op De Bevelanden en Schouwen in 1946 Walcheren HERSTELT ZICH w-: VEEL is in 1946 verricht, maar VEEL blijft nog te doen over TANNEER men er zicb op toe zet cm een overzicht van de gebenrte- nissen op Walcheren in het afgeloopen jaar te schrijven, is men wel gedwongen zich beperkingen op te leggen. Eén gebeurtenis echter ver dringt alle andere: Walcheren werd droog gemaakt. Nadat de drie ga ten bij Vlissingen, Westkapelle en Veere waren gedicht, bleef het gat bij Rainmekens over. Weliswaar had men in December 1945 nog een po ging tot dichting gedaan, maar deze was mislukt. Vlissingen in voor- en tegenspoed 27 Januari heerschte er op nieuw een levendige drukte. Een vloot van sleepbooten en allerlei an. dere vaartuigen was in actie om met behulp van op den wal geplaatste winches een reusachtige Phoenix op zijn plaats tusschen de einden der dijken te brengen onder de oogen van ieder, die maar eenige relatie met den dienst Droogmaking Wal cheren onderhield, ook van vele buitenlanders. Kort voor het In vallen van de duisternis op dien guren winterdag was het groote oogerblik der blokkeering aangebro ken. Degenen, die het voorrecht hadden dit belangrijke moment in Walcheren's geschiedenis bij te wonen, zullen het niet licht verge ten. Het eiland was gered, al zou het nog bijkans een maand (tot 22 Pebr.) duren eer ook dit gat vol komen gedicht was. De Nederland- sche dijkenbouwers hebben eens te meer hun naam eer aangedaan! Dat neemt niet weg, dat er nog heel wat te doen was om de Wal- chersche zeewering haar oude hechtheid terug te geven. Met name de oude zeedijk bij Westka pelle baarde groote zorgen Sinds de droogmaking is evenwei met voortvarendheid aan de versterking der zwakke plaatsen gewerkt en men kan nu weer zeggen, dat het eiland veilig omsloten is door ste vige dijken. Er is geproduceerd en gebouwd TVe Walchersche boer had intus- schen met het beploegen van zijn land een begin gemaakt. De noodzakelijke paarden en landbouw werktuigen ontbraken, maar dank zij de hulp van den Rijksdienst Landbonwherstel verkreeg men de beschikking over een aantal trac tors en zaatmachines en ondanks tegenslagen van allerlei aard kon men een oppervlakte van niet min der dan 6000 hectaren bezaaien Het is geen „wonder van Walcheren" geworden. Niettemin ls er weer ge produceerd en de groenende lan douwen waren een verkwikking voor het ieder natuurschoon ontwende oog. Tegelijkertijd begon de Weder opbouw zijn werk en kwam in het brandpunt der belangstelling en der critiek te staan. Welke dienst timmert ln den meest letterliiken zin des woords zóó aan den weg? Alom hoort men critiek. van den man in de straat en van organisa ties (we herinneren aan een verga dering van de Middelburgsche ver- eenicing Handelsbelang, waarin aan het hoofd van het streekbureau de critiek niet werd besnaard) Reden daartoe is er ongetwijfeld geweest en die zou men zeker ook bit een andere wiize van werken gehad hebben Vast staat eveneens dat er méér gedaan had kunnen worder. maar dit is meer aan de Haagsche instanties te wiiten dan aan de re gionale gemachtigden, voor wie het zeker een handicap is. dat zij niet voldoende gemachtigd zijn Toch mag men de oogen niet sluiten voor het vele. dat tot stand werd ge bracht Meer dan de helft der lichtbeschadigde en meer dan een viifde der zwaar-b«schadigde wo ningen is reeds definitief hersteld ofschoon ernstige stagnatie werd ondervonden door de ongunstige materiaiennositie en het tekort aan arbeidskrachten Arbeidsgeschillen op groote schaal kwamen, met uit zondering van een staking ln No vember welke echter spoedig tot een einde werd gebracht, niet voor Overigens werd veel gedaan om 't den wederopbouw-arbeiders zoo aan genaam mogelijk te maken Nieuwe, meerendeels zeer goed ingerichte kampen, werden gebouwd, terwijl ook aan de geestelijke en cultureele verzorging aandacht werd besteed Ernstig is voorts de critiek