Kerstboodschap van Z. H. den Paus Soekawati staatshoofd van Oost-Indonesie SCHOENENBONNEN OP NO. 5 door vliegtuigongelukken H. VADER DRINGT AAN OP HULP AAN HONGERLIJDENDE VOLKEREN VERKEER 500 millioen dollar voof Nederland Mgr. Stam hersteld In Oost» en Midden=Java moeten nog 7000 geinterneerden worden geevacueerd DiSTRIBUTIENIEUWTlES NIEUWS IN 'T KORT: Prins Bernhard heeSt griep 81 DOODEN 62 bij Sjarighai en 19 bij Rio de Janeiro DERDE JAARGANG No. 654 Comm. V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M MES: Mr LL B. L. DE RECHTER. .Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p kwartaal; per lost 4.10; p week 0>U nlet-postbestell.) 0.26; •Misse nummers 0 cent Postrekening 278.841 Voor God» Koningin en Vaderland VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 UITGAVE; STICHTING „DE S T E M* D.recteur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J J H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vllssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7. tel 102; Red.: J v d BROEK Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23. tel 35; Z.-Eilanden Bur. Goes westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF rw. H. de Paus heeft in een Kerstuitzending van ruim een half uur tot „de menschen in de geheele wereld" via radio Vaticana gezegd, dat „de vruchten der overwinning tot nog toe bitter zijn geweest en dat de moeilijkheden van den vrede nog niet overwon nen zijn." De Paus erkende de inspanning van vele staatslieden, maar „de oplossingen zyn van broos karakter en in vele harten is er een gevoel van ontevredenheid en angst, dat er een nieuw conflict zal uitbreken." zit nog met puzzles TVE in aanbouw zijnde bruggen over de Bergsche Maas en over de Maas aan het Land van Heusden en Altena blijven alsnog tijdelijk voor het vervoer opengesteld. Over de brug te Heusden ls een nooddek aangebracht. Het is de bedoeling, indien de dool blijft aanhouden, zoo snel mogelijk de veerponten bij Kei^ersveer (Utrecht-Breda) Capel sche veer, Drongelen er. Heusden weer in de vaart te brengen. Bij Drongelen is een roeibootveer in de vaart. Vandaar zal men trachten de kabels voor de stoom- pont te leggen. Bij Keizersveer is dit moeilijker, daar men de palen bij de steigers heeft verwijderd. T\e veerdienst ZijpeAnna Jacoba polder functlonneert nog nor maal. De Grevelingen, het Kram mer, het Zijpe en het Keeten ver toonden weinig ijs. De goederen-sleepdienst der RTM Zijpe—Numansdorp is echter ge staakt. Het goederenvervoer wordt nog onderhouden door het SS ..Mi nister van der Meyden"i die de passagiersdieast ZijpeNumans- dorphaven één keer per dag on derhoudt, tegen normaal twee keer per dag. Het uit- en invaren der havens is dikwijls lastig, terwijl ook vertraging wordt ondervonden van het ijs iu Volkerak en Hellegat. De provinciale stoombootdienst Zierik- zeeKatsche veer heeft morgen en avonddiensten laten vervallen. rve kerk is niet van plan in zui- ver aardsche zaken en tegen stellingen lusschenbeide te komen. Wij willen niet critlseeren of be schuldigen. maar Wij willen helpen. Wij weten echter zeer goed, dat Onze woorden voor propaganda doeleinden kunnen worden ge bruikt." De menschheid toont groote ont wikkeling op militair gebied, voor millioenen menschen is de span ning dan ook te groot. De bood schap van Bethlehem is voor de wereld noodzakelijker dan ooit, zei de Paus. Z.H. bracht tenslotte het lot dei- hongerlijdende volkeren in her innering en drong op hulp aan. Pauselijke gift voor België wees er ook op. dat de vorderingen der Duitsche zuiveringsgerechten niet geheel bevredigend zijn. Dat de vorderingen op econo misch terrein niet zoo groot zijn, weet hij hieraan, dat de vier be zettende mogendheden