AH PI Henschen en ^Muzen Een P. C. Hooft-herdenking CA Wa. een Wonderlijke Wereld Volksdanscursussen voor het platteland. Lanooy exposeert in den Bosch Nieuwjaarsliedje uit West-Brabant Jubileum Mar. Ogier Jr. Johan Daisne bekroond Maurice Maeterlinck breekt een been Hij raakte den tel kwijt 133 vragen G. Martens- de R HEIKA MICHEL YLIERBE st. jans' p7f7~d'hc kieldri Een Fransche en Belgische hulde aan Vincent van Gogh ONLANGS is een steen onthuld hl den gevel van het café-restau rant te Auvers sur .Oise, waar Vin cent van Gogh van 21 Mei tot 28 Juli 1890 gewoond heeft en waar hij gestorven is. De 73-jarige Paul Ga- chet, executeur-testamentaire van Van Gogh, was een middelpunt van belangstelling. HU is de zoon van den in 1909 overleden dr. Gachet, die Van Gogh in de laatste weken verpleegde. Paul Gachet was 17 jaar. toen hij gedurende den nacht van 27 op 28 Juli 1890 bij Vincent waakte. De Nederlandsche schil ders waren vertegenwoordigd door Frans Boers, aan wiens verslag in de Kroniek van Kunst en Kuituur wij deze bijzonderheden ontleenen. Naar het kerkhofje ATa allerlei toespraken werd de steen onthuld. Het café was met vlaggen en wimpels versierd, ver der met een bloemstuk van groote zonnebloemen. Na afloop van de plechtigheid ging men naar binnen, door de met gele bloemen versierde gelagkamer, op weg naar de kamer, waar Vincent gewoond heeft en ge> storven is. De kamer ziet uit op Tn steegje en als men zich uit 't raam buigt ziet men net even de mairie. Daarna beklom het gezelschap den heuvel door de door Vincent zoo geliefde korenvelden gaande, langs het door hem geschilderde Romaan- sche kerkje, naar het kerkhofje, waar Vincent en Theo naast elkaar hun laatste rustplaats hebben. Men legde kleine bosjes korenaren op de met klimop begroeide steenen. In de Botinage (")ck in België heeft een hulde plaats gevonden, bij gelegenheid van de Van Gogh-tentoonstelling te Bergen. Te Wasmes, voor het huis. dat door Vincent van Gogh van 1878 tot 1879 bewoond werd, had 'n korte plechtigheid plaats. In tegen woordigheid van burgemeester Fau. vicaux werden bloemen gelegd voor de woning, waar de beroemde schil der de kleine protestantsche ge meente trachtte te bekeeren. Vin cent had aldaar zijn eerste teeke- ningen gemaakt, doch deze zün ver loren geraakt tijdens den uittocht van 1914. In 1924 was reeds een ge- donkplaat aan het huis bevestigd. De heer Hammacher, chef der af- deoling beeldende kunsten van het Nederlandsche departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, dankte den burgemeester in een treffende redevoering. Vervolgens begaf men zich naar Quesmes, waar de bekende Van Gogh-kenner, Louis Pierard. een korte toespraak hield ter gelegen heid van het aanbrengen van een gedenkplaat aan het huis, waar Vincent van 1879 tot 1880 gewoond had. Het was in deze kleine wo ning, dat hij zijn eerste inspiraties kreeg. De heer J. K. van der Haa gen, directeur-generaal der afdee- ling Schoone Kunsten van het de partement van Onderwijs, dankte den spreker, alsmede burgemeester Leroux, die de ontvangst georgani seerd had. Te Bergen rpe Bergen teruggekomen, werden de aanwezigen ten stadhuize ontvangen door burgemeester V. Maistriaux, waarna het middag maal werd gebruikt. Aan rfét einde van den maaltijd bracht burgemeester Maistriaux 'n heildronk uit op H.M. de Koningin, welke door mr. van Houten werd beantwoord Na afloop begaven de genoodig- den zich naar- het museum, waar minister Gielen intusschen was ge arriveerd Ir. V. W. van Gogh, neef van den schilder, hield daarop een redevoe' ring, waarin