Het raadse[ „Troika Benoemingen en belastingen Stad en Lan Pclitimliier Middelburg Plannen voor een nieuwe haven Bioscoop- en tooneelzaal te Bostburg de heel VI 'aardde klaar- ag aan Stubbs wat ervan te Jacob jongen hielden, Een Italiaansche „Noo fascistische" organisatie of een communistisch verzinsel? T\E „Unita" („Eenheid") het offi- cieele blad van de „Italiaan sche communistische partij" een van de daartoe behoorende minis ters schrijft liever: „de Italiaansche af deeling- van de communistische partij" publiceerde een geheime circulaire van den directeur-gene raal tan de Italiaansche politie aan alle „questori" commissarissen van politie. De tekst daarvan was: „Ons is vertrouwelijk overge bracht, dat in Italië een clan destiene organisatie gevormd zon zijn onder den naam „Troika", bestaande uit Russische, Zuid- Slavische en Italiaansche leden om, gehoorzamen^ aan bevelen van de Russische regeering, op 'n gunstig oogenblik daden van ter rorisme en sabotage te plegen tegen de in Italië gedetacheerde geallieerde troepen en tegen Ita- laansehe en vreemde in de Repu bliek gevestigde persoonlijkhe den van de anticommunistische gevoelens en tegenstanders van Tito." De organisatie vou beslaan uit cel len, elk van drie mannen, en dlle aanhangers zouden een met bloed bezegelden eed doen de hun toe vertrouwde missie te volbrengen met de verplichting zelfmoord te plegen ingeval van mislukking van die missie. Zulke cellen zouden er op het oogenblik te Milaan 100, te Turijn 100, te Ancona en Eologna beide 50 zijn, in Napels zouden er binnenkort ook 50 gevormd worden. Alle genoemde cellen zouden orders krijgen van den Sovjet-kolonel Le- bedijeff, een van de hoofden van de OZNA, die op het oogenblik te Ro me vertoeft. Kort geleden zouden deelhebbers van de Troika tus- schen Bari en Manfredonia geland zijn. Op het oogenblik van hande lend optreden, dat door de aanhan gers der organisatie heel nabij ge acht wordt, zouden zich met voor genoemden ongeveer 280.000 goed gewapende extremisten vereenigen." Dan volgt nog een vermaning ver dachten goed in het oog te houden. Deze geheime circulaire dus kwam in handen van de Unita, vertelt de Romeinsehe Corr. van de Nat. R. Crt. Vraagt ze aan het hoofd van de politie nader verklaring? Neen, ze eischt een ontkenning, 'n dé menti. maar dreigt tegelijk met pu blicatie van een foto! De politie man heeft natuurlijk gezegd, dat het stuk echt is en even natuur lijk geweigerd zijn bron te noemen. Gelooven de geallieerden er aan Of is het alleen omdat de bom aanslag op de Engelsche ambas sade nog altijd niet opgehelderd is, dat de Amerikanen den toe gang van hun ambassade door blanke en zwarte Amerikanen doen bewaken? Hoe zal het nu gaan? Wordt de groote doofpot weer voor den dag gehaald waarin het regeeringsrap- port over de bestorming en verove ring van het ministerie van Binn. Zaken verdwenen is? Wat beoogt het communisten blad met zijn publicatie? De „Troi ka" te waarschuwen? De politie be lachelijk te maken Is het een wraakneming voor de nederlaag, geleden in de kwestie van de moorden rondom Bologna? Daar vielen bij honderden priesters, dok ters, landeigenaars onder mitrail leursalvo's. De maatschappelijke po sitie der slachtoffers deed verden king vallen op „extremisten". Toen zette de communistische partij een onderzoek op touw en publiceerde in de Unitè, een rapport dat zou bewijzen, dat de moordenaars „neofascisten" waren. Dit liet de politie niet op zich zitten; ze pu bliceerde haar gegevens en consta teerde dat verre .veg de grootste helft van de geïdentificeerde schutters officieel behoorden tot de communistische party. Alles raadselachtig. maar mjj lijkt nog het allervreemdst dat de politiecireulaire over de „Troika" gedateerd is op19 September 1946. En het oogenblik van hande lend optreden zou toen „heel nabij" geweest zijn! Is