:ugd ■i AXEL rdad Overheidszorg •voor den soldaat HULST A 99 1 oen Brief uit Brussel ANGST De Avonturen van Suske en Wiske DE SPRIETAT005VI ÏICITIAE" r. ds 8 uur in 112—0 UCH, viool; i K. v- Riet 8 December i ukwek- 30 onder ^S. aeellief- eelwerk décors, ijpende zal U ■i avond tsen bij astraat f 1.25. no. 28 7-o TWEEDE BLAD No. 654 VRIJDAG 21 DECEMBER 1946 en 9 uur, .15 en 8 uur, i Justin, Rex dromenland il aidembene- reith- g) aanvang (Van onzen Brusselschen correspondent). 2DUALS men wellicht ook in Nederland weet, ver blijven de meesten onzer sol daten op dit oogenblik in den Belgischen sector van de Brit sche bezettingzone in Duitsch land. Slechts gedurende hun opleiding, die maar weinige weken in beslag neemt, wor den onze miliciens in eigen land gekazerneerd. "Toen wij. in den loop van Sep tember, enkele dagen in de buurt van Bonn en Bad-Godes- berg doorbrachten, en de gele genheid hadden de groote Adolf Hitler-kazerne te Duisdorf te bezoeken, konden wij er ons tot onze geruststelling reken schap van geven, dat aan de na-oorlogsche soldaten een meer geëigend leven beschoren wordt dan wij, tijdens onzen diensttijd, in de onherbergzame muffe kazernes hebben gekend. De milicien, die tot het volbren gen van twaalf maanden mili tairen dienst geroepen wordt, blijft gedurende die periode immers een burger in uniform, die niet zonder gevaar ge speend wordt van hetgeen het burgerleven hem vertrouwd heeft gemaakt. Daarmede werd blijkbaar rekening gehouden. Bulten de diensturen geniet de soldaat een ruime vrijheid. Zijn kamer, die hij met enkele ka meraden deelt, kan hij naar den zin dier kleine gemeen schap inrichten. Hem wordt 'n bepaald comfort geschonken. De atmosfeer der troepenka mers is warmer en gezelliger dan vroeger het geval was. Radio, tijdschriften, boeken, knutselarbeid, liggen in een ieders bereik. Het moreel heeft er in zooverre bij gewonnen dat de doorsnee-soldaat door zijn diensttijd gaat zonder te lij den onder de duizend-en-één kleine kwellingen, die eertijds het soldatenleven bezwaarden. irten verove- iont verhaal nen gezworen den drempel 97—0 iur, O 8 uur, ur. werk, ditmaal ,ie van den sks tot het Lü oerend van het ver- rs a la Croix elke leeftijd) 8 uur delannoy VRIER •schiep, in ge- >eit door zijn uitwerking! gang 18 jaar) Om het verblijf van den soldaat in het buitenland, dat slechts door periodieke korte verloven wordt onderbroken, te veraangenamen, werden reeds verschillende initiatie ven genomen. Een ervan gaat uit van het Belgische Roode Kruis. Een Nationaal Comité zorgt n.I. voor ziekenhuis bibliotheken, welfare-dien sten in de militaire zieken huizen en bibliotheken bij de verschillende legereenheden. Over het programma dezer drie organisaties is door den directeur-generaal van het Roode Kruis van België uitge weid. In 37 militaire zieken huizen en hospitalen werden bibliotheken ingericht. Zij zijn voorzien van werken van allen aard, aangepast aan den leef tijd, den maatschappelijken rang en den ontwikkelingsgraad der gebruikelijk in die instel lingen opgenomen soldaten. Het beheer ervan wordt door toegewijde, onbaatzuchtige bi bliothecarissen ter harte ge nomen. De welfarediensten stellen spelen ter beschikking der ver pleegde militairen. Zij leiden te vens den knutselarbeid, waar voor zij materiaal bezorgen, en bewerkstelligen het te gelde maken der aldus voortgebrachte voorwerpen, ten voordeele van beproefde en behoeftige zie ken en herstellenden. De op roep tot samenwerking, gericht tot handelaars en industrieelen, blijkt niet zonder gevolg te zullen blijven. Het belang der initiatieven kan niet worden onderschat dor wie niet uit het oog ver liest dat de zieke soldaat, ver van huis, en zonder den troost van nabije verwanten, nog meer behoefte heeft aan zor gen dan de andere. Maar ook voor de gezonden werd gezorgd door het werk der legerbibliotheken, dat zijn taak reeds tijdens de bezetting, aanvatte ten behoeve der in de Duitsche kampen geïnterneerde krijgsgevangenen. In vier jaren tijds werden aldus niet min der dan 467.000 boekdeelen naar Duitschland gestuurd. Het klei ne aantal, dat daarvan kon ge recupereerd worden, vormde de kern der legerbibliotheken. Dui zenden werken, Nederlandsche. Fransche en Engelsche, over allerlei onderwerpen, konden reeds verdeeld worden over bijna 250 eenheden van het le ger, zoowel in het Rijk als over den Rijn gestationneerd. Het Roode Kruis deed thans een oproep opdat alle landge- genooten zouden bijdragen tot de uitbreiding en de verdere krachtinspanningen van het werk. Er was een tijd dat de pu blieke opinie een neiging ver toonde om den soldaat te be klagen en dat .sentimenteele naturen oordeelden dat hij nood had aan bemoedering. Re sultaten werden daarmede - natuurlijk - niet bereikt. Thans geeft men, ook van overheids wege, blijk van meer realiteits- Mgr. L. van Gils herdacht zijn 25-jarig jubileum als president van het Groot-Seminarie in het bisdom Breda. Wü geven hierbij een foto tijdens de huldiging, v.l.n.r.: mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, mgr L. van Gils, president van bet groot seminarie tc Hoe ven, mgr Jos. Baeten, coadjutor van Breda. Bloeiend godsdienstig leven Een rijkdom van organisatie zin. Men behandelt een sol daat zooals hij behandeld moet worden, doch men vergeet niet dat hij een burger in uniform blijft en comfort, lectuur, ge ëigend tijdverdrijf en passende zorgen naar waarde weet te schatten. Een minder* beid van drie op veertig miüicen fER INLEIDING van den Britschen Day voor de K.R.O.