hij, in korte trekken, het leven van zijn oom schetste en tevens de autoriteiten bedankte Minister Gielen gaf een geschied kundig overzicht van het werk van den kunstenaar en trok een parallel tusschen dat van Van Gogh en van Cezanne. Hij dankte tevens de or ganisatoren van de tentoonstelling voor de toewijding, welke zij be toond hadden. Ten slotte werd het woord ge voerd door minister Vos, die op 't succes der exposities te Luik en te Brussel wees. In deze twee steden hadden ongeveer 70.000 kunstlief hebbers ze bezocht Z.Exc. vergeleek Van Gogh's werk met dat van Con- stantin Meunier. die eveneens uit den arbeid het kunstelement wist te halen en verklaarde daarna de tentoonstelling geopend rjHRIS Lanooy te Epe (Gld.) die onlangs zijn gouden jubileum vierde als pottenbakker met een tentoonstelling in 't museum Boy mans te Rotterdam zal thans zijn kunst demonstreeren met een ten toonstelling in de Bossche Leeszaal, welke op Zondag 12 Jan. des mid dags 3 uur zal geopend worden. j^ieuwejaarke in 't oude land, 't Varken heeft" zijn gatje verbrand, Van achteren aan zijn snuiverke. Och, vrouwke geeft mij een stuiverke. Is 't geen stuiverke, dan een duit, Gooit hem maar langs het moosegat uit. VATERDAG 4 Januari zal de be- kende musicus Mar. Ogier Jr. zijn 25-jarig jubileum vieren als Bosch' musicus. Deze bekende vio list, leerling van Francis Koene en Alexander Schmüller, draagt 'n naam van klank in onze Brabant' sche hoofdstad en behoort ook tot het leerarencorps van het Conser vatorium voor muziek der R. K. Leergangen te Tilburg. |AE driejaarlijksche prijs voor Ne' derlandsche tooneelliteratuur voor den Belgischen schrijver van het beste tooneelstuk is voor het tijdperk 19431945 met algemeene stemmen toegekend aan Johan Daisne (pseudoniem van Herman Thiery) voor zijn stuk, getiteld ..Het zwaard van Tristan" De jury bestond onder meer uit Herman Teirlinck, voorzitter. Jan Boon, Fr. Smits en Michlel van Vlaenderen. T)E bekende schrijver Maurice Maeterlinck, is op den avond voor Kerstmis in den tuin van zijn villa in Amerika komen te vallen tengevolge waarvan hij een dubbele beenbreuk opliep. Men bracht Maeterlinck, die 84 jaar oud is, onmiddellijk naar een ziekenhuis over. Later is de pa- tiënt weer naar zijn woning ver voerd. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. TE zou er van In de war raken, al die Zondagen. Twee met Kerstmis, een echte Zondag, Nieuwjaarsdag. Je weet op den duur niet meer of het Maan dag, Donderdag of Vrij dag is. Zoo zal het ten minste wel gesteld ge weest zijn, met den man die 's Maandagsmorgens in alle vroegte er voor zorgt, dat de kraamge- raamten op de markt in Roosendaal komen, waarmee de kooplui dan later hun tenten kun nen opslaan. In den prillen Vrijdag morgen, daags na 2den Kerstdag, ratelden de wagens door Roosen- daals straten. Op de Markt werden planken en stellingen afgeladen. Hamerslagen klonken over het plein. Wij we ten niet wie den man vertelde, dat het geen QP 21 Mei 1947 zal het 300 jaar zijn geleden, dat de beroemde dich ter en geschiedkundige P. C. Hooft stierf. Naar aanleiding hiervan heeft Me minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een na tionaal P. C. Hooft-comlté in het leven geroepen en onlangs ten de- partemente plechtig geïnstalleerd. Het comité, dat onder voorzitter' schap staat van mr. H. J. Relnink, secretaris-generaal van het mi nisterie en dat voorts bestaat uit vertegenwoordigers van de wereld der letteren, van die van onderwijs en de geschiedkunde, stelt zich ten doel op den sterfdag zelf en omstreeks