op de regeling der oorlogsschadever goeding. De basis: waarde op 9 Mei 1940. is onaanvaardbaar en de stich tingen Oorlogsgedupeerden Walche ren en Herstel Zeeland 1945 hebben eer. zeer actief aandeel genomen in het streven om in die regeling ver betering te brengen. De laatstge noemde stichting heeft overigens op velerlei, niet alleen Walchersch gebied, voortreffelijk werk gepres teerd. Hooge bezoeken riet verkeer ondervond belangrijke verbeteringen. Niet alleen ver beterden de Spoorwegen de fre quentie van hun Zeeuwschen dienst maar ook de N. V. Stoomtram Wal. cheren kon door uitbreiding van haar wagenpark een groot deel van de gerechtvaardigde klachten weg nemen Nog is niet op alle lijnen de vrachtauto-bus verdwenen, maar de drukste diensten worden nu met behoorlijk materiaal gereden. Er zijn nog wenschen: grootere fre- nuentie. vooral op de Iiin Middel burg—Vlissingen (waarom gèen kwartierdïenst?). meer goed mate riaal. ook voor de minder belang- riike lijnen. Maar 1947 zal, daar twiifelen we niet aan. ook daarin verbetering brengen. Niet onvermeld mag blijven, de triomftocht van de Koningin door Zeeland, welke in Vlissingen begon, een triomftocht niettegenstaande 't zakelijk karakter van het bezoek. Bijkans even enthousiast werd de Z -Afrikaansche premier, generaal Smuts, door de Walchersche bevol king begroet. De verkeimersbedevaart naar O. L Vrouw van den Polder belooft 'n jaarlijksch terugkeerende gebeurte nis van steeds grooter beteekenis te worden. Dit Jaar namen er enkele honderden verkenners uit alle dee- len van ons land aan deel. waardoor de bedevaart voor het eerst een na tionaal karakter droeg Tot 't wel slagen ln organisatorisch opzicht was de beschikking over de buiten plaats Berkenbosch te Oostkapelle van groote beteekenis Alles wijst er op dat door dit verkennersinitiatief de devotie tot O L.Vr van den Pol der grootere bekendheid verwerft. Middelburg herrijst jyjiddelburg genoot gedurende de jaarwisseling de eer als gast- vrouwe op te treden voor een pracht collectie schilderstukken van oude meesters, welke onder den naam Behouden Schoonheid" in het Zeeuwsche museum werden tentoon gesteld Verheugend was het zeer groote bezoek, dat door personen uit alle deelen der provincie en uit alle lagen der bevolking aan deze tentoonstelling werd gebracht De (n Mpi 1940 gevallenen werden hier herdacht In aanwezigheid van mi nister de Booy. terwijl de com mandant der bevrijdende troenen. generaal Hakewill Smith het oor logsmuseum kwam openen. Dat de vroede vaderen niet on verschillig staan ten opzichte van de aesthetische zijde van den we deropbouw der stad bleek uit en kele belangrüke raadsbesluiten, 't Plan van der Steur tot herbouw van het historische stadhuis werd aan genomen maar nog slechts kort geleden bleek de raad groote waar- dp te hechter, aan de bijzondere sfeer van de Abdij en haar omge ving en verwierp daarom een voor ste] tot den bouw van een brand weerkazerne ter plaatse van de voormalige Botermarkt. Een belangrijke ministerieele be slissing werd dezer dagen gepubli ceerd: Middelburg blijft garni- zoenstad Wat reeds langen tijd bij geruchte bekend was. werd hierdoor bevestigd De provinciale hoofdstad wordt verblijd met d vestiging van een school tot opleiding van mill tair administratief personeel bin nen hare muren. ■ylissingen heeft een jaar van voor. en tegenspoed achter den rug. De wederopbouw verloopt in deze stad verheugend snel (al zijn er natuurlijk, die het nog niet snel ge noeg achten). Groote plannen voor de uitbreiding der stad waren ge reed en werden weer gewijzigd: zij zullen ook ln de toekomst nog wel eens verandering ondergaan. Maar wanneer er op eenigszins ruime schaal gebouwd kan worden zal het gemeentebestuur niet onvoorbereid tegenover de verschillende mogelijk heden staan. Het vertrek der marine heeft groote beroering veroorzaakt. Een spontane, grootsche