het optreden af gelast? Bestaat de „Troika" mis schien niet meer en kan dus de Unita beweren dat ze nooit bestaan heeft? Raad van Heinkenszand _^AN DE ORDE KWAM de be noeming van een ambte naar van den Burgerlijken stand. De als no. 1 op de voor dracht van B. en W, vermelde, de heer B. Punk te St. Laurens, werd met algemeens stemmen benoemd. Thans kon eindelijk worden overgegaan tot benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School, waardoor deze schooi weer voldoende leerkrachten telt. Als eenige candidate had den B. en W. op de voordracht geplaatst Mevr E. A, Kloos Wepster te Amsterdam, welke dan ook met algemeene stem men met Ingang van 1 Januari 19-17 benoemd werd. De heer M. de Wilde werd wegens periodieke aftreding herbenoemd tot lid van hot Burgerlijk Armbestuur. Aan den heer C. Westveer werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuijn. In zijn plaats werd op aanbeveling dier com- commissie tot lid benoemd de heer J. van Belle, Hoofd der Chr. School. Vervolgens werd overgegaan tot vaststellingDn van verorde- nm<?en op de heffing van hon- denbelasting, staangelden, be smettelijke ziekt-egelden en van vermakelijkheidsbelasting. Bij de der vermakelijk heidsbelasting werd gevraagd, of hierdoor de toegangsprijzen voor vermakelijkheden niet te loog werden. Hierop repliceer de de voorzitter, dat dit een zaak was voor de Prijsbeheer- Electrificatie JJIERNA werd overgegaan tot bespreking van een voorstel van B. en W. tot elecrificatie van die deelen der gemeenten, die nog niet op het electrisch net zijn aangesloten. Reeds heb ben een aantal bewoners van den Ouden-Kamersohen weg de medewerking van den Raad verzocht om hun perceelen te doen 'aansluiten. De Raad zegde zijn medewerking toe, terwijl B. en W. de mogelijkheden reeds in onderzoek hebben. Een verordening straatbelas ting werd aangenomen, welke belasting voor de gebouwde eigendommen 6 pet. zal bedra gen en voor de ongebouwde eigendommen 3 pet. Besloten werd tot deelname aan de verwaarborgingsregeling van de vereeniging „Fraude- Risico Onderlinge voor gemeen ten." De rekening 1945 van het Bur gerlijk Armbestuur werd goed gekeurd, alsmede de wijzigings begrooting 1946. Vervolgens werd overgegaan tot aanneming van een voorstel van B. en W. tot het toekennen van een opbouwtoelage aan 't gemeenfcepersoneel. Na oenig discuus werd besloten deze toe lage ten bedrage van 15 pet. van de grondjaarwedde toe te ken nen aan de ambtenaar ter se cretarie en den gemeente-werk man over de jaren 1945 en 1946. Besloent werd de O. L, School grondig te' doen herstellen en de uitvoering te gunnen aan de Plaatselijke ambachtslieden. Woningbouw gij de bespreking betreffende den bouw van woningen bleek, dat zal worden ovei ge gaan tot den bouw van 12 land arbeiderswoningen aan de Wes terstraat. Reeds zijn door B. en W. stappen ondernomen ter ver krijging van den benoodigden grc'id. Van B. en W. van Goes was een verzoek verzoek ingekomen om een bijdrage aan het Gast huis te Goes van f 0,25 voor ieder te verplegen inwoner van Heinkenszand. De Raad besloot afwijzend op dit verzoek te beslissen, aangezien de te ver plegen personen van deze ge meente over het algemeen ka pitaalkrachtig zijn de kosten van verpleging te voldoen. De rekening 1944 werd vast gesteld met een nadeelig slot van f 3407,45, De begrooting 1947 werd aan genomen met een nadeelig slot van f 20..00.Bij de rondvraag vroeg de heer Dellebeke een regeling te treffen in ver band met de godsdienstoefenin gen en het in de nabijheid der kerkgebouwen gelegen sport veld. De heer de Leeuw vroeg te voorkomen, dat in de toekomst geen vuilnis wordt gestort op de dreef bij de begraafplaats. De voorzitter zegde beide le den maatregelen toe. Hierna dankte de voorzitter de. leden voor de prettige sfeer, welke dit jaar In de raadsver gadering heerschte