STAD EN LAND GEMEENTERAAD GOES Belastmgboekje voori ^di"Loidtetet1entegen5tand in de aangenomen werk Felle gevechten in Indo-China „Hakkie'Holderi G. S. en het parkeerterrein Om het Gasthuis bestuur Feestelijke heropening Concertzaal te Middelburg De nog .steeds zeer vitale diri gent Johan- Caro heeft het de Kon. Zangvereniging „Tot oefening en uitspanning" en de „Vereeniging voor Instrumen tale Muziek" door de keuze van een werk als Bach's „Wein- nachtsoratcrium" niet gemak kelijk gemaakt. De eischen, welke dit werk aan stem en in strument stelt, liggen zeer hoog en de juiste harmonie tusschen deze twee is een noodzakelijk heid, welke maar al te dikwijls een onoverkomelijke struikel- blok blijkt te zijn. Johan Caro heeft de meeste klippen echter met afdwingende bewondering weten te omzeilen. De Kon Zangverg. mag hierbij wel op de eerste plaats genoemd wor den, daar zij zich vooral in de koralen uitstekend van haar taak heeft gekweten- Ook bij de Instrumentale, die krach tig weid gesteund door leden van het Residentieorkest, viel er veel te waardeeren, al was het enthousiasme soms wel iets te laaiend. Jaap en Constant Stotijn zorgden hier voor een kunstzinnige vertolking der ho bo-fragmenten. MARKTEN Officieele med.edeelingen TNGEVOLGE de onlangs uitge- J vaardigde 8e uitvoeringsbeschik king Inkomstenbelasting zijn van 1 Jan. 1947 ai, aannemingssommen aan een voorheffing bij wijze van inhouding door de opdrachtgeveis onderworpen; dit geldt alleen voor die aannemingssommen, die ontvan gen worden door uitvoerders, die arbeid verrichten, verband hou dend met het bedrijf van den op drachtgever. Tevens is aan een voorheffing onderworpen hetgeen terzake van dezen arbeid toekomt aan de helpers van de uitvoerders. Uitvoerders en helpers zijn ver plicht voor den aanvang van het kalenderjaar of anders voordat tot uitvoering der werkzaamheden wordt overgegaan, een belasting- boekje voor aangenomen werk aan te vragen bij den inspecteur dei- belastingen te Den Haag. Op musici en artisten, thuiswer kers en losse arbeiders is het bo venstaande niet van toepassing. Ten aanzien van het laden en lossen van voer. en vaartuigen, an ders dan ten behoeve van het veen- bedrijf, treedt de beschikking eerst op een nader te bepalen tijdstip in werking. l~\E Yietnameesche radio meldde gister dat de regeering van Vietnam (Indo-Chineesche natio nalisten). welke uit Hanoi was ge vlucht, voordat de ernstige gevech ten met de Fransche troepen vo rige week begonnen, zich naar Pa- dong had begeven, dertien kilome ter ten Z. W. van Hanoi. Een Fransch legercommuniqué meldde, bloedige gevechten op Kerstavond en -morgen in en om de stad Nam Dinh tachtig kilometer ten Z.O. van Hanoi. De Fransche troepen handhaafden hun posities overal en brachten zware verliezen toe aan de Vietnameesche strijdkrachten. Vol gens de laatste Reuter-telegram- men ontmoetten de zuiveringsope raties in de Vietnameesche wijken Ofschoon van Fransche zijde de toestand in Indo-China over het algemeen als gunstig werd bestem peld, wordt de doodenlijst betref fende burgers met den dag langer. De Fransche minister van Koloniën, Moutet, is te Saigon aangekomen. gearresteerd TJENRI Holdert, (de 40-jarige zoon ■n van den in den oorlog overle den eigenaar van De Telegraaf), die door de Duitschers tijdens de bezetting als directeur van het blad werd aangesteld, nadat hij als ge wone SS-er van het Oostfront was teruggekeerd, is door de PRA uit Alkmaar in een zeewaardige twee master die bij Monnikendam ge meerd lag, gearersteerd. „Hakkie", Holdert's naam werd vele malen genoemd bij de zuivering van de vroegere Telegraafjoumalisten. die veelal onder zijn supervisie hadden gewerkt. Hij zelf was sedert de be vrijding van ons land onvindbaar, nadat hij reeds op „Dollen Dinsdag" het hazenpad had gekozen. Bij zijn arrestatie zeide hij de Leeuw te heeten, uit Soerabaja af komstig te zijn en tijdens den oor log in Nederland ondergedoken te zijn geweest. Het bekende bloedgroepteeken. dat iederen SS-er onder den arm is getatoueerd, had Holdert laten weg snijden. rtP 1 Januari zullen de facilitei- ten voor