portgebeurtenissen in 1946 gaan over de tong NIEUW Jj Q Land en Volk in het afgeloopen jaar De Bonte wereld in Daverende nakaart in Hotel ,,ae Zwanennaaer" eigens in een grensplaalsje tusschen Brabant en Zeeland TEDEREN LAATSTEN DINSDAG van de maand komen de leden van den plaatseiyken Sportraad In het pittoresk, op den hoek van het oude Marktplein gelegen hotel „De Zwanenridder", in vergadering byeen. Er wordt dan druk geredeneerd en nog meer gediscussieerd over de belangen van de sportvereenigingen die bet stadje tot zijn rijk bezit rekent. „De sport moet omhoog", dat is hun leuze. AT et groote vrijmoedigheid en in ongedwongen sleer bepleitten zij ook nu weer alles wat hun dier bare sport „aanbelangt". Zy zijn deskundigen, zeker. Zi) wanen zich ln hun dorpsgemeenschap autori teiten en deskundigen. Dat is lang niet slecht bekeken; er steekt zelfs veel waars in. Want behalve dat de smid goed met 'n stuk ijzer overweg kan, weet hij ook wat er van een goed zwemmer wordt gevergd; de aannemer is niet voor niets jaren lang aanvoerder van een voetbal club van naam geweest, terwijl de directeur van het postkantoor ook nu nog uiterst bedreven is met het racket. Bovendien zijn er nog leden wier deskundigheid zich niet tot 'n enkelen tak van sport beperkt, waarmee we meenen de autoriteit van het eerwaardige college ge noegzaam te hebben geschetst om U maar meteen te brengen in de gezellige gelagkamer, waar de voor zitter van het college voornoemd juist met een fermen hamerslag de vergadering sluit. De „sik" over voetbal. TAit is 't sein om de stoelen ach- teruit te schuiven, zich eens ge makkelijk te verzetten en den ober met fonkelende glazen, gevuld met Schiedamsch nat, te laten binnen komen Het is niet voor niets oude jaarsavond en de voorzitter „Bol- leke" noemen ze hem in de wan deling vanwege zijn geweldigen om vang deponeert een kist voor- oorlogsche sigaren op tafel. En dan komen de tongen los. 't Was 'n goed jaar geweest, daar waren allen het over eens. Weliswaar had het Ne- derlandsche voetbalelftal te Hud- dersfield met 2—8 den kous op Ie:. Met 28 kous op den kop kop gekregen, maar daar staat te genover dat de Oran.iehemden te Ams.erdam den Belgen eerst een nederlaag bezorgden om enkele we ken nadien te Antwerpen door het oog van een naald te kruipen. Ook de interlandwedstrijd Luxem- buigNederland die met een 62 zege voor de gasten ïindigde wordt onder de loupe genomen. „En dan moet je niet vergeten dat op dien 8en Maart Keesje Rijvers met suc ces debuteerde" wierp de aanne mer er tusschendoor Er was reuze „panning om het kampioenschap van het Zuiden ge weest tusschen BW, NAC en Longa alle drie pretendenten maar ten slotte had de Bredasche ploeg den titel in de wacht gesleept. Voor het eerst na tien jaar. weer Zuidelijk kampioen. Ajax, NEC, Limburgia, Heeren veen en Haarlem kampten met NAC om den landstitel die door Haarlem werd ingepalmd. De pro motie- en degradatiewedstrijden trokken veel belangstelling. „Ik zeg maar zoo, RAC heeft de promotie naar de 2e klasse wel ver diend Tjonge dat was me een en thousiasme toen begin Augustus RAC met 21 WSC versloeg op het NAC-terrein te Breda", zegt de se cretaris en vertelt verder hoe Hel- montiia naar de le klasse promo veerde en RBC degradeerde: van de jubelstemming te Oosterhout bij het kampioenschap 2e klasse van TSC; van de Zeeuwsche clubs, die onder zeer moeilijke omstandighe den hun wedstrijden speelden en hard werkten om weer op het oude spelnlveau te komen; de uiterst zware verkeersmoeilijkheden in het Zeeuwsche land; het gebrek aan doet een duit in 't zakje: „Weet je nog van de sportultwisselingen tus schen Nederland