en hoopte, dat de samenwerking in het ko mende jaar ook prettig moge .zijn. WAT IS iff TC DOCH? LAMSWAARDE, Za'erdag 28 December. Tooneelavond ten bate vait het thuisfront. Mej. M. L. Z, echtge, van P A. K. zonder beroep, 45 jaar te Heinkenszand beleedigde op 1 Augustus 1946 den distributie- ambtenaar Koens, door hem toe te voegen: „die bonnen pikken jullie zelf in". Eisch f 20.boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10,boete sub. 5 dagen hech tenis. W. W-, een 52-jarige landar beider uit Rilland Bath, belee digde een soldaat door hem uit te maken voor kwattasoldaat, opvreter van het lE&id, koewach ter van arme menschen en meer dergelijks. Bovendien noemde hij deze soldaat nog te lui om te werken. Eisch en uitspraak f 20. boete subs. 10 dagen hechte nis. C. K-, een 42-jarige koopman in varkens uit Goes, leverde op verschillende tijdstippen in de maanden Januari en Ferbuari 1946 in strijd met de voorschrif ten telkens een varken af. Eisch f 4000,— boete subs. 4 maanden hechtenis. Uitspraak f 3000boete subs 3 maanden hechtenis- Uitspraken Rechtbank. D. D-, 44-jarige los-werkman te Middelburg, thans gedeti neerd in het Huis van Bewa ring te Middelburg werd ver oordeeld tot 12 dagen hechte nis en 6 maanden Rijkswerk inrichting wegens gelegenheid geven tot ontucht. De 22-jarige M. G. van A-, landarbeider te Tholen werd vrijgesproken van de hem ten- laste gelegde rijwieldiefstal. De zaak tegen den 31-jarigen chauffeur uit Kloetinge, H. de F-, terzake aanranding, werd aangehouden ten einde een rapport, betreffende verdachte uit te brengen. Raadsvergadering van Ierseke. Besprekingen zijn geopend T)E HEER H. J. DE JAGER werd beëedigd als loco-secr. Verder werden de gemeente-tae grooting 1947 en die van het Burgerlijk Armbestuur (aange boden en nieuwe haventarieven vastgesteld. Tegen deze tarieven maakten de heeren Pekaar en van Boven bezwaar omdat de laatste vijf jaren op de haven geen geld is toegelegd. Zij zou den prefereeren met nieuwe ta rieven te wachten tot de nieu we haven er was. De voorzitter zeide dat de laatste jaren ook voor de haven abnormaal wa ren geweest. Er was veel aan voer voor den wederopbouw ter wijl de materialenschaarschte reparaties onmogelijk magkte. De oester- en mosselcultuur bloeit waardoor spreker van deze zijde geen bezwaren tegen verhooging van het havengeld, verwacht. Tot lid van het Burg. Arm bestuur werd benoemd dhr. W. Dronkers. De havenplannen. JJierna deed de voorzitter ver slag van de bespreking, gevoerd met den Commissaris der Koningin, Gedeputeerde Staten en deskundigen op bac teriologisch en planologisch ge bied inzake het aanleggen van een nieuwe haven in de Buren- polder. De voor- en nadeelen zijn op deze bespreking ernstig overwogen en het College van Ged. Staten heeft volledige me dewerking toegezegd. De kosten worden geraamd op f 1.600 000,- zoodat er aan het plan vele fi- nancieele consequenties vast zit ten. De gemeente alleen kan de lasten hiervan niet dragen. Er zal getracht worden van het Rijk steun te krijgen, als de Raad zicih daarvoor uitspreekt. De haven zal ligplaats geven aan 200 schepen. B. en W. wer den gemachtigd de nocdige ver dere stappen te ondernemen. In de rondvraag' deelde de voorzitter mede, dat in 1947 34 woningen zullen mogen worden gebouwd. Dhr. Koppel merkte op dat door mosselexporteurs regelmatig op Zondagen werk zaamheden worden verricht die niet absoluut noodzakelijk zijn. Hij stelt voor bij de bevoegde instanties een motie in te die nen met het doel hierin veran dering te krengen. Na eenige gedachtenwisseling, waaraan al le fracties deelnamen werd, de ze motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mooie aanwinst voor het cultureele leven. LANGZAAM MAAR ZEKER herstelt zich het zwaar ge troffen West-Zeeuwsch-Vlaan deren. De woningtoestanden on dergaan gestadig