demonstratie, waarop de heeren Mr. Kolf. dr. Mes, Kögeler en van Oorschot 't woord voerden, heeft helaas niet het re sultaat opgeleverd, waarop de be volking zoo vurig hoopte. Het Is I ^acht <je gevallenen bij de bevrij- geen wonder, dat in deze zoo nauw j c;ip„ van vlissingen, toen hij een .malme verpon<'en stad de i €enVoudigen gedenksteen op de lan- herdenking van den slag in de dlngspiaats kwam onthullen. De Javazee tot een bijzondere plechtig- eigenlij!le herdenking der bevrijding verkreeg een bijzonder cachet door de aanwezigheid van een deputatie der bevrijdende troepen, die een maquette van een ter plaatse op te richten fraai standbeeld offreer den. De Vlissingsche katholieken toon. den zich bij twee gebeurtenissen var hun beste zijde; de uitstekend georganiseerde en zeer goed ge slaagde huldiging van Z. Em Kar dinaal de Jong en de niet minder geslaagde viering van het zilveren priesterjubileum van pastoor Pop pen. Walcheren herstelt zich. Dat is hèt groote feit, dat 1946 voor dit eiland heeft gebracht. Moge het herstel zich in het volgend jaar krachtig voortzetten. als vertegenwoordiger der regeering aanwezig was. Geen wonder ook, dat de belangstelling voor de ma ritieme tentoonstelling welke door de zorgen van „Onze Marine" hier werd ingericht, uitermate groot was. Meer dan gewone verheugenis, dan die waarmee de tewaterlating van een nieuw schip gepaard gaat, veroorzaakte de tewaterlating van de .Willem Ruys Bzn.". Dit was immers het eerste groote passa giersschip na de bevrijding dat de werf der K.M De Schelde afgleed. In tegenstelling met andere schepen, wier avonturen gewoonlijk pas na de proefvaart beginnen, maakte dit schip reeds geschiedenis kort na de kiellegging. Generaal Hakewill Smith her- Y^ANNEER het jaar ten einde loopt, komt onwillekeurig de neiging op tot een terug - bi-K op de periode welke wij achter ons lieten. Lie terugblik levert voor de Uovelanden en Schouwen geen somber oeeld op maar een veelkleurig panorama, waarin weliswaar de schaduwpartijen niet ontbreken, maar toch ze ker het blijde licht domineert. De herDouw maakte weet flin ke vorderingen. Toen wil dezen herfst bijv. Zierlkzee na 'n Jaar terugzagen, bespeurden we pas goed wat een werk er verzet was en hoe de eerst zoo ge schonden stad. nu bijna geen oorlogswond meer liet zien. Reeds eerder nadden wij van Zuid-Beveland al geschreven dat men op Elewoutsdijk en Hoedekenskerke na. moest zoe ken naar de sporen, welke de bevrijdingsstrijd, daar achter had gelaten en onlangs Kon ook. dank zij de ..Ruitentroef"- actte van pater de Greeve. de behoefte aan vensterglas, w.-ike nog in een paar Bevelandscne dorpen bestond gelenigd worden Dit Jaar was er een van de officleele bezoeken. Van Maart af toen verschil lende Kamerleden o.m een be zoek brachten aan Scnouwen. heeft het letterlijk en figuur lijk niet stilgestaan. Het was een komen en gaan van mi nisters. hooge ambtenaren ge zelschappen. deputaties en' tot al die belangstelling voor de getroffen gewesten bekroond werd door het koninklijk be zoek aan Goes, ter gelegenheid van het op grootsche wijze ge vierde eeuwfeest der Z. L M op 5 en 6 Juli, van welke Mi1. de Koningin, de Bescherm vrouwe ls. Meer intiem was de „visite" welke prinses Juliana en prins Bernhard brachten aan Schou wen op 27 Juni; de graven der slachtóffers van de Duitscne terreur te Renesse vergaten zij niet. Zeer indrukwekkend ook was In September bracht de Koningin een bezoek aan Zeeland. Hier boven ziet men H.M. temidden van dc Westkappelsche bevolking. O0O<XX>OOOOO<XXX>OO<X>OOOOOOOOOO<X>OOOOOOO<XX>COOO huis als zoodanig te Zierlkzee; de meeting van de K.A.B. op Hemelvaartsdag te Lewedorp, waar o.m. de alg. voorzitter, de heer de Bruyn het woord voer de; de opening van het eigen tehuis der kath. soc. verzorg sters te Goes en van het club huis der kath. Verkenners al daar. Wat het kath. cultureele betreft denken wij