toekomstige Europee- sche immigranten om zich in Ca nada te vestigen weer het voor- oorlogsche peil hebben bereikt met het openen van bureaux voor de Canadeesche regeering in Parijs, Brussel en Den Haag. Van dien da tum af zullen immigranten land bouwers die voldoen aan de nor men. in staat zijn hun vergunning van deze bureaux te betrekken. TN Vught verdronk een 18-jarige jongen en in Kampen een ar beider, toen zjj door het ijs zakten. BE voorzitter zei, na opening dat uit Den Haag een schrijven was gekomen inzake de salarieering van het over heidspersoneel. f Ds minister stelt voor cm, voorloopig van 1 October tot '31 December een loonsverhooging van 10 pet. te geven. De raad kon zich er mede vereenigen. Bij het voorstel omtrent een wijziging in den bouw van ne gen woningen aan de Tulpstr-, merkte de heer Roose op dat iedere bezuiniging achterhaald wordt door de prijsverhooging van materiaal- De voorz. beaamde dit, maar zei, dat Den Haag traineert en niet B. en W- Op een' vraag over den wo ningbouw in het algemeen zei wetn. Buys, dat Goes volgend jaar 51 woningen mag bouwen en dat B en W- reeds aan Gem Werken opdracht gaven de zaak uit te werken' Verbetering parkeerterrein Bij de aanvulling van de twee vacatures-Gasthuisbestuur protesteerde de heer Haverhoek namens de PvdA tegen de voor dracht; hij stelde voor de voor dracht terug te sturen met de aandrang om rek-ening te hou den met de wenschen van de PvdA. Wethouder de Roo zei, dat het Gasthuisbestuur geen politiek college is en dat dit streeft naar een vertegenwoordiger van alle groepen in haar boezem en de PvdA is dan ook 'in het best-uur vertegenwoordigd. Mr- Bouman bestreed dit stand punt; volgens h-em heeft de P vdA recht op een sterker verte genwoordiging. De heer Stoel merkte op, dat tot nu toe geen enkel lid van het Gasthuisbestuur zich de ver tegenwoordiger voelt van een politieke partij. De heer Visscher stelde zich achter het voorstel Haverhoek, vcoral omdat men het zittend lid, de heer Thomassen, liet val len. Mr -JOH. ADRIAANSE f In den ouderdom van 79 jaar overleed te Bilthoven mr. Johan Adriaanse. De thans overledene was eenigen tijd. in Zeeuwsch-Vlaan deren werkzaam als deurwaar der. Hij behaalde den graad van meester in de rechten en ves tigde een bek-snd advocaten kantoor te Middelburg. De heer Adriaanse was ook lange jaren lid van de Prov- Staten. De be grafenis zal morgenmiddag om 2 uur te Middelburg plaats hebben. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den rijksweg nabij Aar denburg reed een jeep met vier inzittenden op een boom door 'n defect aan de stuurin richting. De inzittenden, de gebroeders George en Gustaaf Paridaen uit Sint Kruis, werden daarbij vrij ernstig gewond. De eerste kreeg vleeschwonden ;n het gezicht, terwijl laatstge noemde met een lichte hersen- schudding naar huis moest worden vervoerd. De beide inzittende da mes bekwamen lichtere kwet suren. De jeep werd zwaar be schadigd. DE vm, BEVELHEBBER VAN WALCHEREN. De Duitsche nieuwsdienst in de Amerikaansche zone meldt, dat Kurt Guthenow. voormalig bevelhebber der Duitsc-he troe pen op Walcheren, verklaard heeft vlal» voor he't einde van den oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Schotsche vrouw ,n het huwelijk getreden was. Te vens werd hij door een zuive- ringsrechtbank ce Hersfeld, over welk district hij eveneens het 'bevel gevoerd -heeft vrijge sproken. Middelburg Machinisienschool- De di recteur der Machinistenschool, dhr. E. Visscher, hield voor de Vereeniging van Leerling- 'Scheepswerktuigkundigen een causerie over „Een reis naar Z. Amerika". Op boeiende en vaak geestige wijze bescheef spreker de reis van Rotterdam tot Bue nos Aires, het wel en wee aan boord en 'de havens, die men op de reis aandoet. De lezing werd door lichtbeelden fraai geillu- srteerd en met groote aandacht gevolgd. JAARVERGADERING KATH. GEMEENSCHAP. Sociale verzorgster voor Middelburg en Vlissingen. De plaatselijke Kath. Gemeen schap hield in het Vincentius- huis haar jaarvergadering, waar voor slechts geringe belangstel ling bestond. De voorzitter, dhr. J. Vroom, gaf een uitgebreid