Prof. Romme ie Batavia éudleJjA Beweging rond hel Duitsche probleem T gevraagd KOBUS NATIONAAL BILJARTKAMPIOEN 0 !n West-Duitschland dreigt chaos OOMAARS acties bij semarang en soerabaja Rivierovergangen weer in gebruik 14 RFUM Heerlandia en de Perszuivering Vliegtuigrampen overal NIEUWS IN 'T KORT: GOES Toediening H. Vormsel Van Loon eindigde als tweede eenvoudiger leerprogrammas Belg. Soc. Parlij wijst medewerking C.V.P. af DERDE JAARGANG No. 667 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. Jan HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. M. MES; Mr H. B. DE RECHTER Verschijnt eiken weikdag - Abonnementsprijs: (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per «os» f 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0,26; Jtosse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God. Koningin en Vaderland MAANDAG 13 JANUARI 1947 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" DirecteurJ. A H M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-reoacteur w. GROFFEN, Vliss ngen; Zeeuwsch-Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, telefoon 102; Bijbureau Oostburg, Nleuwstraat 23, telefoon 35 Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF i, 20 Dec. 1946 lendrikstr. 151 rijk) naar Breda jheid te betuigen mij reden deze lens het vervoer 3 uitgevoerd en i te bevelen bij an Uw rekening, iddels. reda. DJ E republikeinsche minister van Voorlichting heeft in een in- ferview verklaard, dat het begin an de incidenten in Indië gezocht loeten worden niet in de rede van oedirman maar in die van gen. [ruls, welke twee dagen vroeger ad gesproken dan Soeóirman en in de redevoering van generaal ^oeil. Uitwisseling van beider stand iunten zal alleen den toestand kun ien opklaren. Daarmee zullen de ielegaties dan ook aanstonds be amen Inmiddels wordt er aan alle kan ten druk vergaderd. In Djokja kwa fcen de Indonesische autoriteiten Jrijdag bijeen. In Batavia vergader de het nieuw gevormd kabinet van ost-Indonesië met dr. van Mook. Overigens was er slechts wat. .einer nieuws, waaruit bleek, dat rof. Romme te Batavia is aange komen en dat generaal Spoor waar chijnlijk Dinsdag naar ons land zal :ouien. De militaire toestand was Semarang en te Soerabaja wat en levendig zou kunnen noemen e Semarang werd een actie tegen epublikeinsche troepen onderno- en en met groote verliezen aan anschappen en materiaal verjaagd an Nederlahdsche zijde waren 2 dooden en 4 gewonden. Een 40 re publikeinen werd denzelfden dag met groote verliezen uiteengedre ven. Bij Soerabaja werden artille- rie-duels gehouden en was activi- 'Steit van sluipschutters. Prol. Mr. C. P. M. Romme \ri DE DOOI sterkt heeft doorgezet, zyn weer verschil lende rivierovergangen in ge bruik genomen kunnen worden, o.m. de schipbrug bij Hcdel. Daar echter de verbinding bij Vianen nog buiven gebruik is, moet het verkeer over Hedel zijn route nemen over de spoorbrug by Culemborg. Het veer Gor- cumSleeuwijk is weer in ge bruik genome». "JZUNSTMATIGE barrières op het gebied van arbeid en handel moeten geslecht worden, verklaar de Byrnes te Cleveland. Wanneer men politieke bloes wil vermijden, moet men ook economische bloc- vorming vermijden. in een eenvoudig fleschje de voornaamste men- he than* hef fijnst gekleed een. nietwaar' fijn ook mei de beste die bef meest luxueos f'JO Want een de» meest ne parfums.die U tn dezen >pen kunt. verschuilt etcb zeer eenvoudig fleschje is hierdoor, ondanks de ve kwaliteit, slechts 90 ct :b»e en Volksverzeke- n omgeving een I van een kleine Borgstelling ver lichtingen onder /GEDURENDE de afgeloopen week heeft de Commissie voor de Pers zuivering het onderzoek beëindigd betreffende personen, die een jour- >etreffende personen die 'n journalis ieke of leidende niet-journalistieke functie hebben bekleed gedurende den bezettingstijd bij de N.V. Uit gevers Mü. „Neerlandia", door welke Mij. o.a. het vóór de bevrijding in ons