zich niet gemeenschappelijk aan het be sluit van Potsdam hebben gehou den. Voorts deelde hij mede, dat hij amnestie had verleend aan 800.000 jeugdige personen; deze zullen nu niet krachtens het zuivertngsrecht vervolgd kramen worden. Dit heeft ook betrekking op personen die voor meer dan 50 pet. invalide zijn. kil' het eogenblik zijn er onder handelingen gaande over een kening van de Internationale Bank voor den Wederopbouw aan Nederland (en bedrage van 500 millioen dollar. Zij zal de eerste zijn, die door de bank wordt verstrekt en derhalve in zekeren zin een „experiment" vormen, deelde mr. Steenberghe mee. Met betrekking tot het Instituut voor Nederlandsch-Amerikaansche samenwerking bracht hij zijn tevre denheid tot uitdrukking over de besprekingen, die tot dusver met Amerikaansche industrieelen en bankiers zijn gevoerd over de in- dustrieele en financieele samenwer king tusschen beide landen. Naar hij zelde, worden verscheidene pro jecten voor Amerikaansche deelne ming in Nederiandsche ondernemin gen reeds in overweging genomen. MGR. STAM, apostolisch vicaris yan Kisuma, die 29 Dcc. 70 jaar SS »ISJa" zijn ziekte hersteld. c' te Mombasa scheep ons land- Mgr. zal ^den? verblijf in het vader- ïfm „i waarscllÜllliik in Haar- ian 7 7jCd °°k een bezoek aan z. H. den paUs brengen. TTit Brussel wordt ons gemeld, dat ter gelegenheid van het Kerst feest Z.H. de Paus den Apostoli- schen Nuntius te Brussel heeft op gedragen, aan het Belgische Epis copaat een bedrag van 500.000 frank te overhandigen voor de meest be proefde oorlogsgetroffenen en voor al voor de kinderen. Gezien den grooten nood van de ver-woeste gebieden der Ardennen, is deze gift bijna geheel aan de bisdommen Luik en Namen toe te wijzen. Als goede soldaten Tn antwoord op het Kersttelegram, dat H.M. de Koningin aan de troepen hl Jjidië richtte, heeft de legercommandant, luit. gen. Spoor, geseind, dat de troepen zich in alle oprechtheid en met alle toewijding zullen blijven geven aan de taak die voor hen is weggelegd. Zeer harte lijk is de Kerstboodschap geweest die luit. gen. Spoor tot zijn man nen heeft gericht. Laten wij het Kerstfeest vieren en gedenken als goede soldaten, zei hij, d.w.z. als soldaten die hun kracht en hun persoonlijkheid ten volle willen inzetten voor een hoog en christelijk doel, het doel van „vrede op aarde" voor alle menschen. onverschillig van welke kleur, welk ras en welk ge loof. Laten wij het hoofd buigen voor 't Licht van Bethlehem en vragen om kracht voor de vervulling en vol eindiging van onze moeilijke taak. Engeland en AmeTika TTet herstel van de wereld kan door voortdurende volharding en goeden wil worden bespoedigd Het is onze taak den Kerstgeest te mobiliseeren en genezing in ons hedendaagsche leven te brengen zei de Engelsche koning in zijn Kerstboodschap. President Truman haalde in zijn boodschap, aan dat het blijkbaar makkelijker is voor mannen zij aan zij op het slagveld te sterven dan thuis in vrede te leven. Amnestie in Duitschiand Tie Duitschers hebben twee Kerst- boodschappen gehoord. Een van Hynd, het hoofd van het Britsche departement voor Duitsche en Oos- tenrijksche aangelegenheden, en een van Mac Namey. den opperbevel hebber der Amerikaansche troepen in Duitschiand. De eerste verklaarde, dat de be- zetterA slechts één doel in Duitsch iand nastreven: het scheppen van een nieuwen geest van democra tie, die er borg voor blijft, dat Duitschiand vrijwillig met andere naties zal samenwerken. Mac Narney verzekerde, dat de Amerikaansche troepen in Duitsch iand niet bezield zijn van wraak gevoelens. Hij concludeerde daar na, dat er in de afgeloopen maan den groote vorderingen zijn ge- maak! op het gebied van de demi- Iitarisatie en denazificatie. Maar hij TAItlE stemmingen zijn op de eon ferentie van Denpassar ge houden, alvorens een tijdelijk staatshoofd voor Ocst-Indonesië (Groote Oost j was aangewezen. Er waren drie eandidaten; Soe- kawati, Bali; Tadjoeddin Noor (Z. Celebes) en Nadjamoeddin' (Z.