overzicht van de afgeloopen periode, wadruit bleek, dat de Gemeenschap het niet gemak kelijk heeft gehad. Het bestuur stelde de vergadering voor om het en-bloc lidmaatschap van organisaties af te schaffen, daar dit in de praktijk tot geen re sultaat heeft geleid en het iede ren katholiek mogelijk te ma ken tegen een contributie van 50 cent per jaar lid te worden. Hierin is dan ook begre-peft het lidmaatschap van de Cultureele Vereeniging, welke voortaan in den vorm van een commissie on der de Gemeenschap zal ressor teeren. Dit voorstel werd aan vaard. Inzake de sociale gezinsver zorging heeft men talrijke be sprekingen gevoerd. Het „Insti tuut voor Gezinscolonnes" is bereid een zestal meisjes naar Walcheren te zenden, waarvan Middelburg eh Vlissingen er elk drie krijgen. Deze toezegging staat of valt echter met het ver leenen van rijkssubsidie en hier omtrent is nog geen beslissing gevallen. De parochies Middelburg en Vlissingen zijn het echter in principe eens géworden over hei gezamenlijk in diens'nemen van een sociale verzorgster. Op voorstel van den Volks bond heeft de Kath. Gemeen schap het vormen van een ouder-commissie bestudeerd. Zij was echter van meening, dat het initiatief daartoe niet .van haar, doch van de ouders zelf dient uit te gaan. Tot slot werden de heeren J. Gorlssen en L. Vroom tot be stuursleden gekozen. De voorzitter las een schrijven voor van GS- die herinnerden aan het feit. dat Goes noodlij dend is en dat alle overbodige uitgaven moeten worden verme den. Alleen wanneer B. en W. kunnen aantoonen, dat de ver betering strikt noodzakelijk is, kunnen zij er zich mee vereeni gen, maar dan in veel eenvou diger uitvoering De voorz. zei, dat niettemin B. en W. hun voorstel handhaaf den Enkele leden sloten zich hier bij aan, temeer omdat de kosten worden gedekt door de hoogere standplaatsenhuur Op een vraag van den heer Zuidema, zei weth. Buys, da.t ver sobering niet mogelijk is, tenzij men slecht materiaal gebruikt. Na uitgebreide discussie werd het voorstel ongewijzigd aan vaard- Uit de vergadering gingen nog stemmen op om ook van de fa. Krijger, die op de Beestenmarkt parkeert, een vergoeding te eisbhen. Deverordening Hondenbelas ting werd gewijzigd. Bij het voorstel „aannemen van g*onden aan den Heernisse weg met recht van opstal", vroeg mr Bouman of onteigening niet beter was. De voorz. antwoordde dat dit in de bedoeling ligt; dit is maar een noodmaatregel. Het voorstel werd goedgekeurd. Het voorstel tot verbetering van den toegangsweg tot de nieuwe haven had een gunstig advies van de financ. commissie De heer Roose juichte het voorstel toe en hoopte, dat B. en W. op dezen weg voortgaan en later o-m. ook 't mechanischs, laden en lossen zullen willen bevorderen Het voorstel werd aanvaard. Besloten werd tot het opnieuw sluiten van een verzekering der gem. gelden tegen fraude. Bij het voorstel geen rente meer te berekenen over de aan de „Middenstandswoning" gege ven gelden voor dekking der ex ploitatietekorten, vroeg de heer Zuidema of het niet 'beter was geheel® zaak te verknopen daar de eerste 25 jaar de ge meente wederom een ton zal moeten bijpassen. Weth. de Roo zei hetzelfde standpunt in te nemen, maar zijn collega's denken er anders over. De heer Zuidema vroeg een rapport, wat toegezegd werd. De heer Roose vestigde de aan dacht erop, dat niet de gemeen te, maar de woningbouwver. de eigenaresse is- Het voorstel werd aanvaard Benoemingen Tot leden van het B-A. wer den herkozen de heeren E van Dissel en J. Pouwer; gekozen werd in de vacature-wijlen mr Stieger de heer P- Geysen met tegen 7 stemmen op notaris Ha melynck. Weth- Buys wil-dk het zoeken in uitbreiding van het college. Na eenige discussie liet ten slotte de heer Roose uitkomen, dat de kath. in het geheel niet vertegenwoordigd waren in het Gasthuisbestuur, hoewel zij toch over ziekenhuisdeskur.di- gen beschikken. Omdat 't voor stel Haverhoek inhoudt een rekening houden met de gere-ht vaardigde verlangens der volks groepen, zal hij er zich achter stellen. Het voorstel Haverhoek werd verworpen met 87 stemmen, (vóór PvdA en RK). Gekozen werden de