gewest verschijnende Dagblad van Noordbrabant en Zeeland werd uitgegeven. Vrijdag Jl, bracht de des kundige een aantal adviezen uit tot ontzetting uit de bevoegdheid gedu rende een of meer jaren tot het uit. oefenen van een functie als boven omschreven. Reeds Zaterdag deelde de Com missie by monde van haar voorzit ter mede, dat zy ten opzichte van een drietal personen een afwijkend standpunt innam en dat geenerlei maatregel van ontzetting tegen hen wordt uitgesproken. Omtrent de overigen zal de beslis sing over enkele weken vallen. Duitsche politici tegen schadevergoeding aan verslagen tanden r\E REGEERING blijkt zich tot toe niet te hebben uitgespro ken over de wyze, waarop zü haar standpunt in het Duitsche vraag stuk zal bekend maken aan de ver gadering van plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche zaken van de groote vier. daar de aange legenheid nog in beraad is. Polen en België blpken inmiddels niet bijster tevreden over de wyze waar op zy in Londen gelegenheid zul len krijgen hun belangen uiteen te zetten. Zij willen liever aan de con ferentie deelnemen en niet in de corridor in de rij staan om gehoord te worden. De Belgische aanbeve lingen loopeii overigens parallel met de Ned. politiek, die 'n verster king van de economische eenheid met Duitschland wil. Frankrijk zou willen voorstellen de Oostenrijk- sche grenzen van 1937 te erkennen. Tn Duitschland zelf heeft het 011- derwerp uiteraard de belangstel ling. De toon, die het meerendeel der bladen en der politieke spre kers in den laatsten tüd hebben aangeslagen is niet vrij van een bepaalde vrijmoedigheid en een ge brek aan begrip voor de rechten. TN ENGELAND is men er in ge slaagd een' vaccine te bereiden om voor langen tijd influenza te gen te gaan. r^ATERDAGAVOND is een Dakota toestel in Engeland neergestort toen het in de mist verdwaald was. Aan boord bevonden zich 11 pas sagiers en 5 leden van de bemanning. Er zouden 5 dooden te betreu ren zijn en een aantal gewonden. In de Chineesche Zee en in Virginia (V.S.) zijn eveneens toestel ten neergestort. In de Chineesche Zee waren zes dooden te betreu ren, m Amerika 16. In het Zuidpoolgebied werd het verkoolde wrak teruggevonden van het toestel, dat daar sinds 30 December was vermist.. Zes van de 9 personen, die aan boord waren geweest, werden levend aangetroffen RATIE 444-00 drs :heweg 191, ()OOR Z. H. DE PAUS is bepaald, dat voortaan in bijzondere ge- I vallen, zooals stervensgevaar, door andere priesters dan de Bisschoppen het sacrament van het Vormsel zal mogen worden toegediend. By ster vensgevaar zal alleen de pastoor bin nen het grondgebied van zijn eigen parochie de bevoegdheid hebben dit sacrament toe te diennen, zoo meldt ot. Bavo. jij JjtRANz VON PAPEN, vrjjgcspro- '".bet proces tegen de nat.-socialistische leiders in Neu renberg, heeft een dagvaarding ont vangen om voor een Duitsch zui- venngstnbnnaal te verschijnen. jpE HAIFA zijn vplgens onbeves tigde berichten het postkantoor en het hoofdbureau van politie op- geblazen. Een offtcieele verklaring weidt, dat by een ontploffing bin- k'V,. gebouwencomplex van het hoofdbureau van politie twee Brit- scne politie-agenten en twee Ara- 5®™? hulpagenten in tijdelijken dienst den dood heben gevonden. rpE WARSCHAU is voor het gc- rechtshof de doodstraf geëiseht tegen drie van de vier beschuldi gingen in een spionnageproces. De aanklager beschuldigde den Brit- schen ambassadeur er van ,.de ele mentaire regelen "tan de betrekkin gen tusschen twee bevriende naties te hebben overtreden". TTE ANTWERPSCHE havenstaking is geëindigd. Patroons en arbei ders zyn tot overeenstemming geko men over de loonen en reeds Zon dagochtend zyn de laatsten met het werk herbpgonnen. TTE TWEELING Lin en Lee Mills te Brisbane (Austra lië werden van elkaar geschei den toen zjj acht jaar oud wa ren door een toeval ontmoet ten zij elkaar na dertig jaar. Het bleek, dat zij beiden het zelfde soort