aan den Zeeuwschen dag van den K.R.O. op 27 Oct., toen o.m. de Goesche Hoogmis werd uitgezonden en tevensaan de oprichting van de groote gemengde kath. zangvereeniging te Goes, onder leiding van den heer Luyster- burg. Weer meer op algemeen ter rein komend, willen we niet vergeten het diamantenfeest van Scheldegalm te Hansweert het zoo feestelijk gevierde 30- jarig bestaan der Kapelsche vei lingsvereeniging en de opening van het Laboratorium in Zee- lands Proeftuin op 17 Oct. Het politieke leven kreeg ook hier zijn hoogtepunten ln de drie verkiezingen en fel werd ook stelling gekozen in de In dische kwestie. Een groote gebeurtenis was de rede van mr. Mas Slamet te Goes op 25 Juni en een ma nifestatie van beteekenis was eveneens de protestvergadering op 7 Dec. te Goes gehouden. Met de personalia willen wij besluiten. Allereerst gaan onze gedachten dan uit-naar mr. J. H M. Stieger. die Kort nadat hij ontslag had genomen als lid van Ged Staten te Goes op 13 Juni overleed: hij was een politicus in den goeden zin en genoot ieders sympathie Zijn zetel ln G S wordt nu Ingenomen door mr dr Mes te Heinkenszand. die bovendien voor de Tweede Kamer werd herkozen, maar wegens ge zondheids-redenen daarvoor moest bedanken. Verschillende nieuwe burge meesters werden dit 'aar be noemd. Merkwaardig ls wel dat momenteel zes Zuid Beve- landsche gemeenten het met twee nieuwe burgemeesters moeten doen. De heer Vogelaar werd be gin Mei burgervader van Hoe dekenskerke, Baarland en Oudelande en de heer J. D. Jansen kreeg 5 Nov. behalve 's Gravenpolder, ook Nisse en 's Heer Abtskerke voor zijn re kening. Meer bescheiden was de heer B Funk. die 16 Sept. alleen tot burgemeester van Heinkens zand werd benoemd. Na deze omzwerving komen we weer terug In Goes, dat wel geen nieuwen burgemeester kreeg, maar waar na lange af wezigheid. de door de Duit- schers verjaagde mr. ten Kate zijn vroeger ambt weer opnam. Nog vele grepen uit de voor ons liggende feiten kunnen wij doen. maar de ons toegemeten ruimte dwingt tot beperking We willen alleen nog releveeren, dat zoowel Zierlkzee als Goes hun H.B.S mochten veranderen ln een lyceum en dat Goes met Middelburg en Vlissingen worstelt om een M.T.S. Het volgend jaar zal den uitslag wel brengen. de komst, van 160 Franschen te Goes en omgeving op 15 Mei en meer speciaal te Kapelle. waar op de begraafplaats een eenvoudig monument werd ont huld. ter eere van de ongeveer tachtig gesneuvelde Fransche soldaten, die daar hun laatste rustplaats vonden. Te voren was in de Goesche parochie-kerk door Deken Nieveen v Bijkum een plechtige Requiem-mis gecelebeerd. Een noviteit was verder de bijeenkomst van alle commis sarissen der Koningin op 30 April te Goes in hotel de Ko renbeurs. waar jhr Quarles van Ufford hun een diner aan bood ter gelegenheid van zijn zilver ambtsjubilé. De reeks werd besloten door generaal Smuts, die op 10 Oct wel ln het bijzonder Walche ren wilde zien. maar eerst te Goes zich kwam verfrisschen en kennis maken met verschil lende autoriteiten. Voor ons katholieken was 't dubbele bezoek van mgr. Hui- bers. Haarlems bischop, een evenement. Eerst kwam de Kerkvorst eind Mei voor en kele dagen naar de Goesche pastorie om van daaruit zijn vormreizen door het geheele dekenaat te houden en vervol gens was hij weer de gast van den deken op 10 Sept.. toen mgr. een Pontificale H. Mis celebreerde, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der her stelde Goesche parochie Nu wij toch op kerkelijk ter rein zijn gekomen memoreeren wij even het vertek van pastoor Ulleman half Juni uit Ove- zande. waar hij werd opgevolgd door pastoor v. d. Ven. Niet vergeten mag de im posante tweede Zemldago te Goes worden, welke aldaar van 28 Juli tot 4 Aug. werd gehou den en duizenden bezoekers trok. Belangrijke data voor het kath. sociale leven, was de er kenning van het kath. zieken-

de Stem | 1946 | | pagina 10