dien datum waardige herden kingen te doen plaats vinden door uitvoeringen van Hooft's tconeei werk, een tentoonstelling „P C. Hooft en zijn tijd" in het njksmu seum, een viering in het Muiderslot. waar Hooft als drost en baljuw bijna 40 jaar woonde, schoolwedstrijden in het voordragen van Hooft's gedichten en het scheppen van de mogelijkheid voor een uitgave van Hooft's verzamelde werken. Secretaris van het comité is mr. M. Nij- hoff, Prinsessegracht 20, Den Haag; penningmeester is Jacob Mees L' Rotterdam; eere-voorzitters zijn; de minister-president dr. L. M. J Beel, dr. J. J. Gielen en de burgemeester van Amsterdam; mr. A. J. d'Ailly. HEERENHI kapei Maandag was; wel had- ien wij zijn gezicht wil len zien, toen hij weer In kon pakken. Duister Newyork roofover- "^"achtelijke vallen in New Yorks straten komen den laat- sten tijd zoo veelvuldig voor, dat men bezoekers van theaters en derge lijke in staat wil stellen zich door gewapende mannen naar huis te la ten begeleiden. Kort geding /"\ok dieren moeten in het plaatsje Keyser in den Amerikaanschen staat Virginia, aan de wetten gehoorzamen. Zoo werd dezer dagen een koe, die aan den verkeerden kant van de .hoofdstraat" wandelde, door een agent gearres teerd, en naar het bu reau gebracht, waar een Standgericht haar tot n boete van vijf kter melk veroordeelde. Het beest moest de boete betalen, voordat het naar zijn eigenaar terug mocht keeren, maar omdat de agenten van Keyser evengoed veeboeren als politiemannen zfön, was de betaling een kwestie van minuten. Dilemma "JlTe vrouw Veronica Dengel, die een studie heeft gemaakt van de Amerikaansche jeugd, verklaarde on langs, dat iedere jongen tusschen 15 en 20 jaar die zou mogen kiezen tusschen het bezit van een aardig meisje en 'n auto, zijn keuze zou la ten vallen op het laatste Dat het zoo is vinden we niet wonderlijk; wel dat mrs. Dengel een speciale studie van de Jeugd heeft moeten ma ken om tot deze conclu sie te komen. (DO0GO0OOOO©OOOOO0OOOOOOOO0OOOOGOOOOOO©G©G©©OG Op „Drakenburg" ie Baarn rpoT de verblijdende teekenen van geestelijke en wereldlijke autoritei- dezen tijd behoort ongetwijfeld het feit, dat eenerzijds de moderne dansen zich niet meer mogen ver heugen in die ongezonde belang stelling. die zij zich sedert de be vrijding hadden verworven, terwijl anderzijds de belangstelling voor den gezonden volksdans nog voort durend toeneemt Wie weet welk een gezonde vreug de gelegen is in de gemeenschap pelijke beoefening van den volks dans, verbaast zich over de toene mende belangstelling geenszins. De opgewekte krachtige muziek vormt de begeleiding van een gezonde be weging, die in ieder opzicht ver antwoord is en door een zekere sportiviteit ook de jongens en de jongemannen weet te boeien. ten. De cursus staat onder leiding van dr. Jop Pollmann; de dansopleiding geschiedt door Michael Grossouw, Joke van der Heyden en Jan Cocx, terwijl Piet Tiggers en Dien Kes ter afwisseling instructie geven in volkszang, spel en muziek. Allerwege echter verlangt men naar een goede opleiding, waardoor men in staat is een volksdansclub met vrucht te leiden. Voor 't platte land is er bovendien de groote moei lijkheid, dat de jonge mannen en vrouwe; die in aanmerking zouden kunne» komen om opgeleid te wor den tot volksdansleider-ster in de Paaschvacantie en ln de groote va- cajitie, wanneer de opleidingscur sussen gehouden plegen te worden, in de plattelandsbedrijven waar zij werkzaam zijn niet gemist kunnen worden. Om in deze groote moeilijkheid te voorzien, organiseert Het Nationaal Instituut (Heerengracht 499, Am sterdam C., tel. 41114) van 20—25 Januari op het Gemeenschapsoord Drakenburg te Baarn een volkS' danscursus. die speciaal bedoeld is voor het platteland. In deze dagen kan met een beetje goeden wil een werkkracht ten plattelande wel ge mist worden. Daar langzamerhand iedereen overtuigd is van de groote waarde van den volksdans, meent Het Nationaal Instituut te mogen rekenen op voldoende belangstel ling en op medewerking van alle rtOK in Duitschiand kent men zui. veringswee. Een Dultsehe kun stenaar, die op nazi-smetten wordt onderzocht, moet (bij herhaling) maar 133 vragen schriftelijk beant woorden. Men zou geneigd zijn op te merken, dat het niet „gruend- licher" kan. Maar zelfs voor 'n Duit scher is dit blijkbaar te Wijdloopig er. te indringend. De Manchester Guardian heeft onlangs tegen deze „onbehaaglijke nonsens" geschreven en haalde in een correspondentie enkele vragen en instructies van de Fragenbogen o.an. Hebt u eenig familielid, dat 'n functie vervulde in een van de organisaties, opgesomd in 41 tot 95 hierboven?" Geef op een apart vel papier een opsomming van de titels en uit. gevers van eenige publicatie van 1923 tot op heden, welk geheel of ten deele was geschreven door u, alsmede van alle openbare toespra ken, door u gehouden, met opgave van onderwerp, datum, versprei ding of gehoor. Geef een opsomming van alle reizenbuiten Duitschiand personen door u bezocht. Sommige Duitsehers hebben nog niet allen zin voor humor verloren. Een van hen voegde aan de 133 vragen nog een slotvraag toe: Hebt u als kind met tinnen soldaatjes gespeeld? Zoo ja, tot welk regiment behoorden dezelven? ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooo<x»oooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo cijO-cPr Daar stond 't voor hem, een grijze massa tegen een nog grijzer lucht. Het oude bouwsel ging reeds over in een materieele ruine die tenslotte nog niet half zoo groot zou zijn als het immaterieel verval dat zich reeds openbaarde; binnen de mu ren van dit huis lag de oude man, die er de laatste bewaker van was geweest, dood en zijn meester zat bevend in zijn stoel, hulpeloos ais een kind. terwijl zijn huls rond hem in puin viel. Het scheen Blake toe dat het geheel in de lijn der omstandigheden en gebeurtenissen zou zijn, wanneer Malvery Hold zou •worden weggevaagd door den storm die steeds wilder raasde over zee en land toen de ochtend van dien woesten herfstdag in den middag overging. Reeds hoorde hij, vóór hij de poorten bereikte, de wind door de verlaten kamers fluiten en toen hij de laan in ging, waar afge scheurde boomtakken werden neer- gesmakt, zag hij de kraaien in de hooge Iepen op en neer worden ge slingerd boven het dak en hoorde hij hun heesche kreten rampspoed en verlatenheid voorspellen. Rachel, die snel van het dorp was teruggekeerd, toen ze haar verklaringen had afgelegd, ont moette hem in de hall en nam hem mee in een kamer van het huis, die dienst deed als zitkamer. ,.Er is maar weinig meer te ver tellen", zei Blake. „De zitting werd verdaagd. Een van de gezworenen. Stubbs, was niet tevreden gesteld. Hij denkt, dat de jongen misschien door smokkelaars vermoord is. Het is een heel verhaal, misschien zul je het beter begrijpen dan.ik", ver volgde hij, terwijl hij voortging met haar mede te deelen, wat er ver handeld was tusschen den kruide nier, den kustwachter en Atherton. ,,Ik veronderstel, dat daar wel iets uit zal groeien," besloot hü. „De dingen schijnen zich op de Clents te concentreeren niet?" ..Dat heb ik altijd al gezegd", ant woordde