open overhemd droegen, dezelfde tanden en kie zen misten of geplombeerd had den, beiden niet van marme lade hielden, dol op paarden en rooken, even groot waren en slechts een pond in gewicht ver schilden waarmede nabuurlanden bepaalde eischen hebben gesteld. Bijna alle pogingen om eeniger mate schadeloos gestelde tc wor den voor de door den Duitschen rooftocht aangerichte schade, worden door de Duitsche politici voorgesteld ais opportunisme, dat kansen ter verryking ten koste van liet verslagen land wil benut ten. Het ziet er intusschen naar uit. dat zulke stemmen slechts wrevel zullen verwekken bij de door Duitsch land getroffen landen. ITRIE PARTIJEN stonden op den laatsten clag der nationale kam pïoenschappen le klasse groot bil jart anker kader 45-2 op het pro gram tc weten: Van LoonTeege- laar, LubacliEicheisheim en als pièce de resistance KobusKruit hof. Kobus veroverde den titel. De Haarlemmer had met vier ge wonnen partijen de beste kansen op den titel, maar ook Lubach kon er nog een gooi naar doen met het oog op de mogelijkheid van een Haarlemsche nederlaag in de slot- party. Waar beiden tot dusver met een algemeen gemiddelde van ruim 18 hadden gespeeld stonden ze er met het oog op de promotie gunstig voor Van Loon stootte 54 van acquit, maar Teegelaar diende hem met 44 van repliek, waarop het peil aan beide kanten zakte, totdat Teege laar in zijn negende beurt met zui ver berekend spel een serie van 83 produceerde en met 204139 de lei ding nam. In de twaalfde beurt awam de Brabander in zyn element, hij hield de ballen met kleine tikjes in de goede positie -n 93 caram boles waren er het resultaat van. In zes beurten stootte van Loon de ontbrekende 152 punten bij el kaar. Tegelaar bleef op 279 staan. Van Loon 400 18 94 22.22 Teegelaar 279 18 83 15.50 Onder zeer groote spanning na men de beide slotpartyen een aan vang. De eerste drie beurten lever den Kobus 133 punten op Kruit hof gaf goed party. Na 8 beurten was hier de stad Kobus 189, Kruit hof 146. Met een serie van 46 bracht Kobus den stand na 9 beu ten op 245 tegen 150, maar in de 10e beurt poedelde hij. Minister Gielen waarschuwt tegen staatspaedagogie lyrlNISTER JOS. GIELEN heeft op een jongerenappèl, geor- niscerd door de kringen Amster dam en Haarlem van de KVP een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de toekomstige school een eenvoudiger programma zal krijgen. Wij zullen trachten vollediger menschen van de school af te leve ren dan dit tot nu toe het geval was. Voor staatspaedagogie zullen wij ons echter hoeden, zoo verklaar de de minister. Over de kunst zeide hij, dat er een voorloopige raad voor de kunst komt. Spr. wees er op, dat alhoewel Amsterdam ongetwijfeld de stad van de kunst is. dit niet wil zeg gen, dat Amsterdam Nederland is. Wat zouden wij er aan hebben wan neer slechts de hoogere regionen zouden bloeien en de lagere verdor ren? De wetenschap zal voor meer kin deren van ons volk toegankelijk moeten worden, zoo ging de minis- ter voort, 't Aantal beuren op de begrooting 1947 is verviervoudigd. Tenslotte waarschuwde Z.E. te gen het nationaal socialisme. Wie denkt dat het dood is en het ge vaar geweken, vergist zich terdege, zoo eindigde hij. T\E BELGISCHE socialistische partij wil in geen geval mede werken met de C.V.F., verklaarde Buset, de rapporteur van den al- gemeenen raad der BSP. zy zal in de oppositie gaan als dit noodig is. Minister Huysmans was minder po sitief en zei, dat hij sceptisch staat tegenover een samenwerking met de rechterz. om structuurhervormin gen door te drijven. Hij zag bij de CVP heerschzucht inpiaats van een rechtmatig verlangen naar deelge nootschap in de regeering van het iand. Tenslotte bevestigde de raad zyn vroegere zienswyze inzake de schoolpolitiek, de landsverdediging, de onderdrukking van het incivisme en de Koningskwestie. Lubach kon er tegen Eicheisheim niet inkomen. Na de 18e beurt leid de de Rotterdammer met 