amerikaansche generaal Mark lJ Clark, die tijdens de besprekin gen te Londen als vertegenwoordi ger van Oostenrijk zal optreden, is optimistische wat betreft het voor Oostenrijk te bereiken verdrag, dat den grondslag zal leggen voor een Heden zon onder 16.55 uur, maan onder 12,17 uur. Woens dag zon op 8.42 uur en maan op 2.14 uur. Weersverwachting: (medegedeeld door het KNMI te De Rilt. geldig tot Dinsdag avond) Afnemende Westelijke en later naar Zuid-West of Zuid terugdraaiend:' wind. Wis selend bewolkt met hier en daar enkele boten. Iels minder zacht TTEESTACHTIG is het gedrag van de 31-jarige Amsterdam- sche verpleegster Suzy Avts ge weest in het concentratiekamp voor vrouwen te Vught. Met een gezicht waarop nau welijks cenig spoor van emotie te bekennen viel hoorde zij in de beklaagdenbank van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam veie afschuwelijke feiten over haar verklaren en hoerde zij met onbewogen gezicht levenslange ten in een bunker met afmetingen van 2x3 meter. De vrouwen wer den in deze ruimte opgepakt: 5 naast elkaar. 15 rijer. dik. Suzy aldus getuigenverklarin gen hielp met sadistisch genoe gen mede de vrouwen op haar plaatsen te zetten. Van tevoren had zij gezegd: „het lachen zal jullie dezen nacht wel vergaan". Den volgenden ochtend toen de cel werd geopend waren 11 vrouwen gevangenisstraf tegen SïïgfS Oorspronkelijk was zy in het con centratiekamp in dienst getreden bij de post-censuur. Ter opleiding als „aufseherin" ging zy naar Ra- vensbruck en toen zij van dit oord terugkeerde was practisch alle men schelijkheid uit haar verdwenen. Waar zy gelegenheid kreeg, zoo bleek uit de getuigenverklaringen, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appèls staan en sloeg pannetjes melk, bestemd voor zwangere vrouwen van de ka chel. Roode Kruis-pakketten waren zelfs niet veilig voor haar en vóór de pakjes de gevangenen bereik ten, was het grootste deel in haar handen en in die van anderen ver dwenen. Op 15 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 75 vrouwen opgeslo- l' HET politieke front in Indo- nesië is volgens AP het con tact tusschen de Commissie-Ge neraal en de republikeinen weer opgenomen. Prof. Schermerhorn heeft nl. een niet aangekondigde conferentie van twee uur gehad met Sjahrir. Sjahrir is gister naar Djokjakarta vertrokken om verslag uit te bren gen aan het republeinsche kabinet over Schermerhorns uiteenzetting van de tegenwoordige Nederland sche politiek. Verwacht wordt, dat dit rapport van zeer grooten invloed zal zijn op het door de republikeinen te nemen besluit of de overeenkomst van Cheribon onmiddelHjk gerati ficeerd zal worden, of dat een be slissing dienaangaande zal worden uitgesteld hangende de ophelde ring van de Nederlandsche houding met betrekking tot de onlangs ge leverde gevechten en den export- handel van de republiek. Tntussehen heeft de organisatie van alle landbouwers op Java en Madoera zich uitgesproken vóór de ontwerp-overeenkomst van Ling gadjati Ock Soekawati het staatshoofd van ,Oost-Indonesië" heeft op het belang van het aanvaarden der entwerp-overeenkomst gewe zen op een bijeenkomst der volks vertegenwoordiging van Bali. Hij zei o.ni. dat hij, die niet ac- coord gaat met de overeenkomst van Linggadjati, de oprichting van de vereenigde staten van Indone sië in den weg staat. Hij beschouw de de politieke partyen, die de ver wezenlijking van den staat Oost- Indonesië en van de Vereenigde Staten van Indonesië tegenwerken, als in strijd met de openbare rust Ien orde, daar zij met. de grondbe ginselen van een vrij Indonesië in strijd handelen en dus destructief werken. ^yEGENS de ongewenschte styging der pryzen van groenten gedu rende den laatsten tyd heeft de minister van Landbouw, Vissche- ry en Voedselvoorziening besloten binnenkort maximum pryzen voor specifieke wintergroenten vast te stellen. Daar de doorvorst veroorzaakte stagnatie in den aanvoer nog niet overwonnen is, ligt het, in het voornemen bij het herstel van den normalen aanvoer, hetgeen spoedig te verwachten is, de prijzen op een redelijke hoogte vast te stellen. Als dit „redelyk" een spoedige en beduidende verlaging der pryzen beteekent, dat gebeurt er iets waar zeer velen allang' naar hebben uit gezien. Want de groenten zijn schandalig duur! De goedkoopste groen ten zyn tweemaal zoo duur als de maximum pryzen. die het vorige jaar waren vastgesteld. De heer A Mabelis, wethouder van Onderwijs en Finantiën te Breda, is gisteravond te zijnen huize plotseling overleden Zijn onverwacht verscheiden verrast temeer, daar zijn gezondheids toestand den laatsten tijd niets te wenschen