-microfoon heeft Z. Em. Kardinaal Griffin ee n toespraak gehouden, waarin hij belangwekkende mede- deelingen deed over het ka tholieke leven in Engeland. Het trouw bijwonen van de H. Mis is een karakteristiek van het 'Engelsche katholieke leven. Dit is traditie, gevestigd door onze voorvaderen, die met levensgevaar, onder bedreiging van gevangenis en zware boete, het geloof lévendig hielden In tijden van geloofsvervolging. Ds belangstelling voor de H. Mis en de devotie tot het H. Sacra ment blijkt ook uit het veel vuldig communiceeren, zoowel van mannen als van vrouwen. Een ander belangrijk ken merk van het katholieke leven In Engeland is de bereidheid der katholieken om finantieele offers te brengen voor hun ge loof. Zij moeten hun .priesters onderhouden en in elk deel van het land hebben zij nieuwe kerken, pastorieën en scholen voor lager onderwijs gebouwd Groote kostscholen, geleid door mannelijke en vrouwelijke reli- gieusen en door leeken worden door de bijdragen van de ge- loovigen in stand gehouden. Al hoewel onze openbare scholen door den Staat worden gesub sidieerd, drukken de lasten van het bouwen van katholieke scho len geheel op de katholieke be volking. U wilt natuurlijk graag we len hoeveel katholieken er in dit land zijn. Op een bevol king van 40 millioen tellen wij er ongeveer drie millioen; het 'grootste deel hiervan woont in het Noorden van het land. Wij zijn in de minderheid, maar wij hebben de corpsgeest van een minderheid. Het aantal katholieke vereeni- gingen in dit land is op vallend. Wij hebben vereenlgin- gen door mannen en vrouwen, moeders, jeugd, onderwijzers, 'handelslui, ambtenaren, beroeps organisaties en vereenigingen voor sociale werkers. Het ka tholieke sociale gilde bestudeert de encyclieken van den Paus, de Newman-vereeniging vormt de band tusschen alle katho lieken die op 'n Universiteit zijn geweest of nog student zijn. Wij hebben geen katholieke Univer siteit, maar de bisschoppen be noemen een priester" aan elke Universiteit om te waken voor het geestelijk heil van de ka tholieke studenten. Er zijn die prachtige religi- euse congregaties van mannen en vrouwen die de opvoeding, het maatschappelijk werk en den zorg voor jong en oud ter hand namen. Bovendien heb ben wij vele kloosters van man nen en vrouwen, die zich ge heel wijden aan het gebed en aan het contemplatieve leven. En dan zijn er onze Missie congregaties, die hun novicen opleiden voor het werk in verre landeh. In onze tehuizen ontvangen 15000 kinderen, de armen, de kreupelen en zwakzinnigen de zorg en toewijding van zusters en broeders. Onze regeering moedigt de vrijwillige organisatie van de Mgr. Sweere vierde zijn zilveren jubileum als regent vah het klem-seminarie Ypelaar te Dongen. We fotografeerden den jubi laris tijdens de receptie. jeugd aan en de katholieken streven ernaar in elk diocees en parochie van het land de jeugdvereeniglng te doen bloei en Maar, alhoewel er reeds veel clubs voor jongens en meisjes op dit oogenblik zijn, staat de jeugdbeweging nog in haar kinderschoenen. Een van de organisaties die wij zeker moeten vermelden is de Verken nerij voor jongens en de Gid- senbeweging voor meisjes. Veel verwacht ik van de Young Christian Workers, die gelijk soortige organisaties hebben voor jongens en meisjes. Zij komen bij eikaar in kleine groe pen onder leiding van een priester, bespreken hun pro blemen, trachten de oplossing te vinden en gaan aan het werk. Hun devies is: „Zie toe oordeel, handel." Gelijksoortige organisaties bestaan er voor de bepaalde beroepen en voor de studenten. Van Holland uit kwamen er le den van de Graal over, die door het uitgeven van ge schriften, door het leekenspel en door de opleiding die zij aan jonge meisjes geven, in dit land geweldig veel goed doen. Qctober 1.1. hebben wij een nationale jeugdbij eenkomst gehouden in Blackpool. Een voor die gelegenheid door de Graal geschreven spel: „This way home" - „Dit is de goede weg naar huis" - werd door le den van de Graal In samen werking met de plaatselijke jeugdorganisaties opgevoerd.. Dan volgde een massabijeen komst van meer dan 5900 jon ge menschen. Er waren verte genwoordigers van elke katho lieke jeugdorganisatie en van elk deel van Engeland en Wa les. Deze jonge menschen leg den de plechtige belofte af, dat zoowel zij zelf als de organisa ties die zij vertegenwoordigen, een jaar lang al hun aandacht zouden wijden aan het christe lijk gezinsleven en dat zij zou den pogen de leer van het Evangelie tot grondslag van hun leven te maken. Onlangs zijn al de andere vereenigingen van moeders en ouders uitgenoo- digd aan deze Gezinsactie deel te nemen. Het Feest van de H. Familie volgend jaar - 12 Jan. - is tot GezinsZondag ver klaard. door W. van der Steen

de Stem | 1946 | | pagina 5