heeren ir. Stoel (aftr.) en de heer J de Kruyter (vac. Thomassen). Tot curatoren van het gym nasium werden mr. ten Kate en mr Bouwman benoemd. De heeren P de Munck en J Somers werden herbenoemd in 't bestuur Ambachtsschool Aanvaard werd het voorstel inzake de gaslevering aan Kloetinge;; na eenige discussie was dit ook het geval met dat om enkels bevoegdheden van den raad over te dragen aan B. en W. -Aan het bestuur der St. Jo zefschool werd toestemming verleend tot aankoop van ban ken De rondvraag bracht geen nieuws. J^A EEN ONDERBREKING van ruim zes jaar heeft Middel burg dan weer zijn Concert- en Gehoorzaal in gebruik genomen. Dat dit een groote gebeurtenis was toonden de opgewekte ge zichten der talrijke aanwezigen, de fraaie bloemstukken op het podium en vooral ook de ver schillende toespraken. Namens het Stichtingsbestuur sprak de heer G.Luyendijk woorden van dank aan allen, die hun beste krachten hebben gegeven aan 't restaureeren van den zaal en het oi'ganiseeren van den avond. Bij ontstentenis van den Com missaris der Koningin sprak Mr. A. J. v, d, Weel de gelukwen- schen uit van het Provinciaal bestuur; Jhr. Mr. W- C, Sand- berg tot Essenburg deed dit voor de gemeente Middelburg. Mr. P. van Empel gaf uiting van de dankbaarheid der Kon. Zang vereeniging, die wederom de be schikking over de concertzaal heeft gekregen. Hierna werd door alle aanwezigen het .Wil helmus gezongen en was het officie-ele gedeelte ten einde. HET „WEIHNACHTS- ORATOUIUM". Max Kloos heeft zijn bas-par tijen op zeer uitstekende wijze gezongen, waarbij de tenor Al bert Dana wel heel pover af stak. Dora van Doorn-Lindeman (sopraan) en Toop Keman Boer (alt) waren voor de pauze niet op haar best, doch rehabi liteerden zich later vólkernen. Dat er op een avond als deze eenige steekjes vallen in het groote weefsel van muziek, mag men de uitvoerenden niet euvel duiden. Terecht werden zij dan ook met bloemen en een zeer hartelijk applaus beloond, waar van het meerendeel ongetwijfeld den dirigent Johan Caro toe komt. LTr. dr. de Monchy, de scheidende burgemeester van Den Haai is bevorderd tot grootoffieier ill de or. de van O.N. I "IP de lijnen AmsterdamDor- drecht, A'damAlkmaar, Rot. terdam—Hoek van Holland en Keek van HollandMaassluis zijn ver schillende treinen vervallen. (peg-en twee landwachters uit -*■ NieuwVennep is de doodstraf geëischt omdat zij den moord van 3 KPers op hun geweten hebben. DEN BOSCH, 24 Dec. Óp de markt van heden werden aange voerd 1320 st. vee, zijnde: 547 run deren, 321 nuchtere kalveren, 9 loo- pers. 158 biggen, 285 schapen en geiten. De prijzen waren ais volgt: Melk- en kalfkoeien f 600850, kwa liteiten hoogere prijs; gulste koe,en f 300475. kwaliteiten hoogere pr., kalfvaarzen t 550750, klamvaar- zen f 350550, pinken f 225300. graskalveren 120225,- gutste vaarzen f 300425, biggen f 2040, schapen f 60—85, lammeren f 30— 50. geiten f 30—60, jonge geiten f 20 —35, vette geiten f 60—90. Wegens de feestdagen vervroegde markt Matige aanvoer. Handel in kalf- en melkkoeien iets vlugger. Handel in jong vee heel goed. Kwaliteiten duur. Melkgevende koeien goede handel Gulste koeien meestal le vering centrale. Biggen weinig aan voer, handel iets vlugger dan vo rige week. Schapen weinig aanvoer, handel heel goed. Geiten matige aanvoer, handel vlugger. Vooral de vette geiten werden gezocht en duur verkocht. Aanstaande vee markt op Dinsdag 31 Dec. 1946. D. D. VLISSINGEN. Inlevering Censiimentenbomicn door detaillisten. De Distributiedienst Kring Vlis singen maakt bekend, dat in ver band met de sluiting der kantoren op 1 Januari 1947 de inlevering van consumentenbonnen door de de taillisten als volgt dient te geschie den: Vlissingen: Maandag 30 Dec. co- deno. 30013999 van 9-12 u. Maan dag 30 Dec. 5005999 van 24 u. Dinsdag 31 Dec. 40014999 van 9-12 en 24 u. Donderdag 2 Jan. '47 bak kers van 9—12 u. Melkhandel-ren van 24 uur. Souburg, Maandag 30 Dec. 1946. Zoutelande-Meliskerke Dinsdag 31 Dec. '46. Koudekerke-Biggek -.ke, Donderdag 2 Jan. 1047. WestkaueUe Vrijdag 3 Januari 1947, op de "or- maie inleveringsuren. 71-o

de Stem | 1946 | | pagina 3