Rachel. „Het geheim van dien avond ligt daar! Kwam u me dat vei'tellen?" „Neen", antwoordde hij. „Dat niet. Ik geloof niet, dat dat nu juist van zoo groot belang is op ejit mo ment Ik kwam omdat ik meende, dat ik me misschien nuttig zou kun nen maken voor u. Is er niet een boel te doen? Die oude baas moet begraven worden, hè? Het is niet goed voor u. op al die dingen te moeten Ietten. Laat mij helpen. Ik blijf in de buurt, doe wat ik kan en bivakkeer weer in den ouden toren laat mij u deze dingen uit han den nemen." Dank u", antwoordde ze eenvou dig. „Graag. Dokter Strahan heeft al iets voor me geregeld. De oude Jacob had een paar familieleden in het dorp. Ze zullen zijn lichaam ko. men weghalen en hij zal van hen uit begraven werden. Maar als u wilt blijven, zal ik erg dankbaar zijn want ik heb niemand anders en ik geloof dat vader stervende is." Zü sprak zoo rustig dat Blake den uitroep, die hem op de lippen lag, inhield. Hij wendde den blik af van het venster, door hetwelk hij naar de opkomende zee had gestaard en zag, dat Rachel kalm en bedaard was. doch bleek en afgemat van 't langdurig waken. En met een plot selinge spontaneïteit stapte hij op haar toe en nam haar handen in de zijne. „Ik.ikblijf bij u, ik zal me hieraan ditvasthechten ais een klit!" zei hij onhandig. „Ik kan me maar slecht uitdrukken, maar ik ben hier. Zeg mij alleen wat ik doen moet en ik zal het doen!" Zij beantwoorde den greep van zijn handen met een lichten druk van de hare en glimlachte zwakjes terwijl ze naar hem op keek. „Ik begrijp u", antwoordde ze. „Er is op dit moment niets te doen, maar ik heb er behoefte aan te voelen, dat er iemand bij de hand is, iemand op wien ik kan ver trouwen. Ik zal alles aandurven, nu ik weet dat u in de nabijheid is. Allereerst moet u nu iets te eten en te drinken hebben. Ik weet. dat u nog heelemaal niets moet hebben gehad sedertwanneer?" Het drong toen tot Blake door. dat hij sedert dien ochtend nog niets genuttigd had dan het glas, dat Stubbs hem had opgedrongen. Hij liet Rachel iets te eten voor hem bestellen en daarop ging ze naar haar vader terwijl Blake wat at en dronk en dieper over enkele zaken nadacht dan hij ooit in zijn leven had gedaan. Een ding was hem dui. delijk voor het oogenblik lag z'n plicht hier in dit troostelooze, oude huis. En toen hij zijn honger had gestild, ging hij zitten wachten.... nauwelijks zelf wetend waarop (wordt vervolgd) pastoor, - pater wenscnen roch anen een zalig NI- r.K. Pastorie NIEUW 's-ITc L. CAPELLO 's Hecrenhoek, metselaar, w DE tli allen jac, v, eykereï renhoek en JAC. 'sHeer Arendsker en Paardenhane sctoen fam. vr, en HEIKAN kTl. bouder Bakkerij en Wl Hellestraat B 4 wenscht alle bef Zalig Nieuw. edm. JANSSENS Brood- en Banki Heikant Aan familie, vrle begunstigers Z. loondorschej GRAA heikan wenst zijn geac tèle, familie en een ZALIG NIK Levensmiddel» HEIKAÏ wenst cliëntèle, vrienden GELUKKIG ND Familie, vrient Zalig Niet A. BOGAER1 Café Hei St. Janst F. D'HOOGI Winkelier - Heikant B 53 wenscht zijn el- een G. en Z. Ni< Wilhelminastr: ST. JANS' Uw Sparkruid tijn cliënten, vrienden een g zalig Nieuwjaar voor uw leven, Vrijw. Filia; „DE SI D. FREYZEB Metselaar - St. Jan wenscht fam., Zalig Nie DANSOP ■THE JOLL O, 1. Michaël vai» wenst zijn v, begunstigers ir Nederland GELUKKIG N R DE SMET-» agent van Absdale, en wenscht alle 1 Zalig Nie merodestra K Autobusdienst Antwe; Aan allen een ZALIG NIEI KLOOSTEÏ f. baar1 Brood- en Ba Klooster wenscht vr., b Zalig Nie e j. eggermo ?erij, Cloosterstr straat, wenscht

de Stem | 1947 | | pagina 6