249 te gen "173 De beide slotpartijen moesten on derbroken worden, doordat de tri bune wegens overbelasting gevaar voor het publiek begon op te leve ren. De spelers raakten daardoor uit hun concentratie, wat zich ver ried in een 0 en een 3 voor Kruit hof, en twee poedels achter elkaar voor Kobus Aan de andere tafel noteerde Lubach. die op geen stuk ken na zyn normale sterkte bena derde, achtereenvolgens een 1, een 0 en' een 1. Kobus herstelde zich op tijd en wist zjjn partij in twintig beur ten te beëindigen, met een keu rige slotscrie van 49. Hy won zoo doende den titel en promoveert, daar zijn algemeen gemiddelde 'n flink stuit boven de limitie bleef naar de hoofdklasse. Eicheisheim bleef goed spelen te gen Lubach en won deze party in 26 beurten. Lubach's uit vorm zijn drukte zyn algemeen gemiddelde zoodanig, dat hij niet voor promo tie in aanmerking komt. Kobus 400 20 66 20.— Kruithof 225—20 66 11.25 Eicheisheim 400 26 49 15.38 Lubach 221 26 41 8.50 De eindstand is als volgt; Kobus Van Loon Lubach Teegelaar Eicheisheim Kruithof Hoogland Hoogland bleef 5 4 3 3 3 2 1 met 2330 2112 2035 2090 2204 1960 2036 18.64 14.27 16.15 14.41 13.43 12.33 11.50 zijn algem. gemiddelde beneden de 12, maar aangezien hy dit jaar voor het eerst in de eerste klasse uitkomt heeft dit nog geen degradatie ten gevol ge. Het algemeen tournooi-gemid- delde was 14.14. hetgeen wel aan toont, dat er over algemeen goed gespeeld is. KOBUS NIET NAAR APELDOORN. Kobus zal niet deelnemen aan de kampioenschappen voor de hoofd klasse welke in het einde van de maand te Apeldoorn worden gehou den, aangezien zijn zaken dit niet toelaten. Het staat vrijwel vast, dat van Vliet (titelhouder), Jacobs, de Leeuw van der Pol, de Ruyter, Sweering en Wevers naar den titel zullen dingen. Bovendien heeft de zer dagen Metz ingeschreven, wat het aantal candidaten op acht brengt. Mocht de heer Kobus op zijn besluit terugkomen en alsnog inschrijven dan zouden, met uitzon dering van den kampioen v. Vliet, al deze heeren aan voorwedstrijden moeten deelnemen. O ARAGAT, leider van den rechter- vleugel van de Italiaansche so cialisten heeft tijdens een congres van de Italiaansche socialistische partij verklaard, dat hij en zyn vol gelingen pen nieuwe socialistische partij zullen oprichten, gebaseerd op de beginselen van autonomie en sociaal-democratie. Vluchtelingen- transporten uit Polen melden dooden TN DUITSCHLAND blijkt de winternood hoog gestegen te zijn. Met name in West-Duitsch- Iand dreigt een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevol king geraakt is. Kolentransporten worden menigvul dig geplunderd. Bij Bonn werd daar bij een Duitscher neergeschoten door een Belgischen militair. Te Ham burg heerscht de grootste onrust. Een groep van 700 man bestormde er een der stations. Op het sta tion Beilfeld werd een levensmid delentransport geplunderd. Uit ge vangenissen te Hannover en Celle werden 400 gevangenen ontslagen door gebrek aan verwarming. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te Hannover werd de eisch gesteld, dat „de wetten der menschelykheid van Neurenberg" zouden worden toegepast op dege nen, die verantwoordelijk zyn voor een vluchteiingentransport uit Po len. Medegedeeld werd, dat het aantal dooden van het laatste transport, dat Hannover 23 December bereik te. is toegenomen tot 66. Berlynsche doktoren wilden gis teren bijeenkomen om een oproep tot hulp aan de wereld te richten. In de stad zyn 300 verwarmde wachtlokalen Ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt. Heden zon onder 16.54 unr. Maan onder 12.17 uur. Dinsdag maan onder 8.43 uur, maan op 2.14 uur. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In het Noordwesten van het land storm achtige, in het overige gedeel te harde wind tusschen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijke op klaringen. Enkele buiten. Wei nig verandering in tempera tuur.

de Stem | 1947 | | pagina 1