en Engeland? In West-Brabant en zeeland was daar veel belangstelling voor. Bos ton en Scarborough en dan de zege. tocht van Bromley in Zeeland, man ik ben erbij geweest maar het was geweldig!" De jonge advocaat, Mr. Burgh, wandelenthousiast en vierdaagsche loopt r zegt dat naar zijn smaak de strijd om al of niet invoering van een hoofdklasse „herrie om niets is geweest" want alles is by het oude gebleven. Dat er besloten is tot een gesloten seizoen van 15 Juni tot 15 Augustus vindt hij ..uiterst loffe- lyk" en „denderend" was de over winning van Baronie DNL op BW met 2—1 op 15 December. Pleidooi voor wandelen en zwemmen. Te weet, dat k best van een partytje voetbal houd, vervolg de Mr Burgh maar laat my maar loopen. Het was wel om het af te pikken tüdens de vierdaagsche af- standsmarschen te Nijmegen, ik ge. Vierdaagsche loof dat het om en om 23 Juli was, maar de deelname was grooter dan ooit. Voorts werden overal weer de avondvierdaagschen georganiseerd." „Geef my anders maar het zwem. men", reageert de smid, een duik hi het koude water 4ikt mij in de maand Juli gezelliger dan te tip pelen onder een stekende zon en op smeltend asphalt. Nel van Vliet, die toffe meid, heeft toch maar fyn een aantal records verbeterd. Ga jij maar loopen Meester Burgh. Nel was op de landenwedstrijd te Zwit serland op alle nummers, ook polo, de eerste. Waarschuw den ober nog even Janssen, want ik krijg er dorst van. Zwemmen, man er is geen gezonder sport. Successen? By de vleet. Brabant versloeg in No vember de Limburgsche zwemploeg de Brabantsche zwemkampioen- schappen te Bergen op Zoom waar Surae en Aegir zich het sterkste toonden dat was op 21 Juli en dan „de Brulnvisch" en die andere Zeeuwsche clubs die onderling en met de sportvrienden uit het Zui delijke nabuurland den stryd aan bonden. En.... De slager lucht zyn wieier. gemoed. Pn het wielrennen dat vergeten jullie zeker maar", barst de slager met stentor stem los. Wel, Zaterdag, er is in onze gemeente niet wat meer de aandacht en be langstelling heeft! Zyn jullie dan al die Rondes vergeten, die van Hulst, Roosendaal, Etten, Wouw, Achtmaal, Hoogerheide, Putte, Os- sendrecht. Achtmaal, Hoogerheide, Putte, waar Lakeman won, Made met de Vries als winnaar het crite rium van Steenbergen en dat van Nerhoven waar de keien aanwezig waren Schute, Pellenaars. Middel kamp, Joossen, v. d. Zande en weet ik wie al meer. Vijf en tachtig profs en onafhankeiyken plus nog eeen twintigtal oud-renners uit binnen- en buitenland. Een feest! O, er is over die rondes heel wat te zeggen, bijna iedere plaats heeft ze gehad dit jaar en de samenwerking was enorm Bovendien stond ,.de Stem" er steeds vol van, met groote kop pen, foto's en trajecten. Dat was af. En dan de bewogen wereldkam pioenschappen te Zurich weten jul lie dat nog? Ik zie Jullie al knik ken maar laat mij nog even aan het woord want ik WIL nog even zeggen dat het toch maar Peters was die op schitterende wyze we reldkampioen achtervolging werd. De wereldtitel profs "viel weliswaar den Zwitser Knecht toe maar Schulte plaatste zich als vyfde na dat Middelkamp Vooren en Schel- lingerhoudt zuiver door pech wa ren uitgevallen. Kijk en na al die soesah te Zürich was het tenslotte toch maar wat fyn dat Derksen op 6 October te Amsterdam Senfftle- ben versloeg en de regenboogtrui aantrok. De Tour de France leverde een Fransche zege op. Maar in heele en wanhopige ritten maakten van Schendel en Lambrichs toch nog goede prestaties. En dan mogen jullie er ook nog wei even aan denken dat Schellin gerhout kampioen van den weg werd met Middelkamp op de hielen, ter- wyl eveneens op 18 Augustus als ik 't wel heb