- Celebes) In groote spanning werd de eerste stemming gehouden. Hierbij ver kregen Soekawati 31. Tadjoeddin Noor 24 en Nadjamoeddin 13 van de 68 stemmen. De tweede stemming leverde 31 stemmen op voor Soe kawati, 31 voor Tadjoeddin Noor en 6 voor Nadjamoeddin. De laatste PAARDENVLEESCH NIET ZONDER BON De binnenlandsche vleeschpositie laat niet toe, paardenvleesch zon der bon beschikbaar te stellen. Kinderen krijgen extra-schoenen. /GEDURENDE de maand Januari 1947 zullen diegenen voor 'n schoe- nenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnumraer op het cij fer 5 eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoe nen hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari a.s. beginnen met de uitreiking der bonnen tegen overlegging van de stamkaart met bijbehoorend .inlegvel. Voor volgend jaar geldt, zooais wij reeds berichtten, dezelfde re geling als dit jaar. De cijferaanwijzuig zal in deze volgorde geschieden; 3, 9, 6, 1. 8, 4, 0, 7. 2, 5. In Februari vindt de eerste aanwijzing plaats. Daarenboven zal voor kinderen, die gedurende de periode, waar voor deze schoenendislributieregeling geldt, een der leeftijden van één tot en met 14 jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn, op vcr- tcon van de tweede distributicstómkaart van het betrekken kind een schoenenbon worden uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het des betreffende kind noodig zijn. pRINS Bernhard moet wegens 'n lichte griep eenige dagen het bed houden. Er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. VCOI.GEXS het Bcrljjnsche blad „Vrijheid" is in Duitschiand een geheime sabntag»-organisatie ontdekt, die onder leiding zou staan van Martin Bormann en SS lieden. TN Amsterdam is het zóó glad geweest door de beuzelde straten, dat de auto van den GG en GD Dinsdag '25 maal en ook in den Kerstnacht talrijke malen moest uitrukken om menschen met gebroken armen en beenen te vervoeren. pEN. Sir Miles Dempsey, de En- gelsche opperbevelhebber van 't Midden-Oosten, zal worden opge volgd door gen. Sir Crocker. TCTET ingang van 15 Febr. worden de kledingmagazijnen in Am sterdam, Rotterdam, Tilburg en Zwolle voor gerepatrieerden geslo ten, daar de kleedinguitgifte vanaf 1 Jan. zelf plaats vindt. TIE Fransche regeering heeft beslo- ten ongeveer 7888 Duitsche krijgsgevangenen, die in het Saar gebied woonachtig waren en in de Fransche industrie te werk gesteld, vrij te laten. px-koning Peter van Joego-SIavië zou zich permanent in Brazilië willen vestigen. De Braziliaansche dagbladen zouden geprotesteerd hebben tegen „de komst van zulk fascistisch uitschot als Peter van Joego-SIavië, Carol van Roemenië en Nicholas Horthy." TVRUMAN heeft verklaard dat on derhanöellngen tot regeling va on derhandelingen tot regeling van de uitstaande rekeningen ingevolge de leen- en pachtovereenkomsten „actief voortgang vinden" met Noorwegen, Nederland, Grieken land en Zuid-Afrika. TIET Haarlemsche tribunaal ver oordeelde den NSB-dichter Ge rard Wijdeveld tot 2 jaar internee- ring, welke eindigt op 8 Mei 1947 en ontzetting uit de kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Tijdens de bezetting publiceerde Wijdeveld gedichten over Hitier, Arnold Meyer en, de strijders aan het Oostfront. stemming gaf Soekawati 36 en Tadjoeddin Noor 32 stemmen. Soekawati is op 15 Jan. 1899 op Bali geboren. Hij doorliep de op leidingsschool voor Indonesische ambtenaren en werd achtereenvol gens districtshoofd, lid van het college van