verbetering, maar de mensch leeft niet oij brood alleen en het cultureele leven was dood. De voornaam ste oorzaak daarvan was wel 't ontbreken van een behoorlijke zaal. De heer Standaert uit Terneuzen heeft daarom de ge lukkige gedachte gehad een 2- tal barakken aan te koopen en die tot een behoorlijke bioscoop en tooneelzaal om te bouwen, waarbij de volledige medewer king van het hoofd van net streekbureau werd ontvangen. En terecht, want daardoor is het mogelijk, dat het cultureele leven niet alleen in Oostburg, maar in geheel West-Zeeuwsen Vlaanderen ten leven wordt ge wekt. Aan een voorwaarde voor de opheffing van hpt cultureele isolement is nu voldaan: de zaal is er. Aan de andere voorwaarde kan niet door de streek worden voldaan: dat is een taak van de tooneelgetzelschappen van el ders, die veelal z&tb- hooge uit koopsommen vragen voor een bezoek aan Zeeland. Intusschen kunnen we Oost burg met de nieuwe gelegen heid, die dezer dagen reeds of ficieus in gebruik wordt geno men gelukwenschen. (De offi- cieele opening zal in Januari plaats hebben). Een practische entrée en een ruime zaal, waar van de rijen zacht oploopen, zoodat een goed zicht op het tooneel gewaarborgd is, de een voudig ihaar smaakvol beschil derde wanden met ingebouwde verwarming scheppen een gezel lige sfeer. Het tooneel zelf is voldoende groot en de outillage voldoet aan meer dan de mi nim um-eischen. Men zal een dergelijke inrichting niet spoe dig in een andere plaats van c.e grootte van Oostburg aantref fen. VOORLICHTING WEDER OPBOUW. De stichting „Herbouw Wal cheren" is op het goede idee ge komen om een geschriftje sa men te stellen waarin de voor naamste rechten en verplich tingen van de getroffen huis eigenaars worden uiteengezet cn de schrijver nogmaals aangeeft welken weg zij te bewandelen hebben. Voorts houdt het ge schriftje wetenswaardigheden over herverkaveling architecten keuze, enz. in. Aan alle betrokkenen werdt het geschriftje toegezonden. POLDERBESTUREN. Benoemd tot: Plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Cla sinapolder, J. Langebeeke te Arnemuiden plaatsvervanger van den dijk graaf van den Houwerpolier, J. Langebeeke te Arnemuiden; lid van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, Z. C. Riesseeuw te Cad zand; dijkgraaf van den De Houwer polder, J. C. Menheere te Scher penisse; plaatsvervanger van den dijk graaf van den De Houwerpol der, J. Zeur Ozn. te Scherpe- nisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden.* JEUGD ROODE KRUIS IN ACTIE. Uit de zes middelbare scholen is te Eindhoven een afdeeling van het Jeugd Roode Kruis op gericht. Deze is een groote ae.ie begonnen, bestaande uit de adoptatie van de jeugd van Aar denburg en Ouwerkerk. De bur gemeesters van die plaatsen hebben het advies gegeven de hulp te deen bestaan in de aan schaffing en bekostiging van den inventaris voor gymnastiek zalen, sportuitrustingen, biblio theek enz. Het Jeugd Roode Kruis ver dient zelf zijn geld, door b-v. kerstversierselen te maken en deze te verkoopen, sneeuw te ruimen, boodschappen te doen, op kinderen passen; auto's schoonmaken, etc. Een eenvou dige doch doelmatige controle zorgt voor de goede gang van zaken. Alle meisjes en jongens van het Jeugd Roode Kruis zijn voorzien van een bonboekje van 50 bonnen a 25 cent. Wanneer zij een kwartje verdienen, scheu ren zij uit hun boekje een bon, als bewijs van quitantie voor het ontvangen geld. Eindhoven is de eerste ge meente in Nederland waar het Jeugd Roode Kruis op deze ma nier al zijn krachten inzet, om de getroffen gebieden te hel pen. Middelburg. A. van Wes'reenen- De her A. van Westreenen, die van 1928 tot 1943 mededirecteur ras van het bijkantoor van de Am sterdamsche Bank alhier, is met ingang van 1 Januari a s. benoemd tot onder-direc '.r dezer N.V. te Amsterdam be noemd.

de Stem | 1946 | | pagina 7