Kleeistra by de amateurs te Valkenburg het sterkste was. Nog een oogenblikje Bolleke want ge begint vervaarlijk met dien hamer van jou te zwaaien, ik wou er nog even aan toevoegen dat die motor races te Etten die voor den Klok- kenberg draaiden zoo'n enorm suc ces waren. Ze kennen het daar wel m dat dorpke. Ik 'eb gezeed g'ad Bolleke, santé". Over queue en pomraerans. yoo komt de candidaatnotaris aan het woord en spreekt over het biljarten. Dat is geen sport zegt er een, maar Bolleke kykt den in- terrumpant even verwijtend aan en de schuldige zwijgt behoedzaam De candidaat begint met te consta- teeren, dat de Lepelstrater Jacobs tydens de kampioenschappen le klas cadres 45-2 te Leeuwarden op 10 Maart 1946 den eeretitel in de wacht sleepte en promoveerde naar de hoofdklasse; dat Kees de Ruy- ter den kampioenstitel Noordbra bant groot biljart 45—2 behield; dat in Breda weer de traditioneele stryd om den Zilveren Broodmand plaats vond die door Lubach werd gewon nen, dat de Bergenaar v. Ny natten kampioen groot biljart 3e kl. 45-2 was geworden en promoveerde naar de 2e klasse; dat de nieuwe compe titieregeling die tot stand kwam niet geheel voldeed: datEen ander ook weieens aan het woord wil zijn" zegt „de sik". Een woordenmolen Tiet was voor ieder duidelyk dat G Janssen jr. van verlangen brandt om te speechen. Zyn radheid van tong Jans sen is handelsagent - was oorzaak dat slechts brokstukken van zinnen worden opgevangen: Siykhuis kampioen nationalen veldloop op 7 April. Oslo bracht ons land vijf athletiekkampioenschappenPy. len snorden le Roosendaal een Hoo. gerheide in Augustus, handboog schutters veel succesEeuwfeest Gloria Sorano eind Juni;; gymnas tiekfestynen allerwegenveel animo voor lawn- en tafeltennis nleflwe sportparken in verschillende plaatsenInterlandgewichthef fen Nederland—België door Neder land gewonnen te Breda.... hand- baldagen-.?.. korfbaldagen. bloei end dam. en schaakleven in Zee land en Brabant vooralStaun ton tournooi, Hoogoventournooi, Brabantsche schakers wonnen van de Zeeuwen te Breda, Euwe op be zoek in Brabantsche en Zeeuwsche gouwentitanenstryd te Gronin genLangendyk werd te Davos op 31 Januari in landenwedstrijd algemeen winnaarCoen de Ko ning 40 jaar schaatsrecordhouder op 29 Januari, werelduurrecordhouder 32370 Meterzilveren en gouden jubilea overalhockeyvereenigin gen buitengewoon op dreef in Bra bantcvenzoo in Zeeland met de bekende .schietingen"boksen.. schermenstichting Nederland- sche Katholieke Sportbond1000 vereenigingen met 65.000 leden inneriyke verdieping van sportbe oefening in katholieken zinke gelenrugbylandelijke ry- vcreenigingen nemen in omvang toesportdagen van de jonge boerenidem jonge middenstan derszeilen en roeien.... gym- nnstiekfestynenZwitsersche keurturners in Bergen op Zoom duivensport hondensport bridgeklaverjassenrikken sjoelbakken.... touwtrekken.. touwtje springen.... hoepelen.... kegelen.... dominokienen.... knobbelengokken „In 's hemelsnaam Janssen zet je wekker af" brult Bolleke plotseling en het heele koor stemt joelend in: „Sllentium", zegt de jonge advocaat en denkt aan zyn stu- dententyd toen het ln de soos ook zoo'n herrie kon zijn. „Stilte" zegt Bolleke in goed Nederlandsch en dan met 'n byna plechtigen ernst: „Zalig uiteinde myne heeren en houden wy de sport hoog!" (vervolg van pag. 1, 3e bl.) Somber klinkt echter het bericht bij het scheiden van de markt ver schenen, dat het voorloopige repu- blikeinsche parlement de overeen komst zou hebben verworpen. Alles dreigt nu weer op losse schroeven te komen staan! Wfl bouwden gestaag r\e wederopbouw ging gestadig door. Er kwamen noodwonin gen, er kwamen