gedelegeerden van den Volksraad en lid van den Volks raad (1924). Hij vertoefde in Ne derland om het cooperatiewezen in den landbouw en veeteelt te be- studeeren. In Indië had hij zitting in verschillende commissies o.m. in een agrarische commissie tesamen met prof. Logemann. Later is hij lid van den Bali-raad geworden. Hij vertegenwoordigde Bali ook op de conferentie te Malino. Hij be hoort tot de adelkaste van Bali. Soekawati is gehuwd met eA Fransche met wie hij kennis maakte tijdens de internationale koloniale tentoonstelling 'te Parijs. Tadjoeddin is gekozen tot voor zitter der voorloopige volksvertegen woordiging, terwijl Nadjamoeddin tot kabinetsformateur is aangewe zen. Tot zetelplaats van den staat O.- Indonesië werd Makassar aan gewezen. De ontwerpregeling voor de Groote Oost is na uitvoerige ge- dachtenwisseling zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Over de militaire situatie wordt bericht, dat te Padang terroristen bij het naderen van een Neder iandsche patrouille te Boekit Poetoes een bom, die in een boom geplaatst was. tot explosie heb ben gebracht. Drie Nederiandsche soldaten werden gedood en vier gewond. In Batavia werd een goed bewa pende bepde, die bij Pasar Bekassi was binnengedrongen, door Neder iandsche troepen verspreid. De ter roristen leden zware verliezen. Dienzelfden dag werd een Neder - landsch transport op weg naar Ba bakan beschoten. De aanvallers werden, nadat hun zware verliezen was toegebracht, verspreid. Een derde bende, welke in de Neder iandsche zone poogde door te dringen, is eveneens verspreid. De Nederlandsch-Indonesische com missie, welke naar Madoera was vertrokken, om aldaar den toestand te onderzoeken, en op te nemen, hoe de evacuatie van geinterneer den in overeenkomst met de over eenkomst van Cheribon kr worden uitgevoerd, is naar Loevabaja teruggekeerd met 82 geinterneer den, die daar waren vastgehouden. TTe evacuatiecommissie die een on. derzoek heeft ingesteld- naar de omstandigheden in interneerings- kampen In het binnenland van Java is in Batavia teruggekeerd. 18 kampen in Oost- en Midden-Java zijn bezocht. De algemeene voedseltoestand was daar redelijk; met kleeding was het echter slecht gesteld. On. geveer 7000 geinterneerden moe ien neg worden geëvacueerd. Men hoopt, dat dit in twee maan den ten uitvoer zal zijn gebracht. jy^INSTENS 62 menschen zijn om het leven gekomen bij het verongelukken van drie vliegtui gen der Cli ine,-sch-Amerikaan sche luchtvaartmaatschappij. Bo vendien zijn er 15 menschen ge wond. Het eerste vliegtuig poogde te Kiangwan te landen. Door het to tale gebrek aan zicht miste het de Heden zon onder 16.34 u., maan onder 20.19 n. Zaterdag zon op 8.48 u., maan op 12 uur. Weersverwachting medege deeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Vrijdagavond) Tijdelijk krachtige meest W. wind, wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Normale tem peratuur voor den tijd van het jaar. landingsbaan en vloog op een boer derij. Een vrouw in de boerderij werd gedood en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Ook dit vlieg tuig had gepoogd te Kiangwan te landen, maar viel daarbij te pletter. Het derde toestel, had ongeveer drie en een half uur boven 't vlieg veld van Kiangwan gecirkeld, po gende met behulp van zijn instru menten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlo gen naar Loengjoea, doch veronge lukte daar bij het neerkomen, an derhalve kilometer ten Z. W. van het vliegveld. 19 dooden bij Rio de Janeiro Tn de nabijheid van Rio de Janeiro A is een A.rgentynsch vliegtuig neergestort, dat van Londen op weg was naar Buenos Aires. Er be vonden zich 21 personen aan boord, waarvan er 19 zijn gedood.

de Stem | 1946 | | pagina 1