overliet en hij nog voor kort verklaarde, dat de wethouderstaak hem, ondanks zijn leeftijd, niet bijzonder be zwaarde en dat hij zich beter voelde dan een tiental jaren ge leden De heer Mabelis. die den leef tijd van 71 jaar bereikte werd geboren in Zuidzande (Z.V1) In 1904 kwam hij naar Breda als assistent der posterijen en in 1931 nam hij zitting in den ge meenteraad Op 15 October van het vorige jaar werd de heer Mabelis. die de Prot. Christelijke Groep ver tegenwoordigde, tot wethouder gekozen Hij had den naam, een serieus Verker en een diepge- loovig mensch te zijn Behalve op politiek terrein trad hij cok in het godsdienstig en maatschappelijke leven sterk op den voorgrond, wat om blijkt uit het feit, dat hij 20 jaar lang de funcie vervulde van rent meester der Kerkvoogden en haast even langen tijd voorzit ter was van het bestuur der Christel, school aan de Nieuw straat Tragisch is het, dat de heer Mabelis. die steeds zijn volle persoonlijkheid voor de belan gen der gemeenschap inzette en er zelfs niet voor terugschrikte o.p hoogen leeftijd de zware wet houderstaak te aanvaarden, geen gelegenheid meer heeft gekre- een welverdiende rast na TAp een te Soerakarta gehouden jeugdcongres heeft Soekarno een van zyn merkwaardige rede voeringen afgestoken. Hy zei o.a.: Het einddoel van den stryd van de Indonesische republiek is de een heid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebieden van het voor malige Nederlandsch-Indië. Wü zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke marine opbouwen. Wü zullen dit kruispunt van wegen bewaken, op dat niemand, wie het ook zij, kan passeeren. Dat beteekent. dat wij onzen strüd zullen voortzetten. Indien wy geen spoorwegen heb ben, zullen wy deze aanleggen, in dien wij geen vliegtuigen hebben, zullen wij deze bouwen. T/'an het militaire front is er wei- nig nieuws. Er is alleen melding gemaakt van geringe patrouille-ac tiviteit en lichte artillerie-actie in het gebied van Soerabaj a. De Nederlandsche troepen maakten 6 gevangenen. Bovendien zyn uit Bandoeng kleine botsingen ge meld. Aan Nederlandsche zyde wa ren geen verliezen. TT et vertrek van lt.-generaal Spoor ie wederom uitgesteld. De leger commandant zal tweemaal vieren twintig uur later vertrekken en wordt dus den 17en Januari in Ne derland verwacht. Dc details van de aanklacht te gen von Pa pen. die by heb proces te Neurenberg was vrijge sproken en ie zich thans moet verant woorden voor een zuive- ringsrecht- bank te Neu renberg, zyn thans bekend gemaakt. De belangrykste punten zyn: het dragen van het gouden party-in signe; het bekleeden van een be langrijke post in de nazi-regeering. het geven van buitengewonen steun aan de nazi-regeering in politiek, economisch en propagandistisch op zicht. Een van de gedetailleerde beschut digingen tegen von Papen is. dat hy zelfs voor zijn benoeming tot kanselier eind Mei 1932 heeft on derhandeld met Hitier en daarbij heeft gedaan gekregen, dat Hitier zijn regeering „tolereerde' op voor waarde dat de ryksdag ontbonden zou worden en het uniformverbod voor de SA opgeheven zou worden. VON PAPEN KLACHT onvennoeiüen arbeid te genieten Moge hem nu de rust geschon ken worden, die hij hier bene den vrijwillig heeft ontbeerd. i yOOR DE GRONINGER Ka- j mer van het Bijzonder Ge- 1 rechtshof te Leeuwarden is uit- 1 spraak geiarm in de zaak tegen Gerrit Lourens ö'.s in September 1944 kapelaan Boeker te Grottfn- Icen had vermoord. De doodstraf is gewijzigd in een vonrvis va» 12 jaar. van een Kardinaal TN AUGUSTUS van. het vorig jaar A werden te Leipzig 14 rechters van het Opperste Duitsche Ge rechtshof door de Russen geares- teerd, zoo vertelde Kardinaal Füngs, Aartsbisschop van Keulen, in een preek, ..Onder hen was mijn broeder, een man, tegen wien geen enkel politiek verwijt kon worden ingebracht, een uitste kend katholiek man, die door en door rechtschapen was en d en de Amerikanen hadden benoemd in een commissie tot herstel van de zuiverheid der Duitsche wet. ..Deze 14 gevangenen werden van het eene kamp naar het an dere gesleept. Ze werden overge leverd aan de uiterste ellende. Ze leden honger en werden door ty phus aangetast. Mijn broer is dood Hoe veel van de anderen nog ln leven zijn, weet ik niet. De ster venden kregen geen priesterlijken, bijstand en geen Christelijke be grafenis. De families kregen geen officieel doodsbericht. Reeds een half jaar geleden sprak ik deze beschuldiging in het openbaar uit. Er is geen aarwijzing, dat iemand een poging deed om deze mijn beschulliging te onderzoeken, om de schuldigen op te sporen en te straffen...."

de Stem | 1947 | | pagina 1