montagewoningen, maarer bleven krepeergevallen. En er bleven ruitlooze woningen, waarop „Ruiten troef" een remedie vond. Van groote beteekenls was, dat in Januari het laatste gat in Walcheren's dyk dat by fort Rammekens werd gedicht, waar mee Holland's tuin aan zyn her bouw kon beginnen D. Spoorwegen zwoegden onvermoeid voort en her. stelden brug na brug. Groot was de vreugde by de openstelling van de Moerdykbrug in Augustus. In No vember verscheen er zelfs 'n echt spoorboekje. Ook de KLM sloeg haar vleugels wyd en zijd en met een onbluschbaar élan uit. Voor vliegtuigrampen werd ons land niet gespaard. De ramp by Apeldoorn, die 24 leerlingen van de HBS het leven kostte en de Skymasterramp op Schiphol, waarby 26 dooden, w o. Hennan de Man, te betreuren vie len. liggen nog versch in de her innering. Op scheepvaartgebied herinneren we aan den terugkeer van het vlaggeschip van de HAL, de Nieuw Amsterdam, die in April triomfan- telyk de haven van Rotterdam binnenvoer, aan het ongeluk van de Heemskerk, die in Juni op een myn liep en daarby 12 slachtoffers be treurde, en aan de Willem Barendsz die teeken van Nederland's ini tiatief ook in zware tyden ter walvischvangst uitvoer. De banden met België werden nauw aangesnoerd. HM. de Ko ningin gaf daaraan eens te meer uiting door haar bezoek aan Brus sel in October Het prlnseiyk paar vertolkte Neerland's dank. voor den stemt, ondervonden in donkere oorlogsjaren, door een bezoek aan de Scandinavische landen, en aan Zwitserland ln Mei. Innige vreugde verwekte de in Augustus gedane aankondiging, dat in de eerste maanden van 1947 een blyde ge beurtenis in het Prinseiyk gezin verwacht wordt. Wij zijn niet pessimistisch /"•root was de vreugde van Katho- liek Nederland bij Kardinaal de Jongs verheffing tot Kardinaal. Luisterryk was de hulde, die hem daartoe in Februari bij de overhan diging van de bonnet werd bereid. In October vertrok de kardinaal naar Rome, waar hy uit de handen van den H. Vader den kardinaals hoed in ontvangst mocht nemen. Anderzyds mocht ook ons land enkele hooge gasten in zijn midden ontvangen. Churchill werd in Mei met haast ongeker.den jubel ontvan gen; in October kwam gen. Smuts als afgezant van Zuid Afrika de banden met het stamland verster ken. Gasten: Churchill-Smuis Zoo worstelde Nederland dit jaar met zyn mociiykheden zoo beleef de 't schoone, gelukkige en droeve gebeurtenissen. 1946 was een stap omhoog. Hopenlyk wordt 1947 een serie stappen ineens. Smuts' woord zij ons een devies: „Ek is glad nie, pessimistisch gestemd nie." (vervolg van pag. 1, 3e bl.) afschaffing van de pry zencontrole niet zonder deze wryvingen konden ilaats vinden. De overwinning der republikeinen op de democraten was daar bovendien een opvallend feit. ingeland kreeg 'n 10 milliard dol- larleening van Amerika en daar mee 'n kans om zich geleideiyk te herstellen van den zwaarsten druk welke uit den oorlog was overge bleven. Het zijn echter niet allen "eldzorgen, die het land teisteren 't Palestynsche vraagstuk blykt byzonder moeilijk te zyn; met Egypte en Britsch Indië moest het aan de conferentietafel plaats ne men. Tn Frankryk volgde de eene ver. kieking op de andere en het eene referendum na het andere. Regee- ringsleiders wisselden elkaar dien tengevolge af en nog altyd heeft 't land geen vasten koers. De politieke ontwikkeling, naar binnen en naar bulten, vergen zulks nochtans. Het blyft overigens belangwekkend te zien hoe de bevolking zich meer en meer splitst in rechtsche en uiterst linksche groepeeringen. Frankryk geen vaste koers In de laatste dagen van het oude jaar deed Frankryk overigens van zich spreken door een economische iniyvlng van het Saargebied. Tn België vormt de Koningskwestie nog altijd een beletsel tusschen de partyen voor een eensgezinde re. geering. De grootste party, de Chr. Volkspartij, staat daardoor buiten de regeering. Het was op zich zelf uiteraard al een vreemd verschijn sel, de toestand werd nog bedenke- lyker toen de voosheid van het re- geeringsblok van linksche partijen bleek uit een nederlaag en het des ondanks aanbleef. Thans gaan er opnieuw geruchten over een aan staande regeeringshervorming, Wat er van waar is, moet echter afge wacht worden. Gpanje ondervindt telkens op nieuw hoe het Francoregicm aanleiding geeft tot scherpe debat ten. Het bestaan van dit regiem breng' den vrede in gevaar, heet het daarby steeds, maar tot nu toe heb. ben de Spanjaarden geen biyk ge geven van regiem te willen veran deren noch agressieve neigingen te hebben Dit kan niet van alle demo. cratische landen ezegd worden. Ze. ker niet van de naar Russisch me de! geregeerde landen. Qriekenland en Italië kenden 'n koningskwestie. De Grieken haalden hun koning binnen; do Italianen deden hem abdiceeren Ia beide landen is daarmee de rust echter niet teruggekeerd, zy wor stelen bovendien met economische en politieke problemen. Noemen wy tenslotte het verre Oosten, waar China en Japan elk hun eigen moeiiykheden kennen. In het immense China waar Tsjang Kal Tsjek voor een één en ondeel baar land vocht, woedt ondanks alle pogingen om een einde te ma ken aan den burgerkrijg. De com munisten vormen de spiytzwam in Tsjangs idée. In Japan voert de superkelzer „Mac Arthur" den scep ter en ultra gedwee volgen hem de in lammeren verkeerde Jappen. yoo zit elk land en elk werelddeel nog met zyn problemen te ky- ken. Als men echter alles op een rytje plaatst, wat dit jaar tot stand is kunnen komen, dan mag. men niet ontevreden zyn. In eco nomisch opzicht wordt overal ter wereld yverig aan den wederop bouw gewerkt, de ergste honger is in diverse landen overwonnen: er komt weer eenige levensvreugde, waar men jaren achtereen slechts bloed en zweet en tranen kende. Zoo bezien, mag men over 1946 niet al te ontevreden zyn. tODSfT Mac Arthur voert scepter in Japan VIERDE BLAD AARDENBU P. L. E. CEULE Meubelhandel Manuf Busschieterstraa Aard wenscht zijn c familie en vrieni gel. en zalig Nif H- P. J. GHIJZEI STA Haarden- en Kach Aardenburg. Fami den en beg. een Z J. VAN HELI Electricitei Weststraat 55 Aa ■wens-t allen een Za'.ig Nieuwj A. C LUCIE Bakkerij Oude Kerkstraat denburg. Gelukkig Niet H. PRAAT, Bazar Aairdenburg. Aan Z. N P. A. V. WOLFFEL! knecht. Rywielhai autoverhuur, vr. ei C. L. V, „Landbou G. A. Schocmdi; Tel 23, Alle zaden; snz uit voorraad 1 I. J. Moggrc, La censtraat 44, Scho A. J. LEENHOUT1 plein 10, Oostburg R. v. d, BUNDERM plein 11, Aardenbt AXEL A. C- AUDENA Koffiehuis de Rooi Zeestraat wenst vrienden ei S tigers Z. N. J VAN DAN Vlashandels Stationstraat 53 wenst alle beguns vrienden gel. Niet A, C, HOOGWIJK GESCHENÏ Noordstraat 24 wenscht alle bl-, 'n gelukkig en zali A. C. vail HOUTE 24 Axel agent .De I vr. en cL ZN C. H JAN3BN-DE Hotel 'a Lands V Axel Noon wenscht alle vr., en beg een gel. Aam alle verk. en LAND6KROON -Mi NE, -t pakje m- h. 'n vsp. '47 Agent Ma.rg.fab Stationst Fa Wed A. 1 Loodgieters be< Stationsstraat 39 wenst alle vr lende gunstigere een Z Ph. dte INEVE Gro fruit. Aan alle kl Pek. een G. en Z. N H. J PEETE Electriciteit en wenscht sFe cli begunstlgecs Gelukkig Niei H. J. C, PORTI DE L( Hötel „HET GULDEN Noordstraat 4 wenscht zijn en bekenden all gelukkig 1947. F C-'C. VERSTI Hótel-Café en R „de Graanbeurs". straat 7 Axel; wet beg. een zalig I

de Stem | 1946 | | pagina 12